تأثیر شیلد محافظ صورت در پیشگیری از کرونا

0
مدتی است که ماسک و شیلد محافظ صورت، جزئی از چهره ما شده است. از منزل بیرون نمی‌رویم مگر اینکه آن‌ها را بر صورت داشته باشیم. استفاده از آن‌ها به قدری جدی و مهم شده است که اگر ماسک یا شیلد محافظ بر روی صورت نداشته باشیم، به چشم یک مجرم به ما نگاه می‌شود.

ویروس کرونا کاری با ما کرده است که دیگر نمی‌توانیم مانند گذشته به کارهای روزمره خود برسیم، به دیدار همدیگر برویم و یا همچنان کارهای گروهی خود را با خیال راحت انجام دهیم.

باید مدام دست‌ها را بشوییم  و یاد بگیریم که دست‌هایمان باید غریبه‌ترین عضو با صورت باشد. لحظه‌ای بی‌توجهی کافی است تا گرفتار کووید ۱۹ شویم.

درمان  و واکسن موثری برای آن وجود ندارد، بنابراین پیشگیری و تقویت سیستم ایمنی مهم‌ترین کاری است که می‌توان برای مبارزه با آن انجام داد. به همین منظور شیلد محافظ صورت و ماسک پزشکی بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است، به طوری که اکنون جزء یکی از کالاهای ضروری در سبد خانواده شده است.

شیلد محافظ صورت چیست؟

شیلد واژه‌ای انگلیسی بوده و به معنای فاصله بین دو چیز، حائل و محافظ است. در واقع اینطور به نظر می‌رسد همه آن چیزی که برای مبارزه برای با ویروس کرونا لازم است، در شیلد محافظ صورت وجود دارد.

این وسیله کل صورت از پیشانی تا زیر چانه را پوشش خواهد داد. بنابراین امکان برخورد هوای مستقیم با صورت وجود نخواهد داشت.همچنین به علت پوشش سرتاسری صورت، دیگر نیازی به عینک‌های محافظ نیز نیست.

صفحه محافظ شیلد معمولا از مواد پلی کربنات ساخته می‌شود. از جمله خصوصیات این مواد می‎توان به انعطاف‎پذیری و در عین حال مقاومت و سختی آن‌ها اشاره کرد.

در ناحیه پیشانی، یک هدگیر قرار دارد، پوشش محافظ پلی کربناتی، با زاویه ۹۰ درجه به طرفین هدگیر متصل می‌شود. این امر به این معنا است که در مواقع ضروری بدون این‌که نیاز به درآوردن شیلد محافظ صورت باشد، می‎توانید صرفا صفحه محافظ را بالا و پایین کنید. این محافظ صورت یک‌بار مصرف نبوده و شما می‌توانید به کرات آن را شسته و ضدعفونی کنید.

شاید این وسیله بتواند یک پوشش کلی بر روی صورت ایجاد کند، با این حال توصیه می‎شود، همراه آن از ماسک نیز استفاده شود. به این ترتیب ایمنی بیش‌تری در برابر ویروس خواهید داشت، بخصوص اگر مجبور هستید در جمع و در گروه‌های اجتماعی حضور داشته باشید.

مزایای استفاده از شیلد محافظ صورت چیست؟

شاید یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از شیلد صورت این باشد که به صورت یکپارچه، صورت را محافظت خواهد کرد. همانطور که اشاره شد جنس آن‌ها به‌گونه‌ایی است که در برابر آب و مواد شوینده مقاوم هستند.

همچنین به راحتی در اثر ضربه و فشار از بین نمی‎روند. در برابر خراش و پارگی نیز استحکام قابل قبولی دارند. وجود آن‌ها سبب می‎شود تا تماس دست با صورت به طور قابل توجهی کاهش یابد. آن‌ها صورت را در برابر ترشحات بیمار محافظت خواهند کرد.

شاید استفاده از شیلدها برای افراد ناشنوا بهتر باشد، چرا که لب‌خوانی ازجمله راه‌های برقراری ارتباط آن‌ها با محیط پیرامون است.

