ابراز احساسات؛ ابزار مقابله با اضطراب و افسردگی

0

اگر شما جزو آن دسته از اشخاص هستید که نمی‌توانید احساسات خودتان را به راحتی بیان کنید و قادر نیستید هیجانات و احساسات خود را نشان دهید و آن‌ها را درون خود نگه‌می‌دارید باید بدانید که تحقیقات جدید حاکی از آن است که توانایی شما برای ابراز احساسات نقش مهمی در سلامت روان شما دارد و علائم ابتلاء به اضطراب و افسردگی را کاهش می‌دهد.

 

ترس از ابراز احساسات

در خودآگاهی، یکی از ویژگی‌های انسان سالم، شناخت دقیق احساسات و هیجانات خود است؛ افراد باید احساسات خود را شناخته و در صورت نیاز آن را ابراز کنند.

با وجود تحقیقاتی که در رابطه با این موضوع انجام شده که آیا ترس از ابراز احساسات با ایجاد افسردگی و اضطراب رابطه مستقیمی دارد یا خیر.

روانشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که عدم توانایی در ابراز احساسات در وهله اول مانع از ابراز مشکلات شخص و درخواست کمک از طرف او می‌شود.

ترس از ابراز احساسات همیشه در وجود ما هست و دلایل متفاوتی هم در این رابطه وجود دارد. به طور مثال شخص مورد نظر خودش را دوست ندارد و به طور حتم نمی‌تواند دیگران را هم دوست باشد.

در بعضی موارد شخص مسئولیت‌پذیر نیست و نگران است که مبادا بیان احساساتش باعث ایجاد مسئولیت شود و یا حتی ترس از طردشدن و مورد قضاوت قرارگرفتن و عبور از کلیشه‌های معمول مردانه و زنانه بودن و… . ولی غالباً مردم عقیده دارند که با نشان‌دادن هم‌دردی آسیب‌پذیر به نظر می‌آیند و در نهایت دیگران از آن‌ها سوء‌استفاده می‌کنند و اکثراً وابسته به نوع تربیت و آموزش‌های والدین است.

ترس از ابراز هم‌دردی و محبت کردن به دیگران و پذیرش این احساسات از طرف آن‌ها در نهایت باعث انزوا خود شخص و منجر به عدم امنیت اجتماعی نیز خواهد شد.

برای درک بهتر این موضوع، محققان این مشکل را به ۳ دسته تقسیم کرده‌اند:
  •  ترس از ابراز دلسوزی برای دیگران
  •  ترس از پذیرش محبت از دیگران
  •  ترس از ابراز محبت و دلسوزی نسبت به خودمان

این موارد به مشکلات اصلی هم‌چون نگرانی در مورد اینکه به عنوان یک فرد ضعیف مورد سوء استفاده قرار گیرند. ترس از ایجاد صمیمیت بیش از حد، خیانت‌دیدن یا ترس از وابسته‌شدن اشاره دارد. این موضوع که با ابراز احساسات ممکن است به خطر بیافتیم یکی دیگر از دلایل ترس از ابراز احساسات و نشان‌دادن محبت است.

به دلیل عدم وجود مستندات در این رابطه روانشناسان تحقیقاتی را انجام دادند که ترس از ابراز احساسات بر افسردگی، اضطراب اجتماعی و اختلال وسواس فکری چه تاثیراتی می‌گذارد.

از ۴۰۷ نفر شرکت کننده در این پژوهش

  • ۳۴ نفر مبتلا به افسردگی بالینی،
  • ۲۷ نفر مبتلا به اختلال وسواس فکری،
  • ۹۱  نفر با اختلال اضطراب و یا هراس اجتماعی،
  • ۴۳ نفر با اختلال اضطراب فراگیر و مابقی شرکت کنندگان مشکلات بالینی و یا حاد نداشتند.

این تحقیق یکی از اولین و دقیق‌ترین مطالعات انجام شده از چگونگی تاثیرات عدم ابراز احساسات بر روی افسردگی و اضطراب در بیماران بر روی یک مقیاس کلی است.

پس افسردگی به تنهایی یکی دیگر از موانع اصلی برای ابراز احساسات است.

جالب است بدانید که متوسط سن ابتلا به افسردگی در اغلب کشورها، چهل سالگی است در حالی که در کشور ما در سنین پایین حدوداً بیست سالگی اتفاق می‌افتد.

در نهایت ما برای اینکه بتوانیم با دیگران ارتباط برقرار کنیم نیاز داریم که زندگی خودمان را مورد بررسی قرار دهیم و در نظر داشته باشیم که ابراز احساسات، از وظایف انسانی هر شخص است.

منبع: self-compassion.orgpsychologytoday.

مترجم: عارفه حقیقی

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.