حضور ۱۰ تا ۱۵ درصدی دانش‌آموزان در مدارس بعد از بازگشایی

وزیر آموزش و پرورش با بیان این که باید اطمینان پیدا می‌کردیم همۀ دانش‌آموزان به آموزش دسترسی پیدا کرده‌اند بنابراین از دیروز مدارس بازگشایی شد گفت: خبری که از سراسر مدارس دریافت کردیم بین ۹۵ تا ۱۰۰ درصد معلمان در مدارس حاضر بودند و دانش‌آموزان هم بین ۱۰ تا ۱۵ درصد حضور یافتند که در مناطق روستایی این آمار بیش‌تر بود.

0

به گزارش گاج مگ، به نقل از ایسنا، محسن حاجی میرزایی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با بیان این که شرایط کرونا مجموعه بخش‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ما از جمله بخش آموزش را با وقفه و مشکلاتی همراه کرد گفت: باید برنامه‌ریزی می‌کردیم تا تعطیلات طولانی موحب کاستی آموزشی نشود. روش‌های مختلفی مورد استفاده قرار گرفت و از رسانه ملی کمک گرفتیم.

اتمام تدریس محتوای کتب درسی در شبکۀ آموزش تا پایان ادریبهشت

وی افزود: چندروز بعد از تعطیلی مدارس، آموزش‌های تلویزیونی را شروع کردیم و تا آخر اردیبهشت آموزش‌های تلویزیونی همۀ محتوای دروس به سرانجام می‌رسد. بیش از ۲۷ میلیون بار فیلم‌های دربرگیرندۀ محتوای دروس دانلود شده و نشان می‌دهد مورد استقبال قرار گرفته‌است.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه برای برقراری تعامل میان معلم و دانش آموز شبکه شاد راه‌اندازی شد گفت: ۱۲.۵ میلیون دانش آموز، ۹۸ درصد از مدیران مدارس و بیش از ۸۲ درصد از معلمان روی این شبکه فعال هستند. عده‌ای از دانش‌آموزان به ویژه در مناطق محروم دسترسی به آموزش های تلویزیونی، شبکه شاد و فضای مجازی نداشتند که برای آن‌ها کلاس‌های حضوری به صورت درسنامه تهیه و ارسال شد.

حضور ۱۰ تا ۱۵ درصدی دانش آموزان در مدارس بعد از بازگشایی

وی ادامه داد: ما باید اطمینان پیدا می‌کردیم همۀ دانش‌آموزان به آموزش دسترسی پیدا کرده‌اند بنابراین از دیروز مدارس بازگشایی شد. خبری که از سراسر مدارس دریافت کردیم بین ۹۵ تا ۱۰۰ درصد معلمان در مدارس حاضر بودند و دانش‌آموزان هم بین ۱۰ تا ۱۵ درصد حضور یافتند که در مناطق روستایی آمار بیشتر بود.

وزیر آموزش و پرورش با بیان این که مدارس ضدعفونی شده‌اند و تمهیدات برای رعایت پروتکل‌ها فراهم شده و اخباری که دریافت کردیم  امیدبخش بوده‌است اظهار کرد: تلاش می‌کنیم که اگر سال آینده دوباره با چنین وضعیتی مواجه شدیم امکان پاسخگویی دقیق‌تری فراهم باشد.

مشکلی برای هدایت تحصیلی نیست 

وزیر آموزش و پرورش با بیان این که شرایط جدید مجموعۀ تعادل‌های موجود را با مشکل مواجه کرد گفت: آزمون رغبت تحصیلی و ارائه خدمات مشاورین برای هدایت تحصیلی در زمانی که مدارس باز بودند انجام شد و اختلالی دربارۀ هدایت تحصیلی وجود ندارد. روند ثبت نام‌های سال جدید نیز با توجه به شرایط کرونا ابلاغ شده‌است.

به شایعات تعطیلی مدارس در مهر ۹۹ توجه نکنید

حاجی میرزایی سناریوهای آموزش و پرورش برای وضعیت مدارس از مهرماه سال آینده گفت: تجربیات اخیر را مدون و اشکالات را احصاء می‌کنیم تا در صورت وقوع تعطیلات احتمالی سریعا عمل کنیم. درخواستم این است که دربارۀ تعطیلی مدارس منحصرا به مصوبات ستاد ملی کرونا توجه کنید و به شایعات توجه نکنید. در فاصله بین ۲۷ اردیبهشت تا ۲۷ خرداد مدارس آماده خدمات رسانی به دانش آموزان برای رفع اشکال درسی هستیم.

وزیر آموزش و پرورش درباره اینکه برخی خانواده ها قصد دارند سال آینده معلم خصوصی بگیرند و فرزندشان را به مدرسه نفرستند گفت:
خانواده ها مطمئن باشند که سلامت دانش آموزان برای ما اصل مهم است و به تمام پروتکل‌ها و نکات بهداشتی وزارت بهداشت پایبند هستیم.

تعداد ابتدایی‌هایی که دیروز به مدرسه رفتند بیشتر از متوسطه‌ها بود 

حاجی میرزایی در ادامه با بیان اینکه تاکید ویژه داشتیم معلمان در این دوره بازگشایی مدارس حتما اطمینان پیدا کنند که مهارت پایه خواندن و نوشتن و حساب کردن در دوره ابتدایی کسب شده است گفت: آماری که دیروز گرفتیم نشان می‌داد روز گذشته تعداد دانش آموزان ابتدایی که به مدرسه رفته بودند بیشتر از دانش آموزان متوسطه بود.

وی درباره اوقات فراغت نیز گفت: ظرفیت‌هایی روی شبکه شاد به همین منظور ایجاد شده است و بعد از امتحانات فعال می‌شود.

ترجیح آموزش و پرورش برای برگزاری حضوری امتحانات پایه نهمی‌ها و دوازدهمی‌ها 

وزیر آموزش و پرورش درباره امتحانات حضوری کلاس نهمی‌ها گفت: سیاست ما این است که آزمون‌های سرنوشت‌ساز باید حضوری برگزار شود که پایۀ نهم و دوازدهم از این جمله است. ترجیح ما این است که آزمون را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام دهیم.

پاسخ وزیر به بازگشایی مدارس از ۱۵ شهریور 

وزیر آموزش و پرورش درباره انتشار برخی اخبار مبنی بر بازگشایی مدارس برای سال تحصیلی جدید از ۱۵ شهریور گفت: این خبر، خبر دقیقی نبود و منبع رسمی آن را اعلام نکرده و شایعه بوده‌است. هنوز در این باره تصمیم‌گیری نکردیم و متناسب با شرایط تصمیم می‌گیریم. فعلا تغییری در زمان بازگشایی مدارس در سال جدید نداریم.

حاجی میرزایی در خصوص واریز نوبت دوم و سوم سرانه بهداشتی مدارس نیز بیان کرد: در یک مرحله سرانه تخصیص یافت و در نوبت اول، کنترل بهداشتی و ضدعفونی مدارس صورت گرفت. اگر لازم باشد تخصیص دیگری هم دریافت می‌شود و در اختیار استان‌ها قرار می‌گیرد.

وزیر آموزش و پرورش دربارۀ اختیاری کردن حضور دانش آموزان در مدرسه در این یک ماه اخیر گفت: طبق پروتکل‌های وزارت بهداشت، باید از تراکم زیاد جمعیت دانش آموزی جلوگیری می‌کردیم. در این صورت امکان کنترل و رعایت موازین بهداشتی وجود داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.