شیلدها سبک بوده و در طولانی مدت فرد کمتر احساس آزردگی خواهد کرد. از آنجا که هوا در آن جریان دارد، صورت از گرم شدن بیش از حد و عرق کردن در امان است. این موضوع را زمانی درک می‌کنید که برای یکبار هم شده، لباس‌های یکسره ایزوله را پوشیده باشید، آنگاه معنای گرم شدن بدن و عرق کردن را به خوبی درک خواهید کرد.

پیشنهاد گاج‌مگ: درمان خانگی سرماخوردگی و آنفولانزا

هر زمان که خواستید، بدون ماسک و یا شیلد صورت، از منزل خارج شوید، سعی کنید به مدت فقط نیم ساعت، در چنین لباسی قرار بگیرید، آنگاه شاید کمی بیش‌تر به این موضوع توجه نشان دهید.

گروه پزشکی مجبور است در طول  شیفت کاری خود از این لباس‌ها استفاده کنند. به معنای واقعی طاقت‌فرسا هستند، بخصوص آنکه نمی‎دانید قرار است چه زمانی از شر این ویروس، ماسک، شیلد و  لباس‌های ایزوله خلاص شد. شرایط به اندازه کافی سخت است، بنابراین با رفتار اشتباه خود آن را سخت‎تر نکنیم.

شیلد محافظ صورت در پیشگیری از کرونا موثر است؟

با انواع شیلد محافظ صورت آشنا شوید.

به طور کلی ساختار و مواد اولیه انواع شیلد محافظ صورت یکسان است، تفاوت به نوع طراحی‌های آن باز می‌گردد. در هر حال هدف این است که راحتی بیش‌تری برای مصرف‌کننده مهیا شود. از کاربردی‌ترین و رایج‌ترین انواع شیلد پزشکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

برخی از انواع شیلد، مجهز به عینک محافظ نیز هستند. استفاده از آن‌ها برای افرادی که با مشاغل پرخطر در ارتباط هستند نیز می‎تواند مفید باشد.
برخی از انواع شیلد، به صورتی طراحی می‎شوند که صفحه محافظ قابلیت چرخش دارند. در حال حاضر استفاده از این نوع در برابر ویروس کرونا، در میان مردم رایج است.

از آنجا که این وسیله در ناحیه پیشانی بر روی سر قرار می‌گیرد، ممکن است باعث ایجاد فشار بیش از حد در این ناحیه شود. این امر به نوبه خود باعث ناراحتی مصرف‌کننده خواهد شد، بخصوص اگر قرار باشد برای مدت زمان طولانی از آن استفاده نماید. برخی افراد به دلیل فشاری که در ناحیه پیشانی وجود دارد، دچار سردرد خواهند شد. به همین دلیل ترجیح می‎دهند از انواع هد دار آن استفاده نمایند.

چه کسانی باید از شیلد محافظ صورت استفاده کنند؟

درواقع استفاده از شیلد محافظ برای همه افرادی که قصد خارج شدن از منزل را دارند، پیشنهاد می‎شود.  در این میان افرادی که به بیماری‎های خاصی مبتلا بوده و یا سیستم ایمنی بدن آن‌ها ضعیف است، باید بیش از دیگران نسبت به استفاده از این ابزار پزشکی حساسیت نشان دهند.

ویروس کرونا نشان داده است که به راحتی می‎تواند هر فردی را درگیر کند، در صورتی که سیستم ایمنی بدن قوی باشد، شانس بهبودی بیش‌تر خواهد بود. در غیر این صورت فرد با مشکلات جدی مواجه خواهد شد.

کودکان و افراد سالمند از جمله گروه‌های آسیب‌پذیر هستند. در مرحله اول سعی کنید، آن‌ها در منزل بمانند. در غیر این صورت حتما و بدون پذیرفتن هیچ بهانه‎ایی شیلد و ماسک را در اختیار آن‌ها قرار دهید. به آن‌ها بفهمانید استفاده از این ابزار اختیاری نیست، اجبار و الزام است.

اگر یکی از افراد خانواده به این ویروس مبتلا شده است، حتما شما به عنوان پرستار، از شیلد و ماسک استفاده نماید. فراموش نکنید توجه به نکات بهداشتی همان اندازه مهم است که تقویت سیستم ایمنی.

