درمان خانگی سرماخوردگی و آنفولانزا

0

با شروع فصل سرما، سرماخوردگی و یا همان زکام بیماری رایجی است که کوچک و بزرگ با آن دست به گریبان می‎شوند. سالیان سال است که بشر با این بیماری آشنا بوده و راه‌های درمان پزشکی آن به خوبی شناخته شده است.

در واقع زمانی که به این بیماری مبتلا می‎شویم، ته دلمان قرص است که مشکلی جدی در پیش رو نداریم. البته باید بدانید شاید سرماخوردگی بیماری رایج روزهای سرد باشد، اما اگر به درستی درمان نشود، زمینه‎ بروز بیماری‌های جدی‌تر را فراهم خواهد کرد.

شاید بهترین راه برای درمان، پیشگیری باشد. رعایت بهداشت و تقویت سیستم ایمنی دو نکته مهمی است که به درمان و پیشگیری از این بیماری کمک خواهد کرد.

سرما خوردگی چیست؟

وقتی صحبت از سرماخوردگی می‎شود، یعنی قسمت فوقانی دستگاه تنفسی دچار عفونت شده است. گرچه این عفونت چندان خطرناک به نظر نمی‎رسد اما سبب می‎شود تا احساس ناخوشایندی داشته باشید.

عطسه و سرفه می‌کنید، ممکن است سردرد و تب نیز داشته باشید، احساس می‌کنید بدنتان بی‌حس است و شادابی و توانایی همیشگی را ندارید، در موارد شدیدتر این احتمال وجود درد که با گلودرد و یا عفونت گوش نیز مواجه شوید.

همه این گرفتاری‌های به دلیلی موجودی میکروسکوپی به نام ویروس است. بیش از ۲۰۰ نوع ویروس وجود دارد که می‎توانند باعث بروز زکام شوند.

بنابراین باید گفت شاید به سختی بتوان از شر آن‌ها در امان بود. بخصوص اگر مجبور باشید در جمع فعالیت داشته باشید و یا در اماکن بسیار شلوغ رفت و آمد کنید.

راه های انتقال ویروس سرماخوردگی چیست؟

برای مبارزه با ویروس سرماخوردگی، بهترین راه پیشگیری است. برای این منظور باید رفتار این ویروس را شناسایی کرده و راه‌های انتقال آن را بدانید.

این موجود میکروسکوپی از سه طریق می‎تواند به بدن فرد سالم منتقل شود: دهان، بینی و چشم.  هر چیز آلوده که بتواند به این اندامها نزدیک شود، احتمال بروز بیماری را افزایش خواهد داد.

بی‌شک دست‌های خودمان یکی از آلوده‎ترین چیزهایی است که می‎تواند زمینه را برای انتقال ویروس فراهم نماید. در طول روز و هر لحظه دست‌ها با اشیاء بسیار زیادی در تماس هستند.

از دسته کلید و اسکناس بگیرید تا دستگیره تاکسی‌ها، کارت بانکی، کارت بلیط‌ها، صندلی‌ها مترو، دستگیره و میله‌های بی آر تی و مترو و …. در همین حین هوس می‌کنید تا یکی از کلوچه‌های خانگی دستفروش‌های مترو را بخرید و بخورید. شما آلودگی را با دست‌های خودتان به سمت دهان برده و می‎بلعید.

ویروس زکام از طریق دست دادن به فرد آلوده، تماس داشتن با ترشحات بیمار مانند عطسه و سرفه، تماس با ظروف  و اشیاء مشترک انتقال می‎یابد.

این ویروس می‎تواند حدود یک روز بر روی سطوح زنده بماند. اما در یک تا دو ساعت ابتدایی توانایی ایجاد سرماخوردگی را خواهد داشت.

زمانی که فردی به این بیماری مبتلا می‎شود، ۲ تا ۴ روز می‌تواند ناقل باشد. همچنین دو روز قبل از شروع علائم نیز احتمال سرایت بیماری از فرد بیمار به فرد سالم نیز وجود دارد.

