شاهکارهای ادبیات روسی را بشناسید

0

ادبیات هر کشوری نشانگر تاریخ، فرهنگ و طرز فکر مردم آن سرزمین است. روس‌ها جزء مردمی هستند که همواره به ادبیات غنی خود می‌بالند و آن را سرمایه ملی خود می‌دانند. ادبیات روسی یکی از غنی‌ترین گونه‌های ادبی در  جهان است.بخش ادبیات روس در سایت گاج مارکت نیز طرفداران بسیاری دارد که علاقه‌مندان می‌توانند بسیاری از شاهکارهای ادبیات روس را در این سایت به راحتی پیدا و خریداری کنند.

شاهکارهای ادبیات روسی را بشناسید

تاریخ پیدایش ادبیات روسی به زمان به رسمیت شناخته شدن دین مسیحیت در مقام مذهب رسمی روسیه بازمی‌گردد. به دنبال آن خط و نوشتار وارد روسیه شد و صومعه‌ها و دیرها اولین مکان‌های چاپ کتاب در روسیه بودند.

ادبیات کهن روسیه از ویژگی‌های به‌خصوصی همچون توصیفات تکراری فراوان برخوردار است که اگر کسی علاقه‌مند به این ادبیات نباشد، این ویژگی برای او بسیار خسته‌کننده محسوب می‌شود.

از دیگر ویژگی‌های ادبیات کهن روسیه می‌توان به عدم انعکاس مسائل و موضوعات زندگی شخصی نویسنده در آن اشاره کرد، در واقع نویسندگان ادبیات روسیه باستان مسائل و مشکلات کشور و حوادث و وقایع رخ داده را می‌نوشتند.

درباره ادبیات باستان روسیه باید بگوییم که تخیل نقش مهمی در آثار آنها نداشته؛ به طوری که آنها وقایع و رخدادهایی که اتفاق نیفتاده ولی باور عمیقی به آنها داشته‌اند، توصیف می‌کردند. البته در ادبیات کهن روسیه تا قرن هفدهم اسامی غیرواقعی وجود نداشت و تمامی اسامی واقعی و مستند بودند.

اولین سبک ادبیات روسیه باستان “حکایت” است که در آن به توصیف زندگی افراد برجسته مذهبی و افرادی که از نظر کلیسا مقدس بوده‌اند، پرداخته می‌شد.

از دیگر انواع متداول سبک‌های ادبیات روسیه باستان “سالنامه نویسی” بوده است که درباریان وقایع و رویدادهایی را که شاهد آنها بودند، می‌نوشتند و علاوه بر تحسین رشادت‌ها و پهلوانی‌های شاهزادگان، به ستایش کتاب و کتاب‌خوانی نیز پرداخته می‌شده است.

از دیگر ویژگی‌های آثار روسی باستان این است که نویسندگان آن مشخص نیست؛ چرا که تا قبل از قرن هجدهم آثار نویسندگان اکثراً بی‌نام منتشر می‌شد و در برخی از آثار که نام نویسندگان آن مشخص بود نام آنها براساس شواهد شناخته می‌شد.

در ادامه برخی از شاهکارهای ادبیات روس را معرفی خواهیم کرد:

شاهکارهای ادبیات روسی را بشناسید

کتاب ابله:

کتاب ابله توسط فیودور داستایوسکی نوشته شده است. ابله نام یکی از معروف‌ترین رمان‌های داستایوسکی است که در سال ۱۸۶۸ در دسترس عموم قرار گرفت. برخی ابله را بهترین اثر خلق شده داستایوسکی می‌دانند. این رمان زیبا شرح حال سفر یکی از افراد خاندان سلطنتی روسیه است که برای ملاقات با یکی از شاهزادگان روسی تصمیم می‌گیرد پس از سال‌ها زندگی در سوئیس، به روسیه بازگردد و …

خرید کتاب ابله از گاج مارکت

شاهکارهای ادبیات روسی را بشناسید

کتاب جنگ و صلح:

کتاب جنگ و صلح اثر معروف لئو تولستوی نویسنده مشهور روسی است که از بزرگ‌ترین آثار ادبیات روسی و از مهم‌ترین رمان‌های ادبیات جهان به شمار می‌رود. تولستوی در این رمان به توصیف جنگ میان ارتش روسیه با ارتش فرانسه به رهبری ناپلئون پرداخته است و علاوه بر این اوضاع تاریخی و وقایع زندگی مردم روسیه در سال‌های ۱۸۰۵ تا ۱۸۲۰ را به زیبایی و با دقت شرح داده است.

تولستوی در این رمان شرح‌حال پنج خانواده‌ روسی به نام‌های واسیلی کوراگین، کنت رستوف، کنت بزوخف، کنت بالکونسکی بزرگ و آنا میخاییلونا را در اوج حمله‌ ناپلئون به روسیه و جنگ و آتش‌سوزی در مسکو روایت می‌کند.

