۱۳ دانشگاه ایران در جمع برترین دانشگاه‌های جهان

در رتبه بندی شانگهای ۲۰۱۸، ۱۳ دانشگاه ایران در میان ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند. رتبه بندی شانگهای یکی از معتبرترین رتبه‌بندی‌های جهان است و در سال ۲۰۱۸ شانگهای ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان را پوشش می‌دهد.
دکتر محمد جواد دهقانی، رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در این باره گفت دانشگاه تهران در بازه ۳۰۱-۴۰۰ و دانشگاه صنعتی امیرکبیر در بازه ۴۰۱-۵۰۰ دانشگاه‌های جهان قرار گرفت. دانشگاه‌های هاروارد، استنفورد و کمبریج  به ترتیب در جایگاه  اول تا سوم این رتبه بندی قرار دارند.

دانشگاه‌ها براساس ۴ معیار کیفیت آموزش، کیفیت اعضای هیأت علمی، برونداد پژوهشی، عملکرد سرانه چهار،  توسط ۶ شاخصی که در جدول زیر آمده  بررسی می‌شوند.

شاخص ارزیابی دانشگاه‌ها
همچنین براساس گفته‌های ایشان  منابع گردآوری شده در این رتبه‌بندی شامل وب سایت­‌های جوایز نوبل، مدال فیلدز، پایگاه‌های اطلاعاتی و اطلاعات آماری دولتی است. ناگفته نماند اطلاعات پژوهشی دانشگاه‌ها از پایگاه استنادی ISI استخراج می‌شود.

وضعیت دانشگاه‌های ایران در رتبه‌بندی شانگهای 

در حالی‌که در سال ۲۰۱۷ ، ۸ مورد از دانشگاه‌های ایران در این نظام بود، در سال ۲۰۱۸ این تعداد به ۱۳ مورد افزایش یافته و رشد بیش از ۶۰ درصدی نسبت به سال قبل داشته است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اظهار کرد: در سال ۲۰۱۸ تعداد ۵ دانشگاه علم و صنعت، صنعتی نوشیروانی بابل، علوم پزشکی شهید بهشتی، شیراز و علوم پزشکی ایران  برای اولین بار در نظام رتبه‌بندی شانگهای حضور یافتند.

دهقانی افزود: در رتبه‌بندی سال ۲۰۱۸ دانشگاه تهران مشابه رتبه‌بندی سال ۲۰۱۷ توانست با کسب رتبه در بازه ۴۰۰-۳۰۱ در جمع ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گیرد. دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز توانست در سومین حضور خود در رتبه‌بندی شانگهای، جایگاهی در بازه ۵۰۰-۴۰۱ در سال ۲۰۱۸ را کسب کند.

معرفی رشته دانشگاهی مدیریت جهانگردی

همچنین دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه علوم پزشکی تهران در بازه ۶۰۰-۵۰۱، دانشگاه علم و صنعت در اولین سال حضور در رتبه‌بندی شانگهای در بازه ۷۰۰- ۶۰۱ ، دانشگاه تربیت مدرس در بازه ۷۰۰-۶۰۱ و دانشگاه‌های صنعتی نوشیروانی بابل، دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در بازه ۸۰۰-۷۰۱، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه شیراز، دانشگاه تبریز در بازه ۹۰۰-۸۰۱ و دانشگاه علوم پزشکی ایران در بازه ۱۰۰۰-۹۰۱ قرار دارند.
رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر ایران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.