الزامات آموزش و پرورش برای مواجهه با کرونا در سال تحصیلی آینده

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، طی پژوهشی راهبردهایی را برای شرایط کرونایی آموزش و پرورش در سال آموزشی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ تدوین کرده است.

0

به گزارش گاج مگ، به نقل از خبرگزاری تسنیم، با توجه به قطعی‌بودن موج دوم کرونا در پاییز و ادامه‌دار بودن این بحران، وزارت آموزش‌ و پرورش باید برای مواجهه با مشکلات ناشی از این موضوع در سال تحصیلی جدید آماده باشد. بنابراین بازگشایی مدارس نیازمند ملاحظاتی از قبیل اصلاح قوانین، کاهش تراکم کلاس ‌ها، الزام مدارس به رعایت ملاحظات بهداشتی، الزام دانش‌‌آموزان به ثبت‌نام در مدارس نزدیک به محل زندگی و ارزیابی کیفیت یادگیری در سال گذشته برای جبران کمبودهای آن است. همچنین قوانین و زیرساخت‌‌های آموزش الکترونیک و تلویزیونی نیازمند بازنگری است تا در صورت نیاز بخشی از آموزش با بهترین کیفیت از این طریق صورت گیرد.

ضرورت تدوین راهبرد برای شرایط کرونایی

براساس اظهار نظر مقامات رسمی وزارت بهداشت، همزمان با بیماری آنفلوانزا در فصل پاییز، کووید-۱۹ نیز دوباره در این فصل اوج می‌گیرد. همچنین کارشناسان اپیدمیولوژیست معتقد هستند موج دوم قطعی بوده اما زمان و بزرگی آن قابل تعیین نیست. بنابراین ضروریست وزارت آموزش ‌و پرورش برای مواجهه با مشکلات ناشی از ویروس کرونا در فصل پاییز خود را آماده کند. در این پژوهش، به الزامات و ملاحظات این وزارتخانه برای شروع سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ با رویکرد حفظ سلامت دانش‌آموزان و کارکنان، ارتقا کیفیت فعالیت‌های آموزشی و تقویت آموز‌ش‌های الکترونیکی و تلویزیونی پرداخته شده است.

الزامات آموزش حضوری و بازگشایی مدارس

در بحران کرونا بازگشایی مدارس و شروع مجدد آموزش حضوری نیازمند الزامات ملاحظاتی جدی است تا بدین وسیله ضمن حفظ کارایی آموزش در مدارس، سلامت دانش‌آموزان و کارکنان حفظ شود. این الزامات در ادامه ارائه شده است:

اصلاح قانون: بایستی قانون شروع مدارس در اول مهرماه هر سال به نحوی اصلاح شود که از انعطاف لازم برای زمان آغاز و پایان سال تحصیلی و نیز زمان برگزاری امتحانات برخوردار باشد.

کاهش تراکم کلاس: برای کاهش تراکم کلاس‌ها می‌توان از رویکردهایی مانند نوبتی کردن حضور دانش‌آموزان در مدرسه به صورت یک روز در میان یا استفاده از نوبت مخالف مدارس به نحوی که دانش‌آموزان به دو گروه تقسیم شده و در نوبت‌های صبح و بعد از ظهر در مدرسه حاضر شوند، بهره برد. همچنین با استفاده از ظرفیت تعطیلات آخر هفته و کاهش زمان تدریس با تمرکز بر تدریس نکات مهم، می‌توان منجر به کاهش حضور دانش‌آموزان از ۶ ساعت به ۲ یا ۳ ساعت در مدرسه شد.

ارزیابی کیفیت یادگیری در سال ۹۸-۹۹: با ارزشیابی از دروس سال تحصیلی ۹۸-۹۹ در هفته یا دو هفته ابتدایی سال جدید تحصیلی، باید درصورت لزوم به تدریس و رفع اشکال مباحث سال تحصیلی گذشته اقدام شود.

ثبت‌نام در مدارس دولتی و غیر دولتی در سال جدید: با توجه به حتمی‌بودن شیوع کرونا در پاییز و تردید نسبت به امکان آموزش مصوب و غیر مصوب (فوق برنامه)، باید در قراردادهای مدارس با رویکرد اخذ شهریه فوق برنامه بصورت ماهانه و متناسب با حجم برنامه‌های ارائه شده به دانش‌آموزان، تجدید نظر صورت گیرد. همچنین بایستی رویکرد فعلی ثبت‌نام دانش‌‌آموزان از ملاک محدوده جغرافیایی، به ثبت‌نام مبتنی بر همسایگی مدارس تغییر یابد. به طوری که مدرسه مرکز باشد و ساکنین با مسافت کم در اولویت ثبت‌نام باشند تا باعث اصلاح زمان رفت و آمد و حضور دانش‌آموزان در محیط بیرون خانه و سرویس مدارس شود.

رعایت ملاحظات بهداشتی در مدارس: بایستی دستورالعمل کنترل و پیشگیری برای اجرا در مدارس سراسر کشور تهیه و ابلاغ شود. ضمناً اطلاعات مربوط به خانوارهای مبتلا به کرونا از طرف مراکز بهداشتی هر شهرستان به ادارات کل شهرستانی وزارت آموزش و پرورش برای مراقبت دانش‌آموزان ارائه شود.

