با خواب‌آلودگی و بی‌نظمی روزهای بهاری را از دست ندهید

شاید شما نیز این کلام طنز‌آمیز را این روزها شنیده باشید که می‌گویند: «دقت کرده‌اید که سال ۹۹ اصلاً صبح ندارد و کلا از ظهر شروع می‌شود؟!»

0

حقیقت این است که فصل بهار و خواب‌آلودگی ناشی از آن و همچنین تعطیلات ناخواسته و ناشی از اپیدمی بیماری کوئید ۱۹، برنامۀ خواب تعدادی از افراد را تغییر داده است؛ یعنی، بعضی از افراد شب‌ها تا دیر هنگام بیدار می‌مانند و روزها نیز دیر از خواب برمی‌خیزند؛ اما این برنامۀ خواب برای یک داوطلب آزمون سراسری بسیار اشتباه است و می‌تواند عواقب جسمانی بدی داشته باشد؛ ضمن آنکه در کیفیت و کمیت مطالعۀ داوطلبان نیز تأثیر منفی دارد.

 

 

چند ساعت بخوابیم؟

در شبانه روز، حداکثر هشت ساعت بخوابید. خوابیدن بیشتر از هشت ساعت، هم باعث از دست‌دادن زمان برای مطالعۀ مفید می‌شود و هم کسلی و خواب‌آلودگی  را در طول روز به همراه دارد. همچنین استراحت بیش از حد در رختخواب، باعث می‌شود که حجم استخوان‌ها کاهش پیدا کند و ضربان قلب افزایش یابد، و حتی موجب افزایش اضطراب و سنگ کلیه می‌شود. ضمناً کسانی هم که زمان کمی (مثلاً ۵ ساعت در شبانه روز) را به خواب اختصاص می‌دهند، از نظر ذهنی عملکرد ضعیف‌تری نسبت به سایرین دارند. بر اساس آزمایشی که محققان روی موش‌ها انجام داده‌اند، کم خوابی موجب افزایش ترشح هورمون استرس کورتیکوسترون و کاهش تولید سلول‌های مغزی می‌شود. امروزه ثابت شده است که یکی از عوامل موفقیت درسی، داشتن خواب مناسب و کافی است؛ زیرا خواب، فراگیری و حافظه را تقویت می‌کند و کمک می‌کند تا مغز ما حداکثر کارایی را داشته باشد؛ بنابراین، با خواب کافی شما می‌توانید از ذهن خود در یادگیری و به خاطر سپردن مسائل نهایت استفاده را ببرید.

کی بخوابیم؟

اگر در فاصله زمانی رفتن به رختخواب تا هنگام بیدار‌شدن، از فردی نوار مغزی گرفته شود، پنج مرحله به خوبی مشخص می‌شود. چهار مرحله اول مربوط به خواب عمیق است و مرحله پنجم برای تسهیل جریان تثبیت حافظه، یعنی تثبیت آموخته‌های روز، لازم است. چنانچه فردی یک دوره کامل خواب شبانه داشته باشد، آموخته‌های قبل از خواب در حافظۀ وی تثبیت خواهد شد. می‌خواهیم بگوییم که شب زمان خوابیدن است و بهتر است که زمان خواب و بیداری خود را تغییر ندهید؛ چون سلول‌های مغزی برای ترمیم خود به آرامش و تاریکی شب هنگام نیاز دارند. گفته می‌شود که تقریباً ۸۰ درصد ملاتونین در بدن انسان بین ساعت ۱۰ شب تا ۲ نیمه شب وقتی که ما خوابیم، ترشح می‌شود که بر ترشح هورمون رشد انسان تأثیر‌گذار است و در سوزاندن چربی، ترمیم کلاژن، لاغری، بهبود تراکم استخوان و تقویت سیستم ایمنی بدن تأثیر‌گذار است. پیشنهاد ما به شما این است که حدود ساعت ۱۰ تا ۱۰ و نیم شب حتما بخوابید، حتی اگر خوابتان نمی‌آید، دراز بکشید و با بستن چشم‌ها به مغزتان استراحت دهید. یک متخصص روانشناسی معتقد است که مهم‌تر از تنظیم زنگ ساعت برای بیدار‌شدن در صبح، باید برای خوابیدن در شب، زنگ ساعت را تنظیم کرد و رأس ساعت خوابید؛ زیرا با آزمایش‌هایی که روی افرادی انجام داده‌اند که به خاطر شغلشان زمان به خواب رفتنشان متنوع بوده است، به این نتیجه رسیده‌اند که بی‌نظمی در زمان به خواب‌رفتن، به سلامت فیزیکی و روانی انسان صدمات شدیدی می‌زند؛ بنابراین، بهتر است که صبح‌ها ساعت ۶ صبح بیدار شوید؛ چون ۴۰ دقیقه طول می‌کشد تا سیستم اعصاب مرکزی شما آماده سرویس‌دهی شود.

