علاقه به کتابخوانی را از سنین کم در کودکان ایجاد کنیم

0

مطالعه‌ کتاب توسط کودکان در دنیای شلوغ و پر هرج و مرج امروز در رقابت شدیدی با بازی‌های ویدئویی، تلویزیون و شبکه‌های اجتماعی قرار دارد، اما باید بدانیم تربیت کودکان کتاب‌خوان می‌تواند بزرگ‌ترین کمک به افزایش مهارت‌ها و خلاقیت آنها، تربیت صحیح کودکان و در نهایت خلق دنیای جذاب برای آنان باشد.
۱-اجازه دهید فرزندتان در هنگام مطالعه اختیار را به دست گیرد
زمانی که با بچه‌ها کتاب می‌خوانید، بگذارید آنها داستان را هدایت کنند. ممکن است به عنوان پدر و مادر به این موضوع اعتقاد داشته باشید که وظیفه شما مشخص کردن جهت و ساختار برای اصلاح فرزندان‌ است، اما این باور نباید به یک اصل تبدیل شود. عادت اصلاح فرزندتان را با هر اشتباهی که انجام می‌دهد، کنار بگذارید و خودتان را با جریان تربیت فرزند تطبیق بدهید. به جای اینکه دقیقا به آنها بگویید که کجا اشتباه کرده‌اند، آنها را راهنمایی کنید. همچنین زمانی که فرزندتان علاقه‌مند به خواندن ادامه داستان است، جلوی او را نگیرید. زمانی‌که بچه‌ها در حال داستان خواندن هستند با پرسیدن سوالات مختلف، او را متوقف نکنید؛ چراکه ممکن است فرزند‌تان اشتیاقش را از دست بدهد. اگر سوالی برایتان پیش آمد یا خواستید نکته‌ای را به او یاد بدهید، زمانی با او درباره این موارد صحبت کنید که داستان به اتمام رسیده باشد. هنگامی‌که فرزند شما مشتاق به خواندن مطلبی است، وقفه ایجاد کردن شما به طور مداوم، تنها منجر به از دست دادن جذابیت و لذت خواندن کتاب برای او خواهد شد.
۲-به فرزند‌تان کتاب هدیه بدهید
ممکن است بچه‌های اطراف‌تان از پدر و مادر خود شکلات و اسباب‌بازی هدیه بگیرند، اما این را بدانید که  کتاب‌ها می‌توانند بهترین هدیه‌ای باشند که می‌توانید به فرزندان خود بدهید. اگر دیدید که فرزندتان به مطالعه علاقه نشان می‌دهد، در هر مناسبتی به او کتاب هدیه بدهید.

۳-به گردش کتابخانه‌ای بروید
یک کتابخانه بهترین مکانی است که می‌توانید فرزندان خود را به آنجا ببرید. این کار نه تنها امکان مطالعه رایگان را فراهم می‌کند، بلکه به شما کمک می‌کند تا فرزندان بی‌علاقه به مطالعه را با برنامه‌هایی چون جلسات داستان‌خوانی، بازی کردن شخصیت‌های داستان و … مشتاق و علاقه‌مند نمایید. در این برنامه‌ها از بچه‌ها خواسته می‌شود بخش خاصی از کتاب را در یک بازه زمانی مشخص مطالعه کنند و در جلسه بعد برداشت خود را از کتاب برای دیگران بازگو کنند. این جلسات همچنین شامل درست کردن کاردستی و بازی کردن شخصیت‌های داستان‌هاست که حتی برای افراد بی‌میل به مطالعه نیز جذاب است.
۴-اجازه دهید بچه‌ها قدرت و لذت مطالعه را تجربه کنند
بهتر است به فرزندتان اجازه دهید خودش کتاب انتخاب کند؛ چرا که با این کار متوجه خواهید شد فرزندتان به چه موضوعی بیشتر از سایر موضوعات علاقه‌مند است. با دانستن علاقه فرزند خود می‌توانید او را به تدریج از یک فرد بی‌علاقه به مطالعه به فردی مشتاق تبدیل کنید. هر کودکی با دیگری متفاوت است. ممکن است آنها لزوما از ژانر، تصاویر و نویسندگانی که شما دوست دارید، لذت نبرند؛ بنابراین اجازه دهید هنگامی که برایشان کتاب انتخاب می‌کنید، آنها هم نظرشان را بیان کنند. همه بچه‌ها از کتاب داستان لذت نمی‌برند، ممکن است آنها به مطالعه تاریخ یا دایناسورها علاقه‌مند باشند، پس نظر خود را به آنها تحمیل نکنید.

