تضمین سلامتی دانش‌آموزان برای حضور در امتحانات خرداد

خسرو ساکی گفت: ما به خانواده‌ها اطمینان می‌دهیم از نظر مسئولان بهداشت و آموزش و پرورش هیچ چیز سلامتی بچه‌ها را به خاطر امتحانات خرداد به خطر نمی‌اندازد و سلامتی بچه‌ها برای ما اولویت است.

0

به گزارش گاج مگ، به نقل از خبرگزاری مهر، آموزش و پرورش اعلام کرده است که با هماهنگی‌های صورت گرفته با ستاد ملی مبارزه با کرونا امتحانات نهایی دانش‌آموزان پایۀ دوازدهم از ۱۷ خردادماه آغاز می‌شود و امتحانات پایۀ نهم نیز به صورت مدرسه‌ای اما حضوری برگزار خواهد شد.

این در حالی است که آزمون‌های سراسری که پیش از این قرار بود در خردادماه برگزار شود (آزمون دکترای سراسری و کارشناسی ارشد) از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا لغو شد و دلیل آن اولویت قرار داشتن سلامت داوطلبان مطرح شد، به اواخر تیر به بعد موکول شد و آزمون سراسری کارشناسی نیز به آخر مرداد موکول شد.

با این‌همه در خردادماه خیلٍ کثیری از دانش‌آموزان باید برای امتحانات به حوزه‌های امتحانی بروند و ۱۰ امتحان را پشت سر بگذارند و این در حالی است که آموزش و پرورش برگزاری آزمون حضوری و یا غیرحضوری در سایر پایه‌های متوسطه را به شورای مدارس واگذار کرده است و در مقطع ابتدایی نیز معاون آموزش ابتدایی اعلام کرده است گرچه معلمان می‌توانند به صورت غیرحضوری از میزان یادگیری مهارت‌های خواندن و نوشتن وغیره دانش‌آموزان ابتدایی خصوصاً سال اول اطمینان حاصل کنند اما تأکید آن‌ها بر این است هر دانش‌آموز به صورت حضوری برای یک ارزشیابی دقیق در مدرسه حاضر باشد.

در این میان هم خانواده‌ها نگران سلامت دانش‌آموزان هستند و هم دانش‌آموزان نگران این بخش و همچنین استرس امتحان‌دادن با ماسک و دستکش وغیره اما آموزش و پرورش معتقد است باید پروندۀ سال تحصیلی جاری بسته شود و برخی امتحانات نیاز است که به صورت حضوری برگزار شود گریزی از آن نیست.

پیش از این مهرزاد حمیدی معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش در گفتگو با مهر در پاسخ به این پرسش که پروتکل‌ها برای برگزاری آزمون‌ها و خصوصاً امتحانات نهایی چیست، اظهار کرد: با حضور مسئولان مرکز سنجش آموزش و پرورش در وزارت بهداشت جلسه‌ای داشتیم و شرایط را کامل تشریح کردیم. قرار است فاصۀ امتحانات اضافه شود و سال گذشته همه امتحانات در یک روز بود و امسال این فاصله رعایت می‌شود و همچنین هر صندلی داوطلب از هر طرف دو متر با دیگری فاصله خواهد داشت. حوزه‌های امتحانی نیز افزایش پیدا کرده است.

وی در پاسخ به این پرسش که الان سوال برخی از دانش‌آموزان این است که کنکورهای خرداد به تعویق افتاد آیا نمی‌شود امتحانات نهایی نیز به تعویق بی افتد، گفت: آنچه ما تا کنون پیش‌بینی کرده‌ایم با رعایت کامل پروتکل‌هاست و وزیر آموزش و پرورش هم اعلام کردند امتحانات در خرداد برگزار می‌شود و مسئول برگزاری امتحانات نیز مرکز سنجش است اما ما به عنوان مجموعه‌ای که باید پروتکل‌ها را ابلاغ و بر آن‌ها نظارت کنیم در آمادگی کامل هستیم.

خسرو ساکی رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی آموزش و پرورش در گفتگو با خبرنگار در خصوص این که چرا برای حضور داوطلبان کنکورهای ارشد و دکترا در خردادماه ستاد ملی مبارزه با کرونا مخالفت کرد اما برای امتحانات نهایی با وجود نزدیک به ۷۰۰ هزار نفر این مخالفت وجود ندارد آیا آموزش و پرورش برای برگزاری امتحانات در خردادماه اصرار دارد، بیان کرد: قرار است امتحانات نهایی در خردادماه برگزار شود اما این به معنای آن نیست که ما اصرار داریم. مطمئن باشید که اگر با ستاد ملی مبارزه با کرونا در کشور هماهنگی نمی‌شد و آن‌ها زمان امتحانات را تغییر می‌دادند، قطعاً به آن نگاه و تصمیمات احترام می‌گذاشتیم.

وی ادامه داد: این که ما بنا داریم ۱۷ خرداد امتحانات نهایی را برگزار کنیم به این دلیل است که از نگاه مسئولان متخصص هیچ چیز سلامتی بچه‌ها را به خطر نمی‌اندازد وگرنه سلامتی دانش‌آموزان برای ما یک اصل است.

ساکی با اشاره به اینکه هر زمان احساس شود لطمه‌ای به سلامت دانش‌آموزان می‌خورد می‌شود فکر دیگری کرد، بیان کرد: ما به خانواده‌ها این اطمینان را می‌دهیم که سلامتی بچه‌های آن‌ها اصل و اساس تصمیمات ماست.

رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص این که برخی از داوطلبان کنکور می‌گویند اینکه داوطلبان پایۀ دوازدهم فعلی قرار است از میزان کمتری از کتاب‌های پایۀ دوازدهم کنکور بدهند ولی آن‌ها که سال‌های قبل دیپلم گرفته‌اند، از محتوای بیشتری کنکور می‌دهند، اجحاف در حق آن‌هاست اما از سوی دیگر دانش‌آموزان پایۀ دوازدهم هم این گلایۀ به جا را داشتند که باید امتحانات و کنکور از میزان دروسی که حضوری به آن‌ها تدریس شده است، گرفته شود،نظر شما چیست؟ بیان کرد: به نظرم باید این‌طور به ماجرا نگاه کرد که آن‌ها که پایۀ دوازدهم فعلی هستند، حضورشان تا اسفندماه در مدارس بوده است و زمان کمتری به آن‌ها تدریس حضوری شده و زمان کمتری برای درس‌خواندن داشته‌اند؛ کمتر کلاس رفته‌اند و تحت استرس بیشتری هم بوده‌اند؛ هم برای امتحانات نهایی هم کنکور و هم موضوع کرونا، این عین عدالت است که برای آن‌ها حذفیاتی صورت بگیرد و بر اساس آنچه واقعاً به همه آن‌ها در کلاس درس آموزش داده شده است، امتحان گرفته شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.