لزوم تعیین مسیر هدایت تحصیلی از پیش‌دبستانی

0

به گزارش گاج مگ، به نقل از خبرگزاری ایسنا، مرتضی شکوهی با بیان اینکه شناسایی استعداد و توانایی‌های دانش‌آموزان در دورۀ ابتدایی از اهمیت بالاتری برخوردار است گفت: اگر بخواهیم به یک هدایت تحصیلی مطلوبی دست یابیم باید فرآیند شناسایی استعداد دانش آموزان به خوبی در دورۀ ابتدایی صورت بگیرد.

وی افزود: اگر چه تلاش‌های خوبی در قالب ارزشیابی توصیفی و اجرای برنامۀ شهاب که از پایۀ چهارم ابتدایی شروع می‌شود انجام گرفته است اما در دورۀ ابتدایی باید بیشتر زمان را صرف شناسایی استعدادها کنیم.

مدیرکل سابق ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه باید در دورۀ ابتدایی استعدادها شناسایی شوند تا در دوره‌ای که قرار است هدایت تحصیلی انجام شود این کار مبتنی بر همان استعدادها صورت پذیرد عنوان کرد:

در دورۀ ابتدایی اقدام نظام‌مند برای شناسایی استعدادها انجام نشده ودر حد طرح شهاب بوده است.

شکوهی در پاسخ به اینکه تا کنون چه اقداماتی انجام شده و اکنون باید چه کنیم؟ گفت: شناسایی استعدادها در دورۀ ابتدایی باید انجام شود اما در عمل اگرچه معلمین ما که در دورۀ ابتدایی کار می‌کنند در راستای دستیابی به اهداف یادگیری به شناسایی استعدادها کمک می‌کنند ولی اینکه یک نظام جامعی آماده شده باشد تا معلم از دورۀ ابتدایی و حتی از پیش‌دبستانی به صورت نظام‌مند به آن بپردازد اکنون وجود ندارد.

وی ادامه داد: به رغم تلاش‌ها و تأکیدات شناسایی استعدادها به صورت روش‌مند انجام نشده و در دورۀ ابتدایی مشاور نداریم و بسیار محدود در برخی مدارس مشاور حضور دارد و نقش مشاور توسط معلم ایفا می‌شود.

وی با بیان اینکه نیازمند آن هستیم که مسیر هدایت تحصیلی را از پیش‌دبستانی و ابتدایی در قالب یک نظام جامع تعریف و  میزانی از منابع و امکاناتی که داریم را به دورۀ ابتدایی اختصاص دهیم گفت: نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم دانش‌آموز تا کلاس نهم حداقل شناخت را از خودش داشته باشد و در پایۀ نهم دست به انتخاب درست رشته تحصیلی بزند.

مدیرکل سابق ابتدایی وزارت آموزش و پرورش  در برنامۀ تلویزیونی پرسشگر با بیان اینکه اگر خانواده‌ها این مطالبه را به عنوان مطالبه اصلی خود درنظر بگیرند و فقط دنبال این نباشند که چقدر به محفوظات و دانستنی‌های فرزندشان افزوده می‌شود، مدرسه کارکرد واقعی خود را در شناسایی استعدادها و توانمندی‌ها می‌شناسد گفت: در این صورت آموزش و پرورش هم خودش را بیش از این مقید می‌داند که به این مطالبه پاسخ بدهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.