شاید سخت‎ترین قسمت مبارزه با این بیماری، ضدعفونی کردن همه اشیاء ریز و درشت اطراف ما باشد. از دسته کلید بگیرید تا کنترل تلویزیون، گوشی همراه، کلیدهای برق، دستگیره‌های در، دکمه‌های آسانسور، انگشتر، ساعت و  …. .

آیا استفاده از شیلد محافظ صورت از شما در برابر ویروس کرونا محافظت خواهد کرد؟

با همه مزایایی که شیلد محافظ صورت دارد، اما به تنهایی حریف کووید ۱۹ نیست. به همین منظور توصیه می‎شود، همراه آن از ماسک پزشکی نیز استفاده شود. شیلد، به طور قابل ملاحظه‌ایی سبب می‎شود تا از تماس دست و صورت جلوگیری شود، اما همچنان بینی و دهان در معرض خطر قرار دارند. به همین دلیل نمی‎توان گفت، این وسیله به تنهایی می‎تواند از شما در برابر ویروس کرونا محافظت کند.

زمانی می‎خواهید از این ابزار محافظتی استفاده نمایید، به نوع قرارگیری آن بر روی صورت دقت داشته باشید. صفحه محافظ باید تا زیر چانه ادامه داشته باشد.

پهنای شیلد باید به‌گونه‎ایی باشد که فاصله بین دو گوش را به طور کامل پوشش دهد. هیچ شکاف و درزی نباید در ناحیه پیشانی وجود داشته باشد. این امر سبب می‌شود تا قطرات ریز و عوامل بیماری، از همین طریق با صورت در تماس باشند.

پس از هر بار مصرف، شیلد را با آب گرم و مواد شوینده به خوبی بشویید. همچنین تصور نکنید چون از این محافظ استفاده کرده‎اید، صورت نیازی به شستن ندارد.

حتما اول دست‌های خود با توجه به توصیه‌هایی که شده است، شسته و ضدعفونی کنید و سپس صورت را بشویید. باید این کار برای شما و افراد خانواده به عادت تبدیل شود. همچنین شستن و ضدعفونی کردن شیلد را دقیقا پس از ورود به منزل انجام دهید و آن را به ساعات آینده موکول نکنید. یاد بگیرید و بفهمید انجام این امور، کاملا شخصی است و پدر، مادر و همسر مسئول انجام دادن آن‌ها نیستند.

برای ضدعفونی کردن شیلد از محلول‌های حاوی الکل استفاده نکنید، چون به مرو به چسب و حفاظ آن آسیب وارد خواهد کرد. ضد عفونی‌کننده‌های حاوی کلر برای این منظور مناسب هستند.
برای خرید شیلد محافظ صورت به این نکات دقت کنید.

هنگام خرید شیلد محافظ صورت به اندازه آن دقت  داشته باشید، همانطور که ذکر شد، صفحه محافظ باید فاصله بین دو گوش را پوشش داده و از سویی دیگر تا زیر چانه ادامه داشته باشد.

از آنجا که آن‌ها چشم‌ها را نیز پوشش می‎دهند، بنابراین باید به‌گونه‌ایی باشند که دید را مختل نکرده و باعث درد گرفتن چشم نشود. بررسی کنید تا طلق محافظ به اندازه کافی شفافیت داشته باشد.

برخی از انواع آن‌ها در برابر بخار مقاومت دارند، به همین دلیل در طول روز استفاده از آن‌ها راحت‌تر است.از همه آن‌ها نمی‎توانید بر روی عینک طبی استفاده نمایید. هنگام خرید به این نکته دقت داشته باشید.
به قسمت هدگیر شیلد توجه داشته باشید و بررسی کنید چگونه بر روی سر ثابت می‎شود. هر گونه خراش و آسیب بر روی صفحه محافظ، عملا کاربرد و تاثیرگذاری آن را زیر سوال خواهد برد. به ضخامت پوشش محافظ توجه داشته باشید.
در برابر ویروس کرونا از ماسک استفاده کنیم یا شیلد؟

برای پاسخ به این سوال، کافی است به رفتار ویروس و راه‌های انتقال آن توجه کنیم. همه می‎دانیم این ویروس از طریق بینی، دهان و چشم وارد بدن می‎شود. دست‌ها مهم‌ترین عاملی هستند که زمینه را برای ورود ویروس به بدن مهیا خواهند کرد.

