تاثیرات شگفت‌انگیز موسیقی بر ذهن

 موسیقی می‌تواند منبع انرژی و انگیزه باشد و بر افکار و احساسات ما تاثیر زیادی دارد.

0
موسیقی یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های هنری بشراست که تاثیر شگفت‌انگیزی روی ذهن دارد است و اساس تشکیل‌دهندۀ موسیقی، سکوت و صدا است. موسیقی هنری است که به وسیلۀ ترکیب آواها می‌تواند باعث افزایش میزان به آرامش رسیدن روان و ذهن افراد شود. گوش دادن به موسیقی می‌تواند در طول روزمره یک امر سرگرم کننده باشد، اما بارها شده است که با شنیدن موسیقی آرام‌تر شده‌ایم یا حالمان بهبود پیدا می‌کند که این امر از فواید روانشناسانۀ موسیقی است.
موسیقی می‌تواند منبع انرژی و انگیزه باشد و بر افکار و احساسات ما تاثیر زیادی دارد. بارها و در شرایط مخلتف پیش آمده است که بر اثر گوش دادن به یک موسیقی خاص احساسات شما منقلب شود، و روحیۀ شما تغییر کند. اما تاثیرات روانشناسانۀ موزیک می‌تواند گسترده‌تر از میزان تصور ما باشد.

موسیقی درمانی، روش درمانی است که با توجه به شرایط افراد جهت بهبود سلامت روان، در غلبه بر سطح استرس و افزایش میزان سلامت روان افراد به کار می‌رود. از دیگر کارکردهای موسیقی می‌توان به ایجاد آرامش و افزایش سطح انرژیک بدن و حتی کاهش درد نیز اشاره کرد.

پخش موسیقی زمینه‌ای، هنگامی که در حال انجام مطالعۀ درسی هستیم، میزان تمرکز ذهن و آگاهی در فعالیّت‌هایمان که نیاز به درک و شناخت دارد، بالاتر میبرد و این امر باعث بهبود میزان تمرکز و عملکرد بهتری نسبت به قبل خواهد شد. بهتر است این بار اگر قصد انجام کاری را داشتید، موسیقی زمینه پخش کنید تا عملکرد ذهنی‌تان بهتر شود. (البته بهتر است سراغ موسیقی‌‌های بدون کلام بروید تا تمرکزتان با متن شعر بهم نریزد!)

از دیگر مزایای گوش دادن به موسیقی می‌توان به کمک چشگیر موسیقی در کاهش استرس و مدیریت درد اشاره کرد.

در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۳ انجام شد افراد بین محرک‌های آوایی مختلفی آزمایش شدند. برخی افراد هیچ موسیقی گوش ندادند، برخی افراد به صداهای طبیعی و برخی دیگر به هیچ صدایی گوش ندادند.

نتایج حاصل از این آزمایش این موضوع را اثبات کرد که گوش دادن به موسیقی در واکنش افراد به استرس تاثیر چشمگیری داشته است. و افرادی که به موسیقی گوش داده بودند، بعد از قرار گرفتن در موقعیت‌های استرس‌زا، آسان‌تر توانسته بودند شرایط روحی و ذهن خود را بازیابی کنند.

پیشنهاد گاج مگ: تاثیر ورزش در عملکرد مغز

پژوهش مشابهی نیز در حوزۀ مدیریت درد روی بیماران انجام شد؛ گروهی که روزانه یکبار و طی مدت چهار هفته به موسیقی گوش می‌دادند و گروهی که تحت درمان موسیقایی نبود.  نتایج حاصل این بود که افرادی که تنها به مدت یک ساعت به موسیقی گوش داده بودند، کاهش قابل توجهی در شدت دردهای خود داشتند.

این نتایج نشان داد موسیقی درمانی می‌تواند روش درمانی موثری در تسکین و بهبود دردهای مزمن نیز باشد.

موسیقی درمانی روشی موثر و بدون اثرات جانبی است که باعث افزایش سطح انگیزه و شادمانی می‌گردد. گوش دادن آگاهانه به موسیقی مثبت می‌تواند حتی در مدت کوتاهی، اثرات خود را به خوبی نشان دهد.

تاثیر شگفت انگیز موسیقی بر ذهن
همچنین برای انواع اختلال افسردگی و کنترل خشم نیز موسیقی درمانی موثرترین روش درمان است و از روش‌های درمانی، بسیارکم ضرر شناخته شده.

مطالعه‌ای نشان داد موسیقی درمانی علاوه بر کاهش افسرگی و اضطراب در بیماران دچار بیماری‌های نورولوژیکی مانند سکتۀ مغزی و پارکینسون، هیچ عارضه‌ای بر جا نگذاشته بود.

نکتۀ بسیار مهمی وجود دارد که موسیقی انتخاب شده در این شیوه نیز از اهمیّت ویژه‌ای برخوردار است. از موسیقی‌های تاثیرگذار این شیوۀ درمانی می‌توان به موسیقی های بی‌کلام، لایت و آرامش‌بخش اشاره نمود که از بیشترین میزان اثرگذاری برخوردار هستند.

در حالیکه نوع موسیقی‌های تکنو، هوی متال از لحاظ درمانی کاملاً بی‌اثر و حتی مُضر نیز می‌باشند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.