به همین دلیل توصیه می‌شود، به محض اینکه احساس زکام داشتید، حتما در منزل بمانید  و از حضور در جمع خودداری نمایید تا دوره بیماری به اتمام برسد.

چه فاکتورهایی ریسک ابتلا به سرماخوردگی را افزایش می دهند؟

با توجه به آنچه گفته شد، ویروس سرماخوردگی همیشه و در همه جا وجود دارد، بنابراین باید هر لحظه منتظر این بیماری بود اما در واقعیت این چنین نیست و افراد بیشتر در فصل‌های خاصی از سال به این بیماری مبتلا می‎شود. همچنین با افرادی مواجه می‎شویم که به ندرت دچار این ویروس می‌شوند.

در بروز این بیماری سه فاکتور مهم دخالت دارند. در مرحله  اول به سن توجه می‎شود. نوزادان، خردسالان و کودکان سیستم ایمنی ضعیفی دارند و ویروس به راحتی می‌تواند در بدن آن‌ها به حیات و تکثیر خود ادامه دهد.

نکته مهم بعدی در رابطه با کودکان این است که آن‌ها به بازی بیش از هر چیز دیگری اهمیت می‎دهند، بنابراین ساعات بیش‌تری را در کنار هم سن و سال‌های خود سپری خواهند کرد.

آن‌ها با اسباب‎بازی‌های یکدیگر بازی کرده و با هم درگیر می‎شوند. به محض اینکه گریه می‌کنند، دست‌ها را به سمت صورت و چشم می‎برند. همچین در این سنین کودکان درک درستی از رعایت بهداشت ندارند. چند بار به فرزند خردسال خود یادآوری کرده‎اید که قبل از غذا خوردن دست‌های خود را بشوید. آیا این کار هر روز شما نیست؟

چرا ریسک بروز بیماری در روزهای سرد سال بیش‌تر است؟

افراد سالمند نیز، شرایطی مشابه به کودکان دارند، آن‌ها نیز سیستم ایمنی ضعیفی داشته و در عین حال معمولا به یک بیماری زمینه‎ایی دیگر نیز مبتلا هستند. بنابراین گزینه خوبی برای ویروس خواهند بود.

فصل نیز از دیگر فاکتورهایی است که میزان بروز این بیماری را افزایش خواهد داد. البته سرما در رشد و تکثیر این بیماری تاثیری ندارد. این ویروس در روزهای گرم سال نیز می‌تواند حیات داشته باشد.

در روزهای پاییز و زمستان، افراد در محیط‌های بسته بیش‌تر قرار می‌گیرند. زمانی که تهویه مناسبی وجود نداشته باشد، غلظت ویروس در مکان سرپوشیده به حداکثر خواهد رسید.

از سویی دیگر پاییز و زمستان فصلی است که کودکان به مدرسه می‎روند، بنابراین ارتباط و برخورد آن‌ها در محیط سربسته بیش‌تر است، به همین دلیل در روزهای سرد سال، با این بیماری بیش‌تر مواجه هستیم.

افرادی که به بیماری‌های زمینه‌ایی خاص مبتلا بوده و به بواسطه آن‌ها سیستم ایمنی ضعیفی دارند، نیز بیش‌تر در معرض بیماری قرار خواهند گرفت، و در عین حال درمان آن‌ها  نیز از پیچیدگی و ملاحظات خاصی برخوردار است.

سرماخوردگی

آیا آنفولانزا همان سرماخوردگی است؟

سرماخوردگی و آنفولانزا در ابتدا بسیار شبیه هم به نظر می‎رسند. در واقع باید گفت هر دو بیماری تنفسی بوده و می‎توانند باعث بروز علائم مشابه شوند. با این حال، ویروس‎های مختلفی باعث بروز این دو بیماری خواهند شد. با شروع و پیشرفت بیماری متوجه تفاوت علائم آن‌ها خواهید شد.

