روش‌های کاربردی برای مرور مطالب درسی در فصل امتحانات

0

بعد از ماه‌ها شرکت در کلاس‌های درسی حضوری یا مجازی، جزوه‌نویسی و مطالعه مطالب درسی متفاوت، اکنون فصل امتحانات فرا رسیده‌است و به همراه آن، ساعت‌ها مرور مطالب درسی خواهید داشت که می‌تواند برای برخی از دانش‌آموزان، دوران سختی محسوب شود، و این مرور مطالب، خود نیازمند به کارگیرى تکنیک‌هاى مؤثر است.

اما وحشت نکنید. در اینجا به برخی از روش‌های مرور مطالب درسی و نکات مربوط به امتحان اشاره می‌کنیم که در گذراندن این دوران به شما کمک خواهد کرد. نکاتی فراتر از درست کردن کارت‌های حافظه، خط کشی مطالب یا کشیدن جداول و نمودار.

زودتر شروع کنید

هرچه زودتر آغاز کنید، آماده‌تر خواهید بود. اگر به موقع شروع به درس خواندن کنید، زمان کافی را برای یادگیری و فهم مطالب خواهید داشت، و این به آن معناست که آمادگی مواجه با هرگونه عامل غیرمنتظره‌ای را، که ممکن است مرور مطالب را به تعویق بی‌اندازد، خواهید داشت.
علاوه بر این، روش روخوانی سریع مطالب، برای همه افراد، مؤثر نیست، و گاهی تنها استرس فرد را افزایش می‌دهد

چندین ساعت را برای فهم مطالبی که قرار است برای امتحان آماده کنید، اختصاص دهید و یک جدول مرور مطالب را برای هر کدام از امتحانات خود طراحی کنید. جدول مرور مطالب خود را، تا جایی که می‌توانید، با جزئیات طراحی کنید و دقیق بنویسید که برای هر روز، چه کاری را برای چه مدت زمانی باید انجام دهید.

مطمئن شوید که زمان‌های استراحت را نیز در آن می‌گنجانید. بدون زمان‌های استراحت، شما دچار استرس و خستگی می‌شوید که بروز این مسأله، قطعا نمی‌تواند موفقیت شما را در امتحان به همراه داشته باشد.

کشف کنید که شما چه نوع یادگیرنده‌ای هستید

هر شخصی به روشی متفاوت یاد می‌گیرد و می‌آموزد. برخی از افراد، از نمودارهای عنکبوتی و رنگی استفاده میکنند و برخی دیگر، تنها با خواندن و تکرار مطالب یاد خواهند گرفت. یادگیری برخی از افراد، با شنیدن مطالب از زبان افراد دیگر بهتر اتفاق میافتد.
مرور مطالب، یک پروسه کامل شخصی است و ارزشش را دارد که قبل از پیدا کردن روشی که به بهترین نحو برای شما کار می‌کند، چند روش متفاوت را امتحان کنید. این نکته به شما کمک می‌کند که هوشمندانه‌تر بی‌آموزید و نه دشوارتر.

در کنار روش یادگیری، بهترین زمان یادگیری را نیز در خود کشف کنید که می‌تواند صبح خیلی زود یا شب باشد. این موضوع نیز در افراد مختلف کامل متفاوت است. به خصوص بخش مرور مطالب خود را در زمان‌هایی برنامه‌ریزی کنید که فکر می‌کنید بالاترین میزان بازدهی را در آن زمان‌ها دارید.

