راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

یکی از مهم‌ترین مهارت‌های ارتباطی، اعتماد به نفس است و از آن جایی که مهارتی اکتسابی است، آموختن آن برای هر شخصی لازم است.

0

قبل از بیان راهکارهای افزایش اعتماد به نفس لازم است کمی با این مهارت آشنا شویم:

شناخت اعتماد به نفس:
اعتماد به نفس یک ایمان قلبی است که در آن شخص توانایی‌های خود را نسبت به دیگران به طور واقع بینانه می‌سنجد. اشخاص دارای اعتماد به نفس، در حین انجام کارها کمتر به شکست فکر می‌کنند و ترس از قضاوت شدن توسط دیگران را ندارند.

انواع اعتماد به نفس:
۱- اعتماد به نفس رفتاری:
به معنای توانایی انجام کارها؛ از کارهای ساده تا کارهای دشوار
۲- اعتماد به نفس احساسی و عاطفی:
به معنای کنترل احساسات و عواطف است؛ به بیان ساده‌تر، شناخت احساسات خود و انتخاب‌های درست و ایجاد روابطی سالم
۳- اعتماد به نفس روحی و معنوی:
ایمان به جهان هستی و خدا و ایمان به هدفمند بودن زندگی

حال که کمی با این مهارت آشنا شدیم، لازم است راه‌های افزایش آن را بیاموزیم و تمرین کنیم:

۱-اتفاقات گذشته را بپذیرید:
به یاد داشته باشید که گذشته را نمیتوان تغییر داد و فقط از تجربیات گذشته درس بگیرید. وقت و انرژی خود را برای دگرگون کردن آینده که هنوز اتفاق نیفتاده است به کار بگیرید.

۲-مقایسه کردن ممنوع:
هیچ وقت فریب ظاهر جذاب دیگران را نخورید، شما در مواقع قیاس خود با دیگران هرگز اطلاعات کاملی از آن شخص ندارید پس برکار خود تمرکز کنید و سعی کنید بهترین خودتان باشید نه یک کپی از دیگران.

۳-نترسیدن از شکست:
در حین انجام کار، تمام تلاش خود را بکنید ولی همیشه به یاد داشته باشیدگاهی برای موفق شدن باید در معرض شکست باشید. بی تردید در راه رسیدن به اهداف همیشه موانعی وجود دارد، بهتراست به این موانع به چشم داروهای تلخ ولی مفید نگاه کنید و چالش‌ها را به فرصتی برای تقویت توانایی‌های خود تبدیل کنید و دست از تلاش برندارید.

۴-ایمان به خود:
به جای دقت به نقاط ضعف، نقاط قوت خود را یادآوری و تقویت کنید. به موفقیت‌های خود هرچند کوچک توجه کنید.

۵-تمرین نه گفتن:
افراد با اعتماد به نفس به درستی آگاهی دارند که در مواقعی نه گفتن به نفع آنهاست ولازم است گاهی مخالفت خودشان را بیان کنند.

۶-توجه به قوانین فرهنگی و اجتماعی:
توجه به قواعد اجتماعی میتواند باعث افزایش اعتماد به نفس شود؛ برای مثال اگر درحال آماده شدن برای حضور در جلسات و یا مصاحبه کاری هستید، پوشش مناسب داشته باشید و به زبان بدن خود دقت کنید.

۷-یافتن یک الگوی مناسب:
یک الگوی مناسب میتواند در اصلاح رفتار و تفکرات شما تا حد زیادی کمک کند و باعث افزایش اعتماد به نفس شود.

۸-ورزش کنید:
ورزش علاوه بر ایجاد سلامتی و تناسب اندام، به دلیل اینکه به قلب و تنفس ریتم منظمی میبخشد، باعث افزایش سرعت العمل شما میشود؛ این امر باعث پیروزی‌های بیشتر شما و افزایش اعتماد به نفس میشود.

۹-داشتن لحن مناسب:
به قول معروف هر سخن وقتی و هر نکته مکانی دارد. به نوع صحبت خود دقت کنید و متناسب با مخاطب و موقعیت سخن بگویید. برای اینکار اول خوب گوش کنید و بعداز سنجیدن سخن خود، شروع به صحبت کنید.

همه این نکات فقط با تمرین قابل انجام هستند.

۱۰-به اتمام رساندن کار:
اگر هدفی برای خود تعیین کردید خود را مجبور به انجام آن کنید. خودتان را فردی بااراده و خستگی ناپذیر تربیت کنید؛ این تلاش، به طور ناخودآگاه برای ایجاد افزایش اعتماد به نفس موثر است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.