سهمیه کنکور چیست؟ | تاثیر انواع سهمیه‌ها در کنکور ۹۸

تأثیر سهیمه‌ها در کنکور سراسری ( انتخاب رشته ) ۹۸

6

تأثیر سهیمه‌ها در انتخاب‌ رشته کنکور سراسری ۹۸

یکی از سوالات متداول داوطلبان کنکور سراسری ۹۸، تأثیر سهمیه‌ ها در انتخاب رشته است( تاثیر انواع سهمیه‌ها در کنکور ۹۸ ). سهمیه‌ ها یکی از مواردی است که می‌ تواند قبولی شما را در یک کد رشته محل، تحت‌تأثیر قرار بدهد. سهمیه‌ های کنکور ۹۸ عبارتتند از:

 • سهمیه مناطق؛
 • سهمیه رزمندگان؛
 • سهمیه جانبازان و ایثارگران؛
 • سهمیه آموزگاران؛
 • سهمیه بهیاران؛
 • سهیمه خانواده‌های معظم شهدا و شاهد.

سهمیه مناطق ازجمله سهمیه‌ هایی است که برای کلیه داوطلبان در نظر گرفته می‌شود. یعنی همه داوطلبان، در ۳۱ استان کشور، از خوزستان تا خراسان از آذربایجان تا چابهار، مشمول سهمیه مناطق خواهند بود. داوطلبانی که دارای سهمیه غیر از سهمیه مناطق باشند نیز، سهمیه مجزا خواهند داشت. پس، هر داوطلب در کنکور سراسری نود و هشت، یک سهمیه منطقه و یک سهمیه غیر از سهمیه مناطق خواهد داشت تا عدالت در انتخاب رشته، برای داوطلبان در ۳۱ استان کشور فراهم شود. اگر داوطلبی فقط مشمول سهمیه مناطق باشد در همان سهمیه گزینش و کارنامه انتخاب رشته او بررسی خواهد شد.

رتبه شما در سهمیه مناطق و دیگر سهمیه‌هایی که شامل‌ِ حال‌تان می‌شود، از تراز و رتبه کشوری مهم‌تر است. همه داوطلبان، مشمول یکی از سهمیه‌ها یعنی سهمیه منطقه ۱، منطقه ۲ و منطقه ۳ هستند. سهمیه ایثارگران، ۵ تا ۲۵ درصد و سهمیه بهیاران نیز هر سال مشخص می‌شود.

تاثیر انواع سهمیه‌ها در کنکور ۹۸

تأثیر سهمیه بومی در انتخاب‌ رشته کنکور سراسری ۹۸

نکته دیگری که باید در انتخاب‌رشته کنکور بدانید، وجود سهیمه‌ا ی به‌نام بومی‌ گزینی است. اگر شما ساکن استان اصفهان هستید، اولویت انتخاب‌رشته و پذیرش نهایی دانشگاه‌ های استان اصفهان با داوطلبانی است که در استان اصفهان (همان بوم) قرار دارند.

توجه داشته باشید که:

سهمیه بومی در انتخاب رشته داوطلبان کلیه رشته‌های ریاضی، تجریی، هنر، زبان و علوم انسانی نقش دارد؛ به‌ خصوص در انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان. برخی از رشته‌ ها، سهمیه بومی‌ گزینی در استان دارند. بعضی از رشته‌ها نیز، به صورت قطبی و کشوری بومی‌ گزینی می‌ شوند.

نکته‌ مهم این است که شانس پذیرش نهایی داوطلبانی که از سهمیه بومی‌ گزینی برای یک کدرشته/محل استفاده می‌ کنند، از داوطلبی که از یک بوم (استان) دیگر برای همان کدرشته/محل اقدام می‌ کند، بیش تر است. مثلا داوطلبی از شیراز، با رتبه ۱۱۰۰۰ منطقه ۳ و ۳۹۰۰۰ کشوری، در رشته مامایی دانشگاه شیراز پذیرفته می‌شود، اما داوطلبی از استان سمنان با رتبه ۹۰۰۰ منطقه ۳، در این رشته پذیرفته نشده است. که علت آن همان بومی‌گزینی است.

در فصل دوم دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸، گزینش بومی کاملا توضیح داده شده است.

