ابن سینا؛ پدر علم مدرن پزشکی

نیک‌بخت‌ترین مردم كسی است كه كردار به سخاوت بیاراید و گفتار به راستی

0

ابوعلی حسین بن عبدالله بن حسن بن علی بن سینا، مشهور به ابوعلی سینا، ابن سینا و پورسینا، زادۀ ۳۵۹ هجری شمسی در حومۀ بخارا در روستای افشانه است.

ابن سینا از پنج سالگی نزد پدر ریاضیات، روخوانی قرآن، صرف و نحو زبان عربی را آموخت و از همان ابتدا بسیار باهوش بود؛ پس از گذشت چند سال به مکتب رفت و سرآمد هم مکتبی‌های خودش نیز بود.

تا قبل از ۱۰ سالگی در قرآن و ادبیات موجب حیرت استادان خود بود تا آن جا که در ۱۰ سالگی حافظ قرآن شد و بعد از این که ابوعبدالله ناتلی به بخارا آمد ابن سینا زیر نظر او منطق و هندسه را آموخت.

پس از رفتن استاد خود از بخارا، ابن سینا به یادگیری علوم دینی، علوم طبیعی، پزشکی و فلسفه پرداخت و گفته شده که او در سن ۱۷  سالگی بر بسیاری از علوم تسلط داشت و سرآمد عصر خود بود. ذهن پورسینا به گونه‌ای خلاق بود که تمام آموخته‌های خود را بارها بررسی می‌کرد و پس از گذشت زمان کوتاهی در هر زمینه‌ای از استادان خود پیش می‌افتاد.

نقطۀ عطف زندگی پورسینا در سن ۱۸ سالگی و زمانی بود که امیر خراسان (نوح بن منصور) به مریضی سختی دچار شد و او را درمان کرد و در عوض از او درخواست کرد که بتواند در کتابخانۀ باشکوه مخصوص شاهزادگان سامانی، به مطالعه بپردازد.

مدتی پس از مرگ پدر تصمیم گرفت که برای فراموشی این درد به مسافرت بپردازد و حین این سفر مورد استقبال بسیاری از فرمانروایان و حاکمان شهرهای مختلف از جمله گرگانج (خوارزم)، ری، همدان، اصفهان وغیره قرار گرفت.

ابن سینا در حین این سفرها در شهر ری فرمانروای آل بویه را درمان کرد و فرمانروای دیلمان شد اما بعد از مرگ فرمانروا پسرش او را برای چهار ماه به زندان انداخت و او در این مدت زمان کوتاه ۳ کتاب نوشت!

ابن سینا بسیار پیرو فلسفۀ ارسطو بود و بسیار به فارابی شباهت داشت افزون بر این ابن سینا در ادبیات فارسی نیز دستی قوی داشت و بیش از ۲۰ اثر فارسی که شامل دانش‌نامۀ علائی و رسالۀ نبض وغیره بوده‌ است را نوشت.

ابوعلی سینا پزشک، ریاضی‌دان، منجم، فیزیک‌دان، شیمی‌دان، روان‌شناس، جغرافی‌دان، زمین‌شناس، شاعر، فیلسوف ایرانی و از مشهورترین و تاثیرگذارترین دانشمندان به شمار می‌رود. او ۴۵۰ کتاب در زمینه‌های مختلف نوشت و به دلیل آثارش در زمینۀ فلسفۀ ارسطویی و پزشکی، بسیار شناخته شد.

از آثار مهم او می‌توان کتاب شفا که یک دانش‌نامۀ علمی و فلسفی جامع است را نام برد؛ همچنین کتاب قانون او که در زمینۀ پزشکی‌ است نزدیک به هفتصد سال در مراکز علمی اروپا تدریس شده‌است و در سال ۱۹۷۳ در شهر نیویورک ایالات متحدۀ آمریکا تجدید چاپ شد.

جرج سارتن تاریخ‌دان شناخته شدۀ آمریکایی در کتاب تاریخ علم خود، ابو علی سینا را یکی از بزرگ‌ترین اندیشمندان و دانشمندان پزشکی می‌داند و دانش‌نامه فلسفۀ دانشگاه تنسی، ابن سینا را تاثیرگذارترین فیلسوف جهان پیش از دوران مدرن معرفی کرده‌ است.

ابن‌سینا سال‌های پایانی عمر خود را در اصفهان گذراند و در یکی از این سفرهای خود به همدان در سال ۴۲۸ هجری، به قولنج مبتلا شد و در اثر آن درگذشت. با وجود این که زندگی ابن سینا پر از فراز و نشیب بود و در عین حال عمری طولانی نیز نداشت، اما زندگی حکیمانه و بسیار پرباری داشت. آرامگاه بوعلی‌سینا در میدان بوعلی سینا در مرکز شهر همدان واقع شده‌است.

ابن سینا را پدر علم مدرن پزشکی نیز می‌نامند و یک شهریور، همزمان با زادروز او در ایران روز پزشک است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.