بهترین تکنیک‌های خلاقیت

یک واقعیت مهم این است که، خلاقیت مثل مابقی رفتارهای ما، آموختنی یا به اصطلاح اکتسابی است و شما می‌توانید با یادگیری تکنیک‌های خلاقیت یک ذهن خلاق‌تر داشته باشید.

0

داشتن یک سری ایده‌های درخشان و دانش این‌که چگونه می‌توانیم آن‌ها را به کار بگیریم، کلید موفقیت و پیشرفت در هر کاری است.

برای همین امروزه مهم‌ترین سرمایه و منابع شرکت‌ها و حتی کشورها، منابع انسانی و خلاقیت و نوآوری آن‌ها می‌باشد.

تجربه ثابت کرده اشخاصی که از قوۀ تخیل بالایی برخوردار هستند ایده‌های شگفت‌آوری دارند و می‌توانند در هر عرصه‌ای بسیار موفق عمل کنند.

با توجه به محدود‌بودن منابع و همچنین جایگزینی هوش مصنوعی و ربات‌ها به جای انسان، یادگیری تکنیک‌های خلاقیت روز به روز مهم‌تر از روز قبل می‌شود.

داشتن یک ذهن خلاق همیشه یک دغدغه بوده و درست در زمانی که ما نیاز داریم تا قوۀ تخیل خود را به کار بگیریم در اکثر مواقع چیزی به ذهنمان نمی‌رسد. یک نکته جالب که باید بدانید این است که قوۀ تخیل ما در شب بهتر از روز کار می‌کند.

یک واقعیت مهم این است که، خلاقیت مثل مابقی رفتارهای ما، آموختنی یا به اصطلاح اکتسابی است و شما می‌توانید با یادگیری تکنیک‌های خلاقیت یک ذهن خلاق‌تر داشته باشید.

در اینجا ما به شما بهترین تکنیک‌های خلاقیت که تا به حال شناخته شده را پیشنهاد می‌کنیم:

 

۱- تکنیک طوفان ذهنی

یکی از کارآمدترین تکنیک‌های خلاقیت است که شما می‌توانید آن را به تنهایی یا در گروه انجام دهید.

این تکنیک شامل نوشتن هرگونه کلمه‌ در رابطه با موضوعی که بر روی آن کاری انجام می‌دهید است که در آن واحد به ذهن شما می‌رسد و باید آن کلمات را روی یک تختۀ بزرگ یا دفتر خود یادداشت ‌کنید.

مهم نیست که آن کلمات به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم به موضوع شما اشاره‌ای داشته باشد؛ زمانی که دیگر کلمات خاصی به ذهنتان نرسید می‌توانید در گام بعدی به ارتباط کلمات هم فکر کنید.

زمانی که تکنیک طوفان ذهنی را در گروه خاصی اجرا می‌کنید نباید به هیچ عنوان ایده یا کلمات افراد را مورد قضاوت قرار دهید چه بسا نظرات مختلف در این رابطه می‌تواند جالب‌تر هم باشد.

در این روش ارائه نظرات مختلف باعث جوشش ایده‌های جدید از نفرات دیگر نیز می‌شود.

 

۲- روش والت دیزنی و NLP

یک واقعیت در رابطه با کمپانی والت دیزنی وجود دارد که هر چیزی در رابطه با آن‌ها کاملاً بدون نقص و ماندگار است آنچنان که در زمینۀ سرگرمی توانستند امپراطوری تاسیس کنند که در طی این چند دهه هنوز هم پابرجاست.

دیزنی توانست سازمانی مبتنی بر خلاقیت را پایه‌گذاری کند که شامل سه فاز:

*خیال پردازی

*واقع‌بینی

*ویرانگری

شیوۀ دیزنی مستلزم فکر خلاق حول نتیجه مطلوب است در این روش که در واقع شامل سه فیلتر از سه شخص مختلف است:

شخص خیال پرداز دیدگاه خود را در رابطه با آینده و چیزهایی که برای رسیدن به آن نیاز دارد را بیان می‌کند و مزایای به آن رسیدن را شرح می‌دهد.

فرد واقع‌بین برای رسیدن به آن ایده یک چهارچوب زمانی در نظر می‌گیرد و ارزیابی می‌کند که برای رسیدن به آن چه کسانی مناسب‌تر هستند.

و شخص ویرانگر یا در اصطلاح نقد کننده بررسی می‌کند که آیا اصلا رسیدن به این مهم امکان پذیر هست و چند درصد امکان دارد تا این ایده به واقعیت تبدیل شود و در واقع به عنوان یک صافی عمل می‌کند.

۳- تکنیک ۶ کلاه فکری

در این تکنیک سعی بیشتر بر آن است که مسائل از زوایای مختلف دیده و بررسی شوند و اصل این تکنیک توسط ادوارد دوبونو پدر تفکر خلاق ارائه شده و از طریق نشست افراد به دور یکدیگر جهت یک اقدام ثمربخش است. این شش کلاه تفکر شامل موارد زیر است:

در ابتدا شخصی که مسئول نظم‌دهی، هدایت و نتیجه‌گیری است کلاه آبی بر سر می‌گذارد و افکار جاری در محیط جلسه را در ذهن خود به جریان در می‌آورد و به آن‌ها نظم و تمرکز می‌دهد.