چه ملاک هایی برای تعیین استان بومی وجود دارد؟

 • اگر شهر اخذ مدرک دیپلم سه سال آخر دوره تحصیلی شما، چه دبیرستان و چه هنرستان، با محل اخذ مدرک پیش‌ دانشگاهی در یک استان باشد، داوطلب، بومیِ همان استان خواهد بود.
 • اگر شهر اخذ مدرک ۳ سال آخر داوطلبی در یک استان نباشد، استان محل تولد داوطلب، استان بومی وی خواهد بود.
 • اگر داوطلبی که ۳ سال پایانی تحصیل را در مدارس خارج از کشور گذرانده باشد، استان محل تولد، استان بومی خواهد بود.
 • اگر داوطلبی ۳ سال پایانی تحصیل را در مدارس خارج از کشور گذرانده باشد و محل تولد او هم در همان کشور باشد، استان بومی وی استان تهران خواهد بود.

تاثیر انواع سهمیه‌ها در کنکور ۹۸

تأثیر سهمیه مناطق در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸

سهیمه هر داوطلب در کنکور سراسری، در کارنامه وی درج می‌شود. سهمیه مناطق، پر تعداد ترین سهمیه کنکور سراسری نود و هشت است که بیش از ۹۵ درصد شرکت کنندگان پنج گروه آزمایشی را شامل می‌شود.

نکاتی که باید بدانید:

 • ظرفیت دانشگاه‌ ها به نسبت تعداد شرکت کنندگان سهمیه مناطق، بین داوطلبان هر سه منطقه تقسیم می شود؛ یعنی اگر برای داوطلبان سهمیه مناطق در کنکور نود و هشت در یک رشته ۲۰۰ ظرفیت موجود باشد، اول بررسی می‌شود که نسبت داوطلبان هر منطقه به کل سهمیه مناطق،چقدر است. به عنوان مثال، اگر شمار داوطلبان منطقه یک، ۳۵ درصد، منطقه دو، ۳۵ درصد و منطقه سه، ۳۰ درصد باشد، انتظار می‌رود که از این ۲۰۰ ظرفیت، ۷۰ نفر به داوطلبان منطقه ۱، ۷۰ نفر داوطلبان منطقه ۲ و ۶۰ نفر به داوطلبان منطقه ۳ اختصاص یابد. پس، سهمیه داوطلبان هر منطقه از هر دانشگاه، از همان ابتدای کار جدا می‌شود و داوطلبان هر منطقه، صرفا با هم به رقابت خواهند پرداخت؛ نه با داوطلبان مناطق دیگر.
 • در بررسی گزینش سهمیه مناطق ۱ تا ۳، گزینش سهمیه بومی هم اعمال خواهد شد که در انتخاب رشته تأثیر فراوانی دارد.
 • اگر داوطلب سهمیه مناطق باشید، توصیه می‌شود که تأثیر سهیمه بومی‌گزینی را با دقت بر اساس جدول‌های دفترچه آزمون سراسری نود و هشت مطالعه کنید.

تأثیر سهیمه ایثارگران در انتخاب رشته آزمون سراسری ۹۸

از کنکور سال نود و شش، جانبازان زیر بیست و پنج درصد، همسر و فرزندان آن‌ها، همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه نیز مشمول سهمیه ایثارگران شدند.

۲۵ درصد کل ظرفیت هر کد رشته/محل، به جانبازان، همسر و فرزند جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و آزادگان و فرزندان و همسران و فرزندان و همسران شهدا اختصاص می‌یابد.

۵ درصد کل ظرفیت هر کد رشته/محل، به مشمولان جدید سهمیه ایثارگری که همان جانبازان زیر بیست و پنج درصد هستند، تعلق دارد. به همسر و فرزندان ایثارگران و همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه نیز این سهمیه تعلق می‌گیرد.

برای این‌که این سهمیه برای ایثارگران، همسر و فرزندان‌شان لحاظ شود، کسب ۷۰ درصد نمره آخرین فرد قبولی الزامی است.

داوطلبان سهمیه ۵ درصدی ایثارگری، در صورتی در کدرشته محلی پذیرش می‌شوند که سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران تکمیل نشود. در این صورت، اولویت تکمیل ظرفیت برای این افراد خواهد بود. پس از آن، داوطلبان مشمول سهمیه مناطق، اولویت پذیرش خواهند بود.

رتبه قبولی سهمیه ایثارگران در انتخاب رشته کنکور سراسری سال ۹۸ را نمی‌توان پیش‌بینی کرد؛ چراکه ۲ درصد از کل داوطلبان کنکور سراسری سال ۹۸ سهمیه ایثارگران دارند.

داوطلبان مشمول سهمیه پنج درصدی، یک‌پنجم داوطلبانی هستند که از سهمیه بیست و پنج درصدی استفاده می‌کنند. پس برای قبولی، باید رتبه بهتری کسب کنند تا در یک رشته محل مشاب، قبول شوند.

