در ایام امتحانات چگونه برای آمادگی در آزمون سراسری مطالعه کنیم؟

0

به طور یقین می‌دانیم که شما داوطلبان گرامی تا اینجای کار را به خوبی و با موفقیت پشت سر گذاشته‌اید و حتماً از عملکردتان راضی هستید و اگر بقیه راه را هم همین‌طور ادامه دهید، مطمئنیم که نتیجۀ تلاش و کوشش خود را خواهید دید. ممکن است که در میان شما، داوطلبانی هم باشند که تاکنون تلاش چندانی نکرده و اکنون دچار پشیمانی شده‌اند؛ اما اصلا دیر نیست و با پشتکار و همت عالی در همین مدت اندک، هم می‌توانید در امتحانات خود به موفقیت برسید و همچنین، با توجه به گسترش دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف، به میزان تلاش خود، در آزمون سراسری نتیجه بگیرید.

همان‌گونه که قبلا هم اشاره کرده‌ایم، چند ماه منتهی به آزمون سراسری برای کلیه داوطلبان، دوران خاصی محسوب می‌شود و شیوۀ مطالعه در این مدت نیز، در مقایسه با دوران پیش از آن، فرق می‌کند. بسته به این که چه مقدار مطالعه کرده‌اید و چه میزان آمادگی دارید.
باید قدر لحظه لحظۀ این دوران را بدانید و برای آن برنامه‌ریزی کنید. برای این که در این دوران بتوانید مرور خوبی داشته باشید، می‌توانید با انجام کارهایی مانند، تورق سریع، مرور نکات و خلاصه‌برداری‌ها یا حتی در صورت نیاز، مرور کامل کتاب‌های درسی کلیدی (شیمی و زیست‌شناسی برای گروه آزمایشی علوم تجربی، ریاضی و فیزیک برای گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی و ادبیات و عربی برای گروه آزمایشی علوم انسانی) اطلاعات خود را تثبیت کنید و ضریب یادگیری خود را بالا ببرید.
مهم این است که از تلاشتان دست برندارید و این را بدانید که همیشه، آن‌هایی موفق‌ترند که تا آخر راه می‌مانند و به مسیر خود تا پایان آن ادامه می‌دهند.

همان‌گونه که شما دوستان داوطلب هم به خوبی اطلاع دارید، این دوران، مهم‌ترین دوران کنکور شماست و برای اینکه بتوان از این فرصت کوتاه، نهایت استفاده را برد، بهتر است که به چند نکته ذیل توجه نمایید:

۱- از پرداختن به مباحثی که هیچ‌گونه تسلط اولیه روی آن‌ها ندارید، خودداری کنید؛ زیرا جز اتلاف وقت، چیزی عاید شما نخواهد شد. یادگیری مباحثی که در آن‌ها ضعف دارید، در یک فرصت کوتاه امکان‌پذیر نبوده و شما نمی‌توانید همۀ مراحل لازم را برای این دوران، که شامل مرور، رفع اشکال و تست‌زنی می‌شود، پشت سر بگذارید.

۲- با نزدیک شدن به روز برگزاری آزمون سراسری، ممکن است که تعدادی از داوطلبان، دچار اضطراب و استرس‌های کاذب شوند و همین موضوع می‌تواند تا حدود زیادی از سطح یادگیری داوطلب، در مقایسه با گذشته، بکاهد (البته امسال به خاطر وضعیت خاصی که در کشور برای گسترش نیافتن ویروس کرونا در بین هم‌میهنان ایجاد شده و زمان برگزاری آزمون سراسری به مدت چندین هفته به عقب افتاده، این مسأله استثنائا در سال جاری کم رنگ‌تر شده‌است).
به همین دلیل، توصیه می‌شود که از یادگیری اولیه مباحث سخت و دشوار (مطالب استدلالی) در این روزهای پایانی پرهیز کنید؛ حتی اگر مطالب سختی هستند که آن‌ها را قبلاً مطالعه کرده‌اید و باز هم احساس می‌کنید که نیاز به مطالعۀ بیش‌تر دارند، زمان خود را در نظر بگیرید و ببینید که آیا می‌توانید در این زمان باقی‌مانده و با توجه به برنامه‌ای که ریخته‌اید، این مطالب را دوباره مرور کنید یا نه، و بهتر است که این زمان را به درس‌های دیگری اختصاص دهید که آسان‌تر است، نیاز به مرور دارد و باعث پیشرفت بیش‌تر شما می‌شود.

