خلاقیت ، هنر دوباره نگاه‌کردن

امروزه جهان، جوامع را به سمت جست‌‌و‌جو ایده‌های خلاقانه سوق می‌دهد. بسیاری از ایده‌های فنی، علمی و هنری بشر تمدن بشر به وسیله خلاقیت انسان‌های مختلف ایجاد شده است.

0

برای درک خلاقیت ابتدا باید آن را تعریف کرد. قابل‌ قبول‌ترین تعریفی که ارائه شده است عبارت است از توانایی دیدن چیزها به شیوه‌های جدید، به این مفهوم که شما بتوانید شیوه‌های متداول پیش‌رویتان را کنار بذارید و از روش‌های جدید استفاده کنید. خلاقیت زمانی اتفاق می‌افتد که شما بر روی اموری که تا به امروز کسی به آن‌ها توجهی نکرده و بر آن‌ها تمرکزی نداشته، دقت بیشتری داشته باشید و نتیجه‌ای کارآمد و مفید از آن به‌دست بیاورید.

چند راهکار ساده برای پیشرفت خلاقیت

۱- یکی از روش‌های متداول برای ایجاد خلاقیت کنجکاوی است. بنابراین زمانی‌که در مورد چیزی کنجکاو هستید، به خودتان پاداش دهید. کنجکاوی فرصتی برای کشف موضوعات جدید و خلق ایده‌های نوآورانه است.

۲- انسان یک توانایی منحصربه‌فرد به نام ذهن سیال دارد. خیال‌پردازی وظیفه این بخش از ذهن است. انسان‌های بزرگی در طول تاریخ به چشم می‌خورند که خیال‌پردازی‌های خودشان را عملی کردند و اسم خود را در تقویم تاریخ ثبت کردند. پس حتی در فعالیت‌های روزمره حتی تماشای تلویزیون در خانه، گوش‌کردن به موزیک و یا هنگام ورزش صبحگاهی، به تخیل در مورد موضوعات مختلف بپردازید.

۳- نوشتن کمک می‌کند آزادانه خود را بروز دهید، ایده‌های جدید خلق کنیم؛ فقط شروع کنید به نوشتن و به این فکر نکنید که می‌خواهید چه بنویسید یا چقدر خوب می‌توانید کلمات را روی کاغذ بیاورید. خود را ویرایش نکنید، فقط بنویسید. اگر نیاز به نقطه‌ای برای شروع‌کردن دارید، می‌توانید از کلمات یا عباراتی چون اهداف، نقاط قوت من و غیره بنویسید و سپس از همان‌جا شروع کنید.

۴- برای افزایش خلاقیت می‌توانید از کشیدن ایده‌ها روی کاغذ نیز استفاده کنید. حتما برای شما هم پیش آمده است که در گوشۀ دفتر یا کتاب‌تان شروع به کشیدن طرح‌هایی ناخودآگاه و ذهنی کرده‌اید. این کار در افزایش خلاقیت بسیار مؤثر است. کشیدن طرح‌های ذهنی‌تان باعث می‌شود تا سریع‌تر و بهتر بین بخش‌های مختلف ذهن‌تان ارتباط برقرار شود و به ایده‌های ناب‌تری خواهید رسید.

۵- خلاق‌ترین افراد در هر زمینه‌ای، کسانی هستند که دانش فوق‌العاده‌ای دارند. در دنیای امروز با وجود گوگل و امثال آن، این تصور وجود دارد که اطلاعات مورد‌نیاز را می‌توان در هر زمان و مکانی در اختیار داشت و نیازی به درک و به حافظه سپردن آن نیست. اما اگر مجبور باشید که برای هر مسئله‌ای جریان کار خود را قطع کرده و به دنبال اطلاعات موردنیاز خود بگردید، سر رشته‌ی کارتان را از دست می‌دهید و نمی‌توانید به خوبی ایده‌ها را دنبال کنید.

۶- اگر زمانی را به پرورش خلاقیت خود اختصاص نداده ‌باشید، نمی‌توانید به این مهم دست‌ یابید. دقت کنید که رعایت یک برنامه منظم روزانه که در آن زمانی برای رشد نوآوری‌های خود در نظر گرفته‌ شده است یکی از شروط مهم پرورش این استعداد است.

حتی اگر مشغول به کاری هستید که به شما اجازه خلاقیت نمی‌دهد نیز باید نهایت سعی خود را برای ایجاد خلاقیت و انجام متفاوت کارها داشته باشید. از اینکه همه ایده‌های شما عملی نشوند نترسید زیرا حتی در این‌صورت هم ایدۀ بیشتر باعث افزایش خلاقیت شما می‌شود.

شما تا حالا چقدر ایده‌های خلاقانه خود را دنبال کرده‌اید؟ ایده‌های خلاقانۀ خودتان را زیر همین مقاله با ما در میان بگذارید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.