آغاز دریافت نتایج هدایت تحصیلی از امروز

0

به گزارش گاج مگ، به نقل از خبرگزاری ایسنا، پانته‌آ درّی با بیان اینکه هدایت تحصیلی فرآیندی سه ساله است گفت: در این فرآیند به دانش‌آموزان کمک می‌شود علایق و استعدادهای خود را کشف و برای دورۀ دوم متوسطه یک انتخاب آگاهانه و آزادانه داشته باشند و رشتۀ تحصیلی خودشان را انتخاب کنند.

وی افزود: در این فرآیند دو دسته ملاک و معیار داریم؛ نخست بررسی‌های مشاوره‌ای و دوم عملکرد و سوابق تحصیلی است. در فرم شمارۀ ۶ هدایت تحصیلی نتایج شرکت دانش‌آموزان در آزمون‌های رغبت و توانایی، نظر مشاور، معلمان، اولیاء و خود دانش آموز جمع‌آوری می‌شود و ۶۵ درصد نمره را به خود اختصاص می‌دهد.

معاون آموزشی متوسطه آموزش و پرورش شهر تهران با بیان اینکه ۳۵ درصد نمرۀ هدایت تحصیلی نیز عملکرد تحصیلی دانش‌آموز است گفت: سوابق تحصیلی برای یکسری دروس ِهدف در پایه‌های هفتم و هشتم با ضریب یک و پایۀ نهم با ضریب ۳ اعمال و مجموع این‌ها در فرم شمارۀ ۶ و ۷ اعلام می‌شود.

درّی افزود: روند کار تقریبا به اتمام رسیده و دانش‌آموزان می‌توانند از این هفته از طریق سامانه همگام نتایج هدایت تحصیلی را مشاهده کنند. امسال به دلیل کرونا دانش آموزان هم می‌توانند از روز دوشنبه، بیست و سوم تیرماه  به بعد به سامانه همگام مراجعه کنند. مدارس هم که از قبل به این سامانه دسترسی داشتند.

وی با اشاره به اینکه اقدامات مختلفی برای معرفی رشته‌های تحصیلی در ماه‌های گذشته انجام شده است گفت: این فرآیند تا صدور برگه هدایت تحصیلی ادامه می‌یابد. مناطق کمک می‌کنند رشته‌ها بهتر به بچه‌ها شناسانده شوند تا بتوانند انتخاب درستی داشته باشند. علاقه، استعداد و توانمندی به صورت توامان مهم هستند. نیم نگاهی به آینده شغلی و بازار کار و شرایط خانواده به انتخاب رشته درست کمک می‌کنند.

معاون آموزشی متوسطه آموزش و پرورش شهر تهران افزود: دانش آموزان در فرم شماره ۷ جلوی برخی رشته‌ها اولویت‌هایی را مشاهده می کنند که امسال اولویت “الف” و “ب” است و دیگر اولویت “ج” و “د” نداریم. اولویت دقیقا بر اساس ظرفیت صندلی‌های خالی منطقه و ناحیه تعیین شده است. بنابراین اگر اولویت رشته‌ای را کسب کنیم شرط لازم است، اما شرط تعیین کننده این است که اولویت “الف” یا “ب” باشیم.

درّی افزود: برای شاخه فنی و حرفه‌ای و رشته‌های تجربی و انسانی  اولویت “الف” و “ب” داریم به این معنا که اول باید تکلیف اولویت “الف” ها مشخص شود واولویت “ب” ها باید کمی صبر کنند. اولویت بر اساس ظرفیت و سوابق تحصیلی تعیین شده و مثلا اگر دانش‌آموزی برای رشته علوم انسانی اولویت “ب” باشد باید کمی صبر کند تا تکلیف اولویت “الف”ها مشخص شود و سپس اولویت “ب” ها می‌توانند بروند ثبت نام کنند. بنابراین توصیه می‌کنم والدین تعجیل نکنند و مدام به ستادهای ثبت نام مراجعه نکنند.

وی در پاسخ به اینکه آیا دانش‌آموز در صورت عدم کسب اولویت اول برای یک رشته، می‌تواند در مدرسه منطقه دیگری ثبت‌نام کند؟ گفت: اگر ظرفیت خالی داشته باشیم شاید این امکان فراهم شود، اما محدودۀ جغرافیایی در ثبت‌نام موثر است. هدایت تحصیلی و ثبت‌نام دو مقوله هستند. اگر ظرفیت خالی و شرایط پذیرش وجود داشته باشد ستاد ثبت‌نام منطقه می‌تواند در این زمینه تصمیم بگیرد.معاون آموزشی متوسطه آموزش و پرورش شهر تهران همچنین درباره حدنصاب نمره برای رشته‌های تحصیلی افزود: نمره سوابق تحصیلی برای رشته‌های ریاضی و تجربی به دروس هدفِ ریاضی و دروس پایۀ هفتم و هشتم و نهم برمی‌گردد. برای رشتۀ ریاضی حداقل نمره درس ریاضی ۱۴ و نمره علوم ۱۳ است که برای تجربی برعکس می‌شود و حداقل نمره درس علوم ۱۴ و ریاضی ۱۳ است. برای بقیه رشته‌ها هم تنوعی از دروس مانند ادبیات، عربی، هنر وغیره را داریم.درّی از دانش‌آموزان و خانواده‌ها خواست که بیشتر به فرم ۶ توصیه‌نامه که شامل نظر معلم، مشاور و اولیاء است توجه کنند که فارغ از نمرات و عملکرد تحصیلی است. این فرم، نیمرخ مشاوره‌ای دانش‌آموز را نشان می‌دهد.

وی در پاسخ به اینکه آیا امکان امتحان مجدد برای رسیدن به اولویت مدنظر و کسب حدنصاب نمره وجود دارد؟  اظهار کرد: جلوی برخی رشته ها در فرم ۷هاشور خورده و یعنی دانش آموز نمره لازم را کسب نکرده است. اگر فرد علاقه دارد حتما به آن رشته برود و در فرم شش معلوم است که استعداد و توانایی آن را دارند امکان شرکت در آزمون مجدد تعیین رشته در شهریور فراهم است. اگر حدنصاب نمره را کسب کردند و ظرفیت خالی موجود بود می توانند به آن رشته بروند.

معاون آموزشی متوسطۀ آموزش و پرورش شهر تهران با بیان اینکه فرآیند هدایت تحصیلی برای تمام مدارس است و تفاوتی بین مدارس دولتی و غیردولتی وجود ندارد و همه از یک الگو تبعیت می کنند گفت: در مدارس غیردولتی اولویت الف و ب را رعایت نمی کنیم. دانش آموزان اگر بخواهند به اولویت ب هم بروند می‌توانند زیرا تعداد صندلیهای خالی ممکن است در مدارس غیردولتی بیشتر باشد.

درّی در برنامۀ تلویزیونی مدرسه تابستانی ایران درباره اینکه اگر دانش‌آموزی بخواهد در پایه یازدهم تغییر رشته بدهد باید چه کند؟ اظهار کرد: دانش‌آموز از مدرسه تقاضای تغییر رشته می‌کند و منطقه تایید می‌کند. دانش آموز برای ورود به پایه یازدهم می‌تواند در امتحان تغییر رشته شرکت کند؛ در پایۀ دهم امکان تغییر شاخه و رشته وجود دارد، اما پایان سال یازدهم دیگر امکان تغییر شاخه نیست و فقط می‌تواند رشته را تغییر دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.