افزایش تمرکز در کلاس درس

0

عدم تمرکز در کلاس علاوه بر اینکه روی یادگیری مطالب درسی تأثیر دارد، بر نمره‌ای که دریافت می‌کنید نیز تأثیر مستقیم خواهد گذاشت. اگر شما در کلاس درس تمرکز کافی داشته باشید به معلم‌تان ثابت خواهد شد که دانش‌آموز توانایی هستید و در نتیجه همه تلاش‌تان را برای یادگیری مطالب درسی انجام می‌دهید.

افزایش تمرکز در کلاس درس

اما عده‌ای از دانش‌آموزان با وجود اینکه به درس اشتیاق دارند، گاهی تمرکز کافی در کلاس نداشته و مدام دچار حواس‌پرتی می‌شوند. در ادامه چندین راهکار ساده به شما یاد می‌دهیم تا تمرکز خود را در کلاس تقویت کنید.

 • شب‌ها به میزان کافی بخوابید

هر شب حداقل ۸ ساعت بخوابید. زمان خوابیدن خود را تنظیم کنید، برای خوابیدن خود برنامه‌ریزی داشته باشید و هر شب رأس ساعت مقرر به رختخواب بروید. یکی از دلایل اصلی که ذهن شما نمی‌تواند تمرکز کند، عدم خواب و استراحت کافی است.

 • صبحانه مقوی بخورید

خوردن یک صبحانه مفید و مغذی، انرژی لازم را به شما می‌دهد. به یاد داشته باشید که صبحانه سالم به معنای مقدار فراوان نیست، خوردن به اندازه کافی اما مغذی برای تأمین انرژی شما کافی است.

افزایش تمرکز در کلاس درس

 • کنار دوستان‌تان ننشینید

صحبت کردن با دوست خود در طول کلاس تمرکز را از شما می‌گیرد و نمی‌گذارد حواستان جمع باشد. اگر در کلاس درس یکی از دوستان شما در نزدیکتان قرار دارد جای خود را عوض کنید و فقط به تمرکز خود در کلاس اهمیت دهید.

 • سایر عوامل حواس‌پرتی را حذف کنید

بعضی از ما به سادگی حواس‌مان پرت می‌شود، ایرادی هم ندارد. اما وقتی حواس‌پرتی مانع یادگیری شما می‌شود، این مسئله مشکل‌ساز می‌شود. اگر حتی یک بطری آب هم حواس شما را پرت می‌کند، آن را از جلو چشم خود دور کنید. اگر جویدن آدامس حواس شما را پرت می‌کند آن را دور بیندازید و شروع به یادداشت‌برداری از مطالبی که در کلاس تدریس می‌شود، کنید. با حذف تدریجی عوامل حواس‌پرتی خواهید دید که تمرکز شما تا حد زیادی افزایش می‌یابد.

افزایش تمرکز در کلاس درس

 • در کلاس سوال بپرسید

هیچ‌گاه از سوال کردن نترسید؛ زیرا نشان‌دهنده این است که شما در حال تلاش برای یادگیری هستید و به این تشخیص رسیده‌اید چه مطالبی را یاد گرفته و در آنها مشکل دارید. در ضمن با سوال کردن شما ممکن است سوال بقیه افرادی که در آن مبحث مشکل دارند، برطرف شود.

در کلاس سوال بپرسید هیچ‌گاه از سوال کردن نترسید؛ زیرا نشان‌دهنده این است که شما در حال تلاش برای یادگیری هستید و به این تشخیص رسیده‌اید چه مطالبی را یاد گرفته و در آنها مشکل دارید. در ضمن با سوال کردن شما ممکن است سوال بقیه افرادی که در آن مبحث مشکل دارند، برطرف شود.

 • برای خودتان اشتیاق ایجاد کنید

شاید بعضی از کلاس‌هایی که هیچ گونه توجه شما را جلب نمی‌کنند یا مدام حواستان پرت می‌شود، همان کلاس درس‌هایی هستند که شما از قبل این پیش‌زمینه ذهنی را دارید که این درس سخت است، یا در آینده شغلی من برایم کاربرد ندارد و یا اینکه این درس اصلا جذاب نیست. اما سعی کنید نکته‌ای را در آن درس پیدا کنید که برایتان جذاب است.در آینده تصور کنید که این درس در چه جاهایی چه کاربردی برایتان دارد. از معلم خود بخواهید با چندین مثال عینی کاربد این درس را در جامعه برایتان شرح دهد.

 • به معلم خود توجه کرده و سعی کنید با او ارتباط چشمی بگیرید

معلم شما جهت آموزش مطالب درسی و خدمت به شما در مدرسه حضور دارد. به او نشان دهید که با نگاه کردن به او و حرکاتش کاملا متوجه چیزی که در حال درس دادن به شما است، می‌شوید.

 • مطلع شوید که قرار است چه درسی را در کلاس یاد بگیرید

بیشتر معلمان در بدو ورود خود به کلاس اعلام می‌کنند که قرار است چه مطالبی را تدریس کنند؛ پس شما آن را روی برگه یادداشت کنید تا بدانید قرار است چه مطالبی را امروز یاد بگیرید؟ چگونه می‌توانید در طول کلاس هوشیار و متمرکز باقی بمانید؟ هدف‌گذاری کنید و به یاد داشته باشید که برای رسیدن به آن اهداف باید تمام توجه خود را به کلاس اختصاص دهید.

 • یادداشت‌برداری کنید

با یادداشت‌برداری دقیق می‌توانید کاملا غرق مطالب درسی شوید. با تشخیص نکات مهم در هر بخش به خود کمک کنید. حتی می‌توانید کنار بخش‌هایی از نوشته خود اینگونه یادداشت کنید: “این موضوع مهم است” یا “این ایده اصلی مبحث است”. این کار  به شما کمک می‌کند تا مطالب را  بهتر یاد بگیرید و روی درس خود تمرکز کنید.

افزایش تمرکز در کلاس درس

 • در بحث‌های کلاسی شرکت کنید 

وقتی معلم سوالی را می‌پرسد  به آن پاسخ دهید، حتی اگر جواب آن دقیق و کامل نباشد. این موضوع نشان‌دهنده این است که به کلاس توجه دارید و با درگیر شدن در مباحث درس خواه ناخواه تمرکز شما افزایش می‌یابد.

 • از سلامت جسمانی خود مطمئن شوید

اگر هیچ یک از موارد بالا به شما کمک نکرد احتمال دارد مشکلات جسمانی برایتان پیش آمده باشد؛ به طور مثال به خاطر ضعیف شدن چشمانتان باشد یا حتی شنوایی‌تان با مشکل مواجه شده باشد. پس اگر در صندلی جلو نشسته بودید و به راحتی نمی‌توانستید ببینید یا صدای معلم را بشنوید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا مشکل شما رفع شود. البته به غیر از این موارد اضطراب و نگرانی نیز می‌تواند مانع تمرکز شما شود، سعی کنید در طول کلاس آرامش خود را حفظ کنید و تمامی افکار نگران‌کننده را از خود دور کنید.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.