آغاز ثبت‌نام پایۀ اول مدارس شاهد از فردا

0

به گزارش گاج مگ، به نقل ازخبرگزاری ایسنا، طبق برنامۀ زمان‌بندی ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس شاهد، پیش ثبت‌نام کلاس اولی‌ها از فردا، پنج شنبه اول خرداد شروع می‌شود و تا هفدهم همین ماه ادامه خواهد داشت.

ثبت‌نام در مدارس شاهد

خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان، ایثارگران و سایر افراد متقاضی ثبت‌نام در مدارس شاهد می‌توانند از طریق سامانه “سجا” به نشانی saja.medu.ir طبق برنامۀ زمابندی اعلام شده برای ثبت‌نام اقدام کنند.

بر این اساس، مهلت ثبت‌نام ورودی مدارس شاهد در پایۀ اول ابتدایی از یکم خرداد آغاز می‌شود و تا ۱۷ همین ماه ادامه دارد. همچنین ثبت‌نام دانش‌آموزان پایۀ هفتم از یکم تا ۱۴ تیر و پایۀ دهم از ۵ تا ۲۱ تیر خواهد بود.

به گفته رزاقی، مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش، با توجه به تسهیلاتی که در جهت رفاه حال خانواده‌ها در امر ثبت‌نام فرزندان از سوی اداره کل شاهد در سال های اخیر به ویژه با توجه به شیوع ویروس کرونا در نظر گرفته شده؛ خانواده‌ها می‌توانند با ورود به سامانه سجا به نشانی saja.medu.ir نسبت به پیش ثبت‌نام فرزندان خود در پایه‌های اول ابتدایی، پایه هفتم و دهم، اقدام کنند.

بدیهی است پس از اتمام مهلت مقرر دانش‌آموزانی که امتیاز لازم را کسب کرده‌اند با اطلاع رسانی که از طریق مدرسه صورت خواهد گرفت برای ارائه مدارک و تکمیل مراحل ثبت‌نام به مدرسه مراجعه خواهند کرد.

وی ادامه داد: امیدواریم مدیران و همچنین خانواده‌های گرامی با رعایت حداکثری موارد بهداشتی جهت پیشگیری از گسترش بیماری کرونا بتوانند در کمال آرامش ثبت نام دانش‌آموزان را طبق روال سال‌های گذشته در زمان‌های مقرر به انجام برسانند.

 

ثبت‌سفارش کتاب‌های درسی

ثبت سفارش کتب درسی دانش‌آموزان در پایه‌های دوم تا ششم ابتدایی، هشتم و نهم متوسطه اول و همچنین یازدهم و دوازدهم متوسطۀ دوم از ۲۴ فروردین‌ماه آغاز شده و تا ۲۳ خرداد ادامه دارد و امکان ثبت‌نام به دو شیوه فردی و گروهی وجود دارد.

به گزارش ایسنا، در شیوه‌نامه ثبت سفارس کتاب‌های درسی آمده است که مدارس موظف هستند هرچه سریع‌تر با ورود به سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی، نسبت به ثبت سفارش گروهی کتاب‌های درسی دانش‌آموزان اقدام و از ارجاع دانش‌آموز یا اولیای او به کافی‌نت‌ها پرهیز کنند.

البته دانش‌آموزان و اولیای آن‌ها در صورت تمایل می‌توانند از طریق سامانه www.irtextbook.ir یا www.irtextbook.com نسبت به ثبت سفارش فردی اقدام کنند. تحویل کتاب درسی نیز از اداره آموزش و پرورش منطقه به مدرسه، براساس سفارش‌های (فردی یا گروهی) انجام شده در سامانه خواهد بود.

بر اساس این شیوه‌نامه، به مدیران مدارس توصیه شده است که از منوی «آمار فروش مدرسه» حتماً تعداد دانش‌آموزان باقی مانده و بدون سفارش کتاب درسی را ملاحظه و نسبت به ثبت سفارش آنها اقدام کنند.

همچنین دانش‌آموز یا اولیای وی صرفاً موظف به پرداخت هزینه کتاب درسی برابر با قیمت پشت جلد (ثبت شده در سامانه) بوده و دریافت هرگونه وجه اضافی ممنوع است و پیگرد قانونی دارد.

به دلیل الکترونیک بودن فرآیند فروش و توزیع کتاب‌های درسی، کنترل ثبت سفارش کتاب درسی دانش‌آموزان از طریق سامانه امکان‌پذیر است؛ لذا درخواست ارائه نسخه چاپی (پرینت) برگ سفارش کتاب درسی از دانش‌آموز یا اولیای دانش‌آموز ممنوع است.

به گزارش ایسنا، محمد مهدی کاظمی، معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی نیز در این باره  گفت: دانش‌آموزان می‌توانند به دو صورت فردی یا گروهی و از طریق سامانه www.irtextbook.ir ثبت‌نام خود را انجام دهند. افراد باید با وارد‌کردن کد ملی و شماره سریال شناسنامه کتاب‌های درسی پایۀ تحصیلی خود را ثبت‌ سفارش کنند. در روش گروهی نیز ثبت‌نام توسط مدیران مدارس انجام می شود.

معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه در حال حاضر ثبت‌نام کتاب‌های درسی پایۀ دوم تا ششم ابتدایی، هشتم و نهم متوسطه اول و یازدهم و دوازدهم دوره متوسطۀ دوم آغاز شده است، گفت: ثبت‌نام برای این مقاطع تا ۲۳ خرداد ادامه دارد.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.