الزامات آموزش الکترونیکی و تلویزیونی

با افزایش کیفیت و گسترش روند آموزش تلویزیونی از طریق گسترش پوشش تلویزیونی و سیگنال‌رسانی صدا و سیما در مناطق کم ‌برخوردار طی چند ماه باقی‌مانده به آغاز سال تحصیلی و همکاری شبکه‌‌های استانی جهت بازپخش برنامه‌‌های آموزش تلویزیونی می‌توان به تمرکز حضور دانش‌آموزان در مدارس برای دروس عملی با رویکرد کاهش تراکم کلاسی کمک کرد.

همچنین برای افزایش کیفیت آموزش الکترونیکی و مجازی با توجه به ادامه شیوع کرونا در ایران الزاماتی وجود دارد که در ادامه بیان می‌شود.

اجرای قوانین

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید به اجرای ماده ۶۹ قانون برنامه ششم و نظارت بر انجام آن مکلف شود. طبق این قانون وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با همکاری وزارت آموزش ‌و پرورش تا پایان سال دوم اجرای قانون، باید برنامه هوشمندسازی مدارس را اجرایی کرده و امکان دسترسی الکترونیک به محتوای آموزش به صورت رایگان برای کلیه دانش‌آموزان شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و روستاها و حاشیه شهرهای بزرگ فراهم نمایند.

همچنین با استفاده از ظرفیت‌های قانونی می‌توان آستان قدس رضوی، بنگاه‌های اقتصادی زیرمجموعه نیروهای مسلح و ستاد اجرایی فرمان امام را به پرداخت مالیات مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده به منظور برقراری عدالت آموزشی در حوزه آموزش الکترونیکی و ایجاد دسترسی دانش‌آموزان مناطق محروم به ملزومات آموزش الکترونیکی مکلف کرد. ضمناً با تصویب قوانینی می‌توان دسترسی رایگان به محصولات و نرم افزارهای آموزش مجازی و محتوای درسی ارائه شده توسط مؤسسه‌های آموزشی و کمک آموزشی امکان پذیر کرده و با محاسبه هزینه‌های صورت گرفته به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی، به آموزش مجازی دانش‌آموزان کمک کرد.

تدوین ضوابط حکمرانی آموزش مجازی

با تدوین و اجرای قواعد کلی حکمرانی جمهوری اسلامی ایران در حوزه آموزش‌های مجازی و نظارت و ارزیابی آن‌ها‌، می‌‌توان کیفیت آموزش مجازی دانش‌آموزان را به صورت چشمگیری افزایش داد. قوانینی همانند ارائه محیطی ایمن و قابل کنترل از اینترنت برای استفاده دانش‌آموزان مانند استفاده از نرم‌افزارها و سخت افزارهای آموزش مجازی و استفاده از ظرفیت سیمکارت‌های دانش‌آموزی، می‌تواند در این زمینه مؤثر باشد.

پیشنهاد الزامات مدیریتی و اجرایی آموزش مجازی

پیشنهاد می‌شود همزمان با توزیع کتاب‌های درسی سال تحصیلی آینده، محتوای الکترونیکی چندرسانه‌ای از همه دروس به دانش‌آموزان ارائه گردد و برای دانش‌آموزان مناطق کم ‌برخوردار روستایی و عشایری و با توجه به عدم دسترسی این افراد به اینترنت، درسنامه و بسته‌های الکترونیکی آفلاین، ارائه شود. همچنین ملزم‌کردن مدارس به راه‌اندازی و تجهیز مدرسه به زیرساخت‌های آموزش آنلاین و مجازی و استفاده از ظرفیت خیرین مدرسه‌ساز برای تبدیل‌شدن به مدارس به مدرسه مجازی تمام عیار در شرایط خاص کمک شایانی کند. به علاوه، برای بهبود کیفیت استفاده دانش‌آموزان از محتوای آموزشی آنلاین می‌توان از آموزش یاری استفاده نمود. ضمناً بازنگری و نظارت بر تعرفه عرضه خدمات آموزش الکترونیکی و ارائه بسته‌های اینترنتی با تعرفه ویژه به معلمان و دانش‌آموزان کم ‌بضاعت، منجر به دسترسی همه اقشار جامعه به این امکانات کمک آموزشی شد.

جمع ‌بندی

با توجه به اظهارات مقامات وزارت بهداشت، موج دوم شیوع ویروس کرونا در پاییز قطعی است. بنابراین ضروری است که وزارت آموزش و پرورش با درک این واقعیت و داشتن فرصت چند ماهه تا آغاز سال تحصیلی جدید، ملاحظات و الزاماتی را برای کاستن مشکلات شیوع بیماری کرونا در نظر بگیرد. در این پژوهش اقدامات و ملاحظاتی با تمرکز به سه حوزه آموزش حضوری، آموزش الکترونیکی و آموزش تلوزیونی  ارائه شد. این ملاحظات به آموزش و پرورش کمک می‌کند تا از بحران پیش رو با کمترین خسارات عبور کند و در روند آموزش دانش‌ آموزان خلل کمتری ایجاد شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.