از رشته قبولی خود ناراضی هستید؟ کارنامه سبز به کمک شما می‌‌آید

2

ممکن است برخی از داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، از نتیجه انتخاب رشته خود ناراضی بوده یا بر خلاف تأکیداتی که در انتخاب رشته هوشمندانه داشته‌ایم، به یکی از رشته‌هایی که پایین‌تر از کدرشته قبولی‌شان است، علاقه بیشتری داشته باشند.

برای این دسته از داوطلبین کارنامه سبز راهگشای مناسبی است.

کارنامه سبز چیست؟

کارنامه سبز یا کارنامه محرمانه تقریبا یک هفته پس از انتشار اعلام نتایج نهایی (اواخر شهریور تا اوایل مهر) و تنها برای آن دسته  ازداوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شده باشند، صادر می‌شود (البته امسال تمام شرکت‌کنندگان کنکور مجاز به انتخاب رشته شده‌‌اند.)

این کارنامه به شما نشان می‌دهد در میان انتخاب‌های پایین‌تر خود امکان قبول شدن در کدام رشته‌ها را داشتید و اگر تمایل و علاقه به تحصیل در رشته قبول شده فعلی خود را ندارید، همچنین نمی‌خواهید از کنکور سال بعد هم محروم شوید، می‌توانید با انجام مراحلی که در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم، نسبت به ثبت درخواست انتقال به یکی از انتخاب‌ها اقدام کنید.

گفتنی است این کارنامه برای داوطلبانی که مردود شده‌اند، کاربردی ندارد و آن‌ها باید منتظر تکمیل ظرفیت باشند.

شرایط استفاده از کارنامه سبز

سازمان سنجش آموزش کشور پس از اعلام و انتشار این کارنامه مسئولیت دیگری برای انتقال دانشجویان ندارد. به همین دلیل داوطلب باید پس از انتخاب رشته‌ای که قصد انتقال به آن را دارند، فرایند اداری را بین دانشگاه مبدأ (دانشگاهی که قبول شده‌اید) و مقصد (دانشگاه‌هایی که امکان قبولی در آن را دارید) دنبال کند و در صورت موافقت هر دو دانشگاه تغییر رشته یا دانشگاه خود را پیگیری کند.

اگر در نوبت روزانه قبول شده‌اید جهت عدم مشمول شدن یک سال محرومیت از شرکت در کنکور سراسری، قبل از شروع سال تحصیلی سریع‌تر به دانشگاه مقصد رفته و هماهنگی‌های لازم را انجام دهید و در دانشگاه مبدأ درخواست انتقالی خود را ثبت کنید.

همچنین برای عدم محرومیت یک ساله می‌توانید در رشته قبولی کنونی‌تان ثبت‌نام کنید و در حین ترم، پیگیری کار انتقال را انجام دهید. لازم به ذکر است اگر از ترم اول با انتقال شما موافقت شود، واحدهای مشترک عمومی که در ترم اول گذرانده‌اید، تطبیق داده می‌شود و نیازی به گذراندن دوباره آن‌ها نیست. بنابراین اگر قصد تغییر رشته دارید و انتخاب دروس به عهده خودتان است، بهتر است تا جای ممکن دروس عمومی را انتخاب کرده و آن‌ها را بگذرانید تا جزء لیست دروس رشته بعدی‌تان نیز به حساب بیاید.

کارنامه سبز کنکور

این داوطلبان همچنین می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش و وارد کردن اطلاعات شخصی خود، درخواست بررسی اشتباه در انتخاب رشته و تقاضای اولویت انتخاب شده بعدی را ثبت کنند.

جزئیات کارنامه سبز

در این کارنامه ستون اول کد رشته محل‌های انتخابی داوطلب، ستون دوم رتبه در سهمیه هر داوطلب در همان رشته انتخابی، ستون سوم رتبه آخرین فرد قبول شده در همان کد رشته محل و ستون آخر نتیجه را نمایش می‌دهد.

برای دانستن اینکه امکان قبولی در کدام رشته‌ها را دارید، باید ستون‌های پایین‌تر از ردیف ستاره‌دار (*) را مشاهده کنید و عدد مندرج در ستون رتبه داوطلب و عدد موجود در ستون آخرین رتبه قبولی را مقایسه کنید. اولین ردیفی که در آن، رتبه داوطلب از رتبه آخرین نفر قبولی کمتر و یا حتی برابر باشد، محل قبولی شما محسوب می‌شود.

در کارنامه نهایی اعدادی وجود دارد که در ذیل به توضیح آن می‌پردازیم.

 • ۱- این عدد نشان می‌دهد رشته انتخابی دارای شرایط خاص بوده است.
 • ۲- یعنی داوطلب در حداقل یکی از رشته‌های انتخاب شده برای مصاحبه به دانشگاه مربوطه معرفی شده است.
 • ۳- این عدد به معنی پذیرفته شدن داوطلب با توجه به داشتن نمره لازم در سهمیه مجاز دیگری به جز سهمیه نهایی است.
 • ۴- این عدد مربوط به بررسی وضعیت عمومی و علمی داوطلب توسط وزارت آموزش و پرورش است.
 • ۵- یعنی داوطلب امتیازات لازم در مرحله گزینش دانشگاه فرهنگیان و یا دانشگاه تربیت معلم شهید رجایی  را کسب نکرده است.
 • ۷- به معنی این است که داوطلب در شرایط و مصاحبه تخصصی نمره لازم را کسب نکرده است.
 • ۸- این عدد به معنی قبولی در رشته‌های چندگروهی تک ظرفیتی دانشگاه فرهنگیان ویژه داوطلبان آزاد یا تربیت معلم سابق است  که در آن رشته‌ها پذیرش از گروه آزمایشی که داوطلب آن دارای نمره کل بیشتری بوده است، صورت گرفته یا اینکه داوطلب ضوابط انتخاب این رشته را نداشته است.
 • ۹-  نمایش این عدد در ستون به منزله آن است که وضعیت علمی و عمومی شما در دانشگاه شاهد، پردیس خودگردان دانشگاه صنعتی شریف، بیمه اکوی دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه غیرانتفاعی رفاه، داروسازی دانشگاه بقیهالله (عج) و غیرانتفاعی رفاه و علوم قضایی، خدمات اداری دادگستری، دکتری پیوسته بیوتکنولوژی شاهد و یا دانشگاه شهید مطهری در دست بررسی است.در پایان باید بگوییم اگر درخواستی را که از طریق سازمان سنجش ثبت کرده‌اید، پذیرفته شود، در ترم بعدی (بهمن همان سال) می‌توانیدثبت‌نام کنید.گفتنی است نتیجه این درخواست عموما بین یک تا سه هفته طول می‌کشد.

اگر سوالی در این‌باره دارید که در متن پاسخ داده نشده است، در بخش دیدگاه‌های همین مطلب سوال خود را بنویسید تا پاسخ آن را دریافت کنید.

 

2 نظرات
 1. امین می گوید

  سلام
  سوالم اینه که کدوم اولویت بعدی مورد بررسی قرار میگیره ؟
  چون من فقط اولویت بعدیم رو میخواپ برسی بشه نه بقیه اولویت های پایینتر

  1. سحر خلیل زاده می گوید

   سلام دوست عزیز
   اگر در سایت سازمان سنجش درخواست (اعتراض) ثبت کنید که اولویت بعدی و قبلی مورد بررسی قرار می‌گیره ولی در کارنامه سبز همه انتخاب ها بررسی میشن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.