درخشش فیلم‌های ایرانی در جشنواره‌های بین‌المللی

0

فیلم سینمایی «کوپال» به کارگردانی کاظم ملایی موفق شد در سیزدهمین جشنواره‌ بین‌المللی هانتینگتون بیچ آمریکا جایزه‌ بهترین فیلم سینمایی را از آن خود کند.

این جشنواره که از سال ۲۰۰۵ در شهر ساحلی هانگتینتون در کالیفرنیای جنوبی برگزار می‌شود، باهدف معرفی بهترین‌های سینمای مستقل جایزه‌هایی را اهدا می‌کند.

این فیلم سینمایی که اولین اثر کارگردان خود است، داستان یک شکارچی و تاکسیدرمیست (به کسی که پوست جانوران را خشک و آراسته می‌کند) به نام احمد کوپال است که در روز آخر سال با چالشی عجیب مواجه می‌شود.

این فیلم که هفته‌ آینده در بخش مرزهای چهل‌و‌ششمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم «بلگراد» به نمایش درمی‌آید، تاکنون جوایز بسیاری از جمله موارد زیر را به دست آورده است:
بهترین فیلم بلند سینمایی «سومین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم اِروند» هلند
بهترین فیلم بلند سینمایی «ششمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم براشوف» کانادا
جایزه‌ بزرگ بهترین فیلم داستانی از «سومین جشنواره‌ فیلم‌های مستقل مونترال» کانادا
بهترین فیلم سینمایی «سی‌و‌چهارمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم بوگوتا» کلمبیا
بهترین فیلم داستانی بخش بین‌الملل «دومین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم‌های آلترناتیو» مکزیک
بهترین فیلم خارجی زبان «هفتمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم ویاوگا» آمریکا
بهترین فیلم خارجی زبان «بیست‌و‌ششمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم برکلی» آمریکا و…

فیلم کوتاه «کاسکو» نیز به دو جشنواره‌ بین‌المللی «ژئوفیلم» ایتالیا و «سیلهت» بنگلادش می‌رود.

این فیلم کوتاه، توسط مجتبی قاسمی کارگردانی شده و در مورد جوانی لال و کم‌شنواست که بی‌مهری و قضاوت مردم را با عشق پاسخ می‌دهد و هدف ترویج صلح و عشق و مسائل اجتماعی را دنبال دارد.

گفتنی است «کاسکو» پیش‌ از این در جشنواره‌های ویند (WIND) هالیوود آمریکا و  «کلرمونت فراند ۲۰۱۶ فرانسه» که معتبرترین جشنواره فیلم کوتاه جهان است،  نامزد دریافت جایزه شده بود.

فیلم «زندگی بدون زندگی» ساخته کاوه معین‌فر نیز به جشنواره‌ سالانه فیلم «کپنهاگ» دانمارک راه یافت.

این جشنواره‌ مستقل بین‌المللی در ماه مارس (فروردین)، با هدف شناختن و تبلیغ فیلم‌سازان مستقل در سراسر جهان در پایتخت دانمارک برگزار می‌شود.

«زندگی بدون زندگی» بعد از حضور در جشنواره‌های توکیو، کن مدیترانه‌ای فرانسه، مدف ایتالیا و جشنواره فیلم‌های مستقل کانادا، از میان ۸۵۰ فیلم متقاضی شرکت در این جشنواره، انتخاب‌ شده است. برای دریافت جایزه‌‌ بهترین فیلم این جشنواره با شش فیلم دیگر رقابت می‌کند. موضوع این فیلم جریان زندگی میان مرگ و موسیقی است.

قابل‌ توجه است که فیلم کوتاه «وقت ناهار» به کارگردانی علیرضا قاسمی نماینده‌ دیگر ایران در رویداد هانتیگتون آمریکا بود و توانست جایزه‌ بهترین بازیگر زن را دریافت کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.