۳- یکی از کارهایی که می‌توانید مخصوصاً در این یکی دو ماه پایانی باقی‌مانده تا کنکور انجام دهید، این است که دروس حفظی را مرور نهایی و تست‌زنی کنید؛ زیرا مطالب حفظی، بیش‌تر در حافظۀ کوتاه مدت می‌مانند و در نتیجه، پاسخگویی به تست‌های مربوط به این نوع مباحث، راحت‌تر می‌شود.

۴- اگر زمان شما در این دوران، با توجه به حجم مطالبی که قبلا مطالعه کرده‌اید، کم است، باید زمان و مطالب خود را به خوبی مدیریت کنید. این مسأله به درایت شما بستگی دارد که توجه کنید کدام مطالب مهم‌تر هستند، کدام مطالب در بودجه‌بندی کنکور، سهم بیش‌تر یا کم‌تری دارند، کدام مطالب سخت و کدام‌ها آسان هستند و …، چون ارزش یک تست با تست دیگر، یکی است؛ پس می‌توانید با خیال راحت، مطالبی را که باید مرور کنید و رفع اشکال آن‌ها در دورۀ جمع‌بندی صورت گیرد، مشخص کرده و طبق آن برنامه‌ریزی کنید.

۵- وقتی مطالبی مانند مرور خلاصه‌ها، فرمول‌ها، نکات مهم و خط کشیده در کتاب را مطالعه کرده و روی تست‌های مهم هر مبحث و رفع اشکال آن‌ها کار کردید، آماده زدن تست‌های سرعتی شوید.

۶- نکتۀ بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، این است که باید زمانتان را در این دوران به خوبی مدیریت کنید؛ به گونه‌ای که برای هر درس، وقت متناسب با آن درس را در نظر بگیرید؛ زیرا اگر وقت کم یا زیادی را برای خواندن دروس مشخص کنید، باعث سردرگمی و اختلال در یادگیری شما خواهد شد یا این که در نهایت برای بعضی از درس‌ها، وقت کم خواهید آورد.

پیشنهاد گاج مگ: روش‌های کاربردی برای مرور مطالب درسی در فصل امتحانات

علاوه بر این که همۀ دانش‌آموزان در این دوران مشغول مطالعۀ نهایی دروس خود هستند، این زمان تقریبا با دورۀ امتحانات نهایی دانش‌آموزان کنکوری نیز هم‌زمان می‌شود؛ به همین دلیل، ممکن است که دانش‌آموزان در خصوص برنامه‌ریزی، تنظیم وقت یا نحوۀ مطالعه دروس خود، دچار سردرگمی و اشتباه شوند.
شما دانش‌آموزان عزیز باید به نکاتی در این خصوص توجه کنید تا بتوانید هم امتحانات و هم آزمون سراسری را با موفقیت بگذرانید. قبل از هر چیز به خاطر داشته باشید که واقع‌بینی و تفکر مبتنی بر منطق و همراه با ذهنیت مثبت، رمز اصلی موفقیت شما در ادامۀ راه است.
وقتی صحبت از ایام امتحانات می‌شود، ممکن است که این دوران برای هر یک از ما یادآور نگرانی و دلشوره روزهای امتحان باشد؛ در این میان، حال برخی از دانش‌آموزان، که دغدغۀ کنکور را نیز دارند، قابل درک است؛ با این همه، این مسائل نباید باعث شود که شما دچار استرس و سردرگمی شده و این استرس و سردرگمی بر توان مطالعاتی و برنامۀ درسی‌تان خللی وارد کند. سعی کنید که از این شرایط برای بهبود اوضاع درسی خود استفاده کنید.
هر یک از ما دارای سطحی از هوشیاری هستیم که ذهن و بدن ما در آن سطح، بیش‌ترین بازده خویش را داراست و به آن، سطح اوج عملکرد استرس می‌گویند؛ پس استرس خود را به گونه‌ای مدیریت کنید که شما را به سوی بهره‌وری بیش‌تر و مؤثرتر هدایت کند؛ نه این که از توان شما بکاهد. داشتن مقداری استرس، طبیعی و لازم است، اما در نهایت، این شما هستید که باید از این استرس‌تان به نفع خود استفاده کنید و برای برنامه‌ریزی بهتر و مطالعۀ بیش‌تر، بکوشید، اکثر ما برای حل مسائل زندگی خود، فقط فکر می‌کنیم و کار مؤثری انجام نمی‌دهیم.
توصیه می‌شود که همین الان در فرصت‌های باقی‌مانده، دست به عمل بزنید و روزهای آتی را به پل‌های اصلی موفقیت خود تبدیل سازید.

