آیا موسیقی به رشد گیاهان کمک می‌کند؟

0

اگر اهل نگهداری از گل و گیاه باشید، حتما شنیده‎اید که موسیقی به رشد گیاهان کمک خواهد کرد. اما آیا واقعا گل و گیاه توانایی شنیدن موزیک را دارند؟ آیا آهنگ واقعا به رشد آن‌ها کمک می‎کند و یا این حرف افسانه‎ایی بیش نیست؟ آیا آن‌ها واقعا احساس دارند و محیط پیرامون خود را درک می‎کنند؟ چقدر در روز به موزیک نیاز خواهند داشت؟

از نظر بسیاری این کار مضحک و خنده‎دار به نظر می‎رسد. اما محققان در این زمینه مطالعاتی را انجام داده‎اند که شاید بخواهید قبل از قضاوت، نتایج آن‌ها را مطالعه نمایید.

بسیاری از آن‌ها بر این باور هستند که اگر برای دو  گیاه شرایط یکسانی در نظر گرفته شود و برای یکی موزیک مناسب پخش کنید، به مراتب رشد بهتری را در آن شاهد خواهید بود.

مطالعات از تاثیر مثبت موسیقی بر رشد گیاهان خبر داده‌اند.

باور کنید یا نه ، مطالعات زیادی نشان داده‌اند که موسیقی برای گیاهان واقعاً موثر بوده و باعث رشد سریع‌تر و سالم‎تر آن‌ها خواهد شد. در سال ۱۹۶۲ ، یک گیاه شناس هندی چندین آزمایش در این زمینه انجام داد.

او به این نکته پی برد زمانی که برخی از گیاهان در معرض موزیک قرار می‌گیرند با رشد قابل توجهی مواجه می‎شوند. این پژوهشگر، این آزمایش را برای محصولات کشاورزی نیز بررسی کرد. به همین منظور بلندگوهایی را در اطراف مزرعه قرار دارد. در نهایت او توانست نتایج مشابهی را برای محصولات کشاورزی مانند بادام زمینی ، برنج و تنباکو به‌دست آورد.

یک تجربه جالب دیگر به  صاحب گلخانه‌ایی در کلرادو باز می‌گردد. او برای چندین نوع گیاه،  ژانرهای مختلفی از موزیک را پخش کرد. نتایج نشان داد موزیک راک، اثر منفی بر روی آن‌ها داشته است و در طی دو هفته همه آن‌ها از بین رفتند. این در حالی است که محصولات گیاهی دیگر که موزیک کلاسیک برای آن‌ها پخش شده است، سالم‎تر بوده و رشد بهتری نیز داشته‌اند.

چگونه موسیقی بر رشد گیاهان تاثیر می گذارد؟

وقتی صحبت از تاثیر موزیک بر محصولات گیاهی می‎شود، منظور این نیست که آن‌ها مانند انسان‎ها آهنگ و کلام آن را متوجه می‎شوند. بی‌شک گیاهان هر چقدر زیبا و بی‌نظیر باشند، شعور نخواهند داشت.

به نظر می‎رسد باید به جای توجه به  ” اصوات”  به ” ارتعاشات”  توجه کنیم. اینطور به نظر می‎رسد که ارتعاشات حاصل از امواج صوتی، به طور موثری از سوی گیاهان جذب می‌شود. این امر سبب می‎شود تا سلول‌های گیاه تحریک شده و شروع به رشد و حرکت نمایند.

در تجربه‌ایی که بیان شد، گیاهان در اثر پخش موزیک راک پژمرده شدند. این امر به این معنا نیست که آن‌ها موزیک و کلام را دریافته‎اند و آن را موزیک و شعری بی‌کیفیت تشخیص داده، دچار افسردگی شده و در نهایت از بین رفته‎اند.

بلکه به این معنا است ارتعاشاتی که از این امواج توسط گیاهان جذب شده است، فشار بیش از حدی را به آن‌ها وارد کرده است که مناسب رشد آن‌ها نبوده است.

به همین دلیل در فرایند رشد آن‌ها اختلال بوجود آمده است و در نهایت منجر به مرگ آن‌ها شده است. این در حالی است ارتعاشات حاصل از امواج موزیک کلاسیک، در حد متعادلی بوده و گیاه از آن برای رشد خود استفاده کرده است.

پیشنهاد گاج‌مگ: تأثیر موسیقی‌ آرامش‌بخش بر جسم و ذهن

آیا هر زمان از هر نوع موسیقی می‌توان برای رشد گیاهان استفاده کرد؟

همانطور که گفته شد، هر نوع موسیقی برای گیاهان مناسب نیست، بهتر است به سراغ آن دسته از موزیک‎هایی بروید که میزان ارتعاشات کمی را ایجاد کنند. همچنین فکر نکنید هر چه تعداد بلندگو را بیش‌تر کنید و یا صدای پخش موزیک را بالا ببرید، گیاه رشد سریع‌تری خواهد داشت.

