تغییرات نگران‌کنندۀ زمین

0

تحقیقات نشان می‌دهد افزایش دمای زمین با کربن دی‌اکسید که یک از انواع گازهای گلخانه‌ای است رابطۀ مستقیمی دارد. بر اثر استفاده شدن از سوخت‌های فسیلی این گاز تولید می‌شود. البته با افزایش آگاهی‌ عمومی دولت‌ها، مصرف بهینۀ سوخت و استفاده از انرژی‌های جایگزین سوخت‌های فسیلی مانند باد و خورشید می‌توان اثرات منفی این پدیده را بر زندگی بشرکنترل نمود. اگر این چالش را بپذیریم، می‌توانیم سرعت تغییرات نگران‌کننده زمین را اساساً کاهش بدهیم. این امر به ما فرصت ایجاد مکانیسم‌هایی را می‌دهد که می‌توانند هزینه‌های وارد بر جامعه و آسیب‌های وارده به زیست بوم‌ها را به حداقل برسانند.

درختان نقش مهمی را در کنترل زمین گرمایی و کاهش گازهای گلخانه‌ای ایفا می‌‌کنند. نقشه‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۷ هر دقیقه مساحتی معادل یک زمین فوتبال از آمازون برای ایجاد دام‌پروری و چراگاه از بین می‌رود.  از نتایج جنگل‌زدایی این فرایند سریع تخریب و گسترده را می‌توان افزایش توفان‌ها و گردبادهای سهمگین و آب شدن یخچال‌های طبیعی و انقراض حیات‌وحش را نام برد.

گرم شدن زمین باعث می‌شود که دمای داخل یخچال‌های طبیعی واقع در نقاط مختلف جهان افزایش پیدا کند و در نتیجه با آب‌شدن تدریجی، حجم زیادی از ذخایر این یخچال‌ها ذوب شود. از این رو مسئلۀ حائز اهمیتی است که یخچال‌ها بخش عمده‌ای از ذخایر آب آشامیدنی جهان را تشکیل می‌دهند. بنابراین منابع آب آشامیدنی سالم رو به کاهش می‌گذارد و احتمال شیوع بیماری‌هایی که از طریق آب آشامیدنی ناسالم شیوع می‌یابند، بیشتر می‌شود. طبق برآوردهای سازمان بهداشت جهانی بیماری‌هایی که از تغییرات اقلیمی و گرم شدن زمین ناشی می‌شود، هر ساله باعث مرگ‌ومیر ۸۰ هزار نفر در کشورها می‌شود.

هنوز هم برای مقابله با زمین گرمایی دیر نشده و کمترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که مشکلات آینده را کمتر کنیم. تک تک ساکنین کرۀ زمین می‌توانند در این کار نقش داشته باشند.

مطالعه، تحقیق و افزایش آگاهی در این زمینه قطعا می‌تواند به حفظ محیط زیست و زمین در آینده کمک بسزایی کند.

راهکار‌هایی ساده برای مقابله با زمین گرمایی

با اینکه نمی‌توان تاثیر صنایع، نیروگاه‌ها وکارخانه‌ها را بر گرمایش زمین و تولید دی‌اکسیدکربن نادیده گرفت، اما فعالیت‌های روزمرۀ بشری هم در جایگاه خود تاثیرگذار است. برای نجات زمین نیازی به صرف هزینه‌های میلیاردی یا کمپین‌های  پرهزینۀ جهانی نیست گاهی فقط با رعایت چند راهکار ساده و اصولی برای مصرف صحیح  می‌توانیم در کاهش گاز‌های گلخانه‌ای سهیم باشیم. در ادامه به ارائه چند راهکار می پردازیم.

  • با عایق‌بندی در و پنجره‌های خانه‌تان، اتاق‌ها و آشپزخانه به افزایش کارایی سیستم گرمایشی و خنک کننده به عمر وسایلاتان بفزایید و به این ترتیب از هدر رفتن انرژی پیشگیری کنید.
  • استفاده از لامپ‌های «ال‌ای‌دی» باعث می‌شود ۸۰درصد کمتر از لامپ‌های معمولی انرژی مصرف شود و همین امر باعث کاهش سرعت گرمایش زمین شود.
  • بسیاری از لوازم برقی منزل هستن که در طول روز به برق متصل‌اند. به محض اتمام کارتان با این لوازم، آن‌ها را از برق بکشید یا به گونه‌ای تنظیم کنید تا بعد از این که مدتی استفاده نشدند، به حالت استند بای بروند.
  • بازیافت، تعمیرات و استفاده مجدد از موارد مصرفی بسیار نقش پررنگی در کاهش گاز‌های گلخانه‌ای دارد البته که رعایت موارد بهداشتی هم در این زمینه، ضرورت دارد.
  • حین تهیه قبل وسیله برقی جدید برای منزل، برچسب انرژی آن را بررسی کنید و از تاثیر استفاده از لوازم پرمصرف غافل نشوید.
  • هنگام خرید حتما کیسه‌های پارچه‌ای همراه داشته باشید تا برای خرید، نیاز به کیسۀ پلاستیکی نداشته باشید.

از تاثیرگذارترین اقداماتی که می‌توانید در این زمینه انجام دهید، افزایش خود آگاهی و دگر آگاهی دربارۀ زمین گرمایی و عواقب آن است.

 

خرید کتاب‌های متناسب با حفظ محیط زیست و زمین

منبع: National Geographic

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.