تأثیر موسیقی‌ آرامش‌بخش بر جسم و ذهن

0

با گذشت زمان موسیقی مانند یک زبان شد، هر منطقه با توجه به محیطی که انسان در آن زندگی می‌کند، زبان موسیقی خاص خود را دارد. طول عمر موسقی در ارتباطات، جنگ‌ها یا سایر موارد به اندازه عمر بشر است.

موسیقی آرام به افزایش سطح سروتونین در مغز کمک می‌کند

موسیقی بر وضعیت روانی انسان، به ویژه کودکان تأثیر می‌گذارد. بسیاری از کودکان که صدای آواز مادران خود را شنیده‌اند، احساس آرامش بیشتری در مقایسه با گروه دیگری از کودکان که از این نعمت برخوردار نبوده‌اند، می‌کنند.

موسیقی در شرایط روحی بد، نقش یک منجی را ایفا می‌کند. توسل به موسیقی حتی در گروه روانپزشکان نیز بسیار رایج است. برخی از آیین‌های جنگی نیز با موسیقی همراه بودند. بسیاری از رهبران ساز و طبل را به عنوان عنصری اساسی در صلح و جنگ در نظر می‌گرفتند.

عناصری که همچنین پس از پیروزی و شکست نیز نواخته می‌شدند. استاد روانشناسی بالینی دکتر رابرت بیلینگز اظهار می‌دارد که: قرار گرفتن طولانی مدت در معرض موسیقی با فرکانس پایین و با شدت زیاد ممکن است عوارضی را به دنبال داشته باشد که می‌تواند منجر به مرگ شود.

این ارتعاشات و فرکانس‌های بالا به بدن انسان و به اندام‌های داخلی آن نفوذ می‌کند. بنابراین بدن آن را به عنوان خطری برای خود تفسیر می‌کند و هورمون‌هایی مانند آدرنالین و کورتیزون ترشح می‌کند و باعث افزایش شدید فشار خون، ضربان قلب و کلسترول می‌شود. گوش دادن به موسیقی با صدای بلند منجر به آسیب در سطح هر سلول از بدن می‌شود.

موسیقی بر بدن ما تأثیر می‌گذارد

موسیقی از بدو تولد به ما شکل می‌دهد، عمیقاً ما را لمس می‌کند و ما را به بالاترین سطح می‌رساند.

چه آگاهانه و چه ناآگاهانه، تن‌ها و صداها همیشه همراهان روزمره ما بوده و ماهیت ما را تشکیل می‌دهند. موسیقی احساسات را در ما تحریک می‌کند، به هم متصل می‌شود، ما را خوشحال می‌کند، باعث نشاط بدن ما در عین حال آرامش ما می‌شود.

دنیای بدون موسیقی امروزه برای بسیاری از مردم حتی قابل تصور هم نیست. ما در اینجا به شما خواهیم گفت که موسیقی چه تأثیرات دیگری بر ما دارد.

موسیقی شما را خوشحال می‌کند

صرف نظر از اینکه در یک گروه موسیقی گوش می‌کنید، زیر دوش آواز می‌خوانید، شب با صداهای موزون می‌رقصید یا فقط از گوش دادن به رکورد مورد علاقه خود لذت ببرید. احتمالاً موارد کمی وجود دارد که ما می‌توانیم به واسطه آن، خوشبختی یا خوشحالی ناشی از شنیدن موسیقی را درک کنیم. موسیقی استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد.

موسیقی درد را تسکین می‌دهد

بررسی‌ها قادر به نشان دادن این بودند که موسیقی درمانی قبل، بعد یا حتی در حین عمل نه تنها اضطراب بلکه درد را تسکین می‌دهد. بر این اساس، گوش دادن به موسیقی باعث کاهش نیاز به مسکن‌ها بعد از عمل می‌شود.

موسیقی انگیزه ایجاد می‌کند

هرکسی که به طور منظم با موسیقی مناسب تمرین می‌کند، می‌داند که چگونه شنیدن یک صدای خاص باعث افزایش انگیزه در انسان می‌شود.

