بررسی برگزاری همزمان کلاس مجازی و حضوری برای سال تحصیلی آینده

معاون اول رئیس جمهور گفت: برای سال تحصیلی آینده باید روش‌های متفاوت از روال عادی تشکیل کلاس‌های درس در نظر بگیریم.

0

به گزارش گاج مگ، به نقل از خبرگزاری تسنیم، اسحاق جهانگیری در نشست با معاونان و مدیران ارشد آموزش و پرورش تاکید کرد: سرمایۀ انسانی مهم‌ترین سرمایه کشور است که سنگ بنا و خشت نخست آن در آموزش و پرورش شکل می‌گیرد.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان این که یکی از مهم‌ترین رسالت‌ها و مسئولیت‌های دولت توجه به سرمایۀ انسانی به عنوان کانون اصلی توسعه ایران بوده است،‌ تصریح کرد: هیچ سرمایه‌گذاری در کشور مهم‌تر از سرمایه‌گذاری در نیروی انسانی نیست و هر هزینه‌ای در آموزش و پرورش هزینه سرمایه‌ای است که می‌تواند در سریع‌ترین زمان بازدهی داشته باشد.

وی ادامه داد: آموزش و پرورش و مدرسه به‌عنوان کانون توسعه و معلم به‌ عنوان ابزار توسعه حتما باید مورد توجه قرار گیرند و من دست تک تک معلمان را که در این شرایط دشوار کشور به رسالت خود پایبند هستند می‌بوسم.

آن‌ها به عنوان نخبگان جامعه توجه دارند که دولتشان در چه شرایطی قرار دارد و منابع آن با توجه به اعمال تحریم‌های ظالمانه و حوادث غیرمترقبه نظیر شیوع بیماری کرونا در چه وضعیت قرار گرفته است.

جهانگیری با اشاره به اینکه معلمان و پزشکان در همۀ نظرسنجی‌ها به عنوان گروه‌های مرجع و مورد اعتماد مردم قرار داشته‌اند،‌ خاطر‌ نشان کرد: حرف و سخن فرهنگیان تأثیر بسزایی در میان مردم دارد و نخبگان و معلمان باید شرایط کشور را برای مردم ترسیم کنند و نسبت به مسائل بی‌تفاوت نباشند زیرا در این صورت ممکن است تاب‌آوری کشور ضعیف شود.

وی افزود: تقریباً در همه کشورهای بزرگ دنیا، مدارس و دانشگاه‌ها به دلیل شیوع کرونا تعطیل شده‌اند و هر کشوری براساس توانمندی خود تلاش کرده است آثار شیوع کرونا را در موضوع آموزش تا حد ممکن کاهش دهد و با تدابیر و راهکارهایی مانع از آسیب‌رسیدن به بخش آموزش شود.

جهانگیری بیان کرد: مجموعه آموزش و پرورش کشور ما که با ۱۴ میلیون دانش‌آموز سر و کار دارد باید دغدغه‌اش این باشد که حالا که مدارس و مراکز آموزشی تعطیل شده‌اند، به نحوی برنامه‌ریزی کند که دانش‌آموزان و دانشجویان از درس عقب نمانند.

معاون اول رییس جمهور مجموع اقدامات انجام شده وزارت آموزش و پرورش برای جبران تعطیلی مدارس را قابل تقدیر توصیف کرد و گفت: اینکه یک خانم معلم که در بیمارستان بستری است و امکان آموزش حضوری به دانش‌آموزان را ندارد، با استفاده از ابزار فضای مجازی مطالب درسی را به دانش‌آموزان منتقل می‌کند، صحنه‌ای زیبا و ماندگار است که باید در تاریخ ثبت شود.

معاون اول رئیس جمهور خاطر نشان کرد: تا پیش از شیوع کرونا اینکه دانش‌آموزان به دلیل آسیب‌های احتمالی تلفن همراه به مدارس نبرند یک دغدغه برای مسئولین مدارس بود اما امروز مدرسه به درون تلفن همراه آمده است و هر خانه‌ای به مدرسه تبدیل شده است.

وی ادامه داد: این تغییرات را نباید ساده تلقی کنیم. یکی از دلایلی که گفته می‌شود زندگی در شرایط پس از کرونا نمی‌تواند به روال گذشته باز گردد همین تغییرات است که نمونه آن در حوزۀ آموزش بسیار قابل توجه است.

جهانگیری با اشاره به اینکه در حال حاضر روزهای پایانی سال تحصیلی را سپری می‌کنیم، افزود: امتحانات نیز مطابق با برنامه‌ریزی‌های انجام شده برگزار خواهد شد اما برای سال تحصیلی آینده باید پیش بینی‌های لازم و سناریوهای احتمالی مختلف را بررسی کنیم.

وی با تاکید بر اینکه برای سال تحصیلی آینده باید سناریوهای مختلف بدبینانه و خوشبینانه را مدنظر قرار دهیم چرا که این امکان نیز وجود دارد که وضعیت از این که هست نیز بدتر شود، گفت: حتی برخی پزشکان بر این باور هستند که احتمال دارد از پاییز سال جاری شاهد شیوع شدید ویروس کرونا باشیم بنابراین باید از هم اکنون برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهیم تا پرچم تدریس و علم و دانش برقرار باشد.

جهانگیری گفت: برای خوشبینانه‌ترین حالت که این ویروس در حدی مهار شود نیز تصور اینکه شرایط به گذشته باز می‌گردد تصور نادرستی است چرا که دیگر امکان برگزاری کلاس‌های آموزشی با تراکم و تجمع دانش‌آموزان میسر نخواهد بود و باید برای سال تحصیلی ۱۳۹۹_۱۴۰۰ روش‌ها و راهکارهایی را متفاوت از روال عادی تشکیل کلاس‌های درس در نظر بگیریم که در صورت برگزاری کلاس‌های درس چه تعداد از دانش‌آموزان می‌توانند در یک کلاس حضور داشته باشند و چند روز از هفته امکان کلاس حضوری وجود دارد و چند روز از طریق فضای مجازی برگزار خواهد شد.

جهانگیری تصریح کرد: پیام اصلی این نشست این است که آموزش و پرورش باید برنامه و پیش بینی‌های لازم را برای سال تحصیلی آینده با دقت تدوین کند و از طریق تعامل و همفکری با وزارت بهداشت،‌درمان و آموزش پزشکی و ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، برنامه‌ای متناسب با شرایط و سناریوهای مختلف تدوین کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.