ریاضی و کاربرد آن در زندگی روزمرۀ ما

ریاضیات الفبایی است که خداوند جهان را بر مبنای آن خلق کرد (گالیله)

0

تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که ریاضی تا چه اندازه در زندگی روزمرۀ ما تاثیرگذار است؟

ما در رابطه با ریاضی که در مدرسه یا در محیط کار به صورت اعداد و ارقام و حساب و کتاب است، صحبت نمی‌کنیم بلکه مقصود ما استفاده ازآن به صورت منطقی و برای حل مشکلات روزمره است.

برخلاف تصور اکثر افراد، ریاضی بخش عمده‌ای از زندگی ما را در برگرفته و برای شناخت بهتر محیط اطرافمان به ما کمک می‌کند.

ردپای اعداد و ارقام و ریاضی در همه جا از آشپزی گرفته تا علوم مختلف از جمله شیمی و ساخت دارو، شغل‌هایی مانند پرستاری، ادبیات و حتی مطالعات اجتماعی مشهود است.

ما در این مقاله به کاربرد آن در زندگی روزمره و اطراف شما می‌پردازیم.

ریاضیات عموماً مطالعه در رابطه با الگوی ساختاری ماده، فضا و تحول در سیستم‌های مختلف است. ریاضیات انعکاس دنیای اطراف بر روی ذهن ما و بهترین زبان برای توصیف طبیعت و روابط بین پدیده‌هاست.

برای مثال ریاضیات باعث برقراری نظم در سرتاسر کرۀ زمین می‌شود و از هرگونه هرج و مرج و فاجعه جلوگیری می‌کند.

بسیاری از اطلاعات وراثتی ما مانند جهت‌یابی، مهارت حل مسئله، قدرت درک و استدلال و حتی خلاقیت توسط ریاضی بیان شده و معنا پیدا می‌کند و با آن ارتباط مستقیمی دارد.

پیشنهاد گاج مگ: بهترین تکنیک‌های خلاقیت

ریاضیات به ما کمک می‌کند تا مشکلات و موضوعات زندگی را بهتر و راحت‌تر تجزیه و تحلیل کنیم.

همان چیزهایی که در زندگی روزمرۀ شما اتفاق می‌افتد و شما هیچ‌گونه ارتباطی بین آن‌ها و ریاضی پیدا نمی‌کنید در واقع با ریاضی ارتباط تنگاتنگی دارد.

خرید‌رفتن، آشپزی‌کردن، سرمایه‌گذاری و خرید یک زمین یا خانه، تعمیر و یا تزیین خانه، مسافرت‌رفتن، بازی‌ ویدیویی، رانندگی و کنترل‌زمان هیچ‌کدام بدون وجود ریاضی امکان پذیر نیست.

استفاده از ریاضی برای طراحی خودردو، هواپیماسازی، کشتی‌سازی و حتی دوچرخه ساختن هم تاثیرگذار است.

جدای از ماشین‌آلات کشاورزی، برای بهره‌وری بهتر و افزایش میزان حاصلخیزی زمین و برای اندازه‌گیری، وزن‌کردن و علامت‌گذاری زمین، شما به ریاضی نیاز دارید.

شما می‎توانید از این مهارت برای مدیریت پول و حساب بانکی خود و همچنین انتخاب بهترین راه برای پس‌انداز و سرمایه‌گذاری استفاده کنید.

هندسه و مثلثات می‌تواند در جهت ارتقاء مهارت‌های ورزشی شما از جمله ضربه‌زدن به توپ در جهت درست و دویدن با شتاب مناسب هم کمک کننده باشد.

برای تعمیر و بازسازی خانه‌ها و آپارتمان‌ها و محاسبه درست میزان رنگ مورد استفاده برای دیوار، نحوۀ محاسبه محیط برای کاشی‌های جدید حمام و آشپزخانه، نصب کمد و همچنین در زمان آشپزی و هنگام پخت و پز برای اندازه‌گیری میزان صحیح از دستورالعمل‌ها و نسبت‌ها مانند یک‌چهارم فنجان، یک‌سوم لیوان وغیره به ریاضی نیاز دارید.

جالب است بدانید ریاضی حتی در زندگی زناشویی هم تاثیر دارد و تحقیقات نشان داده که آمار طلاق در خانواده‌هایی که حداقل یکی از همسران ریاضی خوانده است در مقایسه با دیگر خانواده‌ها بسیار کم‌تر بوده!

علاوه بر این‌ها ریاضیات در دنیای آموزش به صورت حرفه‌ای حرف اول را می‌زند.

متاسفانه تدریس ریاضی در مدارس جذابیت لازم را ندارد ولی یادگیری ریاضیات در دوره GCSE (سال‌های اول دبیرستان) از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا درک ضعیف از ریاضیات باعث می‌شود که دانش‌آموزان در بسیاری از موضوعات دچار مشکل شوند و حتی بر روی آیندۀ شغلی آن‌ها در آینده نیز تاثیرگذار است.

حتی اگر شما بخواهید در رشته‌هایی مثل جامعه‌شناسی، روانشناسی، فیزیک، زیست‌شناسی و یا حتی اقتصاد تحصیل کنید برای درک بسیاری از مسائل، نیاز به بینش ریاضی و درک مسائل ریاضی دارید.

یادگیری ریاضیات و درک آن فرصت‌های زیادی را در زندگی برای شما ایجاد می‌کند امیدواریم اکنون اهمیت درس و معلم ریاضی و تأثیر آن‌ها بر روی زندگی‌تان را درک کرده باشید!

 


مترجم: عارفه حقیقی

منابع: superprof niu.edu

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.