شاید ماسک به تنهایی بتواند از دهان و بینی محافظت کند، اما به سختی می‎تواند با ما یادآوری کند که از تماس دست با صورت جلوگیری کنیم.

شیلدها پوشش خوبی بر روی صورت ایجاد می‎کنند و برای افرادی که با زدن ماسک مشکل داشته و احساس خفگی می‌کنند، مناسب هستند. اما آن‌ها به تنهایی قادر به محافظت کردن از بدن نخواهند بود. شیلد‌ها به خوبی می‎توانند از تماس دست با صورت و ترشحات ناخواسته جلوگیری کنند، اما مسیر دهان و بینی همچنان در معرض خطر قرار دارند.

بنابراین پاسخ این سوال مشخص است. بهترین حالت این است که از هر دو استفاده کنید. اگر می‎خواهید یکی از آن‌ها را انتخاب نماید، شاید ماسک پزشکی در اولویت قرار داشته باشد، به شرط آن‌که بتوانید دست‌های خود را کنترل نمایید.

مقایسه ماسک پزشکی و شیلد محافظ صورت

ماسک پزشکی انواع مختلفی دارد. در هر حالت آن‌ها باید پوشش مناسبی را بر روی بینی و دهان ایجاد کرده، مانع از عبور ذرات گرد و غبار و عوامل بیماری‌زا شوند و در عین حال قابلیت تنفس نیز داشته باشند.

در حال حاضر ماسک‎های جراحی بیش‌ترین استفاده را در بین مردم دارند. آن‌ها از سه لایه تشکیل شده‎اند. دو لایه از جنس اسپان باند بوده و لایه میانی از جنس ملت بلون است. پارچه‎های ملت بلون، از جمله الیاف نبافته محسوب می‎شوند، آن‌ها نقش فیلتر در ماسک را برعهده داشته و از نفوذ ذرات گرد و غبار و عوامل بیماری‎زا جلوگیری خواهند کرد. این ماسک‎ها یک‌بار مصرف بوده و قابلیت شستسو ندارند.

البته باید بدانید پارچه ملت‌بون در برابر حرارت، کشش و آب مقاومت دارد. هنگام استفاده از آن‌ها، سعی کنید ماسک به‌درستی فضای دهان و بینی را پوشش دهد. اگر کناره‎های ماسک باز باشند، عملا در معرض آلودگی قرار خواهید داشت.

شاید یکی از مهم‌ترین نقطه ضعف‌های این نوع از ماسک‎ها همین باشد. آن‌ها معمولا به صورت ساده و یا چین‌دار طراحی می‎شوند و به‌وسیله یک کش و یا بند به دور سر و یا گوش ثابت خواهند شد.

ماسک‎های N95 ، می‎تواند حداقل تا ۹۵ درصد از ذرات را با اندازه ۰.۳ میکرون را فیلتر کنند. آن‌ها در برابر مواد روغنی از خود مقاومت نشان نخواهند داد. بر روی آن‌ها سوپاپی طراحی شده است تا هوای بازدم به راحتی خارج شود. این سوپاپ ربطی به فیلتر آن ندارد. باید بدانید استفاده از این ماسک برای افراد مبتلا به کووید ۱۹ ممنوع است.

البته می‎توانید این نوع از ماسک‌ها را بدون سوپاپ نیز تهیه نمایید. این ماسک‌ها قابلیت استفاده مجدد را دارند، البته در این مورد باید به نکات گفته شده توسط شرکت سازنده دقت کرد. چنانچه تعداد دفعات استفاده مجدد ذکر نشده باشد، معمولا تا پنج بار از آن‌ها استفاده خواهد شد.

خرید شیلد محافظ صورت با تخفیف از گاج مارکت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.