مصاحبه با محمدصادق کشاورزی؛ رتبه ۲ رشته ریاضی و فیزیک

0

به‌طور جدی از چه زمانی شروع به مطالعه کردی؟
از اول مهرماه سال پیش دانشگاهی به صورت جدی شروع به مطالعه برای کنکور کردم.
اوقات فراغت خود را چگونه می‌گذراندی؟
در طول هفته (اگر مناسبت خاصی مثل عید نبود) به ‌طور معمول فقط درس می‌خواندم و روزهای جمعه نیز بعد از دادن آزمون استراحت می‌کردم.
آیا برای مطالعه‌ شیوه منحصر به فردی داشتی؟
نه، سعی می‌کردم درس‌ها را یکنواخت بخوانم و آنها را در طول هفته پخش کنم. این روش موجب می‌شد تا خسته نشوم. به طور مثال هر روز یک تا دو ساعت برای درس دیفرانسیل وقت می‌گذاشتم و باقی بخش‌های ریاضی را در هفته پخش می‌کردم. معمولا بین دو درس اختصاصی یک درس عمومی هم می‌خواندم تا ذهنم خسته نشود.
به نظرت در رشته ریاضی و فیزیک چه درسی چالش‌‌برانگیز است؟
شیمی؛ زیرا باقی درس‌ها مثل ریاضی از اصول خاصی بهره می‌گیرد و از چهارچوب خود خارج نمی‌شود، اما این موضوع درباره شیمی صدق نمی‌کند.
چه پیشنهادی برای مطالعه این دروس داری؟
پیشنهاد می‌کنم داوطلبان کنکور سعی کنند از فضای سوالات کنکور دور نشوند؛ زیرا تست‌های تألیفی و آزمایشی غیر استاندارد و به ظاهر دشوار بسیار فراوان است و وقت‌شان را بیهوده تلف می‌کند، اما تست‌های کنکور استاندارد بوده و سطوح مختلفی دارد.
در چه درسی مهارت بیشتری داشتی؟
فیزیک و گاهی ریاضی
شیوه‌ مطالعاتی شما در درس فیزیک چگونه بود؟
نکته‌ای که در این درس وجود دارد این است که بیشتر اوقات باید تست‌های برخی مباحث نظیر دینامیک را با شم فیزیکی و شبیه‌سازی حل کنید. من هم همین کار را می‌کردم.
شرکت در آزمون‌های آزمایشی چه تأثیری در موفقیت شما داشت؟
شرکت در آزمون‌های آزمایشی تا حدی لازم و ضروری است؛ زیرا در مدیریت زمان کمک می‌کند و داوطلب می‌تواند در کنکور بدون استرس زمان را تقسیم‌بندی و مدیریت کند.
یک آزمون استاندارد چه ویژگی‌هایی دارد؟
سوالات آزمون استاندارد باید از سطوح سخت و مناسبی بهره ببرد و به صورت معقول پخش شده باشد. همچنین سختی و آسانی دروس باید به صورت گردشی باشد.
یک برنامه‌ریزی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟
برای برنامه‌ریزی سعی کنید به آینده نگاه نکنید، فقط همان آزمون آزمایشی را نبینید، .بلکه سعی کنید مباحث درسی را برای آزمون‌های متوالی بخوانید و مباحث را پخش کنید. درس‌ها را طوری بخوانید که انگار برای هر آزمون آماده‌اید. اگر نتوانستید درسی را برای آزمونی بخوانید، نگران نشوید و آن را برای آزمون بعد مطالعه کنید.
خانواده چه نقشی در موفقیت شما داشت؟
بی‌شک اگر فضا و امکاناتی که خانواده برای من فراهم کردند وجود نداشت، تلاش‌های من آن‌طور که باید نتیجه نمی‌داد.
در لحظاتی که ناامید می‌شدی، چه‌کار می‌کردی؟
در این مواقع سعی می‌کردم ناامیدی خود را بروز ندهم و در عوض روحیه و انرژی مثبتی داشته باشم.
لطفا کمی درباره شب قبل از کنکور و روز کنکور برایمان بگو.
در آزمون‌های آزمایشی معمولا استرسی نداشتم و با خود می‌گفتم کنکور هم مانند آزمون‌های آزمایشی است؛ به همین خاطر شب کنکور استرسی نداشتم. صبح روز کنکور هم همین حالت را داشتم، چون دوستانم را در حوزه کنکور دیدم فضای آزمون خوب و دوستانه بود.
در جلسه کنکور قطعا کمی استرس بیشتری نسبت به آزمون‌های آزمایشی وجود دارد. اگر به سوالی می‌رسیدم که سخت بود کمی هول می‌شدم، اما با خود می‌گفتم من در آزمون‌های آزمایشی زیادی شرکت کرده‌ام و نتیجه خوبی کسب کردم؛ پس نگرانی را از خودم دور می‌کردم و برای هر اتفاقی آمادگی کافی داشتم.
از چه زمانی مطمئن شدی که جزء رتبه برتری‌ها می‌شوی؟
بعد از عید مطمئن شدم رتبه ۱ یا ۲ را در کنکور خواهم داشت.
از کجا می‌دانستی تک‌رقمی می‌شوی؟
با توجه به نتایجی که در آزمون‌های آزمایشی کسب می‌کردم، به این قضیه مطمئن شدم.
قصد داری در چه دانشگاهی و چه رشته‌ای ادامه تحصیل دهی؟
رشته علوم کامپیوتر یا برق در دانشگاه صنعتی شریف
چه توصیه‌ای برای کنکوری‌های سال ۹۸ داری؟
برای درس خواندن آینده‌نگر باشید. زمان حال را نبینید و این دید را داشته باشید که در آینده قرار است کنکور بدهید. فقط نگران نرسیدن به مباحث مربوط به آزمون‌های آزمایشی نباشید؛ چون بالاخره آن را تا زمان کنکور خواهید خواند. اگر در آزمونی موفق نشدید ناراحت نشوید، بلکه سعی کنید نقاط ضعف‌تان را برطرف کنید.
در پایان اگر حرفی ناگفته مانده، بفرمایید.
از معلمان، مشاور مدرسه و خانواده‌ام که برایم واقعا زحمت کشیدند، تشکر می‌کنم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.