به‌دست آوردن مهارت لازم در تست‌زنی

0

یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین مراحل آمادگی برای کنکور، مهارت در تست‌زنی یا همان سؤالات چهار گزینه‌ای است.

نتیجۀ یک سال تلاش و کوشش شما داوطلبان عزیز از طریق این شیوۀ امتحانی سنجیده می‌شود و به همین دلیل لازم است که شما در انجام این کار نیز، مانند سایر مراحل آمادگی برای کنکور، آمادگی لازم را داشته‌ باشید.

تست‌زنی، نیاز به مهارت دارد و از طرف دیگر، در امتحانات چندگزینه‌ای، سؤالات زیادی مطرح می‌شود که دانش‌آموزان مجبور هستند برای پاسخ‌دادن به آن‌ها از مطالب زیادی مطلع باشند.

ماه‌های پیش رو از نظر تست‌زنی اهمیت خاصی دارد؛ زیرا شما در هر وضعیتی که هستید باید بخشی از وقت و زمان برنامه‌ریزی مطالعاتی خود را به تست‌زنی که واپسین گام از گام‌های آمادگی برای کنکور محسوب می‌شود، اختصاص دهید.

تست‌زنی، آخرین مرحله از آمادگی هر داوطلب برای کنکور است؛ در واقع، چه شما یک درس یا چند مبحث از چند درس را برای کنکور مطالعه کرده‌ باشید و چه همۀ دروس را، حتما با توجه به حجم مطالعاتی خود، زمانی را به تست‌زنی قبل از برگزاری کنکور اختصاص دهید تا مهارت خود را در این خصوص بالا ببرید و بتوانید از نتیجۀ تلاش خود، بهترین استفاده را ببرید.

برای این که شما عزیزان در زمان برگزاری کنکور موفق عمل کنید، در ایام باقی‌مانده تا زمان برگزاری آزمون سراسری، باید تمرین تست‌زنی را به شکل جدی در برنامۀ مطالعاتی خود قرار دهید. اگر جزء آن دسته از داوطلبانی هستید که تا الان به‌دلیل مرور یا رفع اشکال، وقت چندانی را به تست‌زنی اختصاص نداده‌اید، باید توجه کنید که به‌طور کلی در طول دورۀ آمادگی برای کنکور، به‌خصوص در این ایام، باید به تست‌زنی بپردازید.

سه نوع تست‌زنی وجود دارد که بیش‌تر داوطلبان آن‌ها را به کار می‌گیرند و عبارتند از:

الف- تست آموزشی

تستی که همراه درس حل می‌شود و به منظور یادگیری دقیق مطلب است، تست آموزشی نامیده‌ می‌شود. در این مرحله، زمان زیاد مهم نیست و تعداد تستی که در این مرحله حل می‌شود، کم است و تست‌ها هم به‌صورت طبقه‌بندی شده و موضوعی است؛ البته در این مرحله، ابتدا باید به بررسی تست‌های حل شده پرداخت و سپس حل تست‌های جدید را در دستور کار قرار داد. تست آموزشی در برنامۀ مطالعاتی بیش‌تر داوطلبانی که مطالعۀ مستمر و منظمی داشته‌اند، از همان ماه‌های اول مطالعه اعمال شده‌است؛ پس در چنین شرایطی، یعنی در دورۀ جمع‌بندی، مهم‌ترین شیوه‌های تست‌زنی که باید آن‌ها را به کار گرفت، تست تمرینی و تست سرعتی است.

ب- تست تمرینی

به تستی که بعد از اتمام یک مطلب به منظور رفع اشکال و برطرف‌کردن نکات مبهم (تسلط بر دروس) حل می‌شود، تست تمرینی می‌گویند.

در این مرحله تعداد تست، بیش‌تر از مرحلۀ قبل است و می‌توان در این مرحله، تست‌زنی را با زمان هم انجام داد.

