آیا تنها موفقیت در ورود به دانشگاه کافی است؟

0

شما در آزمون ورودی دانشگاه پذیرفته شدید،‌ این خبر بسیار خوبی است و می‌تواند آغازگر موفقیت‌های بعدی شما باشد، اما اگر تصور می‌کنید که ‌دانش‌آموزان و افراد باهوش و زرنگ هیچ‌گاه در دانشگاه شکست نخواهند خورد، افسانه‌ای بیش نیست؛ ‌دانش‌آموزان بسیاری بوده‌اند که با وجود نمرات و معدل خوب و بالا و عملکرد قوی در مدرسه، در دانشگاه موفق نبوده‌اند.

چرخۀ عدم موفقیت در دوران دانشگاه، ممکن است که مدام تکرار شود و اکثر مواقع همان فاکتورهایی که دفعه اول منجر به شکست شده، ‌می‌تواند موجب شکست‌های ثانویه یا حتی عدم موفقیت برای سومین بار و شکست‌های بعدی شود.

آمادگی برای ورود به دانشگاه:

در واقع اگر به فردی که دچار مشکل شده به موقع و به روش درست کمک‌رسانی نشود، ممکن است هیچ‌گاه در دانشگاه نتواند موفق شود. از ریشه و دلیل اصلی شکست در دانشگاه معمولا دوران دبیرستان شروع می‌شود. آماده شدن برای ورود به دانشگاه بسیار فراتر از درس خواندن و گذراندن کلاس‌های مختلف درسی برای ورود به آن است. در دبیرستان تمام تمرکز ‌دانش‌آموزان روی دریافت نمرات بالا و معدل خوب است. در‌این طرز تفکر تمام تمرکز و انرژی فرد روی موفقیت در ورود به دانشگاه صرف ‌می‌شود.

بسیاری از متخصصان در سطح دانشگاهی،‌ این مدل از تفکر را که تنها به موفقیت در ورود به دانشگاه خلاصه ‌می‌شود، منسوخ شده می‌دانند.

دلایلی که باعث می‌شود فرد ترک تحصیل کند و در آینده دچار مشکل شود:

با تمرکز بیش از حد تنها روی ورود به دانشگاه، فاکتورهایی که ممکن است در‌ آینده‌ ایجاد مشکل کنند نادیده گرفته می‌شود و برای برطرف کردن آن‌ها اقدامی‌ صورت نخواهد گرفت.

از سوی دیگر، هنگام بروز مشکلات، ‌دانش‌آموزان و خانواده‌ها مدام توسط افرادی نصیحت می‌شوند که اطلاعات کافی در زمینه مشکلات دانشجویان ندارند؛ به عبارت دیگر، نصیحت‌های آن‌ها تنها در تئوری جواب می‌دهد و در حقیقت، والدین هیچ‌گاه اطلاعاتی را که واقعا نیاز است در اختیارشان قرار داده شود، در زمانی که فرزندانشان هنوز در دبیرستان هستند، دریافت نمی‌کنند.

نکاتی که باید قبل از ورود به دانشگاه بدانیم:

این واقعیت که فارغ‌التحصیلی از دانشگاه به‌دلیل نداشتن آگاهی و آمادگی لازم، برای بسیاری از افراد بسیار بیش‌تر از آن چه باید طول می‌کشد، و‌این که بدون برنامه‌ریزی درست ممکن است حتی هیچ‌گاه فارغ‌التحصیل هم نشوند، هیچ‌گاه قبل از ورود به دانشگاه مطرح نمی‌شود.

به‌دلیل طرز تفکر سنتی و اشتباهی که وجود دارد والدین تنها تلاش ‌می‌کنند تا فرزندانشان به دانشگاه وارد شوند به امید آن‌که در دانشگاه نیز موفق شوند، ولی بسیاری از ‌دانش‌آموزان بعد از ورود به دانشگاه هیچ برنامه یا استراتژی مشخصی نداشته و تنها ‌می‌توانند امید داشته باشند که دچار مشکل نشوند.تمام برنامه‌ریزی‌هایی که ‌می‌توانند مفید واقع شوند باید از همان دبیرستان و قبل از ورود به دانشگاه آغاز شود تا از مشکلات احتمالی و هزینه‌های اضافی بتوان اجتناب کرد.

فاز بعدی زمانی است که عدم موفقیت فرد در واقع در دانشگاه شروع ‌می‌شود که ‌می‌تواند در هر مرحله‌ای رخ دهد. موارد بسیاری از سال ‌اولی‌ها در دانشگاه یا حتی بسیاری از دانشجوهای سال آخری که تنها یک ترم تا فارغ‌التحصیلی‌شان باقی مانده، حتی در بهترین دانشگاه‌ها هم با مشکلاتی مواجه شده‌اند.

پیشنهاد گاج‌مگ: چگونه رشتۀ دانشگاهی خود را انتخاب کنیم؟

مشکلات ممکن است با مرخصی تحصیلی یا حتی زمانی که دانشجو دیگر سر کلاس‌ها حاضر نمی‌شود، شروع شوند. واکنش اولیه فرد گاهی حتی شامل تغییر و انتقال به دانشگاه یا رشته‌ای دیگر است و البته تنها تعداد کمی‌ از‌ این افراد به دنبال کمک حرفه‌ای و تخصصی خواهند رفت. در چنین مرحله‌ای بهتر است والدین وارد عمل شوند و به دنبال یک راه حل مؤثر برای کمک به فرد باشند؛ زیرا بسیاری از‌این مشکلات به خودی خود حل نخواهند شد.

