۲۱ تیر روز بدون کیسه پلاستیکی

0

تنها ما ایرانیان، روزانه بیش از سه میلیون تن پلاستیک تولید می‌کنیم. اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم هر ایرانی روزانه سه پلاستیک وارد چرخه محیط زیست می‌کند؛ پلاستیکی که همه ما می‌دانیم برای تجزیه و بازگشت به طبیعت بین ۳ تا ۵ قرن زمان می‌طلبد!

این ارقام وحشتناک، دوست‌داران محیط‌ زیست را بر آن داشت تا با نام‌گذاری بیست‌ویکم تیرماه به نام «روز بدون پلاستیک» یا در واقع «روز بدون کیسه‌های پلاستیکی» بهانه‌ای را برای جلب نگاه‌ها به این پدیده مخرب محیط‌‌‌ زیست فراهم کنند.

کیسه‌های پلاستیکی اثرات جبران‌ناپذیری بر محیط زیست و در نهایت به ادامه حیات ما می‌گذارند. همانطور که ناهید خداکرمی، رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران به مناسبت این روز اشاره کرد: «اگر به موضوع پلاستیک حساس نباشیم، پلاستیک‌ها سرزمین ما را اشغال می‌کنند.»

ممکن است این‌‌گونه به نظرتان برسد که مصرف چند کیسه نایلون برای خریدهای روزمره آسیب چندانی به طبیعت وارد نمی‌کند، همچنین می‌توانید با تفکیک زباله‌های خشک و تر به روند بازیافت این کیسه‌ها کمک کنید؛ پس نیازی نیست از مصرف خود کم کنید، اما باید بگوییم که کیسه‌های پلاستیکی حتی با سوزانده شدن علاوه بر اینکه سبب آلودگی هوا می‌شوند، می‌توانند موجب آزاد شدن مواد شیمیایی و بیماری‌های تنفسی شوند.

گفتنی است سالانه بیش از ۱۳ میلیون تن پلاستیک به اقیانوس‌ها ریخته می‌شود و این کیسه‌های بی‌جان و به ظاهر بی‌خطر تاکنون جان هزاران موجود زنده و آبزی و حتی خاکی را گرفته‌ و حیات میلیون‌ها موجود زنده دیگر را به خطر انداخته‌ است.

به این بهانه کمپینی به نام #نه_به_کیسه_پلاستیکی ، #ممنون_کیسه_نمی‌خواهم و #هرروز_یک_کیسه کمتر راه افتاده است تا با محدود کردن استفاده‌ روزانه‌ خود از ظروف یکبار مصرف و خصوصا کیسه‌های پلاستیکی، به حفظ محیط زیست کشورمان و همینطور کره‌ زمین کمک شود.

در این چالش و کمپین حفاظتی از محیط زیست، سعی بر آن شده است تا به جای استفاده از ظروف پلاستیکی، که تجزیه‌ آنها بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ سال طول می‌کشد، ظروف بادوام را جایگزین کنیم. مثلا به جای استفاده از بطری‌های آب معدنی پلاستیکی از قمقمه‌، به جای لیوان‌های یکبار مصرف از لیوان‌های بادوام، به جای قاشق و چنگال یکبار مصرف از قاشق و چنگال فلزی و به جای کیسه‌های پلاستیکی از ساک‌های دستی پارچه‌ای استفاده کنیم.

تنها خودمان می‌توانیم طبیعت زیبای ایران‌ و محیط زیست را نجات دهیم. به سادگی هر روز یک کیسه پلاستیکی کمتر استفاده کردن…

خرید کیسه های پارچه‌ای تا ۲۵% تخفیف

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.