محیط یادگیری

یک محیط آموزشی مطلوب را برای خود فراهم کنید بسیاری از افراد به شما خواهند گفت که بهترین محیط یادگیری کتابخانه است، و نه خانه. برخی دیگر هم به شما خواهند گفت که حبس کردن خودتان در اتاقتان، تنها راه برای مرور مطالب درسی است.
این موضوع کامل به خود شما بستگی دارد و در این مورد نیز ارزشش را دارد که چند مکان متفاوت را به منظور یافتن بهترین محیط یادگیری برای خود امتحان کنید.
به عنوان مثال، برخی از افراد در هیچ محیطی، به جز محیط اتاقشان، تمرکز کافی ندارند و حتی درس خواندن روی تختشان از هر مکان دیگری برایشان مؤثرتر است؛ حتی گاهی تغییر مکان یادگیری می‌تواند مرور مطالب درسی را برای شما جذاب‌تر کند.

نبودن هرگونه صدا هنگام درس خواندن یک موضوع، کامل بحث برانگیز است. اکثر متخصصان معتقد هستند که صدای موسیقی یا روشن بودن تلویزیون می‌تواند ایجاد حواس‌پرتی کند، ولی این مسأله نیز امری کامل سلیقه‌ای است. شاید جالب باشد که بدانید گاهی پخش موسیقی آرام در پس زمینه، به تمرکز افراد در مرور مطالب کمک می‌کند. اگر صداها و مکالمات پس زمینه، حواس شما را پرت می‌کند، می‌توانید از موسیقی‌های بدون کلام استفاده کنید
برای برخی از افراد نیز سکوت مطلق، تنها چاره برای داشتن تمرکز کافی است. می‌توانید هر دو روش را امتحان کنید.

هنگام درس خواندن، لباس راحت به تن کنید و اطمینان حاصل کنید که به میزان کافی آب نوشیدنی و خوراکی‌های سالم را در دسترس دارید.

پیشنهاد گاج مگ: مطالعه با سرعت بالا

مصمم باشید اینکه تلاش کنید مرور مطالب را برای خود آسان‌تر کنید، به این معنا نیست که انجام این کار را به یکی بسیاری از از کارهای لذت‌بخش تبدیل کرده‌اید.
قطعا کارهای لذت بخش دیگری هم وجود دارند که ترجیح می‌دهید به جای درس خواندن، آنها را انجام دهید، اما در این مورد باید به خودتان سختگیری کنید و همه عواملی را که سبب از بین رفتن تمرکز شما می‌شوند، حذف کنید و به جدول برنامه‌ریزی مرور مطالب خود، تا جایی که می‌توانید، پای‌بند باشید.
تلفن همراه خود را از خودتان دور نگه داشته و اینترنت را تا زمانی که نیاز ندارید قطع کنید و هر آنچه را که نیاز دارید، قبل از شروع مطالعه آماده کنید تا مجبور نشوید که مدام از جای خود بلند شوید.
اگر نیاز است که از تلفن همراه خود استفاده کنید، از ورود به شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید؛ حتی می‌توانید برنامه‌های مختلفی را روی تلفن همراه خود نصب کنید که طراحی شده‌اند تا شما را از گذراندن وقت بیش از اندازه در شبکه‌های اجتماعی یا بررسی کردن بی‌مورد تلفن همراهتان، منع کنند.

تمرین، تمرین، تمرین

این نکته، بسیار مهم است که هنگام مطالعه، وقتتان را به بیهوده هدر نداده باشید و بتوانید اطلاعاتتان را در زمان امتحانات به خوبی به کار گیرید.
مرور امتحانات سال‌های گذشته و نمونه سؤالات موجود، بهترین روش برای مرور مطالب است؛ حتی می‌توانید از معلم خود درخواست کنید تا نمونه سؤال به شما ارائه دهد.

هرچه بیشتر این تمرین را انجام دهید، بهتر می‌توانید مطالبی را که مرور کرده‌اید، به سؤالات ربط داده و برای سؤالات امتحانی آماده شوید.

