آغاز طرح سنجش نوآموزان بدو ورود به دبستان از ۱۵ تیر

0
به گزار گاج مگ، به نقل از خبرگزاری ایرنا، سید جواد حسینی روز یکشنبه در نشست خبری با موضوع سنجش نوآموزان بدو ورود به دبستان اظهار داشت:  امسال طرح سنجش دانش‌آموزان به دلیل شیوع ویروس کرونا به منظور رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی از طریق نوبت‌دهی انجام می‌شود.

وی افزود: ۶۰ هزار پایگاه در مدارس نوبت‌دهی برای طرح سنجش را انجام می‌دهند.
معاون وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: به منظور اجرای سند بالادستی طرح سنجش برای دانش‌آموزان در بدو ورود به مدرسه انجام می‌شود.

حسینی ادامه داد: وزارت آموزش و پرورش از سال ۷۵ موظف شد که غربالگری دانش‌آموزان را از بدو ورود به تحصیل با طرح سنجش مورد توجه دهد. از سوی دیگر قانون برنامه پنج ساله توسعه بر سلامت دانش‌آموزان از بدو ورود به مدرسه تاکید می‌کند.

وی تاکید کرد: سلامت جسمانی کودکان با انجام طرح دانش‌آموزان شناسایی می‌شود، همچنین به این واسطه توانایی‌های آن‌ها مشخص می‌شود تا جایگزینی مناسبی برای کودکان  در مدارس عادی و استثنایی صورت گیرد.

حسینی ادامه داد: همه دانش‌آموزان در بدو ورود به مدارس متناسب با شرایط جسمی شناسایی می‌شوند، پس از شناسایی تحت پوشش قرار می‌گیرند و مداخلات لازم برای آن‌ها صورت می‌گیرد.

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی خاطرنشان کرد: طرح سنجش از جمله اهداف و وظایف این سازمان مطابق اساسنامه مصوب مجلس است.  همچنین این طرح به منظور جلوگیری از به هدر رفتن سرمایه‌های مادی و معنوی کشور از طریق تشخیص به موقع مشکلات کودکان صورت می‌گیرد.

حسینی درباره اهداف برنامه سنجش عنوان کرد: پیشگیری از بروز و تشدید بیماری ها، کمک به بهبود کیفی آموزش و کنترل برخی از عوامل موثر بر افت تحصیلی و بررسی میزان شیوع اختلالات جسمانی و روانی کودکان در بدو ورود به دبستان، همچنین تهیه شناسنامه سلامت الکترونیکی برای تمامی نوآموزان و دسترسی به اطلاعات جامع آموزشی، بهداشتی و خانوادگی و همچنین کمک به اولیای دانش‌آموزان به منظور صرفه جویی در زمان و پرهیز از سردرگمی از دیگر اهداف این برنامه است.
فعالیت پایگاه سنجش اولیه در ۲۵ روز

معاون وزیر آموزش و پرورش همچنین درباره پایگاه‌های سنجش اولیه اظهار داشت: پایگاه به صورت متمرکز در یک مکان تشکیل می‌شود و در آن تمامی ارزیابی و غربالگری‌های تعیین شده در مدت ۲۵ روز انجام می‌گیرد.

حسینی با تاکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در پایگاه‌های سنجش گفت:

ارزیابی‌های پایگاه‌های اولیه ضمن رعایت نکات بهداشتی، شامل ارزیابی‌های بینایی، دید، رنگ، شنوایی، گفتاری، آمادگی تحصیلی، اختلالات جسمی_حرکتی، اندازه‌گیری توده بدنی، قد، وزن، دهان و دندان و بیماری‌های جلدی (پوست و مو) بیماری‌های نیازمند مراقبت ویژه و سابقه بیماری پزشکی مطابق با شرایط ویژه بیماری کرونا در پایگاه‌های جامع سلامت صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: همچنین سهولت دسترسی والدین به پایگاه‌های سنجش یا توجه به ویژگی جمعیتی هر شهر و نزدیک بودن آن به مدارس و مراکز بهداشتی درمانی مورد توجه قرار گرفته است.

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی تاکید کرد: نوآموزان که در هر یک از مراحل غربالگری بینایی، شنوایی و جسمی حرکتی در طرح سنجش مشکوک تشخیص داده شوند، به مرحله تخصصی بینایی سنجی، شنوایی شناسی، کاردرمانی، هوش و طیف توریسم ارجاع داده می‌شوند.

حسینی همچنین دربارۀ اجرای برنامه سنجش سال ۹۹ با توجه به بحران کرونا همراه با فاصله‌گذاری اجتماعی گفت:

امسال تعداد پایگاه‌های اولیه هر استان متناسب با تعداد نوآموزان بدو ورود به دبستان با هدف کاهش تراکم جمعیت افزایش یافته و در مقابل کاهش تعداد پذیرش نوآموزان در هر پایگاه با توجه به درجه پایگاه ها از ۴۲ به ۲۰ نفر رسیده است.

وی به ساعت حضور نوآموزان در پایگاه‌ها با فاصله ۳۰ دقیقه ای از یکدیگر اشاره و عنوان کرد: در پایگاه‌های طرح سنجش اتاق انتظار ویژه والدین نوآموزان با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی تهیه شده است، همچنین زمان اجرای برنامه سنجش از نیمه تیرماه تا پایان شهریورماه سال جاری است.