در حل تست، ابتدا مشخص کنید که چند تست می‌خواهید حل کنید و سپس با یک نظم و ترتیب اصولی، شروع به حل تست نمایید. در این روش اگر مثلاً می‌خواهید در مبحث حرکت فیزیک، ۳۰ تست حل کنید و حدود ۳۰۰ تست دارید، هیچ‌گاه به‌ترتیب شروع به حل تست نکنید، بلکه مثلاً مضرب ده را حل کنید؛ یعنی تست‌های شماره ده، بیست، سی و همین‌طور تا آخر؛ به این ترتیب می‌توانید هر تستی را حل کنید.

دقت داشته باشید که در هر نوبت حل تست، تعداد تست‌ها دقیقاً برابر تعداد تست هر درس در آزمون سراسری باشد؛ یعنی اگر مثلا تست شیمی حل می‌کنید، باتوجه به این که تعداد تست شیمی در آزمون سراسری برای گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی ۳۵ عدد است، تست‌ها را به دسته‌های سی و پنج‌تایی تقسیم کنید و سپس هر قسمت را حل کرده و پس از بررسی‌کردن آن، به سراغ قسمت بعد بروید.

 ج- تست مهارتی

تستی که بعد از اتمام دروس و مرور، به‌خصوص در دورۀ جمع‌بندی، حل می‌شود، تست مهارتی است. از آن به منظور جمع‌بندی مطالب و افزایش سرعت استفاده می‌شود؛ پس حتماً باید با در نظر گرفتن زمان انجام گیرد. در حل تست مهارتی، ابتدا باید به حل درست و سپس به سرعت حل تست توجه کرد؛ علاوه‌بر آن، باید از همین الان خود را عادت دهید که نگران تعداد تست‌های درست حل شده نباشید.

اگر شما نتوانید این نگرانی را در خود هم‌اکنون مهار کنید مطمئناً این نگرانی، در امتحان بخشی از توان و انرژی‌تان را خواهد گرفت و اجازه نخواهد داد تا شما با فکری متمرکز به تست‌های کنکور پاسخ دهید. زمان برگزاری آزمون سراسری، حدوداً چهار ساعت است؛ پس حتماً سعی کنید که در همین زمان مشخص شده به تست‌ها پاسخ دهید. بعضی‌ها به بیش از یک ساعت در یک‌جا نشستن عادت ندارند و همین امر باعث ایجاد خستگی در آن‌ها شده و مفهوم سؤالات را به خوبی درک نمی‌کنند؛ پس یک‌جا نشستن را هم در هنگام تست‌زنی به خوبی تمرین کنید.

بعد از این که تست مهارتی حل کردید، حتماً اشکالات خود را مشخص کرده و آن‌ها را رفع نمایید. اگر فکر می‌کنید که در مبحثی بیش از حد غلط داشته یا احساس می‌کنید که در آن مبحث ضعف دارید، دوباره به سراغ آن مطالب خلاصه شده و مهم آن مبحث رفته و آن‌ها را به خوبی مطالعه کنید؛ به این ترتیب خواهید دید که تست مهارتی به شما کمک می‌کند تا علاوه‌بر این که توان و مهارت تست‌زنی خود را بالا ببرید، بتوانید به نقاط ضعف خود هم پی برده و به‌خوبی رفع اشکال کنید.

نکته‌ای که در اینجا لازم است اشاره کنیم این است که برخلاف آنچه که معمول است و به دانش‌آموزان گفته می‌شود درسی را که بیش‌تر می‌دانید ابتدا حل نمایید، باید گفت که شما حتماً با روش علامت‌گذاری و به همان ترتیب دفترچه، شروع به حل تست نمایید.