موسیقی به ما انگیزه می‌دهد که فعالیت بدنی بیشتری انجام دهیم و به طور کلی فقط ما را هدایت می‌کند. این امر البته در صورت انتخاب یک موسیقی مناسب همگام با ریتم و نوع فعالیت ما، امکانپذیر است. در این صورت، موسیقی تبدیل به یک اهرم تقویت کننده برای انسان می‌شود.

پیشنهاد گاج‌مگ: تاثیر گوش دادن به موسیقی و نواختن ساز در زندگی

موسیقی

خرید لوح‌های فشرده موسیقی با تخفیف از گاج مارکت
موسیقی سریع‌تر شما را سیر می‌کند

درست متوجه شدید! مطابق با مطالعه اخیر، موسیقی آرام و چراغ‌های کم نور تمام آن چیزی است که برای سریع‌تر سیر شدن در هنگام مصرف وعده‌های غذایی به آن نیاز دارید. موسیقی یک دلیل دیگر برای لذت بیشتر از یک شام عاشقانه با شخص مورد علاقه خود، نه تنها برای شادی او، بلکه برای کاهش هزینه‌ها نیز است!

موسیقی به خواب شما کمک می‌کند

موسیقی می‌تواند ضربان قلب ما را کاهش دهد و تنفس ما را تنظیم کند. این به نوبه خود به بدن ما کمک می‌کند تا آرام شود و بنابراین در هنگام خوابیدن نیز آرام خواهید بود. مطالعات نشان می‌دهد، که موسیقی مغز را تحریک می‌کند تا مراحل خواب عمیق و آرامی را داشته باشد و بنابراین با شنیدن موسیقی، می‌توان شاهد رفع اختلالات جدی در خواب بود.

موسیقی باعث افزایش تمرکز می‌شود

آیا موسیقی می‌تواند افزایش تمرکز انسان شود؟ پاسخ بله است! به شرطی که موسیقی درستی شنیده شود. سرعت و ریتم موسیقی بسیار مهم است. نباید خیلی سریع باشد، اما نباید خیلی هم کند باشد. به خصوص موسیقی کلاسیک، که شنیدن آن مناطق خاصی از ذهن را درگیر می‌کند و به همین علت می‌توان از این موسیقی برای افزایش تمرکز بهره برد.

آیا موسیقی هوش را افزایش می‌دهد؟

علی رغم تمام تأثیرات مثبت اثبات شده بر وضعیت روحی، روانی و سلامتی، تأثیر موسیقی بر هوش انسان کاملاً بحث برانگیز است. یک آزمایش توسط روانشناس آمریکایی، فرانسیس راوشر از دهه نود، معروف به “اثر موتزارت”، نشان می‌دهد دانش آموزانی که به مدت ده دقیقه موسیقی (پیانو) گوش می‌دهند، در آزمون هوش بعدی بلافاصله در مقایسه با دانش آموزانی که این کار را نکرده‌اند، به طور قابل توجهی بهتر عمل می‌کنند.

این قطعه را قبلاً شنیدم اما این اثر در سایر مطالعات رد شد یا به نتایج متفاوتی منجر شد. زیرا نه تنها نوع موسیقی برای تأثیر آن بر احساسات و عملکرد ما تعیین کننده است. به عنوان مثال یک سمفونی موتزارت که در آن سکانس‌های صدای مجازی در هماهنگی ارکستر متناوب هستند، اثری کاملاً متفاوت از آهنگ هوی متال با ضرب‌های سخت و راک گیتار الکتریکی دارد.

همچنین همه افراد به یک اندازه در موسیقی باز و پذیرا نیستند، همانطور که این موضوع در حوزه پزشکی و درمان نیز نشان می‌دهد که انسان‌ها از نظر پذیرا بودن یکسان نیستند. استیون پینکر، دانشمند علوم شناختی، موسیقی را “چیزکیک آکوستیک” توصیف می‌کند.

