تکنولوژی و تأثیر آن در خلاقیت

0
تکنولوژی و تأثیر آن در افزایش خلاقیت یا کاهش خلاقیت

تکنولوژی و فناوری معنای خلاق بودن را تغییر می‌دهد. نوآوری در حال تغییر معنای خلاق بودن است. در اینجا، برخی از متفکران برتر جهان در مورد چگونگی ترکیب فناوری با خلاقیت به نفع همه بحث می‌کنند. ما ممکن است که مستعد خطا و آزمون باشیم، اما انسان‌ها از نظر فناوری و خلاقیت هنوز هم از تکنولوژی جلوتر و برتر هستند. به عنوان مثال آموزش خنداندن به یک ربات صوتی بسیار آسان است، اما شما به برای تعیین نوع خنده “دوست داشتنی یا وحشتناک” به یک انسان نیاز دارید.

بنابراین چگونه انسان و دیجیتال را با هم مقایسه می‌کنید؟ برخی از باهوش‌ترین و خلاق‌ترین متفکران جهان گرد هم آمدند تا  چگونگی آینده بشریت را بررسی کنند. در اینجا به بررسی مجموعه‌ای از بهترین ایده‌ها و تفکرات می‌پردازیم.

فناوری اغلب مسئله است؛ نه جواب

هانا فرای، دانشیار مرکز تجزیه و تحلیل پیشرفته فضایی کالج دانشگاه لندن می‌گوید: “ما به عنوان انسان، با اعتماد بیش از حد به فناوری مشکل داریم.” “اما الگوریتم‌ها اشتباه می‌کنند. بنابراین، هنگامی که یک الگوریتم را در موقعیت قدرت قرار می‌دهید، باید به قضاوت انسان برای تعیین خطاهای آن الگو اعتماد کرد.”

این امر به ویژه در برخی از دادگاه‌های ایالات متحده، جایی که از هوش مصنوعی در حال حاضر برای کمک به تعیین مجازات‌ها استفاده می‌شود، مورد توجه است. گرچه این می‌تواند نقایص انسانی مانند تعصب یا ناسازگاری را برطرف کند، اما باید تحت کنترل شدید انسان نیز قرار گیرد. جایی که اشتباه یک الگوریتم می‌تواند منجر به یک جمله ناعادلانه شود، دیگر جایی برای اعتماد بیش از حد کورکورانه به فناوری وجود ندارد.

کامپیوترها می‌توانند از تعاملات انسانی چیزهای زیادی بیاموزند.

به سختی می‌توان فراموش کرد که فقط چند دهه پیش، رایانه‌ها بیش‌تر به جای گشت و گذار در اینترنت برای الگوهای رفتاری یا ارسال ایمیل یا برای اهداف نظامی مورد استفاده قرار می‌گرفتند. رایانه‌ها و محاسبات باعث تغییر چشمگیر در جامعه شده است.

با این حال، اکنون که ما به آن‌ها عادت کرده‌ایم، خطر تقسیم دنیا به دو بخش “دیجیتال” و “واقعی” را وجود دارد. این به معنای تغییر نحوه عملکرد ماشین‌ها است، به طوری که آن‌ها مانند ما کار می‌کنند، از طریق تبادل ایده و کار با یکدیگر، الگوریتم‌های مختلف را به اجرا در می‌آورند.

فناوری همه ما را به بازیگر تبدیل خواهد کرد.

“اگر چیزی وجود دارد که ما به طور قطع می‌دانیم، این است که انسان‌ها علاقه زیادی به بازیگری دارند و این به احتمال زیاد به زودی به پایان نخواهد رسید.”

داده‌ها هنوز کسل کننده هستند.

حتی با وجود بهره‌برداری از داده‌های جدید به صورت مداوم در تکنولوژی و فناوری، می‌توان گفت که این روش برای کاربران نتایج منفی را به همراه دارد. اینترنت مملو از تبلیغات بی‌ربط و غالباً منفی است و تنها باعث شلوغی و ازدهام ذهن کاربر می‌گردد. داده‌های متعدد در فناوری، باعث خستگی ذهن انسان خواهد شد.