اعتقاد مشاوران این است که هر داوطلب، حداقل دو ‌بار و حداکثر سه بار باید تست‌ها را مرور کند؛ بنابراین یک بار خواندن تست‌ها به همان اندازه مضر است که چهار یا پنج بار مرورکردن آن‌ها دلیل آن هم این است که در یک بار مرور‌کردن، داوطلب بدون این که دست خودش باشد، تعدادی از تست‌ها را که قادر به حل آن‌هاست رها می‌کند؛ پس اگر از جمله داوطلبان وسواسی هستید که پیوسته به عقب برمی‌گردید یا نگران تست‌های قبلی هستید، باید در تست‌زنی این دوره، خود را عادت دهید که این مشکل خود را حل کنید؛ زیرا زمان در کنکور در دست شما نیست و باید در مدت تعیین شده به سؤالات پاسخ دهید؛ در ضمن دقت داشته باشید که بیش از سه بار، تست‌ها را مرور نکنید؛ زیرا انجام این کار باعث خستگی شدید و سردرگمی شما خواهد شد.

در تست‌زنی مهارتی، حتما به نکات زیر توجه کنید:

۱. اگر زمانی به تستی برخوردید که از نظر نکته، بسیار ظریف طراحی شده است یا احتیاج به خلاقیت دارد، حتماً آن را علامت‌گذاری کنید تا در زمان دوره مجدد روش حل را بررسی کنید.

 

۲. اگر تستی را به هر دلیل غلط حل کردید یا اصلا نتوانستید آن را حل کنید، به طور حتم آن تست را برای دور بعد علامت‌گذاری کنید (یادتان باشد که بسیاری از غلط‌های داوطلبان کنکور، به‌ویژه در دروس ریاضیات و فیزیک، اشتباهات محاسباتی است.)

 

۳. یک قانون مهم در تست‌زدن، این است که باید حتی پاسخ تشریحی تست‌هایی را که درست زده‌اید، نیز به‌طور کامل بخوانید؛ هر چند تست حل شده از نوع تست‌های تکراری باشد. دلیل این امر، آن است که ممکن است در بعضی از پاسخ‌های تشریحی این تست‌ها، شما به راه‌حل‌های جالبی برخورد کنید که منجر شوند یا در زمانتان صرفه‌جویی کرده و یا به فهم بیش‌تر شما از درس کمک کنند.

 

۴. یکی از مشکلاتی که داوطلبان در حین پاسخگویی به سؤال‌ها با آن‌ها روبرو می‌شوند، کم آوردن وقت و دستپاچه‌شدن آن‌هاست.

برخی از افراد در کارهایشان سرعت کم‌تری دارند. این افراد، بنا به دلایلی میزانی از وقت خود را هدر می‌دهند. این زمان‌های از دست رفته در انجام برخی از کارها و فعالیت‌ها، چندان مشهود نیست؛ ولی در کارهایی چون تست‌زنی، به‌ویژه سر جلسۀ برگزاری کنکور، اهمیت اساسی دارد. برای برطرف‌نمودن این مشکل، باید سعی کنید که وقت خود را زمان‌بندی کنید.

این درست است که باید در جلسۀ برگزاری کنکور، تقسیم زمان داشته باشید؛ اما بدان معنا نیست که برای همۀ تست‌ها باید زمان یکسانی را در نظر گرفت.

اگر برای تستی سه دقیقه وقت صرف کردید، حتماً تستی هم وجود دارد که در ظرف پانزده ثانیه، پاسخ آن بیابید.

اگر جزو افرادی هستید که سرعتشان در تست‌زنی کم است، باید در این ایام بیش‌تر تمرین کنید و سرعت عمل خود را افزایش دهید. برای افزایش سرعت عمل می‌توانید زمانی را برای تست‌زدن اختصاص دهید و سپس سعی کنید که در این فاصله، تعدادی تست بزنید و پس از آن، رفته‌رفته سعی کنید تعداد تست‌هایی را که در این فاصلۀ زمانی می‌زنید، افزایش دهید.