مسئول جلسه یا همان کلاه آبی همه افراد حاضر در جلسه را راهنمایی می‌کند تا کلاه سفید به سر بگذارند و در رابطه با موضوع بیان شده فکر کنند و به دور از هرگونه قضاوت و اتکا به تجربه‌های گذشته خود و یا دخیل‌کردن هرگونه عواطف و یا احساسات مثل یک رایانه در رابطه با موضوع ایده‌های خود را بیان کنند.

پس از آن نوبت به گذاشتن کلاه قرمز است حاضران کلاه قرمز به سر می‌کنند و در این مرحله اجازه دارند که احساسات و عواطف خود را به زبان بیاورند و دیگر نیاز به استدلال و دلیل و برهان نیست.

در مرحله بعدی کلاه سیاه را بر سر می‌گذارند و با سر گذاشتن این کلاه نباید احساسات منفی بدون منطق بیان شوند و افراد باید دیدگاه منفی خود را با دلیل و به صورت منطقی بیان کنند باید بدانید که کلاه سیاه اهمیت زیادی در این جلسه دارد زیرا اگر به درستی استفاده شود و نقد، به درستی بیان شود از هرگونه اتفاقات و خطرات احتمالی که در آینده ممکن است اتفاق بیافتد جلوگیری می‌شود.

بعد از این مرحله بار دیگر تمام افراد کلاه زرد رنگ بر سر می‌گذارند و به نکات مثبت و ارزشمند موضوع می‌نگرند و به تجربیات مثبت گذشته اهمیت بیشتری می‌دهند.

و در نهایت حاضرین کلاه سبز که نماد خلاقیت است را بر سر می‌گذارند و در این بین باید به راه‌های جدید و نوین بیاندیشند و چیزهای جدید کشف کنند.

در هر مرحله و در نهایت شخص کلاه آبی تمام نظرات را جمع‌بندی می‌کند و مجدداً در رابطه با مسئله نظرات خود را بیان می‌کنند.

۴- تکنیک ساختار ذهنی

این تکنیک توسط Bernd Rohrbach اختراع شده و یکی از بهترین و کوتاه‌ترین روش‌ها برای رسیدن به بهترین جواب است.

پس اگر تصمیم دارید که در کوتاه‌ترین زمان ممکن به بهترین جواب برسید به شما پیشنهاد می‌کنیم که از این روش استفاده کنید.

این روش به این صورت است که ۶ نفر هر ۵ دقیقه یک بار ۳ ایده و طرح متفاوت پیشنهاد می‌دهند این روند باید تا یک ساعت و نیم ادامه پیدا کند و تا رسیدن به هدف نباید متوقف شود.

کلید موفقیت در این تکنیک، گروهی و در آن واحد کارکردن بر یک موضوع با در نظرگرفتن محدودیت زمانی است.

 

۵- تکنیک لئوناردو داوینچی

یکی از هوشمندانه‌ترین و بهترین روش‌های خلاقیت استفاده از راز داوینچی است. در این روش شما بر روی موضوع مشخص شده حدود ۱۰ دقیقه تمرکز و تفکر می‌کنید. در این زمان شروع به کشیدن نقاشی در رابطه با هر چیزی که به ذهنتان می‌رسد بکنید.

زمانی که طراحی و نقاشی کشیدنتان به اتمام رسید شروع به آنالیزکردن آن کنید. در این زمان متوجه می‌شوید که تا چه حد پیداکردن ارتباط بین موضوع و نقاشی‌ای که کشیده‌اید می‌تواند برای شما جذاب باشد.

این تکنیک برای اشخاصی که با کلمات و رساندن منظورشان در کلام مشکل دارند و برای پرورش‌دادن ذهن و انتقال نظراتشان بهترین گزینه است.

۶- تکنیک دلفی

در آخر تکنیکی را به شما معرفی می‌کنیم که بسیار شبیه به اولین روش یعنی طوفان مغزی است.

در این روش افراد یک جا جمع نمی‌شوند و دلیل استفاده از تکنیک در واقع این است شاید فردی در جمع نتواند به علت خجالت بعضی ایده‌ها را بیان کند.

در این روش ابتدا موضوع بیان می‌شود و اعضاء گروه راه‌حل و ایده‌های خودشان را در قالب یک پرسش‌‍نامه بدون نام ارائه می‌دهند. سپس یک گزارش کلی و جمع‌بندی از آمار و نتایج پاسخ‌ها دریافت می‌کنند و مجدداً برای اشخاص ارسال می‌شود تا در صورت صلاح‌دید در پاسخ‌های خود در پرسش‌نامه تغییراتی ایجاد کنند و این پروسه تا زمانی که تمام نظرات به یک اجماع کلی برسد ادامه دارد.


منبع: lexington
مترجم: عارفه حقیقی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.