آموزش مهارت تست‌زنی به صورت حرفه‌ای

0

مطمئناً برای شما هم در دوران تحصیل‌تان پیش آمده است که شب‌های قبل از امتحان بعد از آموزش و یادگیری سراغ سؤالات امتحانی سال‌های گذشته بروید تا نسبت به سوالات و همینطور مباحثی که بیشتر مورد توجه دبیران بوده است، آشنا شوید.

این کار باعث می‌شود تا با سؤالات احتمالی که امکان طرح شدن‌شان وجود دارد، آشنایی بیشتری پیدا کنید.

تست‌زنی در سال کنکور هم از این قاعده مستثنی نیست. شما به عنوان یک داوطلب حرفه‌ای کنکور سراسری باید بدانید که در هر مبحث امکان طرح‌شدن چه نوع تست‌هایی وجود داره و حتماً برای هر کدام از انواع تست‌ها، سوالات زیادی را در طول سال بررسی کنید.

این موارد علاوه بر آموزش و یادگیری، به کاهش استرس و اضطراب شما نیز کمک می‌کند، چرا که شما از امتحان و آزمونی که قرار است در آن شرکت کنید اطلاعات بیشتری به دست می‌آورید.

به دلیل محدودیت وقت برای پاسخ‌دهی به هر سوال تستی و با توجه به مفهومی‌بودن سؤالات، باید سرعت‌عمل مناسبی برای هر درس داشته باشید.

ریاضی ۹۰ ثانیه، شیمی ۶۰ ثانیه، فیزیک ۷۵ ثانیه، زیست‌شناسی ۴۲ ثانیه، ادبیات ۴۳ ثانیه، معارف۴۱ ثانیه و زبان ۴۸ ثانیه

به دلیل اهمیت بالایی که تست‌زنی در موفقیت شما در سال کنکور دارد و همینطور این موضوع که اکثر کنکوری‌ها حتی با توجه به کیفیت مطالعاتی بالایی که دارند، اما همیشه در تست‌زنی با مشکل رو به رو میشوند، تصمیم گرفتیم تا در این مقاله انواع و اقسام روش‌ها و مدل‌های تست‌زنی را برای شما دقیق توضیح دهیم.

مدل‌های مختلف تست‌زنی

  • تست‌زنی از نوع آموزشی یا تمرینی
  • تست‌زنی از نوع آزمونی
  • تست‌زنی از نوع جمع‌بندی
تست‌زنی آموزشی:

به جرأت می‌توان گفت که تست‌زنی آموزشی از مهم‌ترین کارهایی است که یک کنکوری موفق باید بارها و بارها در سال منتهی به کنکور سراسری آن را انجام دهد.

شما به طور طبیعی بعد از مطالعۀ هر درس و هر مبحثی، به خصوص مباحث محاسباتی نیاز دارید که تعداد زیادی تست رو پیرامون آن مبحث خاص بررسی کنید.

هدف از تست‌زنی آموزشی، آموزش و یادگیری اصولی و حرفه‌ای مباحث مختلف کنکور سراسری است.

نکات و توصیه‌های مهم

در حل تست‌های آموزشی نیاز به گرفتن وقت و درصد نیست. صرفاً این نوع از تست‌زنی برای یادگیری هرچه بهتر مفاهیم درسی کاربرد دارد؛

بنابراین هدف شما از تست‌زنی آموزشی، درگیرشدن با تست‌های مختلف است، برای این که این کار به شما کمک می‌کند که درک درستی از هدف طراح آن تست به دست بیاورید.

تست‌های کنکورهای گذشته می‌تواند بهترین منبع شما برای تست‌زنی آموزشی باشد؛

بنابراین باید در این مرحله از آموزش، از تست‌های کنکور سراسری سال‌های گذشته استفاده کنید و بعد از این که تست‌های کنکورهای سراسری را به خوبی و به طور کامل بررسی کردید، می‌توانید سراغ تست‌های تالیفی استاندارد بروید.

این نکته را همیشه مدنظر داشته باشید که بعد از پاسخ‌دادن و حل تست‌های آموزشی، حتماً جواب و راه‌حل خودتان را با پاسخ‌نامه کتاب کمک آموزشی چک کنید.

این کار به شما کمک می‌کند تا با روش‌هایی که شما را در رسیدن هر چه سریع‌تر به جواب تست‌ها یاری می‌کند، آشنا شوید.

دروس اختصاصی:

با شروع مطالعۀ هر مبحث جدید باید مثال‌ها و تمرین‌های جزوه و کتاب درسی را حتما بررسی کنید و پس از آن، تعدادی از مجموعه تست‌های همان فصل را از کتاب کمک آموزشی پاسخ دهید؛

برای مثال اگر فصل مدنظر شما ۱۵۰ تست دارد، ۳۰ تست آن را در مرحلۀ اول (برای تست‌های اولیه، پس از پاسخ به هر سؤال جواب خودتان را با پاسخ‌نامه تطبیق دهید) حل کنید و بقیۀ تست‌ها را برای روزهای بعدی تقسیم کنید.

