بهترین کتاب‌های کودک و نوجوان

شرایط کنونی جامعه فرصتی را فراهم کرده است تا لحظاتی را در کنار فرزند خود به مطالعه بگذرانید که مطمئناً جزء بهترین لحظات زندگی شما خواهد بود.

0

چقدر با کتاب‌های کودک و نوجوان آشنا هستید؟ چقدر فرزند خود را به مطالعه کتاب ترغیب می‌کنید؟ آیا تا بحال به این موضوع به فکر کرده‎اید که در کنار تلویزیون و فضای مجازی، از کتاب و کتابخوانی نیز استفاده کنید؟ آیا تابحال قصه‌خوانی را در کنار اعضای خانواده خود تجربه کرده‎اید؟ به عنوان والدین و سرپرست کودک، خودتان چقدر اهل مطالعه هستید؟

اگر تاکنون در این زمینه عزم جدی نداشته‎اید، شرایط کنونی جامعه این فرصت را فراهم کرده است. حالا افراد خانواده به دلیل شیوع بیماری کرونا بیشتر در کنار هم هستند. مطمئن باشید لحظاتی را که قرار است در کنار کودک خود به مطالعه کتاب بگذرانید، جزء بهترین لحظات زندگی شما و فرزندتان خواهد بود. لازم نیست برای این‌کار ساعات طولانی در نظر بگیرید، کافی است حس کنجکاوی و اشتیاق را در او کمی قلقلک دهید، آنگاه می‎بینید که چطور کتاب، فرزند شما را خلاق بار خواهد آورد. اگر توانستید این کار را انجام را دهید، مطمئن باشید فرزند شما در آینده، در هر شغلی که باشد متمایز و برتر از دیگران خواهد بود.

با رده‌بندی سنی کتاب‌های کودک و نوجوان آشنا شوید:

اگر قصد خرید بهترین کتاب‌های کودک و نوجوان را دارید، بهتر است آن را با توجه به رده سنی تهیه نمایید. همه کتاب‌ها در قسمت شناسنامه خود به این موضوع اشاره خواهند کرد. آن‌ها به صورت حروف الفبای فارسی به شما معرفی می‎شوند. برای مثال ممکن است کتاب مورد نظر مناسب گروه سنی ” الف” باشد. این تقسیم‎بندی توسط کانون پرورش فکری کودک و نوجوان در سال‌های پیش از انقلاب تعیین شده و تاکنون نیز مورد توجه قرار گرفته است. بر این اساس می‎توانید بهترین کتاب‎های کودک و نوجوان را در رده‌های سنی ” الف”، “ب”، “ج”، “د” و “ه” خریداری نمایید.

  • گروه سنی “الف”:

کتاب‎هایی که در این رده سنی نوشته می‎شوند، مربوط به کودکان پیش از دبستان است. این کتاب‎ها عمدتا دارای تصاویر کودکانه بوده و رنگ از جمله فاکتورهای مهمی است که به آن پرداخته می‎شود.

این کتاب به خردسال کمک می‎کند تا شناخت بهتری به اشکال و اشیاء خود داشته باشند، مفهوم بازی‌های مشارکتی را درک کرده و اطلاعات کودک راجع به رنگ‌ و تفکیک آن‌ها بیش‌تر خواهد شد. با خرید این کتاب‌ها، حس کنجکاوی در فرزند شما بیش از همیشه تحریک می‌شود و درک بهتری از مفاهیم متضاد را خواهد داشت. این کتاب‌ها می‌توانند حواس پنج گانه فرزند شما را تقویت نمایند.

  • گروه سنی “ب”:

کتاب‌های کودک و نوجوان از اول تا سوم دبستان در این گروه قرار می‌گیرند. در این سنین کودک، توانایی کشف و درک روابط ساده را دارد و به راحتی می‎تواند رابطه بین علت و معلول را بفهمد.

در این سنین کودک توانایی خواندن را دارد، بنابراین با مطالعه داستان، با قهرمانان آن همذات پنداری خواهد کرد. این امر قوه تخیل فرزند شما را تقویت می‌کند. اگر بتوانید در این سنین، زمانی را برای قصه خوانی کودکان اختصاص دهید، از علاقه او به کتابخوانی تعجب خواهید کرد.