اگر مشکل برطرف نشود چرخه‌ای معیوب‌ ایجاد خواهد شد که با اولین مشکل آغاز شده و سبب بروز بسیاری مشکلات دیگر می‌شود. در چنین شرایطی فرد به‌دلیل نداشتن برنامه‌ریزی درست ممکن است تصمیماتی بگیرد که نتایج مطلوبی نخواهد داشت؛ به عنوان مثال، یکی از‌ این تصمیمات ‌می‌تواند تغییر رشته یا دانشگاه باشد، که اگر فرد به خوبی به عواقب آن فکر نکرده باشد، ممکن است تنها سبب سردرگمی ‌بیشتر و صرف هزینه و انرژی مضاعف شود.

آن‌چه در‌این فاز نادیده گرفته می‌شود، تشخیص و تصحیح دلیل اصلی عملکرد ضعیف فرد است؛ زیرا همین عملکرد ضعیف می‌تواند فرد را در خطر شکست‌های بعدی قرار دهد. مهم است که در‌ این مرحله کاری صورت گیرد؛ زیرا شکست‌های ثانویه عواقبی سخت‌تر خواهند داشت و حتی ممکن است به اتمام زندگی تحصیلی فرد منجر شود. اگر چرخه برای مدت طولانی ادامه یابد، هم دانش‌آموز و هم والدین برای حل مشکل ناامید خواهند شد.

تاثیر برنامه‌ریزی در زندگی:

اگر برای برگشت دانش‌آموز برنامه‌ریزی درست و ساختاری و حمایت مناسب صورت نگیرد، ترک دانشگاه فقط برای یک ترم ‌می‌تواند منجر به ترک تحصیل برای همیشه شود. در چنین مرحله‌ای که دانش‌آموز برای یک‌بار یا حتی دوبار دچار شکست شده، انجام کمکی مؤثر و‌ ایجاد یک برنامه درست در جهت کمک‌رسانی به فرد برای بازگشت به تحصیل، حیاتی است. حتی اگر فرد در‌این دوران از اطرافیان خود درخواست کمک نکند، احتمال ‌این که در‌آینده از تصمیمات عجولانه و قضاوت نادرست خود پشیمان شود بسیار زیاد است.

رها کردن فرد به حال خود در چنین شرایطی که نیاز به کمک دارد، معمولا نتایج مطلوبی نخواهد داشت. چه بسیار افرادی که مدت‌ها بعد از ترک تحصیل دوباره به دانشگاه بازگشته و آرزو کرده‌اند که در همان دوران و زمانی که جوان‌تر بودند تحصیلات دانشگاهی خود را به اتمام می‌رساندند. باید بدانیم که تحصیل در دانشگاه تنها به تلاش برای گرفتن نمرات بالا محدود نمی‌شود.

‌دانش‌آموزان باید قبل از ورود به دانشگاه، خود را از هر جهت آماده کنند. برای ‌دانش‌آموزان نه تنها آمادگی آکادمیک مهم است، بلکه آمادگی ذهنی و روانی برای ورود به دانشگاه نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. برنامه‌ریزی درست قبل از بروز مشکل در جهت کاهش استرس و مقابله با مشکلات احتمالی کمک بزرگی خواهد کرد که هم به معنای برنامه‌ریزی و مدیریت زمان برای مدیریت حجم بالای درسی و هم به معنای آماده شدن برای چگونگی روبرو شدن با مشکلات احتمالی است که تا قبل از ورود به دانشگاه وجود نداشته است.

  • موفقیت در دانشگاه نیازمند موارد زیر است:
  • مدیریت درست زمان
  • مدیریت پروژه‌های درسی
  • تطبیق با محیط جدید، حتی شهر جدید و شرایط زندگی متفاوت
  • پرورش مهارت‌های اجتماعی است که شامل ارتباط برقرار کردن با دانشجویان دیگر، استادان و انجام کارهای گروهی است،که خود نیازمند توانایی بالا در حل بسیاری از مشکلات در روابط اجتماعی جدید است.
هدف از ورود به دانشگاه:

در نهایت آن چه باید به آن توجه شود،‌ این نکته مهم است که هدف خود را نباید تنها به ورود به دانشگاه محدود کنید. اگر هدف شما برای ورود به دانشگاه، پایان رساندن آن با موفقیت یا به عنوان مثال ارتقاء وجهه اجتماعی خود یا افزایش درآمدتان در‌آینده و یا رسیدن به هر موفقیتی است که به دنبال آن هستید، پس داشتن آمادگی و برنامه‌ریزی درست و حل مشکلاتی که در راه رسیدن به‌این هدف در طول دوران تحصیل در دانشگاه‌ ایجاد می‌شوند مهم و حیاتی است.

سامانه هشت، اولین مرکز مشاوره شغلی و تحصیلی است که ویژگی‌های شخصیتی شما را شفاف می‌سازد، توانایی‌های شما را مشخص می‌نماید و مشاغل و رشته‌های تحصیلی هماهنگ با شما را به تصویر می‌کشد و با کمک به شما والدین و دانش‌آموزان عزیز، مسیر شغلی پیش روی شما را روشن می‌کند …

این سامانه به شما کمک می‌کند تا تصمیمات بهتری برای آینده شغلی و تحصیلی خود بگیرید و در آینده دچار مشکل نشوید.

اطلاعات بیش‌تر و ثبت‌نام در سامانه هشت

منبع: پیک سنجش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.