دروس عمومی:

بهتر است بین مطالعه و تست‌زنی کمی فاصله بیفتد، تا تست‌زنی ارزش بیشتری برای شما داشته باشه، البته برای درس عربی و مبحث‌هایی مثل قرابت معنایی و آرایه‌های ادبی، توصیه می‌کنیم بلافاصله بعد از مطالعۀ درس‌نامۀ کتاب کمک آموزشی و همینطور بعد از تدریس دبیر، بلافاصله تست‌زنی آموزشی را انجام دهید.

حتما تست‌ها را علامت‌‌گذاری کنید تا در دفعه‌های بعدی (تکرار تست‌ها) بدانید کدام تست‌ها را باید مجدداً پاسخ دهید.

می‌توانید از علامت‌هایی مانند زیر استفاده کنید:

ص: درست

غ: غلط

ن: نزده

!: نکته‌دار

و….

نکته‌هایی که در حین تست‌زنی با آن‌ها رو به رو می‌شوید را در دفتر خلاصه‌نویسی یا نکته‌برداری خود بنویسید تا در زمان دوره‌کردن و یا شب قبل از امتحان به آن‌ها مراجعه کنید.

تست‌زنی آزمونی:

تست آزمونی، مجموعه تست‌هایی است که دانش‌آموزان در خانه برای خودشان در قالب آزمون برگزار می‌کنند و به گونه‌ای، خودشان را محک می‌زنند.
دراین مرحله شما باید وقت بگیرید و درصد پاسخ‌گویی را نیز به دست آورید. این کار باعث می‌شود مهارت و یا عدم تسلط و نقاط ضعف خود  در هر مبحث را مشخص کنید و برای رفع این مشکلات تلاش بیشتری انجام بدید.

نکات و توصیه‌های مهم تست ارزیابی

برای تهیۀ تست‌های اولین آزمون می‌توانید از تست‌های نکته‌دار، اشتباه پاسخ داده شده و همینطور نزده‌های خود که در تست‌های آموزشی علامت‌دار کردید استفاده کنید، بهتر است این تست‌ها را چندین و چند بار مورد بررسی قرار دهید تا تمامی زوایای آن تست را بررسی کرده باشید.

هنر آزمون‌دادن ر (شیوه‌، ترتیب و فن‌ آزمون‌دادن) در زمان برگزاری آزمون رعایت کنید.

بررسی تست‌های آزمونی قبل از شرکت در آزمون‌های آزمایشی می‌تواند نتیجه فوق‌العاده‌ای برای شما در پی داشته باشد.

این کار باعث می‌شود که قبل از شرکت در آزمون آزمایشی  بتوانید فضای این آزمون را برای خودتان تجسم کنید.

برگزاری آزمون ارزیابی جزء برنامۀ هفتگی شماست پس باید جای مشخصی برای اون در برنامه‌ریزی خود داشته باشید.

پس از برگزاری آزمون ارزیابی، پاسخ‌های خود را به‌ طور کامل بررسی کنید و نکته‌های مهم را حتماً در برگۀ خلاصه‌نویسی یا دفتر نکته‌برداری به عنوان نکتۀ آموزشی یادداشت کنید تا در فاصله‌های منظمی به طور مداوم خلاصه‌ها را مرور کنید.

نیاز دارید که در بعضی از روز‌های هفته حداقل ۲ آزمون ارزیابی (بین ۲۰ تا ۲۵) از مبحث‌های تدریس شده برگزارکنید تا از تسلط خودتان دربارۀ مطالب مطمئن شوید.

در این مورد می‌توانید بعد از بهره‌گیری از تست‌های علامت‌دار و تست‌های باقی‌مانده از کتاب‌های کمک آموزشی که برای آزمون‌های استاندارد طراحی شدند استفاده کنید.

تست برای جمع‌بندی:

بعد از این که شما تمام موضوعات و مطالب را به خوبی مطالعه کردید و با بررسی تست‌های آموزشی، یادگیری خودتان را کامل کردید و همینطور پس از حل‌کردن تست‌های ارزیابی، نقاط ضعف و قوت خود را شناختید و تسلط خودتان نسبت به مباحث مختلف بیشتر شد، وقت آن رسیده که سراغ تست‌های جمع‌بندی بروید.

در این مرحله شما همراه با دورۀ مطالب خلاصه شده شروع به جمع‌بندی مباحث می‌کنید.

بهترین زمان برای تست‌های جمع‌بندی، پایان تابستان، پایان ترم اول (دی ماه)، ایام نوروز و خردادماه است.

نکات و توصیه‌های مهم

قبل از بررسی تست‌های جمع‌بندی، به خلاصۀ خود دربارۀ آن مبحث نگاه کنید.

در ابتدا تست‌هایی را که علامت‌دار کرده‌اید (از تست‌های آموزشی و ارزیابی) را کامل بررسی کنید و حتما زمان بگیرید و درصدگیری کنید.

چنانچه تعداد تست‌های علامت‌دار کافی نبود، می‌توانید از کتاب آزمون‌های کمک آموزشی که دارید استفاده کنید.

باید تست‌های جمع‌بندی تمام مباحث درنظرگرفته را پوشش دهد.

حتما جواب تست‌های نکته‌دار و یا تست‌هایی که به اشتباه حل کردید را بررسی کنید و نکته‌های مهم آن را در دفتر خلاصه‌نویسی که دارید، ثبت کنید.


گردآوری: محسن عبدالمحمدی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.