از جمله علائم مشترک این دو بیماری، می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آبریزش بینی یا گرفتگی بینی
 • عطسه و سرفه کردن
 • بدن درد
 • خستگی عمومی

اگر به آنفولانزا  مبتلا شده باشید، این علائم را شدیدتر تجربه خواهید کرد. زکام  به ندرت سبب ایجاد مشکلات جدی خواهد شد، در صورتیکه آنفولانزا می‎تواند منجر به عفونت‌های سینوسی، گوش، ذات‌الریه و سپسیس شود.

پیشنهاد گاج‌مگ: مصرف بیش از حد ویتامین‌ها چه اختلالاتی در بدن شما ایجاد می‌کند؟

علائم سرماخوردگی چیست؟

به طور کلی برای بروز علائم سرماخوردگی تنها چند روز کافی است. آن‌ها به ندرت به طور ناگهانی خود را نشان خواهند داد. از جمله علائم آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وجود خلط در بینی: گرفتگی و آبریزش بینی از رایج‎ترین نشانه‎های این بیماری است. این علائم زمانی ایجاد می‎شوند که مایعات اضافی باعث تورم رگ‌های خونی و غشاهای مخاطی در بینی خواهند شد. با گذشت سه روز ترشحات بینی حجم بیش‌تری پیدا کرده و به رنگ زرد و یا سبز درخواهند آمد.این ترشحات طبیعی بوده و جایی برای نگرانی وجود ندارد. گاهی اوقات ترشحات و مخاط به قسمت پایین حلق نفوذ خواهند کرد. شدت این علائم باید در طی ۱۰ روز با کاهش مواجه شود.

چنانچه احساس کردید، مدت زمان بیش‌تری گذشته است و ترشح بینی به رنگ زرد تمایل داشته و در عین حال سردرد شدید دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید، چرا که احتمال بروز عفونت سینوسی و یا همان سینوزیت وجود دارد.

 • عطسه: زمانی که غشای مخاطی، بینی و گلو را تحریک می‌کنند، عطسه بروز خواهد کرد. در این حالت بدن برای مقابله با آن، ماده‎ای به نام آنتی هیستامین آزاد می‎کند. این ماده باعث گشاد شدن رگ‎های خونی شده و ماده مخاطی ترشح خواهد شد در نتیجه عطسه بروز می‌کند.
 • سرفه کردن
 • از دست دادن حس بویایی و چشایی
 • ترشحات آبکی در بینی
 • وجود خلط در پشت گلو
 • چشمان قرمز و آبکی
 • سردرد
 • تورم غدد لنفاوی
 • تب
 • لرز
 • تنگی نفس
 • سنگینی و گرفتگی قفسه سینه
سرماخوردگی چگونه درمان می‌شود؟

برای درمان سرماخوردگی ساده و مهم‌ترین فاکتور استراحت و تغذیه مناسب است. در واقع نمی‎توان دارویی را تجویز را کرد تا این بیماری را درمان کند.

داروهایی که برای شما تجویز می‎شود، علائم آن را برطرف خواهد کرد. برای مثال ممکن است از سردرد بیش از هر چیز دیگری رنج ببرید، در این صورت قرص‌های مسکن پیشنهاد خواهد شد.

برای رفع تب نیز داروهای تب بر تجویز می‎شود. بنابراین پایه درمان، براساس علائمی است که با آن مواجه هستید. نکته مهم این است که در زکام، نیازی به آنتی بیوتیک نیست. مصرف این داروها به از بین بردن، ویروس کمکی نخواهند کرد.

برای درمان سرماخوردگی به توصیه‎های زیر عمل کنید:

در مرحله اول سعی کنید مایعات زیاد بنوشید. آب ولرم و آبمیوه‎های طبیعی بهترین نوشیدنی برای شما خواهند بود. برای این منظور می‎توانید از دمنوش‌های گیاهی مانند آویشن و نعناع نیز استفاده کنید.

البته قبل از مصرف هر نوع داروی گیاهی، حتما به بیماری‎های زمینه‎ایی و داروهایی که مصرف می‎کنید توجه داشته باشد تا تداخل دارویی بوجود نیاید. در این صورت ممکن است با عوارض جدی مواجه شوید.