البته این را بدانید، قصه خوانی کاملا با خواندن روزنامه فرق دارد. آنجا که راوی هستید، باید مانند راوی داستان را بخوانید، آنجا که می‎خواهید گرگ شوید، باید سعی کنید، صدای خود را کمی خشن کنید و حتی از کودک خود بخواهید جای شنگول و منگول حرف بزند. گاهی اوقات بهتر است قصه را در جای حساس قطع کنید و مطالعه آن را به روز و یا ساعات آینده موکول کنید. کودک را برای مطالعه تشنه کنید.

  • گروه سنی “ج”:

مربوط به کتاب‌های کودک و نوجوانانی که در سال‌های پایانی دبستان به سر می‎برند، یعنی کلاس‌های چهارم، پنجم و ششم.

  • گروه سنی “د”:

این کتاب‎ها مناسب دوران ابتدایی نوجوانی است، یعنی نوجوانانی که در پایه‎های هفتم، هشتم و نهم در حال تحصیل هستند. آن‌ها مرحله کودکی را طی کرده‎اند و با تغییرات روحی  و فیزیکی مواجه می‎شوند. میزان سرکشی آن‌ها بیش‌تر می‎شود. برای هر حرفی، دلیل و منطق می‎خواهند. گاهی اوقات در برخی مسایل، اطلاعاتشان از والدین بیشتر است. سعی کنید از آن‌ها عقب نمایید.

در این سنین باید بتوانید رفتارهای درست اجتماعی  و اخلاقی را در آن‌ها نهادینه کنید. دقت داشته باشید به چه موضوعاتی علاقه‌مند هستند، سعی کنید آن‌ها را به مطالعه کتاب در این زمینه‌ها تشویق کنید.

  • گروه سنی”ه”:

این کتاب‌ها مخصوص نوجوانانی است که در پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم تحصیل دارند.

در حال حاضر ممکن است با رده‎بندی جدیدی نیز مواجه شوید. بر این اساس کتاب‌ها به صورت ۰+ «نوزاد»، ۲+ «نوگام»، ۴+ «نوباوه»، ۷+ «نوجوان»، +۹ «نونهال»، ۱۲+ «نونگاه!! »، ۱۵+ «نوجوان» و «اولیای تربیتی، مربیان و پژوهش‌گران» طبقه‌بندی خواهند شد.

بهترین کتاب‌های کودک و نوجوان در زمینه آموزش:

شاید هیچ چیز مانند آموزش نتواند از یک انسان، آدم بسازد. خوب یاد گرفتن، دغدغه همه والدین است. به همین دلیل، زمانی که صحبت از یادگیری و آموزش می‎شود، سعی می‎کنید به عنوان سرپرست و والدین بهترین امکانات را در اختیار کودک و نوجوان قرار دهید. مطمئن باشید خرید کتاب‌های کودک و نوجوان در زمینه آموزش بهتر از کتاب‌های درسی مدرسه علم و اطلاعات فرزند شما را بالاتر خواهد بود. آن‌ها جذاب بوده و از آنجا که به اختیار انتخاب می‎شوند، کودک تمایل بیشتری برای مطالعه آن خواهد داشت. بخصوص اگر شما نیز با او همراه شوید.

مگر می‎شود، به سراغ کتاب‎های کودک و نوجوان بروید، اما اثری از ” اسدالله شعبانی” را پیدا نکنید. اگر می‎خواهید کودک شما با رنگ، رنگ‌آمیزی و حیوانات اهلی بیشتر آشنا شود، شاید خرید کتاب ” رنگ آمیزی و چیستان مجموعه حیوانات اهلی جلد ۱″ انتخاب مناسبی باشد. این مجموعه دارای چهار جلد است. نویسنده سعی کرده است، هنر، آموزش و سرگرمی را مورد توجه قرار دهد. نکته جالب در این کتاب، طرح چیستان است. در واقع سعی می‎شود آموزش طریق چیستان انجام شود. به این ترتیب ذهن کودک بیش از هر زمان دیگری، درگیر کتاب و مفاهیم آن خواهد شد.

  •  کتاب‌های آرت تراپی؛ بهترین کتاب های کودک و نوجوان در زمینه آموزش

رنگ‌آمیزی طبیعت اسرار آمیز مجموعه آرت تراپی“، کتابی است که به شیوه‎ای جذاب و متفاوت سعی می‎کند تا فرد هیجانات خود را کنترل نماید. همانطور که از نام کتاب برمی‌آید، در این نوع از کتاب‌ها از هنر برای کنترل و درمان مشکلات روحی و روانی مانند استرس، خشم و هیجان استفاده می‎شود. برای این منظور کافی است در کنار این کتاب، یک بسته مداد رنگی داشته باشید.