۵-به فرزندتان کمک کنید تا سطح مطالعه خود را ارتقا دهد
وقتی بچه‌ها کتابی را که از سطح معلومات‌شان بالاتر است، به منزل می‌آورند، آن را به عنوان تکلیف منزل به عهده دارند. در این حالت شما باید مطمئن باشید که این کار برایشان لذت‌بخش است یا خیر. برای افزایش شانس موفقیت و علاقه‌مندی آنها را درگیر عنوان و جلد کتاب کنید. قبل از شروع به خواندن، از آنها سوال کنید که فکر می‌کنند کتاب در مورد چه موضوعی است؟ شما همچنین می‌توانید با خواندن لغات دشوار و توضیح معانی در خواندن به آنها کمک کنید. این کار باعث می‌شود نگرانی بچه‌ها کاهش یابد. با این کار به فرزندتان اجازه می‌دهید تا نکته و مفهوم اصلی کتاب را دریابد.
۶-روی یک ژانر خاص متمرکز نشوید
چندین مرحله برای بچه‌ها در مورد انتخاب نوع ژانر داستان وجود دارد. او ممکن است در ابتدا علاقه‌ خود را به داستان‌های کارآگاهی نشان دهد و بعدها سلیقه‌اش به سمت داستان‌های تخیلی تغییر کند. به عنوان پدر و مادر نگران این نباشید که داستانی که فرزند شما می‌خواند ادبیات عالی دارد یا خیر. فقط تلاش کنید تا روز به روز شاهد افزایش علاقه‌ او به مطالعه کردن باشید.
۷-به فرزندانتان کتاب‌هایی بدهید که برای آنها جذابیت دارد
از علاقه‌مندی فرزندان‌تان آگاه باشید. اگر آنها به ابرقهرمان‌ها علاقه‌مند هستند، به آنها کتاب‌هایی از جمله بتمن، سوپرمن و …  برای خواندن بدهید. اگر کودک‌تان به فضا و سفینه‌ها علاقه‌مند است، به آنها کتاب‌هایی در این ژانر بدهید. رمز اصلی علاقه‌مند کردن بچه‌ها به مطالعه این است که بتوانند با کتاب به درستی ارتباط برقرار کنند. زمانی که کتاب‌های جذاب در اختیار بچه‌ها گذاشته شود، به‌طور خودکار به خواندن کتاب‌های بیشتر مشتاق می‌شوند.

۸-مطالعه باید به ارزش خانوادگی تبدیل شود
بچه‌ها همان کاری را انجام می‌دهند که می‌بینند. اگر آنها ببینند که شما مطالعه‌ روزانه دارید، آنها نیز این راه را دنبال خواهند کرد. آن‌ها با این باور بزرگ می‌شوند که مطالعه باید به عادت تبدیل شود چون والدین و خواهران و برادران بزرگ‌تر نیز  به آن عمل می‌کنند. اگر می‌خواهید فرزندتان دوست‌دار کتاب شود، این کمترین کاری است که می توانید انجام دهید. علاوه‌ بر این شما نیز بیشتر مطالعه کنید!
۹-تحقیق درباره کتاب را به یک فعالیت جالب تبدیل کنید
هیچ‌کس منکر این مسئله نیست که عمل تأثیرگذارتر از حرف است. شما ممکن است جزء والدینی باشید که باید به فرزندان خود مطالعه کردن را یادآوری کنید، پس این عادت‌ها را در آنها تقویت کنید. شما نیاز دارید مطالعه کردن را به فرزندتان نشان دهید. هنگامی‌که بچه‌ها در مراحل بلوغ هستند، بیشتر مسائل اطراف‌شان جذاب است. هر چیزی را که یاد می‌گیرند در واقع از محیط پیرامون‌شان که شامل رفتارها یا لغات است، آموزش می‌بینند. برای ایجاد عادت سالم مطالعه، وظیفه اصلی شما به عنوان والدین این است که محیطی برای فرزندتان فراهم کنید که آنها مشتاق به مطالعه کردن بشوند. هنگام خرید کتاب، از آنها بخواهید که یک کتاب را انتخاب کنند و از دلایل انتخاب این کتاب آگاه شوید.

۱۰-یک نقطه دنج و خلوت برای مطالعه به وجود بیاورید
بچه‌ها دوست دارند بخش جداگانه‌ای برای اختصاص دادن به کاری داشته باشند. قلعه‌ای از بالش‌های نرم که در آن تمام داستان‌های شبانه خود را به شکل زنده تصور می‌کنند، یک نمونه اصلی درباره این موضوع است؛ بنابراین برای زمان مطالعه آنها این کار را بکنید. مکانی را در اختیار فرزندتان بگذارید که برای مطالعه به آنجا برود. یک اتاق (کلبه) کوچک دنج آموزشی با صندلی راحت، محرک او برای استفاده و مطالعه بیشتر است. همچنین اطمینان حاصل کنید که این محل نزدیک به قفسه کتابخانه است؛ چنانچه فرزند شما از محل کتاب‌هایش دور نباشد.
بهتر است مطالعه در فضای خصوصی را به بچه‌ها یاد بدهید. از آنها بخواهید تا خلاقانه رفتار کنند؛ به این صورت که کتاب‌های خود را جا‌به‌جا و قفسه‌های کتابخانه را بررسی کنند تا فضای مطالعاتی‌شان جذاب باشد.

خرید کتاب‌های کودک و نوجوان تا ۲۵% تخفیف

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.