بنابراین شنیدن موسیقی یک ضرورت نیست، بلکه یک پیشنهاد فوق العاده دلپذیر است. با این حال، مشخص می‌شود که استفاده درست از موسیقی خوب می‌تواند باعث دستیابی انسان به موفقیت‌های زیادی گردد.

شنیدن موسیقی باعث افزایش شبکه سیناپسی می‌شود

ثابت شده است که از طریق موسیقی، به ویژه از طریق ساختن موسیقی، شبکه‌های جدیدی از سلول‌های عصبی در مغز تشکیل می‌شود. مطالعات علمی نشان می‌دهد که منطقه‌ای از حافظه ما که در آن موسیقی ذخیره می‌شود، نسبتاً بیشتر از مناطقی که مسئول حافظه زندگی نامه هستند، دست نخورده باقی می‌ماند.

این همان توانایی است که موسیقی درمانگران از آن استفاده می‌کنند، به عنوان مثال در بیماران آلزایمری، که علی رغم بیماری می‌توانند آهنگ‌ها و ملودی‌های گذشته خود را حتی در مرحله پیشرفته به یاد بیاورند و آنها را بی عیب و نقص بخوانند، حتی اگر آنها ده‌ها سال آن موسیقی را نشنیده باشند.

از موسیقی به عنوان دارو در پزشکی استفاده می‌شود

امروزه از موسیقی به طور خاص در پزشکی استفاده می‌شود. به ویژه برای اقدامات درمانی در روانپزشکی یا درد درمانی، بلکه همچنین در توان بخشی بیماران سکته مغزی یا آلزایمر نیز می‌توان به جایگاه فوق العاده موسیقی اشاره کرد.

به طور خاص در درمان علائم روانی شدید، می‌توان با کمک تأثیر عاطفی موسیقی، موفقیت چشمگیری به دست آورد. تأثیر موسیقی بر مهارت‌های ارتباطی را نیز نمی‌توان نادیده گرفت، زیرا موسیقی ما را قادر می‌سازد”حتی بدون استفاده از کلمات” افکار و احساسات خود را بیان کنیم.

به همین دلیل اکنون تعدادی از دانشگاه‌ها با اختصاص رشته‌ای ویژه به نام “موسیقی درمانی” شرایط آموزش آن را برای علاقه مندان فراهم کرده‌اند. این بررسی‌ها نشان می‌دهد که موسیقی تا چه اندازه به برقراری ارتباط با بیمارانی که چالشهای ویژه‌ای دارند، کمک می‌کند.

به عنوام مثال درباره بیماری اوتیسم، برای بیمارانی که در کما به سر می‌برند یا بیمارانی که به دلیل آسیب مغزی ضربه‌ای توانایی صحبت کردن خود را از دست داده‌اند، موسیقی اعجاز انگیز است.

نتیجه گیری؛ تأثیر موسیقی بر روی بدن

موسیقی بر روندهای جسمی متعددی در بدن تأثیر می‌گذارد. این ضربان قلب را تغییر می‌دهد، بر میزان تنفس و فشار خون تأثیر می‌گذارد و بر تنش عضلانی و تعادل هورمون نیز تاثیرگذار است. موسیقی می‌تواند خاطرات را بازگرداند و حتی درد را تسکین دهد.

دلیل این امر در واکنش طبیعی به اصوات موسیقی نهفته است که با هماهنگی مناسب، بر سیستم لیمبیک، دقیقاً در جایی که احساسات به وجود می‌آیند، تأثیر می‌گذارد. همچنین در صورتی احساس درد، با ترشح بتا اندورفین کنترل کننده، درد سرکوب می‌شود.

به عنوان مثال با انتخاب موسیقی‌های آرام مناسب برای مدیتیشن، هورمون‌های نوراپی نفرین که نقطه مقابل هورمون استرس کورتیزول است، در بدن ترشح می‌شود. تحقیقات پیرامون حوزه اعصاب مدرن نشان می‌دهد که سیل عظیمی از اندورفین پس از شنیدن موسیقی در بدن ترشح می‌شود.

خرید بهترین کتاب‌های موسیقی با تخفیف از گاج مارکت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.