تاثیر سهیمه رزمندگان در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸

علاوه‌بر سهمیه ایثارگری، سهمیه رزمندگان نیز در انتخاب رشته کنکور سراسری تأثیرگذار است. اگر داوطلبی، سابقه شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه را داشته باشد، مشمول سهمیه رزمندگان می‌شود. برای این‌که مشمول این سهمیه شوید، باید هفتاد و پنج درصد نمره آخرین فرد قبولی را کسب کنید. اگر سرباز نیروهای مسلح ۱۲ ماه در مناطق عملیاتی خدمت کند، مشمول استفاده از سهمیه رزمندگان در انتخاب رشته کنکور سراسری خواهد بود.

تأثیر سهمیه خانواده معظم شهدا در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸

توجه کنید که فقط خانواده درجه‌یک شهدا (پدر، مادر، خواهر، برادر و فرزندان) مشمول این سهمیه هستند. در دفترچه کنکور سراسری امسال اطلاعاتی درباره ظرفیت اختصاص‌یافته به داوطلبان سهمیه شهدا و حد نصاب قبولی ارائه نشده است. سهمیه خانواده شهدا مثل سهمیه مناطق، تنها در کدرشته محل‌هایی که داوطلب بومی آن‌هاست، اعمال می‌شود. یعنی اگر شما بومی استان فارس هستید، از سهمیه شهدا در استان آذربایجان غربی نمی‌توانید استفاده کنید.

تأثیر سهمیه بهیاران در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸

بهیار کسی است که مشغول خدمت در یک مرکز دولتی یا غیردولتی باشد. داشتن حداقل سی و شش ماه سابقه کار به‌عنوان بهیار در استان محل خدمت الزامی است. سهمیه بهیاران، ۵ درصد از ظرفیت رشته‌های پرستاری است.

سهمیه فرزندان جانبازان بالای ۲۵ درصد و فرزندان آزادگان در انتخاب رشته کنکور ۹۸

سهمیه این افراد ۲۵ درصد است. اگر پدر داوطلبی، جانباز ۱۰ درصد باشد، باید گزینه فرزند جانباز زیر ۲۵ درصد را انتخاب کند. توجه کنید که سهمیه ایثارگران، رتبه شما را در کنکور سراسری ۹۸، تغییر نمی‌دهد. در واقع، ظرفیتی جداگانه به داوطلبان دارای سهمیه اختصاص می‌یابد. اگر از سهمیه ایثارگری در سال ۹۷ استفاده نکرده‌اید، می‌توانید در انتخاب رشته کنکور ۹۸ روی این سهمیه حساب کنید. امکان استفاده هر ۲ فرزند فرد ایثارگر از این سهمیه وجود دارد.

توجه کنید که برای استفاده از سهمیه‌ها، باید حدنصاب تعیین‌شده را کسب کنید. مثلا داوطلب باید ۷۰ درصد نمره (تراز) آخرین فرد قبولی گزینش آزاد را کسب کند، تا مشمول استفاده از سهمیه شود. پس، مهم نیست که شما هر درس را چند درصد می‌زنید؛ میانگین درصدها ملاک خواهد بود.

ضمنا بین همسر، فرزند و خود جانباز (در صورتی که داوطلب آزمون باشند) در استفاده از سهمیه تفاوتی وجود ندارد. اگر در زمان ثبت‌نام کنکور، سهمیه ایثارگران را وارد نکنید، می‌توانید در فرصت ویرایش، نسبت به ویرایش اطلاعات اقدام کنید.

انتخاب رشته دانشگاه آزاد

در انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی در کنکور سال ۹۸، سهمیه بومی بی‌تأثیر است. س قبولی داوطلبی که بومی یاسوج است، خواهد بود. چنین داستانی در انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی در سال ۹۸ وجود ندارد. تنها عامل تأثیرگذار در انتخاب رشته دانشگاه آزاد تراز است. هرچقدر تراز شما بیشتر باشد، شانس قبولی شما در کدرشته محل بیشتر است.

