مدیریت زمان در جلسه آزمون

منظور از مدیریت زمان رعایت نکاتی است که به شما کمک می‌کند در جلسه آزمون دچار کمبود وقت نشوید.

0

اولین نکته در مدیریت زمان گیرنکردن روی درسی خاص است؛ به این صورت که نباید بگذارید سخت‌بودن یک درس به باقی درس‌ها لطمه بزند. راهکاری که برای این موضوع پیشنهاد می‌کنیم استفاده از زمان نقصانی است.

در آزمون برای هر درس یک زمان پیشنهادی وجود دارد. شما باید برای هر درس یک زمان دومی را تعیین کنید که از زمان‌های پیشنهادی دفترچه کوچک‌تر باشد و عدد رندی باشد. مثلا برای دروس عمومی چهارتا ۱۵ دقیقه ولی برای دروس اختصاصی این زمان می‌تواند با توجه به تسلط هر فرد متفاوت باشد. از زمان هر درسی که در آن تسلط بیشتری دارید زمان کمتری را کم کنید. هرگاه زمان مشخص شده برای پاسخ گویی هر درسی که به آن می‌پردازید، تمام شد کنار آن سؤال یک دایره با فلش بکشید و سراغ درس بعد بروید.

دومین نکته این است که روی تست خاصی بیش از حد گیر نکنید و این موضوع حتی از گیرکردن روی یک درس خاص نیز مهم‌تر است.برای این که در تست خاصی بیش از اندازه نمانید سه نماد را به شما معرفی می‌کنیم:

نماد اول هیچی است:
به این معنا که کنار تست هیچ علامتی گذاشته نمی‌شود.

نماد دوم ضربدر است:
یعنی کنار تست‌هایی که هنگام خواندن هیچ راه‌حلی به ذهن نمی‌رسد یا جزء مباحث حذفی بوده و خوانده‌نشده است علامت ضربدر می‌گذاریم.

نماد سوم دایره است که خودش پنج مفهوم دارد.
اول سؤالاتی که پس از حل‌کردن جواب‌شان را در گزینه‌ها پیدا نمی‌کنیم؛ این سؤالات را دوباره حل نمی‌کنیم و کنارش علامت دایره می‌گذاریم.
دوم سؤالاتی که بلدیم و می‌دانیم در کجای کتاب است؛ ولی لحظه خواندن سؤال به یاد نمی‌آوریم، بار اول روی این سؤالات فکر نکرده و کنارش دایره می‌زنیم.
سوم سؤالاتی که پاسخ‌شان را می‌دانیم ولی راه‌حل‌شان طولانی است، این سؤالات را نیز بار اول حل نمی‌کنیم و کنارش دایره می‌زنیم.
چهارم سؤالاتی که در تایم نقصانی موفق به حل آن‌ها نشدیم و کنارش فلش و دایره زده‌ایم.
پنجم سؤالاتی که بین دو گزینه شک داریم. در انتهای دفترچه با رعایت زمان نقصانی، زمانی اضافه خواهد آمد، در این هنگام به ابتدای دفترچه برمی‌گردیم و روی سؤالات دایره‌دار زمان می‌گذاریم.

این نکته را فراموش نکنید که اولویت با دایره‌هایی است که اصلا زمان برای خواندن آن‌ها نداشته‌اید. بقیه دایره‌ها با هم فرقی ندارند و مهم نیست که هر سؤال از کدام نوع دایره است در پایان پس از زدن تست‌های دایره‌دار اگر زمان داشتید به سؤالات ضربدردار بپردازید.

توجه داشته باشید که این پس‌انداز زمان باید بین همه دروس تقسیم شود و نباید دوباره روی یک درس خاص گیر کنید.

با رعایت نکات گفته شده در آزمون‌ها، می‌توانید مهارت مدیریت زمان را در خود تقویت کنید به طوری که بدانید در هر آزمون در هر ساعتی باید مشغول زدن تست‌های کدام درس باشید و دچار کمبود وقت نشوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.