اول مهر را به بهترین روز برای کلاس اولی‌‌ ها تبدیل کنید

0

با فرا رسیدن ماه مهر و بازگشایی مدارس خاطره شیرین روز اول مدرسه برای بیشتر ما تداعی می‌شود، اما در این میان عده‌ای هم هستند که اصلا خاطره خوبی از این روز ندارند و به یاد اضطراب، استرس، ترس و ناامنی‌ای که در هنگام جدا شدن از والدین‌شان تجربه کرده‌اند، می‌افتند. با ما همراه باشید تا با چند راهکار ساده فرزندان‌تان را از همان روز اول مدرسه، به محیط عادت دهید.

اول مهر را به بهترین روز برای کلاس اولی‌‌ ها تبدیل کنید

آماده‌سازی برای مدرسه

اولین موضوعی که باید کودک خود را برای آن آماده کنید جدا شدن او از شماست؛ برای این کار می‌توانید ساعاتی از روز کودک خود را به اطرافیان مورد اعتماد خود بسپارید و رفته رفته مدت زمان آن را افزایش دهید تا به طور تدریجی این وابستگی کمتر شود. اما اگر فرزندتان وابستگی زیادی به شما ندارد یک گام جلوتر از بقیه هستید و می‌توانید او را برای محیط مدرسه و شرایطی که با آن مواجه خواهد شد، آماده کنید . لحن و نوع گفتار شما بسیار مهم است؛ پس سعی کنید بیش از حد درباره مدرسه صحبت نکنید زیرا ممکن است منجر به موضع‌گیری فرزندتان شود.

تمرین قبل از مدرسه

برای اینکه کودک را به مسائلی که در ایام مدرسه با آن برخورد می‌کند عادت دهید، قبل از آغاز مدارس کارهایی را که باید انجام دهد با او تمرین کنید. این کارها شامل موارد زیر است:

خوابیدن به موقع، بیدار شدن رأس ساعت، صبحانه خوردن، پوشیدن لباس مدرسه و در نهایت رفتن به مدرسه. آموزش‌های پیش از مدرسه نقش کلیدی در کاهش اضطراب کودک ایفا می‌کند. سعی کنید روز اول کودک خود را نیم ساعت قبل از رسیدن سرویس یا قبل از اینکه بخواهید او را به مدرسه ببرید، بیدار کنید تا با آرامش صبحانه خود را میل کند و برای رفتن به مدرسه آماده شود.

پیدا کردن دوست در مدرسه

اگر فکر می‌کنید داشتن یک دوست در روز اول مدرسه در کاهش استرس کودک‌تان مؤثر است؛ پس سعی کنید از اطرافیان یا مدیر مدرسه جویا شوید تا شاید بچه‌هایی که در دوران پیش دبستانی با فرزند شما هم کلاسی بودند، در دبستان نیز با او همکلاس شوند و او را همراهی کنند. در این مورد می‌توانید به فرزند خود اطمینان خاطر دهید، دوستانی را که در دوره پیش دبستانی داشت در این دوران نیز دارد. این امر خودش سبب قوت قلبی در کودکان می‌شود.

اول مهر را به بهترین روز برای کلاس اولی‌‌ ها تبدیل کنید

خرید لوازم‌التحریر

خرید لوازم مدرسه را برای او لذت‌بخش کنید. قبل از شروع مدرسه روزی را برای خرید لوازم مدرسه او اختصاص دهید و نشان دهید که برای خرید بسیار هیجان‌زده هستید. در فروشگاه تا جای ممکن و معقول به کودک خود اجازه دهید تا طرح و نوع لوازم مدرسه و لوازم‌التحریر را خودش انتخاب کند. انجام این کارها حس خوشایندی از مدرسه را برای کودک تداعی می‌کند. تنظیم ساعت خواب کودک نیز یکی دیگر از عوامل مهم برای آماده‌سازی او جهت رفتن به مدرسه است. کودک حتما باید در دوران مدرسه خواب کافی داشته باشد. در مورد کودکانی که ساعت خواب زیادی دارند، بهتر است به تدریج میزان خواب آنها را کم کنید تا زمان فرارسیدن مدرسه آماده باشد و با انرژی بالا برای کلاس درس حاضر شود.

آشنایی با فضای مدرسه

یکی دیگر از کارهایی که می‌تواند در کاهش استرس کودک تأثیرگذار باشد، آشنایی او با فضای مدرسه از طریق بازدید از مدرسه و کلاس‌های درس است. این موضوع یک پیش‌زمینه خوبی را برای ارتباط بهتر با مدرسه و محیط کلاس‌ها ایجاد خواهد کرد.

اول مهر را به بهترین روز برای کلاس اولی‌‌ ها تبدیل کنید

به همراه داشتن عروسک در روز اول

روز اول مدرسه سعی کنید یکی از اسباب‌بازی‌ها یا عروسک‌های مورد علاقه او را در کیفش بگذارید تا در طول ساعات حضورش در مدرسه و در اوقاتی که احساس دلتنگی می‌کند، سرگرم و آرام شود.

اول مهر را به بهترین روز برای کلاس اولی‌‌ ها تبدیل کنید

بهتر است هفته اول خودتان کودک را به مدرسه برسانید و به دنبالش بروید تا کم‌کم بتواند خود را با شرایط جدید عادت دهد. در این مدت تا زمانی‌که به مدرسه می‌رسید، فضای شادی برای او فراهم کنید و لحظه‌ خداحافظی، با یک خداحافظی گرم و صمیمانه از او جدا شوید.در مدتی که پس از مدرسه به دنبال او می‌روید حتما قبل از تعطیل شدن مدرسه در آنجا حضور داشته باشید. این کار اطمینان خاطر به او می‌دهد که شما هیچ‌وقت تنهایش نمی‌گذارید.

رمز موفقیت شما در کاهش اضطراب و مشکلات فرزندتان در روزهای اول ورود به مدرسه تنها صبوری است. صبور باشید تا فرزندتان این مرحله را به خوبی پشت سر بگذارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.