سایر عوامل مهم مانند آب، نور  و خاک باید  به اندازه کافی در اختیار گیاه قرار گیرد، تا شاهد طراوت آن باشیم. کم و زیاد شدن هریک از آن‌ها می‌تواند منجر به ازبین رفتن آن شود. همچنین حتما می‎دانید که گیاهان در برخورداری از این عوامل، رفتار یکسانی را از خود را نشان نمی‎دهند. برخی از آنها آب دوست هستند و باید هر روز آبیاری شوند، برخی دیگر مانند انواع کاکتوس به آب فراوان نیاز نداشته و در برابر نور آفتاب مقاومت خوبی از خود نشان می‎دهد.

در مورد موزیک نیز دقیقا باید این نکات را رعایت کنید. از آنجا که در این مورد نمی‎توان به قانون و قاعده خاصی اشاره کرد، بیش‌تر نتایج براساس تجربه شما و رفتاری است که گیاه از خود در برابر موزیک پخش شده نشان می‎دهد.

آنچه مسلم است پخش بیش از حد موزیک آن هم با صدای بلند نمی‎تواند تاثیر مثبتی بر روی گیاه داشته باشد. هر گیاه به آهنگی خاص واکنش نشان خواهد داد، شما می‎توانید با بررسی روند رشد آن‌ها به این موضوع پی ببرید.

موزیک سبب می‌شد تا گیاه به میزان ۶۰ تا ۱۰۰ درصد بیش‌تر اکسیژن بیش‌تری آزاد کند. این امر به آن معنا است که گیاه میزان بیش‌تری گاز کربنیک جذب کرده است، به همین دلیل باید منتظر گلدهی بیش‌تری از گیاه خود باشید.

تاثیر موسیقی بر گیاهان

چگونه برای گیاهان موسیقی پخش کنیم؟
  • در قدم اول سعی کنید به سراغ آهنگ‎هایی بروید که شنیدن آن‌ها باعث آرامش می‎شوند، این امر بر روی خود شما نیز تاثیر مثبت خواهد داشت.
  • سعی نکنید، موزیک به طور متوالی در ساعات طولانی پخش شود.
  • برای پخش موزیک زمان و مدت خاص در نظر بگیرد.

در این رابطه آزمایشی توسط، خانم دوروتی ریتالاک انجام شد که نتایج آن قابل توجه و جذاب است. خانم دوروتی ریتالاک، تجربیات خود را در آزمایش‎هایی که در کالج زنان کلرادو انجام داده است در کتابی تحت عنوان” آوای موسیقی و گیاهان” به چاپ رسانیده است.

در یک آزمایش او گیاهان را در شرایط برابر در سه اتاق مجزا از هم قرار داد. سپس برای هر کدام موزیک پخش کرد. موزیک توسط بلندگوهایی که در اتاق تعبیه شده بود، پخش می‎شد. او رشد و وضعیت سلامتی آن‌ها را به طور مرتب و روزانه بررسی و یادداشت می‌کرد.

در طی آزمایش، او در یک اتاق موزیکی یکنواخت را به مدت ۸ ساعت در روز و بدون وقفه پخش کرد. در اتاق دوم، همان آهنگ به صورت متناوب و سه ساعت در روز پخش می‎شد. در اتاق سوم نیز هیچ موزیکی پخش نشد.

در نهایت، گیاهانی که در اتاق دوم و سوم بودند، سلامتی خوبی داشتند. بین این دو، وضعیت محصولات گیاهی اتاق دوم بسیار بهتر از اتاق سوم بود. اما پخش مداوم موزیک برای محصولات گیاهی اتاق اول، منجر به مرگ و از بین رفتن آن‌ها شد.

برای رشد گیاهان از موسیقی سبز استفاده نمایید.

از میان تمام سبک‎هایی که در موزیک وجود دارد، شاید بهتر باشد، به سراغ آهنگ‌های سبز برای گیاهان خود بروید. البته شنیدن این نوع از موزیک‌ها در طول روز به شما نیز آرامش خواهد داد. منظور از موزیک سبز، آن دسته از آهنگ‎هایی هستند که ترکیبی از موسیقی کلاسیک و صداهای طبیعی هستند. از جمله این صداها می‎توان به صدای باران، پرندگان، آب و … اشاره کرد. آن‌ها باعث رشد جوانه‎زنی بذرها شده  و بر متابولیسم و عملکرد گیاهان تاثیر مثبت می‌گذارند.

موزیک بر رشد گیاه تاثیری ندارد.

در سویی دیگر محققانی وجود دارند که تاثیر موسیقی بر رشد گیاه را قبول ندارند. آن‌ها بر این باور هستند که نتیجه علمی این موضوع را تایید نکرده است.

در رشد گیاه فاکتورهای مهمی مانند نور، ترکیبات خاک و آبیاری هستند که سلامتی و شادابی گیاه را تضمین می‎کنند. آن‌ها معتقد هستند زمانی که برای گیاه، موزیک پخش می‌شود، توجه اطرافیان به آن‌ها بیش‌تر خواهد شد.

در این حالت آن‌ها بیش از گذشته به سلامتی گیاه و برآورده کردن نیازهای او توجه خواهند کرد، به همین دلیل گیاه رشد بهتری خواهد داشت.

خرید کتاب‌های گیاه‌شناسی با تخفیف ازگاج‌مارکت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.