 

۵. یکی از راه‌های پر بازده برای افزایش سرعت، این است که شما در زمان تست‌زنی مهارتی، از دو رنگ خودکار برای زدن تست‌ها استفاده کنید؛ بدین صورت‌که اولاً زمان را به‌صورت کلی در نظر بگیرید؛ یعنی تست‌ها را پشت سر هم حل کنید و زمان کل پاسخگویی را مد نظر داشته باشید و ثانیاً هنگامی‌که زمان استاندارد تست‌هایتان به پایان رسید، دست از حل‌کردن آن‌ها نکشید؛ بلکه فقط رنگ خودکار خود را عوض کنید. انجام این کار به شما کمک می‌کند که به دو صورت درصدگیری کنید:

یک درصد، شامل کلیۀ جواب تست‌های شماست (رنگ آبی و قرمز) که این درصد، توانایی شما را بدون در نظر گرفتن زمان نشان می‌دهد و نشان از قدرت کلی شما در پاسخگویی به تست‌ها دارد.

درصد دوم، فقط شامل پاسخ‌های شما در زمان استاندارد (که همان تست‌های با رنگ خودکار اول می‌باشد) است. این درصد، نشان از توان قدرتی_سرعتی شما دارد. نکتۀ مهم این است که این درصد در ابتدا ممکن است بسیار پایین باشد، ولی این امر نباید مایۀ دل‌سردی شما شود، بلکه شما باید به تحلیل و مقایسۀ این دو درصد بپردازید تا بتوانید قدرت تست‌زنی خود را در زمان استاندارد افزایش دهید.

۶. حفظ کردن فرمول‌ها در درس‌هایی چون ریاضیات و فیزیک، نمی‌تواند در بالا بردن سرعت استاندارد شما کمک کند.

 

۷. اگر جواب تستی را نمی‌دانستید، در کنار آن تست علامت زده و به سراغ دیگر سؤالات بروید و سپس در صورت اضافه آوردن زمان، به سؤالاتی که به آن‌ها پاسخ نداده‌اید، باز گردید. نکتۀ مهم در سرعت‌عمل، این است که اگر شما در موقع پاسخگویی، پاسخ سؤالی را فراموش کرده‌باشید، بتوانید کنار آن سؤال، علامت مخصوصی بزنید و به بقیۀ سؤال‌ها بپردازید و در مرحلۀ آخر که وقت اضافه آوردید با خونسردی و آرامش بیش‌تر، در مورد آن سؤال فکر کنید.

 

۸. بیش‌تر دانش آموزان، پس از اینکه در دور اول تست‌زدن خود، تست‌هایشان را تصحیح می‌کنند چون به تعداد زیادی از سؤالات خود پاسخ درستی نداده‌اند، به سراغ جزوه یا کتاب کمک درسی دیگری می‌روند؛ با این تصور که با دوباره‌خوانی و یا استفاده از منبعی دیگر، می‌توانند اکثر تست‌ها را درست حل کنند؛ اما اگر قرار بود با خواندن تمام و کمال جزوه‌ها و کتاب‌های کمک درسی رنگین، وقتی سراغ تست‌ها می‌رویم بیش‌تر آن‌ها را درست حل کنیم، دیگر چه نیازی به تست‌زدن و تمرین این مهارت بود؟! اگر این گونه بود، پس مستقیم به جلسۀ برگزاری کنکور می‌رفتیم و پیروز بیرون می‌آمدیم.

این‌طور فکر کنید که شما اصلا تست می‌زنید که غلط بزنید و باید روحیه‌تان را حفظ کنید تا آرام آرام به حد مطلوبتان برسید. هیچ‌گاه از اینکه تست بزنید و آن را غلط حل کنید واهمه نداشته باشید و سعی کنید که در این دوران، حتماً این مهارت را در خود بالا ببرید و خود را در تست‌ها محک بزنید و سپس اگر نکته‌ای، در جزوات و خلاصه‌هایتان از نظر شما دور شده بود، آن را دوباره مرور کنید؛ البته باز هم به دوباره خوانی مطلب به صورت کامل روی نیاورید.