بسیاری از مردم بر این باورند که عصر فناوری، طرز تفکر ما را به طرق مختلف تغییر داده است. یکی از سؤالات متداول این است که آیا فناوری بر خلاقیت ما تأثیر گذاشته است؟

فناوری خلاقیت را سرکوب نمی‌کند، در حقیقت، فناوری خلاقیت را افزایش می‌دهد. تفاوت این دو در این است که خلاقیت ناشی از مشاهده جهان، تفسیر آن و آوردن مفاهیم و ایده‌های جدید برای ما است. در حالی که فناوری به ما امکان می‌دهد جهان را متفاوت ببینیم و از هر نقطه دنیا به اطلاعات دسترسی پیدا کنیم.

حقیقت این است که فناوری و خلاقیت دست به دست هم می‌دهند و مکمل یکدیگرند و ما را قادر می‌سازند خلاقیت و بهره‌وری بیش‌تری داشته باشیم.

پیشنهاد گاج‌مگ: تاثیرات مثبت و منفی تکنولوژی بر آموزش

مزایای اصلی نحوه تأثیر فناوری بر خلاقیت
  • نوآوری

نوآوری با بهبود مستمر یک فرآیند یا محصول اتفاق می‌افتد و فناوری در بهبود بسیاری از این‌ها کمک کرده است. البته، فناوری چهره نوآوری را تغییر می‌دهد. با این حال، به عنوان یک تجارت، مهم نیست که فناوری را در خط مقدم نوآوری قرار دهیم، زیرا تکیه بر راه حل‌های فناوری، گاهی می‌تواند مانع نوآوری شود.

  • ابزارهای نوظهور

مهم است که ابزارهای مختلفی را که از طریق فناوری به وجود آمده است برجسته کنیم، مانند چاپ سه بعدی، ایجاد محتوای دیجیتال و سایر اشکال تعامل دیجیتال، که به ما فرصت می‌دهد چیزهای جدید را کشف کنیم و به روش‌های مختلف بیان کنیم.

  • دسترسی

فناوری به ما امکان دیدن رویاهای بزرگ را داده و بنابراین از بسیاری جهات به خلاقیت دامن زده است. تمایل به اختراع و ایجاد وجود دارد و با استفاده از فناوری می‌توانیم به راحتی وارد خیابان‌های جدید شویم و با اطلاعات و افراد سراسر جهان ارتباط برقرار کنیم.

فناوری چیز مهمی است که از بسیاری جهات به ما کمک کرده است. روشن است که، به عنوان یک جامعه، همه ما به فناوری وابسته شده‌ایم. با این حال، این چیز بدی نیست به شرطی که اجازه ندهیم ما را لال کند.

در میان بسیاری از انتقادات به فن‌آوری مهم‌ترین موضوع این است که این فناوری باعث از بین بردن خلاقیت یا حداقل مانع آن می‌شود. مخالفان می‌گویند که فن‌آوری این کار را به روش‌های مختلف انجام می‌دهد.

به عنوان مثال، آن‌ها می‌گویند توانایی تلفن‌های هوشمند در سرگرمی ما هر زمان که خستگی تهدید می‌کند، تفکر اصلی را که ممکن است در غیر این صورت رخ داده باشد خفه می‌کند. منتقدان می گویند، اینترنت به ما الگویی برای همه چیز و محتوای بی حد و حصر محتوایی می‌دهد که می‌توانیم از آن استفاده کنیم.

تأثیر تکنولوژی بر خلاقیت

تکنولوژی خلاقیت را از بین نمی‌برد، بلکه آن‌ها را افزایش می‌دهد.

اما آیا فناوری خلاقیت را محدود می‌کند؟ هنگامی که اولین بازی‌های ویدیویی منتشر شد، به مردم گفته شد که این بازی‌ها، اثرمحدود کننده‌ای روی خلاقیت دارند. اکنون، علم نشان می‌دهد که بازی‌های ویدیویی می‌تواند به کاربران کمک کند تا خلاق‌تر شوند.