آرت تراپی طبیعت اسرارآمیز گاج_4612

رنگ‎آمیزی اشکال، باعث افزایش تمرکز شما شده و ذهن را برای لحظاتی  از دغدغه‌های روزانه خلاص خواهد کرد. این کتاب برای همه گروه‌های سنی طراحی شده است. ” رنگ‌آمیزی استوای اسرار آمیز”، ” رنگ‌آمیزی عجایب هزار نقش مجموعه”، ” رنگ‌آمیزی جادوی باغ اسرار آمیز”، ” رنگ‌آمیزی شکوفه‌های هزار نقش”، “رنگ‌آمیزی رنگ و نگار سحرآمیز” و … از جمله بهترین کتاب‌های کودک و نوجوان در این زمینه هستند که می‌توانید آن‌ها را خریداری نمایید. خرید مجموعه کتاب‌های آرت تراپی با تخفیف از گاج مارکت

  • بهترین کتاب‌های کودک و نوجوان؛ نقاشی روی کاغذ شطرنجی

شاید هیچ‌چیز مانند نقاشی کشیدن برای کودکان ۷ تا ۹ سال جذاب نباشد، بخصوص اگر در این زمینه یک راهنمای ساده مانند کاغذ شطرنجی داشته باشند. کتاب ” نقاشی روی کاغذ شطرنجی” با همین هدف طراحی شده است. این کتاب برای اشکالی که در اختیار کودک قرار می‎دهد، الگویی خاص بر روی کاغذ شطرنجی ارائه کرده است. کودکان در این سنین معمولا برای نقاشی کشیدن اشتیاق دارند، اما از آنجا که نمی‎توانند آنچه را که درذهن دارند، برروی کاغذ بیاورند، از آن طفره خواهند رفت. این کتاب سعی کرده است تا ذهن کودک را با اشکال و خطوط آشنا نماید تا کودک به طور هدفمند از آن‌ها استفاده نماید، به همین دلیل در گروه محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های کودک و نوجوان قرار گرفته است.

نقاشی رو کاغذ شطرنجی

در طی آن مخاطب می‎آموزد که می‎تواند از اشکال هندسی مختلف برای رسم اعضای بدن انسان و حیوانات استفاده نماید. همچنین یاد می‎گیرد اشکال را در اندازه مناسب خود بکار گیرد. یعنی می‌فهمد دایره‌ای که برای سر رسم می‎شود، بزرگتر از دایره‌ای است که برای چشم در نظر گرفته است. او در نقاشی‌های بعدی خود بدون حضور کاغذ شطرنجی، این تناسب را رعایت خواهد کرد. این نوع از کتاب‌ها، به عنوان بهترین کتاب‌های کودک و نوجوان در این زمینه معرفی شده‎‌اند. خرید کتاب نقاشی روی کاغذ شطرنجی با تخفیف از گاج مارکت

  • عروسک‌های نمایشی کتابی برای آموزش و بازی

بهترین کتاب‌های کودک و نوجوان، شاید آن دسته از کتاب‎هایی باشند که به کودکان کمک می‌کنند تا چیزی را با دست و فکر خویش خلق کنند. در گذشته، یکی از سرگرمی‌های قدیمی کودکان ساخت انواع عروسک بود. ساده‎ترین آن‌ها را حتما به یاد دارید. زمانی که برق می‎رفت و چراغ‌های کوچک نفتی روی طاقچه روشن می‎شد، بازی سایه‌ها نیز شروع می‎شد، انگشتان دست خود را چنان در کنار هم قرار می‎دادیم که سایه آن به شکل یک پرنده و یا حیوان وحشی روی دیوار می‎افتاد. بی آنکه بدانیم از قوه تخیل خود برای آموزش و یادگیری استفاده می‌کردیم. چنان از بازی لذت می‎بریم که فراموش می‌کردیم، برق رفته است.