هر شخصی به روشی متفاوت یاد می‌گیرد و می‌آموزد. برخی از افراد، از نمودارهای عنکبوتی و رنگی استفاده می‌کنند و برخی دیگر، تنها با خواندن و تکرار مطالب یاد خواهند گرفت. یادگیری برخی از افراد، با شنیدن مطالب از زبان افراد دیگر بهتر اتفاق می‌افتد. مرور مطالب، یک پروسه کامل شخصی است و ارزشش را دارد که قبل از پیدا کردن روشی که به بهترین نحو برای شما کار می‌کند، چند روش متفاوت را امتحان کنید. این نکته به شما کمک می‌کند که هوشمندانه‌تر بیاموزید و نه دشوارتر!

به یاد داشته باشید که ممکن است در مرور چند نمونه سؤال اولیه، به خوبی عمل نکنید؛ پس ناامید نشوید. مانند هر کار دیگری، تمرین، مهارت شما را افزایش میدهد؛ پس آن را ادامه دهید.

در آخر، به برخی از روشهای مرور مطالب اشاره میکنیم که چندان معمول نیستند، ولی ممکن است که برای شما بسیار کاربردی باشند:

⁃ صدای خود را هنگام درس خواندن ضبط کرده و بخش‌های مهم، تاریخها و جملات کلیدی را در آن بیشتر تأکید کنید و در حال پیاده روی، در هنگام ورزش، و حتی در مسیر کتابخانه، به آن گوش دهید.
در این روش، شما احساس درس خواندن را نخواهید داشت، ولی از اینکه چقدر خوب مطالب را به خاطر خواهید سپرد، شگفت زده میشوید.

⁃ یک عطر یا اسپری خاص را برای خواندن مطلبی مشخص که می‌خواهید آن را به خاطر بسپارید، استفاده کنید و سپس کمی از همان عطر را در زمان امتحان مربوط به همان مطلب به خود بزنید.
یا اگر اجازه دارید که در زمان امتحان، خوراکی همراه خود به جلسه آزمون ببرید، هنگام درس خواندن و امتحان مربوط ه آن مطلب، از شکلاتی با طعم خاص (مثال نعنایی) استفاده کنید. ارتباط یک بو یا طعم با مطلبی خاص، می‌تواند به‌کارگیری بهتر حافظه شما را در پی داشته باشد.

⁃ مطالب را با صدای بلند، و هر بار با لهجه یا صدایی متفاوت، بخوانید و سپس هنگامی که می‌خواهید آن مطالب را به یاد آورید، آن صدا یا لهجه را به یاد آورید. انجام این کار باعث می‌شود تا نکته‌ای را که در مطلب به دنبال آن هستید، بهتر به خاطر آورید.

⁃ یادداشت‌هاى مربوط به مرور مطالب خود را به فرم‌های متفاوت بنویسید.
به عنوان مثال، موضوعی را به صورت خبر برای خود بنویسید و موضوعی دیگر را به صورت نامه برای یک دوست درآورید یا برای موضوعی متفاوت نقاشی کنید. مراقب باشید که بیش از اندازه، زمان صرف انجام این کار نکنید تا وقتتان هدر نرود. نیازی نیست که یک کار هنری ارائه دهید، بلکه تنها سعی کنید تا روش یادداشت‌برداری خود را برای موضوعات متفاوت، تغییر دهید.

⁃ یک دوست را که او نیز در حال مرور مطالب درسی است، پیدا کنید و هرکدام موضوعات متفاوتی از دروس مختلف را برای هم توضیح دهید. این روش، که در آن سعی می‌کنید مطالب را برای فرد دیگری توضیح دهید تا مطلب را درک کند، به خود شما نیز کمک خواهد کرد تا بدانید که کدام مطالب را به خوبی فهمیده‌اید.

⁃ از کاغذهای کوچک برچسب‌دار استفاده کنید و در همه جا در اطرافتان آنها را بچسبانید! اینکه تقریبا با یادداشت‌های مرور مطالب خود احاطه شوید، به ماندگاری مطالب در ذهنتان کمک بسیاری خواهد کرد

 

منبع: پیک سنجش

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.