در مورد آنچه دربارۀ خود می‌گویید و آن‌گونه که دربارۀ خود قضاوت می‌کنید، کاملا دقت داشته باشید. از به کار بردن کلمات و واژه‌های تحقیرآمیز و منفی برای خود، جدا بپرهیزید.

شما شایستگی موفقیت را دارید؛ به شرطی که در بهترین حالت و شکل ظاهری و روانی خود ظاهر شوید؛ بنابراین، برای پرهیز از حقیر شمردن خود در ایام امتحانات و زمان آمادگی برای کنکور، از ابتدا آگاهانه برنامه‌ریزی کنید و به طور محکم قدم در راه بگذارید. به خاطر شرایطی که در آن شرایط هم باید امتحان بدهید و هم برای کنکور آماده شوید، ممکن است احساس کنید که نیاز به توان و نیروی بیش‌تری دارید.
به روزهایی فکر کنید که در شرایط سخت‌تر از این یا شبیه همین شرایط هم توانسته‌اید به راه خود ادامه دهید. به خود قوت قلب دهید و تا می‌توانید امید خود را تقویت کنید. به خاطر داشته باشید که وقتی امید باشد، اهداف، مجال بیش‌تری برای تحقق پیدا می‌کنند.
برای این مهم، گاهی اوقات لازم است که به گذشتۀ خود برگردید و از خود به خاطر موفقیت‌ها و کارهای کوچکی که انجام داده‌اید، تمجید کنید. این عمل احساس مثبتی را در درونتان ایجاد می‌کند که برای پیش‌برد و تدوام امر یادگیری، به شما آرامش، پشتکار و دلگرمی می‌بخشد. روزی حداقل سه مرتبه و هر مرتبه در حدود پنج تا ده دقیقه، خودتان را در وضعیتی تجسم کنید که در جلسۀ آزمون، با آرامش و خونسردی همراه با تسلط نشسته‌اید و کاملا ماهرانه و با مدیریت زمان فوق‌العاده قوی و مؤثر، مشغول بهره‌گیری از آموخته‌های خود هستید.
آنچه در این دوران، مهم به نظر می‌رسد، استفاده از معلومات و فراخوانی مطالب خوانده شده‌است؛ بنابراین، در هر زمان، با توجه به ایام باقی‌مانده، بر اساس اولویت مطالعه کنید و مطالب خوانده شدۀ قبلی را سازمان‌دهی نمایید. این موضوع مهم است که شما بدانید چند درس مهم دارید و این درس‌ها در امتحانات نهایی و نیز در کنکور شما چقدر تأثیر دارند. دروس مهم خود را در نظر گرفته و با توجه به میزان اطلاعات خود در آن درس‌ها و نیز وقتی که لازم دارید تا اطلاعات و مطالعات قبلی خود را بازخوانی یا کامل کنید، برنامه‌ریزی نمایید.

با توجه به اینکه نمرۀ معدل در کنکور شما مؤثر است و دروس اصلی نقش مهمی در بهبود رتبۀ شما دارند، اگر وقت دارید و می‌توانید، همۀ مباحث را به صورت کامل مرور کنید؛ اما اگر از ابتدای زمان آمادگی برای کنکور، مطالبی از این دروس را حذف کرده‌اید، سعی نکنید تا در ایام باقی‌مانده، آن‌ها را برای کنکور مطالعه کنید.

شاید این سؤال برای شما پیش بیاید که آیا می‌توانید برای شب امتحان، مطالبی را که قبلاً نخوانده‌اید، بخوانید. با توجه به این که شب امتحانی خواندن با مطالعه برای کنکور فرق می‌کند و قرار است که شما برخی از مباحث را به حافظۀ کوتاه مدت خود بسپارید، می‌توانید این کار را انجام دهید؛ به شرطی که وقت لازم را داشته باشید و این موضوع نیز باعث درهم ریختگی ذهن شما یا استرستان نشود.
اگر قبلا خود دروس را خوب خوانده‌اید و هم به صورت تشریحی و هم تستی بر مطالب آن تسلطّ دارید، می‌توانید با روش تست تمرینی، که در مقالات پیشین توضیح داده‌ایم، فقط مواردی را که اشکال دارید، بخوانید و رفع اشکال کنید؛ اما اگر فکر می‌کنید که نیاز به مرور و سپس رفع اشکال دارید، حتما زمان مناسبی را برای مرور در نظر بگیرید. در این دوران، مدیریت زمان و برنامه‌ریزی مناسب، بهترین کار ممکن است.
همچنین باید بدانید همان‌گونه که خواندن مطالب مهم است، حذف و کنار گذاشتن برخی دیگر از مطالب نیز دارای اهمیت است؛ زیرا نشان می‌دهد که شما بین نقاط ضعف خود و مطالبی که می‌توانید با توجه به زمانی که در دست دارید از آن بگذرید، تفاوت قائل هستید.