کاردستی من

” لیندی رایت” نویسنده ” عروسک‎های نمایشی” با توجه به همین اصل کتاب خود را نوشته است. با مطالعه این کتاب کودک یاد می‎گیرد انواع عروسک‎های میله‎ایی، نخی، سایه‎ای و دستکشی را بسازد. این امر باعث افزایش دقت و تمرکز آن‌ها خواهد شد و در عین خلاقیت آن‌ها را تقویت خواهد کرد. شاید این کتاب در گروه سنی “ب” معرفی شده باشد، اما برای والدین، معلمان و مربیان مهد نیز مفید است. کودکان با استفاده از عروسک‌هایی که خود ساخته‌اند می‎توانند نمایش‌های جذاب عروسکی را اجرا نمایند.

  • بهترین کتاب‌های کودک و نوجوان؛ جنگجویان آسمان مجموعه پنج قلمرو

جنگجویان آسمان مجموعه پنج قلمرو” جزء یکی از محبوب‎ترین کتاب‌های کودک و نوجوان است. این کتاب از سوی نیویورک تایمز به عنوان یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌ها معرفی شده است. ” برندون مال”  سعی کرده است تا قهرمانان و اتفاقات داستان خود را به شیوه‎ایی جذاب و هیجان‎انگیز به مخاطب خود ارائه دهد. این کتاب در گروه سنی ” ه” قرار دارد. ” کول” قهرمان داستان به همراه دوستانش قدم در سرزمینی می‎گذارند که برای زنده ماندن باید مبارزه‎ایی جانانه با موجودات وحشی و بی‎رحم انجام دهند. آن‌ها وارد دنیایی می‎شوند که مبارزه تنها راه نجات آن‌ها است. با مطالعه این کتاب خود را در کنار قهرمانان داستان تصور خواهید کرد و گویا  پا به پای آن‌ها برای رهایی طرح و نقشه می‎ریزید.

پنج قلمرو

خرید کتاب جنگجویان آسمان مجموعه پنج قلمرو از گاج مارکت

در کتاب “چکش ثور مجموعه مگنس چیس“، با قهرمان داستان همراه می‎شوید تا جهان را از ویرانی و تباهی نجات دهید. به نظر می‎رسد” مگنس چیس” در نبردی سنگین با غول آتشین جان خود را از دست داد. اما حیاتی دوباره به او داده می‎شود تا بتواند ” چکش ثور” را بیابد تا جهان را از ویرانی نجات دهد. برای این منظور راه سختی در پیش دارد. این شی با نیرویی جادویی محافظت می‎شود. بنابراین باید نیروی به همان اندازه قوی داشته باشد تا بتواند ” چکش ثور” را بیابد. در غیر این صورت نیروهای اهریمنی جهان و همه آن چیزی که در آن قرار دارد را نابود خواهند کرد. داستان‎های ” ریچارد راسل ریوردن جونیور”  نویسنده آمریکایی مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است. از جمله داستان‎های معروف او می‎توان به ” داستان‌های پرسی جکسون و المپیک‌ها”  نیز اشاره کرد.

چکش ثور

خرید کتاب چکش ثور مجموعه مگنس چیس با تخفیف از گاج مارکت
  • بهترین کتاب‌های کودک و نوجوان، شاهزاده سنگدل

شاهزاده سنگدل“، به عنوان یکی از بهترین کتابهای کودک و نوجوان در زمینه داستان معرفی شده است. داستان درباره ” جود” هفت ساله است. پدر و مادر او به قتل رسیده‎اند. او به همراه دو خواهر دیگرش دزدیده شده و به سرزمین پریان برده می‎شوند. گویا ساکنین این سرزمین عمری جاودان دارند و از سویی دیگر از موجودات فانی بسیار بیزار هستند. شاید مشکل ” جود” همین باشد، او موجودی فانی است و همین امر سبب می‎شود تا به دنبال راهی برای نجات خود و خواهرانش باشد.

در بین همه شاهزادگان، ” کاردن” بیش از همه از موجودات فانی متنفر است. ” جود” این موضوع را به خوبی می‎داند.

پادشاه پریان

” هالی بلک” نویسنده کتاب چنان کلمات را در کنار هم قرار داده است که با مطالعه کتاب اصلا فکر نمی‌کنید در جهانی خیالی قرار دارید. با دنیایی از رویا و داستان‌پردازی‌های جالب مواجه خواهید شد. شاید روند اتقاقات چندان سریع نباشد، اما در قسمت‌های خاصی از داستان، غافلگیر خواهید شد. به‌هرحال اگر علاقمند به دنیای پریان و شاهزادگان هستید، شاید مطالعه این کتاب برای شما جذاب باشد.

خرید کتاب شاهزاده سنگدل با تخفیف از گاج مارکت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.