لازم به ذکر است، سهمیه بسیج فعال در انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی در کنکور نود و هشت تأثیر دارد. برای استفاده از این سهمیه کسب صد امتیاز الزامی است. معیارهای کسب این امتیاز به قرار زیر است:

 • هر ماه عضویت عادی: ۱ امتیاز
 • هر ماه عضویت فعال: ۲.۵ امتیاز
 • هرماه عضویت در شورای پایگاه: ۳.۵ امتیاز
 • هر ماه عضویت در شورای حوزه: ۴ امتیاز

مشمولات سهمیه بسیج فعال باید بسیجی باشند. حداقل ۱۲ ماه سابقه بسیجی فعال داشته و کد ۱۲ رقمی را از منطقه محل سکونت دریافت کنند. سپس، هنگام انتخاب رشته این کد را در فرم ثبت کنند. 

بررسی‌ها نشان می‌دهد شانس قبولی داوطلبانی که سهمیه بسیج فعال دارند در انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد اسلامی، ۱۰ درصد بیشتر از داوطلبانی است که سهمیه عادی دارند. بعنی شما باید، ۹۰ درصد تراز آخرین فرد قبولی را کسب کنید تا در آن رشته/محل پذیرفته شوید. برای قبولی در رشته‌های پزشکی، ۹۵ درصد تراز آخرین فرد قبول‌شده (گزینش آزاد) الزامی است. اگر شرایط دریافت سهمیه بسیج فعال دارید، حتما از مزایای آن در کنکور سراسری ۹۸ استفاده کنید.

برای ثبت نام سهمیه بسیج فعال، به نشانی sanjesh.iau.ir بروید.

تأثیر سهمیه - انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸
پس از ورود به پروفایل خود با درج کد کاربری و رمز عبور (شناسه انتخاب رشته و کد ملی)، روی گزینه ثبت سهمیه بسیج که با فلش قرمز رنگ مشخص کرده‌ایم، کلیک کنید.

ثبت سهمیه - انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸

چند نکته مهم که باید بدانید:

 • برای استفاده از سهمیه بسیج فعال، باید کارت بسیج فعال داشته باشید.
 • اگرکارت بسیج فعال ندارید، با مراجعه به پایاه بسیجی که عضو هستید،مدارک را برای دریافت کارت و احراز صلاحیت تسلیم کنید.
 • اگر ۱۲ ماه از فعال بودن شما در بسیج بگذرد، ۱۰۰ امتیاز به شما تعلق خواهد گرفت.
 • امتیاز بسیج فعالی فقط یک بار در هر مقطع محاسبه می شود.
 • باید کد ۱۲ رقمی بسیجی فعال را در فرم انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی وارد کنید.
 • اگر در کنکور ۹۷ از کد بسیج فعال استفاده کردید و در آزمون پذیرفته نشدید، مجاز به استفاده در کنکور امسال خواهید بود.
 • بین سهمیه ایثارگری و سهمیه بسیج فعال، سهمیه ایثارگری را در انتخاب رشته انتخاب کنید.
 • موضوع سهیمه ها را جدی بگیرید. می تواند در قبولی یا عدم قبولی شما در دانشگاه و رشته مورد نظر شما تاثیر بگذارد.
 • سهمیه ها در گروه علوم انسانی، علوم ریاضی، علوم تجربی، هنر و زبان های خارجی، نقش یکسان ندارد.
 • برای آمادگی در آزمون سراسری سال نود و هشت، از تجارب قبول شدگان سال های پیش استفاده کنید.
 • رتبه های برتر آزمون سراسری سال های ۹۰ تا ۹۷، راهکارهای خوبی برای متقاضیان شرکت در آزمون سراسری دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در سال های پایانی سده سیزدهم هجری شمسی است.
 • قبولی در کنکور تجربی با رتبه بالا، شانس شما را برای تحصیل در دانشگاه های پزشکی خارج از کشور افزایش می دهد. اما نه شرط لازم است ونه شرط کافی برای دریافت ادمیشن.
 • سال به سال بر شمار متقاضیان شرکت در گروه آزمایشی علوم تجربی افزوده می شود. لذا رقابت دراین گروه برای ورود به دانشگاه های مهم و رشته های پر طرفدار مثل داروسازی افزایش می یابد.
 • با مراجعه به سایت سازمان سنجش، همیشه در جریان جدید ترین اطلاعیه و اخبار منتشر شده قرار بگیرید.
 • برخی از افراد با انتشار آگهی و ارسال پیامک، خود را نماینده و مشاور سازمان سنجش معرفی می کنتد. مراقب کلاهبرداران سایبری باشید.
 • سهمیه های کنکور ۹۸ با سهمیه های کنکور سال های پیش از نظر نفرات و شیوه محاسبه و اعمال، فرق چندانی ندارد. لذا هر سوالی را به جای این که از افراد غیر مجرب و غیر مسئول سوال کنید، مستقیم از سازمان سنجش بپرسید.