 

۹. نکتۀ دیگری که از هم اکنون باید در تست‌زنی مهارتی دوران جمع‌بندی به آن توجه داشته باشید، این است که سعی کنید در دفترچۀ سؤالات دروس عمومی، تست‌های هر درسی را در کم‌تر از زمان تعیین شده، بزنید و در پایان کار، بین شش تا هشت دقیقه وقت اضافه بیاورید. این وقت اضافه به این درد میخورد که آن را روی یکی از دروس بگذارید تا بتوانید درصد آن درس را بالا ببرید؛ یا می‌توانید تست‌هایی را که بین دو گزینه شک داشتید، اکنون با خیالی آسوده‌تر مرور کنید و مطمئن باشید که نتیجۀ مطلوبی خواهید گرفت. این که چطور بتوانید در کم‌تر از زمان استاندارد، به تست‌زدن مبادرت ورزید و این تکنیک (زمان نقصانی) را در آزمون به کار گیرید، بسته به این است که از همین الان مهارت خود را در این زمینه بالا ببرید.

 

۱۰. در تست‌زنی مهارتی و برای بالا‌بردن سطح اطمینان خود در کنکور، ابتدا به سؤالاتی جواب دهید که صددرصد به آن‌ها تسلط دارید؛ سپس به اول برگردید و به سؤالاتی که سی تا هفتاد درصد به درست بودن پاسخ آن‌ها اطمینان دارید، جواب دهید و به همین ترتیب به سؤالاتی بپردازید که در ابتدا خیال می‌کردید آن‌ها را بلد نیستید و در نهایت می‌توانید به تعدادی از آن‌ها نیز پاسخ دهید. این روش پله‌به‌پله، روحیۀ شما را بالا میبرد و سبب می‌شود تا به روحیه و اعتماد به نفس بالا، که در جلسۀ برگزاری آزمون سراسری، مهم‌ترین عامل تعیین کننده است، دست پیدا کنید.

 

۱۱. در تست‌زنی در دوران جمع‌بندی، سعی کنید مفهوم علامت‌هایی را که کنار هر تست می‌گذارید به خاطر داشته باشید؛ مثلاً علامت «تیک» را کنار تست‌های زده شده بگذارید، علامت مثلث را کنار تست‌هایی که به پاسخ آن‌ها شک دارید وغیره ضمناً یادتان باشد که این علامت‌ها می‌توانند از یک داوطلب به داوطلب دیگر فرق داشته و کاملاً قراردادی باشند.

 

۱۲. از همین الان عادت کنید که از بعضی تست‌ها بگذرید. انجام این کار، نه تنها نشانۀ ضعف شما نیست، بلکه بیانگر مهارت و دانش بالای شما نیز هست.

اگر بعد از پاسخگویی به چند سؤال اول یک درس، به خاطر اضطراب یا هر علت دیگری، فکر کردید که قادر نیستید به سؤال‌های آن درس پاسخ دهید، سؤال‌های آن درس را کنار گذاشته و به سراغ درس دیگری بروید.

پاسخ‌دادن به سؤال‌های درس دیگر، به شما احساس آرامش و اطمینان خاطر می‌دهد و بعد می‌توانید با آمادگی بیش‌تر، بار دیگر سراغ سؤال‌های درسی که به‌خاطر آوردن پاسخ آن‌ها برای مدتی از ذهنتان پاک شده بود، بروید.

 

۱۳. در تست‌زنی دوران جمع‌بندی، سعی کنید که خود را دقیقاً در شرایط کنکور قرار دهید. یکی از کارهایی که در این دوران می‌توانید به منظور به‌دست‌آوردن تمرکز انجام دهید، آن است که قبل از شروع پاسخگویی به هر سؤال، تمام سؤال‌ها را نخوانید؛ زیرا این امر، تمرکز شما را کاهش می‌دهد.

قبل از شروع پاسخگویی به هر سؤال، آن را با دقت بخوانید و سعی کنید ابتدا دقیقاً بفهمید که چه موضوعی در سؤال مطرح شده است؛ زیرا اعتقاد بر این است که حدود پنجاه درصد از جواب تست‌ها در خود سؤال‌ها پنهان است.

 


منبع: پیک سنجش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.