انتشار سؤالات پس از شروع آزمون، به معنای افشای آن نیست

مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی آموزش و پرورش اعلام کرد: انتشار سؤالات پس از شروع آزمون به معنای افشای آن نیست؛ خانواده ها و دانش آموزان، فریب کانال‌ها و صفحه‌های فروش سؤال را نخورند.

0

به گزارش گاج‌مگ، به نقل از خبرگزاری ایرنا، مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش‌وپرورش با صدور اطلاعیه‌ای به برخی پرسش‌های خانواده‌ها و دانش‌آموزان پاسخ داد و افزود: در سنوات اخیر با روش ارسال الکترونیکی سؤالات رمز شده به حوزه‌های اجرا، تا زمان ارسال رمز و بازگشایی و چاپ سؤالات، دسترسی به سؤالات محال است و تاکنون نیز شواهد یا گزارشی از طرف هیچ یک از مراجع نظارتی و کانال‌های تلگرامی مبنی بر این که سؤالات حتی یک دقیقه قبل از شروع امتحان، افشا شده باشد موجود نیست.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: همان‌گونه که یکی از خبرگزاری‌ها به نقل از علی امرایی عضو کمیسیون آموزش دیده بان شفافیت و عدالت بیان کرد: در بعضی از موارد پس از شروع امتحان تعداد انگشت شماری از دانش‌آموزان با استفاده از گوشی همراه، ساعت هوشمند و… که به صورت غیر قانونی با خود در جلسه امتحان همراه دارند، مبادرت به تصویربرداری از سؤالات و ارسال آن در کانال‌های خاص می‌کنند که این اقدام به معنی لو رفتن سؤالات نیست، چون در زمانی اتفاق می‌افتد که دانش‌آموزان در جلسه امتحان حضور دارند و تحت نظارت مراقبین مشغول پاسخگویی به سؤالات هستند و عملاً هیچ تأثیری در دسترسی آن‌ها به پاسخ سؤالات و صحت برگزاری امتحان ندارد.

این مرکز سنجش یادآور شد: البته آموزش و پرورش برای برقراری نظم و امنیت بیشتر و جلوگیری از هرگونه تخلف، اقدام به صدور دستورالعمل‌های حفاظت و مراقبت از آزمون‌ها، آموزش مراقبین و نیز تجهیز قریب به اتفاق حوزه‌های برگزاری امتحانات به دستگاه‌های موبایل‌یاب و نظارت مستمر از حوزه‌ها کرده است و با متخلفین براساس آیین‌نامه رسیدگی به تخلفات امتحانی برخورد می‌کند.

این اطلاعیه می افزاید: مجازات دانش آموزانی که وسیله غیرمجاز نظیر، موبایل یا سایر وسایل و تجهیزات ارتباطی در جلسه امتحان به همراه داشته باشند و آن را برای انتشار سؤالات و یا استفاده از سؤالات انتشار یافته بکاربرند، این است که نمره تمام امتحانات آن نوبت صفر و از شرکت در امتحانات نوبت بعد محروم خواهند شد.

همچنین در این اطلاعیه عنوان شده است: بارها در خصوص این شیوه کلاهبرداری و اینکه هرگونه ادعای دسترسی به سؤالات پیش از آغاز امتحان خلاف واقع و به منظور فریب مخاطبین است، به دانش آموزان و اولیای آنها به طرق مختلف حتی در رسانه ملی اطلاع رسانی شده است.

مرکز سنجش آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: با این وجود همان طور که در مورد موضوعات حائز اهمیت دیگر که جنبه فراگیر دارد، افراد فرصت طلب به قصد سوء استفاده و منفعت طلبی اقداماتی برای فریب ذی نفعان انجام می‌دهند، در مورد سؤالات امتحانی نیز افرادی مبادرت به ایجاد کانال ارتباطی در فضای مجازی، پیام رسان‌ها یا سایت‌های تبلیغاتی کرده و با استفاده از سربرگ مجعول، سؤالات یا تغییرات گرافیکی آنها، سعی در فریب دانش آموزان دارند که در این رابطه وزارت آموزش و پرورش مراتب را از طریق پلیس فتا پیگیری کرده و درهر نوبت از امتحانات افراد فرصت طلب و سودجو شناسایی و با شکایت دفتر حقوقی وزارت آموزش و پرورش، به مقام قضایی معرفی می شوند.

در این اطلاعیه آمده است: در روز های اخیر بنابر اعلام معاون اجتماعی پلیس فتا دو باند تبلیغ تقلب و دسیسه در امتحانات نهایی دانش آموزان که در پیام رسان تلگرام و شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام تبلیغ می‌کردند، شناسایی و به مقامات ذی صلاح تحویل شده اند که اعضای این دو باند اذعان داشتند هیچ گونه خدماتی به دانش آموزانی که وجهی پرداخت کرده‌اند، داده نشده است.

مرکز سنجش آموزش و پرورش تاکید کرد: در ضمن اسامی دانش‌آموزانی که با این کانال‌ها همکاری می‌کنند، از طریق پلیس فتا در اختیار آموزش و پرورش قرار گرفته و با آنان و برخورد قانونی می‌شود. بنابراین دانش‌آموزان باید مراقب باشند تا به هیچ وجه، فریب این گونه تبلیغات ناصحیح را نخورند و گرفتار مجازات‌های قانونی نشوند.

این مرکز اعلام کرد: بدیهی است برگزاری امتحانات حضوری با سوالات واحد و در شرایط معین، تحت نظر مراقبان امتحانات و تصحیح اوراق از سوی مصححان کار آزموده و مجرب، براساس دستورالعمل های مربوط در حوزه‌های تصحیح، به برقراری عدالت منجر خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.