 

تاثیر انواع سهمیه‌ها در کنکور ۹۸
گاج مگ

6 نظرات
 1. مینا می گوید

  سلام میخاستم بدونم برا سال ۹۸ سهمیه منطقه خوبه ؟ یا سهمیه ۵درصدی ؟

  1. امین محمدی می گوید

   سلام دوست گاجی:
   بستگی به رتبه شما دارد

 2. محمد می گوید

  سلام خسته نباشید
  “داوطلبان سهمیه ۵ درصدی ایثارگری، در صورتی در کدرشته محلی پذیرش می‌شوند که سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران تکمیل نشود”
  مطمعنید درسته؟ الان اینطور ک شما میگید اگر سهمیه ۲۵ درصدی کاملا پر بشه که هیچکس از سهمیه پنج درصدی قبول نمیشه!

 3. محمد می گوید

  سلام خسته نباشید
  من شنیده بودم که یا میشه سهمیه مناطق رو انتخاب کرد یا سهمیه دیگری(مثل ایثارگران) و نمیشه هردو رو انتخاب کرد لطفا راهنمایی کنید

  1. امین محمدی می گوید

   سلام دوست گاجی:
   برای اطلاع پاسخ سوال خود به سایت سنجش مراجعه کنید

 4. شركة يوسف لتأجير السيارات می گوید

  هل تتردد على المغرب کثیرا ؟

  هل أنت من محبی السفر ؟

  هل لدیک أعمال کثیره تجعلک تترد على مطارات المغرب بکثره؟لو الجواب نعم، إذا أنت تعانی من مشکله النقل

  بالتأکید تعبت من سیارات الأجره وثرثره السائق !

  بالتأکید أنت تعانی من مشکله التأخیر الدائم فی جمیع مواعیدک

  الحل أن تؤجر سیاره تکون تحت أمرک على مدار الساعه

  یمکنک أیضا الحصول على سائق مدرب باحترافیه للتعامل مع الزبائن والسیاقه ویعرف کل الطرق المختصره للوصول غلى العنوان المطلوب بأسرع وقت.

  لا تقلق فتأجیر السیاره عندنا لا یحتاج تعقیدات ولا وجع راس، ولا تأخیر
  نحن نؤمن بأن الزبون لابد أن یکون راضیا على الخدمه
  والرضا یکون بتوفیر خدمه عالیه الجوده، وبشکل سریع، وبدون تعقیدات

  من نحن؟

  شرکه یوسف لتأجیر السیارات، هی شرکه عریقه، فی مجال تأجیر السیارات، استطاعت تحقیق إسمها فی المجال بفضل ثقه العملاء أولا فیها، ثم بسبب الخدمه الإحترافیه التی تقدمها، مع السرعه وتسهیل کل العراقیل التی قد تواجه عملائنا. وهذا کله بفضل الخبره الواسعه للسید یوسف صاحب الشرکه، الذی راکم خبرات کثیره بفضل عمله فی أکثر الشرکات شهره فی المغرب.

  لماذا نحن ؟

  بالتأکید کل عمیل یحتاج لخدمه مرضیه، أساسها الإحترافیه والسهوله فی الحصول على الخدمه، وأیضا إحترافیه العاملین. وهذا بالضبط ما نوفره لکم فی شرکه یوسف لتأجیر السیارات.
  فنحن نملک أهم العاملین فی المجال، مدربین جیدا على طرق التعامل مع العملاء، ونعطی تعلیمات مشدده على ضروره تسهیل کل العقبات أمام الزبون لکی نرضیه، لیس هذا فقط، بل نتوفر على اسطول کبیر من أهم السیارات بأحدث المودیلات.
  بل ونوفر لکم أسعارا لن تجدوها فی أی مکان آخر.
  من الآن أحصل على السیارات فی دقائق، ولا تتأخر على مواعیدک بعد الیوم.

  أسعارنا

  إسم الشرکه : شرکه یوسف لتأجیر السیارات.

  خدماتنا:

  تأجیر السیارات فی مطار الدار البیضاء

  تأجیر السیارات فی مطار مراکش

  تأجیر السیارات فی مطار أغادیر

  تأجیر السیارات فی مطار الرباط

  للتواصل وحجز سیارتک لأن فی مطار الدار البیضاء :

  الهاتف: ۰۰۲۱۲۶۱۴۶۵۶۵۶۵

  الواتساب: ۰۰۲۱۲۶۱۴۶۵۶۵۶۵

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.