پیشنهاد گاج مگ: توصیه‌های طلایی برای روزهای باقی‌مانده تا کنکور

یکی از بحث‌های مهم این دوران، چگونگی مطالعه دروس عمومی است. بسته به این که چقدر توانایی دارید و چقدر قبلا این درس‌ها را مطالعه کرده‌اید، سعی کنید تا دروس عمومی را با تکرارهای سبک و منظم به حافظۀ خود بسپارید؛ زیرا یادگیری تدریجی، قدرت حافظه را افزایش می‌دهد.
از آن‌جایی که بیش‌تر داوطلبان، یادگیری یک یا دو درس عمومی را برای ارتقاء رتبۀ خود لازم می‌دانند، سعی کنید که این دروس را در این ایام مرور کنید. حدود چهار ساعت مطالعۀ دروس عمومی در طی روز، می‌تواند به شما در کسب رتبۀ خوب کمک کند.

البته اگر قبلا هیچ یک از دروس عمومی را نخوانده و تصمیم داشته‌اید که آن‌ها را برای مطالعه در فرصت دیگری کنار بگذارید، الان وقت مناسبی برای مطالعۀ این درس‌ها نیست، اما اگر خیلی مصمم هستید، یکی از دروس حفظی مانند درس دین و زندگی یا ادبیات را بردارید و قسمت‌های آسان کتاب را مطالعه کنید و بعدا زیر بخش‌های مهم آن را خط بکشید و سعی کنید که در روزهای باقی‌مانده تا آزمون سراسری، همان مطالب را مرور کنید.

انجام این کار به شما کمک می‌کند تا بتوانید چند تست را جواب بدهید. ضمناً نگران نباشید که ممکن است وقت خود را هدر دهید؛ زیرا دروس تستی، راحت‌تر به حافظۀ کوتاه مدت انتقال می‌یابند و مرورهای کوتاه دورۀ جمع‌بندی نیز به شما کمک می‌کند تا آن‌ها را بیش‌تر در حافظۀ خود تثبیت کنید؛ پس مطمئن باشید که وقت خود را هدر نداده‌اید.

ایام امتحانات، بهترین موقع قبل از زمان برگزاری آزمون سراسری است تا شما دانش‌آموزان عزیز، خود را در دروس محاسباتی و اختصاصی، مثل ریاضی، فیزیک و شیمی، محک بزنید.
با توجه به این که بیشتر سؤال‌های این دروس باید به روش حل کردن انجام شود و سرعت و مهم‌‌تر از آن، دقت در این راه، بسیار مهم است، اگر در قسمتی از مسیر حل خود یک اشتباه جزئی داشته باشید و با ادامه راه‌حل، با همان اشتباه به پاسخی برسید، این پاسخ، تمام تلاش شما را از بین خواهد برد؛ پس دقت خود را افزایش دهید، اشتباهات رایج را شناسایی کرده و از این تجربۀ خود در ایام امتحانات، برای بهبود وضعیت خود در کنکور استفاده کنید.

در جامعۀ آماری شرکت‌کنندگان آزمون سراسری، قشرهای مختلفی با بهره‌های هوشی و استعدادهای متفاوت شرکت می‌کنند؛ چون آزمون سازمان سنجش، بر اساس استانداردهای علمی و برای همه طراحی می‌شود و قطعاً توزیع سطح دشواری تست‌های کنکور، متناسب با وضعیت علمی و درسی تمام شرکت‌کنندگان خواهد بود.
با درک و قبول این نکته، بدون این که دغدغه و استرسی از میزان مطالعۀ خود داشته یا نگران میزان مطالعۀ دوستان و هم کلاسی‌های خود، در مقایسه با خودتان، باشید، فقط توان و انرژی خود را برای مطالعۀ بهتر در ایام امتحانات صرف کنید تا بتوانید از تلاش خود بهترین نتیجه را بگیرید.

 

منبع: پیک سنجش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.