 

 

با خواب‌آلودگی چه کنیم؟

عامل خواب‌آلودگی می‌تواند به دلایل مختلف فیزیولوژی، مثل: کمبود ویتامین گروه ب یا د، عفونت، آلرژی، کم خونی، به هم ریختگی هورمونی، کم آبی بدن و فشار خون پایین، باشد. در کل هر نوع بیماری حاد و مزمن سیستماتیک مانند: مشکلات تیروئیدی، کلیوی، روماتیسم، دیابت، خونی و سایر اختلالات عضوی، که یک یا چند عضو بدن را درگیر کند، خستگی مزمن را به همراه دارد؛ به همین دلیل، ما به دوستانی که چنین مشکلی دارند، پیشنهاد می‌کنیم که در مرحلۀ اول به پزشک مراجعه کنند تا از سلامت جسمانی خود مطلع گردند؛ اما اگر با وجود سلامت جسمانی، باز هم احساس خواب آلودگی مفرط دارید، می‌تواند به دلیل شرایط روحی و روانی شما باشد، و از جملۀ این دلایل، می‌توان به نداشتن هدفی ارزشمند یا رؤیا پردازی و داشتن آرزوهای دور از دسترس اشاره کرد. یک برنامه ورزشی صبحگاهی می‌تواند به کم رنگ‌شدن این حس به شما کمک کند و پتانسیلی را برای افزایش یک خلق و خوی خوب و دقت و تمرکز بالا در کارها به شما بدهد.

جالب توجه است که بدانید ورزش صبحگاهی، سطح انرژی شما را در طول روز افزایش می‌دهد و تمرکز زیادی در کارهای روزانه به شما می‌بخشد؛ البته اگر ورزش مستمر و منظم، روزانه حداقل ۳۰ دقیقه به صورت هوازی به عنوان یک تکلیف در زندگی و نه به عنوان تفریح در نظر گرفته شود.

در طول روز نیز غذاهای سنگین نخورید؛ زیرا بعد از خوردن غذا، به دلیل اینکه دستگاه گوارش خون زیادی به خود جذب می‌کند، خون‌رسانی به مغز کم شده و این مسأله سبب خواب‌آلودگی می‌شود. ترشح ناگهانی انسولین هم باعث خواب‌آلودگی می‌شود؛ پس سعی کنید به جای آن، از غذاهای سبک و دارای مواد قندی استفاده کنید. نوشیدن آب کافی نیز می‌تواند در به دست‌آوردن حس نشاط و رفع خواب‌آلودگی بسیار مؤثر باشد. وقتی که از خواب بیدار می‌شوید، کمبود آب به طور فزاینده‌ای روی روحیه شما تأثیر می‌گذارد. می‌توانید قبل از صبحانه یک لیوان آب بنوشید. انجام این کار به سوخت و ساز بدن شما و بیدار‌شدن سریع و احساس هوشیاری خیلی بالا بلافاصله پس از بیداری، کمک زیادی می‌کند.

نکته مهم‌تر از همه این است که در این دوران، بدون برنامه یا هدف نباشید. وقتی شما هیچ برنامه یا هدف مشخصی نداشته باشید، دلیلی برای سحرخیزی نخواهید داشت و وقت خود را در بستر تلف می‌کنید. حتماً برای خودتان هدف بلند‌مدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت تعیین کنید. هدف کوتاه‌مدت، همان هدفی است که قرار است شما در طول روز به آن برسید. هدف میان‌مدت شما می‌تواند هدفی باشد که در طی یک هفته یا ۱۰ روز، قرار است به آن دست یابید، و هدف بلند‌مدت شما می‌تواند (در حال حاضر) موفقیت در آزمون سراسری، فراگیری یک دانش و مهارت در یک حرفه باشد.

این روزها شما می‌توانید از فرصت پیش آمده، برای انجام کارهایی که همیشه می‌خواستید به آن‌ها بپردازید، اما وقت آن را نداشتید، برنامه‌ریزی کنید. خوشبختانه رسانه‌های گروهی و کلاس‌های آنلاین در شبکه‌های مجازی، امکان آموزش از راه دور را برای هر فرد علاقه‌مند و با پشتکاری فراهم ساخته است. آنچه شما بیش از هر چیز در این روزها به آن نیاز دارید، داشتن هدف و همت، برای دنبال‌کردن مقاصد خویش است؛ پس، از همین امروز تصمیم بگیرید و اقدام کنید و مطمئن باشید که موفقیت از آن افراد با پشتکار و مصمم خواهد بود.

 

منبع: پیک سنجش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.