اهمیت خواب در یادگیری

خواب یکی از نیازهای اساسی برای هر فرد است.خواب کافی و به اندازه می‌تواند کمک کند که در طول روز سرحال ترباشید وانرژی بیشتری در طول روز داشته باشید.

0

خواب یکی از نیازهای اساسی برای هر فرد است، مخصوصا برای شما عزیزان که در این دوره خواب کافی می‌تواند به تثبیت مطالب در ذهن و کاهش استرس شما کمک کند. خواب خوب، می‌تواند موجب می‌شود که شما در طول روز سرحال‌تر باشید و انرژی بیشتری در طول روز داشته باشید.

میانگین خواب مفید برای هر شخص در طول شبانه‌روز، ۸ ساعت است و طبق تعاریف استاندارد کم خوابی، کسانی که میانگین کم‌تر از ۶ ساعت در روز می‌خوابند، کم خوابی دارند. توجه کنید، “میانگین” چون ممکن است شما در یک شبانه روز ۳ ساعت بخوابید اما در طول هفته، این کم‌خوابی را جبران کنید. پس شما دچار کم‌خوابی نمی‌‍شوید و پرخواب‌ها کسانی هستند که عموماً بیش از ۹ یا ۱۰ ساعت می‌خوابند.

کم‌خوابی و پرخوابی هر دو می‌تواند باعث مشکلات زیادی شود، علاوه بر این که برای سلامتی شما می‌تواند مضر باشد، می‌تواند باعث مشکلات فکری برای شما عزیزان شود، موجب ایجاد استرس شود و در روند ترشح هورمون‌ها اختلال ایجاد کند که باعث بی‌حالی، بی‌حوصلگی و درجاتی از افسردگی و حتی عصبانیت و خشم شود؛ زیرا طبق تحقیقات انجام شده زمانی که فرد خوابیده است یک هورمون به اسم ملاتونین که با هورمون خواب هم شناخته می‌شود، در مغز ترشح می‌شود که عملکرد‌های مختلفی دارد که مهم‌ترین عملکرد آن، تنظیم ریتم‌های شبانه‌روزی است.

در خواب، ذهن فرصت تحلیل و تثبیت داده‌ها و اتفاقات روز را دارد که تمامی موارد ذکر شده می‌تواند بر کیفیت مطالعه شما تاثیری به‌سزا داشته باشد.

 

 

حالا سوال این است که چه‌طور یک خواب خوب داشته باشیم؟

حدود ۴ ساعت پیش از خواب، غذایی بخورید که سنگین نباشید و حتما مسواک بزنید که در مقالۀ دیگری اهمیت مسواک زدن را تشریح می‌کنم. در صورت تمایل، پیش از خواب مطلبی کوتاه مطالعه کنید، مطالعه پیش از خواب کمک می‌کند خسته شوید و سریع‌تر و راحت‌تر به خواب بروید، علاوه بر این موجب می‌شود آن مطلب را به بهترین شکل ممکن در ذهن خود ثبت کنید، سعی کنید تلفن همراه را از محل خواب‌تان دور کنید، سعی کنید در یک محیط کاملا تاریک بخوابید، همیشه سعی کنید در یک ساعت مشخص به تخت خوابتان بروید و در یک ساعت مشخص بیدار شوید. اگه سخت به خواب می‌روید، سعی کنید حدود ۱۵ دقیقه بی‌حرکت دراز بکشید. در طول شب اگر بیدار شدید، از گوشی ساعت را چک نکنید. سعی کنید تا جای ممکن بالش مناسبی زیر سر بگزارید و محیط خواب آرومی داشته باشید.

آیا استفاده از گوشی قبل از خواب باعث بدخوابی می‌شود؟

بله! متخصصان می‌گویند ما باید ۸ الی ۹ ساعت در شبانه‌روز بخوابیم. استفاده از تلفن همراه به خصوص پیش از خواب، به خاطر داشتن محتوای جذاب و سرگرم کننده باعث می‌شود تخت خواب که محل خواب است تبدیل به محلی برای سرگرم شدن شود و همچنین نگاه کردن به صفحه روشن و نورانی تلفن همراه می‌تواند در طول شب و قبل خواب باعث اختلال در ترشح هورمون خواب شود و در خواب اختلال ایجاد کند. پس سعی کنید قبل از خواب تا حد ممکن از تلفن همراه استفاده نکنید.

صبح چطور بیدار شویم که سرحال باشیم؟

سر ساعت مشخص که از خواب بیدار شدید چند دقیقه‌ای بنشینید، به خودتان فرصت بدهید که بدن شما هوشیار شود و سعی کنید نور اتاق را زیاد کنید که به بیدار شدن و سرحال شدن شما و کاهش هورمون خواب در بدن شما کمک کند. پس از آن از جای خود بلند شوید و دست و صورت و مهم‌تر از همه دهان خود را بشویید. بعد از آن یک صبحانه کامل میل کنید و در نهایت سراغ مطالعه بروید و از این انرژی فوق‌العاده، بهترین استفاده را داشته باشید.

 

 

شب‌ها برای درس خواندن بیدار بمانیم؟

بهتر است که شب را بخوابید و در طول روز مطالعه کنید. چرا که هورمون ملاتونین در پاسخ به تاریکی ترشح می‌شود و عملکرد شما در روز بعد با اختلال مواجه می‌شود.

البته مطالعات روی افراد نشون داده است که بعضی افراد دوست دارند شب‌ها بیدار بمانند و روز را برای خوابیدن انتخاب کنند، که علت آن مربوط به تاثیرات نور مصنوعی روی بدن هر فرد است.

هر چند بهتر است که در طول شب بخوابید، اما اگر در طول شب مطالعه راحت‌تر و بهتری را دارید، ایرادی نیست هر چند در این صورت عملکرد ذهن نسبت به حالت طبیعی کم‌تر می‌شود؛ پس حداقل سعی کنید در صورت انجام این کار حتما ساعات کافی را به خواب اختصاص دهید.

در نهایت تاکید می‌کنم که خواب از اهمیت زیادی برخوردار است و سعی کنید به آن توجه کنید؛ چرا که به حافظه و یادگیری مطالب و تثبیت آن در ذهن شما بسیار کمک می‌کند و باعث داشتن یک روز پر از انرژی‌ می‌شود.

 

 

مشاور:امین فیاض فر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.