یکی از شخصیت‌های اصلی این داستان ناتاشا راستوف است. ناتاشا خانمی شاد، جوان و آزادمنش است. او در آغاز نامزد مردی به نام آندره است. آندره جوان نیز مردی مهربان است که عمیقا ناتاشا را دوست دارد.
هنگامی که آندره در سفر ایتالیاست، ناتاشا مردی به نام آناتول را که بسیار خوش‌چهره و بخشنده است، ملاقات می‌کند و افسون او می‌شود و چیزی نمانده تا آناتول اغوایش کند تا با هم فرار کنند، اما در لحظات آخر، خانواده مانع این کار آن‌ها می‌شود.

خرید کتاب جنگ و صلح از گاج مارکت

شاهکارهای ادبیات روسی را بشناسید

کتاب مرشد و مارگاریتا:

کتاب مرشد و مارگاریتا نوشته میخائیل بولگاکف رمانی فلسفی با فضایی سورئال و مفاهیم سیاسی و تاریخی روسیه است. این کتاب دارای مفاهیمی سخت و عمیق است که برای خواند آن باید بسیار حوصله کنید. در واقع داستان مرشد و مارگاریتا در زمان استالین در شهر موسکو رخ می‌دهد که با ورود ابلیس شهر دستخوش تغییرات بسیار عجیبی می‌شود و …

خرید کتاب مرشد و مارگاریتا از گاج مارکت

شاهکارهای ادبیات روسی را بشناسید

کتاب یادداشت‌های یک دیوانه:

نیکولای گوگول نویسنده شهیر روسی در کتاب یادداشت های یک دیوانه به روایت هشت داستان جداگانه به نام‌های یادداشت‌های یک دیوانه، بلوار نیفسکی، دماغ، شنل، کالسکه، مالکین قدیمی،ماجرای نزاع ایوان ایوانوویچ و ایوان نیکیفوروویچ، ایوان فیودوروویچ اشپونکا و خاله‌اش  با بیانی شیوا، خواندنی و شیرین پرداخته است.

خرید کتاب یادداشت های یک دیوانه از گاج مارکت

شاهکارهای ادبیات روسی را بشناسید

کتاب دوئل:

کتاب دوئل از  کتاب‌های معروف نویسنده بزرگ روس، آنتوان چخوف است که نویسنده در آن به شیوه‌ای کمدی عقاید مطرح دوران چخوف را  بررسی می‌کند. این کتاب بسیار ارزشمند است چرا که صفات اخلاقی انسان در روابط را بسیار جامع مورد بررسی و تحلیل قرار داده است.

خرید کتاب دوئل از گاج مارکت

شاهکارهای ادبیات روسی را بشناسید

کتاب آنا کارنینا

این رمان که یکی از معتبرترین منابع تحقیق و بررسی در تاریخ سیاسی و اجتماعی قرن نوزدهم روسیه است، دربردارنده تاریخ (حماسه مقاومت روس‌ها در برابر حمله ناپلئون)، فلسفه (دیدگاه‌های فلسفی و جهان‌بینی نویسنده درباره زندگی وتاریخ) و رمان (سرگرم‌کننده و عاشقانه) است.

این رمان به شرح‌حال خانواده‌های اشرافی روسی در قرن نوزدهم می‌پردازد. در این میان دو داستان و به تعبیری داستان دو ازدواج در کنار یکدیگر قرار می‌گیرد، و هر کدام با ماجراهای جذاب خواننده را به دنبال می‌کشند. یکی از این دو زوج ناموفق است. آنا از شوهرش جدا می‌شود، و حیثیت و شرافت خود را به‌پای ورونسکی می‌ریزد، و تولستوی در حواشی این قضیه جامعه اشرافی زمان خود را محکوم می‌کند. و اما ازدواج له وین و کیتی از هر نظر موفق است. و آن دو به روستا می‌روند، و تولستوی در این قالب شوق و علاقه خود را به زندگی در روستا ابراز می‌کند.

با این وصف تولستوی حتی در سیاه‌ترین لحظات عشق و زندگی آنا، با چنان ظرافتی از او سخن می‌گوید که پنداری نمی‌خواهد کسی قضاوت بدی درباره او داشته باشد و مثل‌ اینکه خود او شیفته آنا شده است. در این رمان تولستوی هنرمند بر تولستوی معتقد به سنت‌ها و اخلاق پیروز شده است و بلوغ شاعرانه این نویسنده بزرگ، از پیچ در پیچ بحران‌ها گذشته، و رمانی را آفریده است که از شاهکارهای کم‌نظیر ادبیات جهان شمرده می‌شود.

این رمان که در آغاز طی سه سال به‌ صورت پاورقی در گاهنامه‌ای منتشر می‌شده، یکی از شاهکار‌های ادبیات جهان در سبک رئالیسم است. براساس این رمان در سال ۲۰۱۲ فیلمی به کارگردانی جو رایت ساخته شده است.

 

خرید کتاب آنا کارنینا از گاج مارکت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.