مصرف مواد غذایی که دارای ویتامین C هستند، به شدت توصیه می‌شود. این ویتامین به بدن در مبارزه با بیماری کمک خواهد کرد. با مصرف آن، مدت بیماری  علائم ناشی از آن به طور قابل توجهی کاهش خواهد یافت. البته در این کار زیاده‌روی نکنید. بهتر است با مشورت پزشک کرده و دوز مناسب را مصرف نمایید.

یک رژیم غذایی سالم و مقوی داشته باشید. در طی دوران بیماری، سعی کنید بیشتر به سراغ سوپ‌های مرغ و سبزیجات بروید. این نوع از غذاها به میزان کافی دارای مایعات، ویتامین و پروتئین هستند. این مواد منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن خواهند شد.

در روزهای ابتدایی بیماری، حتما استراحت کامل داشته باشید. این امر به بدن کمک می‏کند تا قدرت خود را بازیابد.

روش‌های درمان خانگی سرماخوردگی چیست؟

خوشبختانه می‎توان گفت برای درمان سرماخوردگی ساده روش‌های خانگی زیاد و البته موثری وجود دارد. این امر تا حدودی زیادی مرهون گیاهان دارویی است. البته در کنار این روش‌ها حتما به تهویه هوای منزل توجه داشته باشید.

اگر احساس کردید دچار سوزش گلو شده‎اید، شاید بهترین راه‎حل این باشد که آب نمک ولرم را غرغره نمایید. برای این منظور به دو نکته توجه داشته باشید.

اول اینکه آب، باید ولرم باشد و دوم اینکه باید یک شوری ملایم را حس را کنید. نباید میزان نمک آنقدر باشد که احساس تلخی داشته باشید.

همچنین باید در طول روز این کار را به دفعات انجام دهید تا از آن نتیجه بگیرید. برخی افراد نیز این محلول را از بینی به سمت سینوس‌ها و حلق می‎کشند.به این ترتیب این مسیر کاملا شستشو داده خواهد شد. برای این منظور چگونگی انجام آن را به درستی یاد بگیرید تا دچار مشکل نشوید.

دمنوش زنجبیل از دیگر درمان‎های خانگی این بیماری است.  کافی است مقداری از ریشه این گیاه را به صورت تازه و یا خشک، مانند چای سیاه دم کنید.

در استفاده از آن زیاده روی نکنید.برای هر لیوان، حدود یک قاشق چایخوری زنجبیل کافی است. اجازه دهید به مدت ۲۰ تا ۱۵ دقیقه دم بکشد. سپس کمی به آن عسل اضافه کرد و بنوشید.

آنفولانزا

با عنبر نسارا سرماخوردگی را شکست دهید.

عنبر نسارا را دست کم نگیرید. شاید به نظر خنده‎دار برسد، اما پشگل الاغ ماده خاصیتی دارد که می‌‏تواند عوامل بیماری‎زا و میکروب‌ها را ازبین ببرد. البته نه هر پشگلی. برای این منظور باید به سراغ سرگینی بروید که الاغ ماده در بهار آن را دفع کرده است.

کافی مقدار بسیار کمی از آن را در ظرفی مانند اسپندان ریخته تا گرم شده و شروع به دود کردن، نماید. سعی کنید دود حاصل را استنشاق کنید.

در این کار احتیاط داشته باشید و به صورت ناگهانی حجم انبوهی از دود را تنفس نکنید. چرا که بسیار تند و گزنده است. حتما برای شما هم پیش‌آمده است، زمانی که چوب را می‎سوزانید در ابتدا دود ناشی از آن باعث سوزش گلو و آبریزش از چشم‌ها می‎شود.با عنبر نسارا چنین تجربه‎ای را شدیدتر خواهید داشت. عنبر نسارا برای درمان سینوزیت موثر دانسته شده است.

بخور اکالیپتوس از راهکارهای قدیمی و موثر در درمان این بیماری است. اگر دستگاه بخور گرم داشته باشید، کافی است مایع اکالیپتوس را در آن بریزید و بخار ناشی از آن را استنشاق کنید.