بازی‌های ویدئویی ممکن است نشان دهنده تنها یک قسمت کوچک از آنچه ما فناوری می‌نامیم باشد، اما ما می‌توانیم در این قسمت کوچک ببینیم که فناوری به طور کلی خلاقیت را از بین نمی‌برد. در مورد فناوری، مزایای آن بسیار بیش‌تر از معایب آن است.

اطلاعات خلاقیت را از بین نمی‌برد. ممکن است ما بیش از هر زمان دیگری داده داشته باشیم، اما نحوه استفاده از آن خیلی دور از دسترس نیست. چه کسی می‌توانست پانزده سال پیش حدس بزند که مردم در سراسر جهان سوار ماشین‌های غریبه می‌شوند یا در تخت افرادی که هرگز ملاقات نکرده‌اند می‌خوابند؟

چگونه می‌توانم خلاقیت خود را ارتقا دهم؟

فناوری باعث افزایش توانایی در افراد خلاق می‌شود. فناوری نه تنها خلاقیت را کاهش نمی‌دهد، بلکه آن را پرورش می‌دهد. از طریق سیستم عامل‌هایی مانند YouTube، هر کسی که به اینترنت متصل باشد می‌تواند مهارت‌های خود را تقویت کند و از دیگران نیز الهام بگیرد.

در گذشته موانعی برای موفقیت افراد خلاق وجود داشته که فناوری این محدودیت‌ها را از بین برده است. به لطف اینترنت، هنرمندان در روستاهای کوچک می‌توانند مخاطبان گسترده‌ای را در آن سوی کره زمین پیدا کنند و ما نیز به نوبه خود می‌توانیم انواع خلاقیت‌هایی را که ناشی از فرهنگ‌های بسیار متفاوت است، تجربه کنیم که باعث افزایش فرهنگ خود ما می‌شود.

به دور از نابودی خلاقیت، فناوری امکان گسترش بیش‌تر ایده‌ها و محصولات را فراهم می‌کند، که به معنای الهام‌گیری است. اریک کلسون، مدیر ارشد الگوریتم‌های Stitch Fix، گفته است که ماشین آلات “تعداد امکاناتی را که یک طراح انسانی می‌تواند در نظر بگیرد، گسترش می‌دهند”. سایت‌هایی مانند اینستاگرام در قلمرو عکاسی نیز همین کارها را انجام می‌دهند.

تعداد زیاد تصاویر موجود به معنای منبع الهام بی حد و مرز برای عکاسان مشتاق و حرفه‌ای است.

فناوری کامل نیست و صدها مقاله وجود دارد که دلیل آن را به شما نشان خواهند داد. اما این تصور که ذاتاً خلاقیت در فن‌آوری خفقان‌آور است به سادگی درست نیست و فرهنگ خلاقیت در دره سیلیکون تنها بارزترین دلیل این امر است.

افراد خلاق نباید از “هجوم” فناوری بترسند بلکه به دنبال راه‌هایی باشند که بتوانند از آن برای پیشرفت در کار خود بهتر استفاده کنند. آنچه به زودی خواهیم یافت (و برخی می‌گویند این اتفاق افتاده است) نه توقف تخیل، بلکه دوره‌ای بی‌سابقه از شکوفایی خلاق است.

تعریفی دقیق از فرآیند خلاقیت

فناوری باعث فرو نشاندن خلاقیت نمی‌شود. در حقیقت شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد فناوری خلاقیت را افزایش می‌دهد. مطمئناً انتظار می‌رود که ما در زندگی کاری خود خلاقیت بیش‌تری نسبت به یک نسل قبل داشته باشیم.

حقیقت این است که با گسترش امکانات و خودکارسازی بخشی از فرآیند خلاقیت، همه ما می‌توانیم خلاقیت و تولید بیشتری داشته باشیم.

در حالی که بسیاری دوست دارند خلاقیت را به عنوان یک روند مرموز در نظر بگیرند، محققان عموماً موافقند که اصول روشنی مانند فرمول شفاف مسئله، دانش و عمل در یک زمینه خاص، عبور از دامنه‌ها و پایداری در کار وجود دارد.

خرید بهترین کتاب‌های تکنولوژی با تخفیف از گاج مارکت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.