امسال تعرفه ۴۰ هزار تومانی برای سنجش پیش‌بینی شده است

معاون وزیر آموزش و پرورش همچنین درباره هزینه سنجش تحصیلی اظهار داشت: : «امسال تعرفه ۴۰ هزار تومانی برای انجام سنجش کودکان پیش‌بینی شده است، همچنین برای رعایت نکات بهداشتی والدین برای پرداخت هزینه طرح سنجش از طریق دستگاه کارتخوان می‌توانند اقدام کنند، همچنین در حال حاضر برای پرداخت این هزینه درصدد افزودن اپلیکیشن آپ نیز هستیم.

حسینی در ادامه درباره ارزیابی دانش‌آموزان دیرآموز و تست مجدد از آن‌ها گفت: زمان ارزیابی برای این دانش‌آموزان نیمه اول شهریور ماه است، همچنین ارزیابی نوآموزان و دانش‌آموزان مشکوک به طیف اوتیسم از سن چهار سال به بالا در پایگاه‌های تخصصی انجام می‌شود.

وی همچنین به پشتیبان قراردادن ۸۰۰ مدرسه استثنایی برای مدارس عادی اشاره کرد و یادآور شد: همچنین برای ارایه خدمات بهتر به دانش‌آموزان یک معلم رابط نیز در نظر گرفته شده است.

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی ادامه داد: معلمان رابط برای معلمان مدارس عادی تعیین می‌شوند اما از اول مهر برنامه‌های مختلفی با توجه به شرایط کرونا در دست آماده سازی و برنامه ریزی داریم. در صورت لزوم آموزش در بسترهای مختلف از جمله فضای مجازی ادامه می‌یابد.
حسینی به مناسب سازی ۶۴ مدرسه اشاره کرد و افزود: به گونه ای برنامه‌ریزی شده که این مدارس الگویی برای سایرمدارس استثنایی باشند، چراکه تعلیم و تربیت تمام‌ساحتی با ارزشیابی تمام‌ساحتی امکان‌پذیر است.

وی با بیان این که معلمان سازمان آموزش و پرورش استثنایی مشغول استعدادیابی هستند، گفت: هدف گذاری به گونه ای است که برای دانش‌آموزان المپیادی هم به اندازه برگزیدگان هنری و قرآنی ارزش قائل شد.

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی ادامه داد: معلمان سازمان به فکر پرورش استعداد دانش‌آموزان هستند، دانش‌آموزان استثنایی شرکت کننده و موفق شده در برنامه تلویزیونی عصرجدید نیز بی شک از سوی آموزش و پرورش به این برنامه معرفی شده‌اند.
کمبود ۱۹۷ هزار نیرو در آموزش و پرورش

حسینی از کمبود ۱۹۷ هزار نیرو برای اول مهر در بخش‌های مختلف آموزش و پرورش خبر داد و گفت: این کمبودها در آموزش و پرورش عادی می‌توان با روش‌های مختلف کم شود اما در آموزش و پرورش استثنایی کمبود نیرو به سادگی جبران نمی‌شود چرا که باید از معلمان با تجربه در این راه بهره برد.

وی افزود: نزدیک به ۴۰ هزار نیرو از طریق ماده ۲۸ و دانشگاه فرهنگیان قرار است که به آموزش و پرورش افزوده شود، به طور استاندارد باید به ازای هر ۶ دانش‌آموز یک معلم وجود داشته باشد اما در حال حاضر به ازای هر یازده دانش آموز یک معلم داریم.

معاون وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: هرچند که در آموزش و پرورش برای رسیدن به شرایط ایده‌آل کمبود نیرو وجود دارد اما در نهایت با اطمینان می‌گویم که هیچ دانش‌آموزی در کشور بدون معلم نمی‌ماند، سازمان آموزش و پرورش استثنایی هم بیش از هزار و پانصد نیرو برای مهر ماه استخدام کرده و ۵۰۰ نیروی دیگر نیز در حوزه توانبخشی جذب شده تا درنهایت بخشی از کمبود نیرو در این حوزه رفع شود.

حسینی همچنین با یادآوری این که درصد کمی از دانش‌آموزان با نیازهای ویژه در ایام کرونا از خدمات سازمان دور مانده‌اند، خاطرنشان کرد: در این ایام فرم‌هایی برای مدارس ارسال شده تا میزان استفاده‌ دانش‌آموزان از شبکه شاد و سایر روش‌های آموزش ارزیابی شود تا در نهایت تدابیری برای جبران این عقب ماندگی‌ها از اول مهر اندیشه شود.

وی افزود: ۱۵۲ هزار دانش‌آموز با نیازهای ویژه در وجود دارد که  از میان آنها ۸۲ هزار نفر در مدارس استثنایی و مابقی در طرح تلفیقی و مدارس عادی تحصیل می‌کنند، از این رو هزینه تحصیل یک دانش آموز استثنایی، پنج برابر یک دانش‌آموز عادی است.

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی درباره جهش تحصیلی نیز اظهار داشت:  با جهش تحصیلی دانش‌آموزان موافق نیستم، چراکه دانش‌آموز به شرایط دورتر از ارگانیسم فعلی خود پرتاب می‌شود و در نهایت با وضعیت او سازگاری ندارد، دراین شرایط دانش‌آموز دچار آسیب می‌شود.

حسینی افزود: سازمان آموزش و پرورش استثنایی با همکاری معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش، در نامه‌ای مشترک به شورای عالی آموزش و پرورش خواستار حذف تدریجی جهش دانش‌آموزان شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.