اگر این دستگاه را در منزل ندارید. همان شیوه قدیمی را در پیش بگیرید. یعنی در یک قابلمه کوچک آب را جوش بیاورد. سپس چند قطره اکالیپتوس را درون آن ریخته و برای لحظاتی بخار آن را تنفس نمایید. البته معمولا پیشنهاد می‎شود یک پوشش سبک مانند پتو بر روی خود بیاندازید.

بهترین راه برای پیشگیری از سرماخوردگی چیست؟

بهترین و ساده‎ترین راه برای پیشگیری از سرماخوردگی این است که دست‎های خود را به طور مرتب و البته صحیح بشویید، سیستم ایمنی بدن را با رژیم غذایی سالم تقویت کنید و از تماس با افراد آلوده و همه چیزهایی که به آن‌ها مربوط است، پرهیز نمایید.

ورزش کردن را حتما در برنامه روزانه خود قرار دهید. تمرین بدنی سبب می‎شود تا بدن توانایی بیش‌تری برای مقابله با ویروس داشته باشد.

پیشنهاد گاج‌مگ: تأثیر شیلد محافظ صورت در پیشگیری از کرونا

مقایسه سرماخوردگی و کرونا

شاید هیچ‌وقت فکرش را نمی‌کردیم که زمانی سرماخوردگی و علائم آن این چنین برایمان مهم باشد. زکام و آنفولانزا، بیماری‌های رایج و شناخته شده‎ای بوده که راه‌های درمان مشخصی برای آن‌ها وجود دارد.

اما مشکل اینجا است که علائم آن بسیار شبیه کووید۱۹ است. به همین دلیل به محض اینکه با تب و یا سوزش گلو مواجه می‌شویم، اولین چیزی که می‌گوییم این است:”کرونا گرفتم”؟

شاید بتوان گفت مهم‌ترین تفاوت بین کرونا، سرماخوردگی و آنفولانزا، تنگی نفس است. ویروس کووید۱۹ قدرت سرایت بسیار بالایی دارد و از سویی دیگر شدت و نوع علائم از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

با این حال اگر علائم زیر را دارید لازم است بیش از گذشته نکات بهداشتی را رعایت کنید. چرا که همه چیز پنجاه به پنجاه است. هدف این است که اگر به کرونا مبتلا شده باشید، بیماری به ریه‎ها نرسد:

 • سرفه خشک
 • احساس خستگی
 • تب
 • گلو درد
 • از دست دادن حس بویایی و چشایی

چنانچه به کووید۱۹ مبتلا شده باشید با گذشت ۵ تا ۱۰ روز، تنگی نفس را تجربه خواهید کرد. رفتار این ویروس برای دانشمندان شناخته شده نیست.

افراد زیادی به این ویروس مبتلا می‎شوند، اما علائمی که ذکر شد، در آن‌ها دیده نمی‎شود. این امر به این معنا نیست، که آن‌ها ناقل نیستند.

اتفاقا آن‌ها به صورت جدی و خطرناک ناقل هستند، چرا که در ظاهر سالم بوده و با خیال راحت در جامعه حضور می‎یابند. گاهی اوقات نیز  بیماری علائم خاص دیگری را بروز خواهد داد.

همه می‎دانیم ویروس کرونا از طریق بینی، دهان و چشم وارد بدن می‎شود. دست‌ها مهم‌ترین عاملی هستند که زمینه را برای ورود ویروس به بدن مهیا خواهند کرد. شاید ماسک به تنهایی بتواند از دهان و بینی محافظت کند، اما به سختی می‎تواند به ما یادآوری کند که از تماس دست با صورت جلوگیری کنیم.

شما با استفاده از شیلدهای محافظ صورت می‌توانین از تماس دست با صورت و ترشحات ناخواسته جلوگیری کنید و احتمال ابتلا به ویروس کرونا و آنفولانزا و … را در این ایام کاهش دهید.

خرید شیلد محافظ صورت با تخفیف از گاج مارکت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.