خاص‌ترین رویداد نجومی قرن اخیر را از دست ندهید!

0

۵ مرداد ۱۳۹۷ (۲۷ جولای ۲۰۱۸) بیشتر ساکنین زمین می‌توانند شاهد یکی از خاص‌ترین رویدادهای نجومی قرن اخیر باشند!

طولانی‌ترین خسوف قرن در حالی اتفاق خواهد افتاد که مردم بیشتر کشورهای دنیا می‌توانند به تماشای آن بنشینند؛ پدیده‌ای که در قاره‌های اروپا، آسیا، آفریقا، اقیانوسیه و بخش‌هایی از آمریکای جنوبی قابل رویت خواهد بود. تنها ساکنین آمریکا از دیدن این رویداد نادر نجومی محروم هستند.

این ماه‌گرفتگی زیبا و طولانی شامل سه نوع ماه گرفتگی نیم‌سایه‌ای، جزئی و کامل است و در ساعت ۲۱:۴۴ (گرفتگی جزئی) روز جمعه آغاز شده، در ساعت ۰۰:۱۵ ماه‌گرفتگی کلی آغاز می‌شود و اوج آن در ساعت ۰۰:۵۵ است. این پدیده در ساعت ۱:۴۳ پایان می‌یابد و پس از آن شاهد خسوف جزئی و نیم‌سایه‌ای خواهیم بود. کل زمان این ماه‌گرفتگی ۶ ساعت و ۱۳ دقیقه و ۴۸ ثانیه به طول می‌انجامد. گفتنی است مدتی زمانی که کل ماه وارد سایه زمین می‌شود بیش از ۱ ساعت و به طور دقیق یک ساعت و ۴۳ دقیقه طول خواهد کشید. در طی این یک ساعت و چهل دقیقه به وضوح و بدون نیاز به چشم مسلح می‌توان کاهش و تغییر رنگ و نور ماه را دید. دلیل این تغییر رنگ به علت ورود بخشی از نور وارد شده به سایه زمین است.

طولانی ترین رویداد نجومی قرن اخیر
طولانی ترین رویداد نجومی قرن اخیر

خسوف کامل قبلی در ۳۱ ژانویه ۲۰۱۸ درحالی رخ داد که فقط یک ساعت و ۱۶ دقیقه طول کشید و ماه گرفتگی کامل بعدی در ژانویه سال ۲۰۱۸ نیز یک ساعت و دو دقیقه طول می‌کشد.

ممکن است این مطلب را دوست داشته باشید

جالب است بدانید به گفته محققان طولانی‌ترین ماه گرفتگی یک ساعت و ۴۷ دقیقه طول خواهد کشید و طولانی‌ترین ماه گرفتگی قرن بیستم در ۱۶ جولای ۲۰۰۰ میلادی با یک ساعت و ۴۶.۴ دقیقه اتفاق افتاد. پس از ماه گرفتگی امسال در ۲۷ جولای تا ۸۷ سال آینده ماه‌گرفتگی کاملی با این زمان اتفاق نخواهد افتاد.

از آنجایی که این پدیده در سراسر ایران قابل مشاهده است و برای خسوف کامل بعدی باید تا سال ۱۴۰۴ منتظر ماند، پیشنهاد می‌شود بامداد جمعه، خود را به آسمان بی‌سقف برسانید و از تماشای این رویداد ویژه نجومی لذت ببرید.

ماه گرفتگی

اگر تصمیم به رصد کردن دارید، آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.