تعیین بخش‌هایی از کتاب‌های درسی حجیم به عنوان مطالعه آزاد

0

به گزارش گاج مگ، به نقل از خبرگزاری ایسنا، علی محبی ، با اشاره به آماده‌سازی راهنماهای برنامه درسی تحولی تا بهمن ماه سال جاری اظهار کرد: پس از آماده‌سازی این راهنماها، احتمالا بتوانیم برای مهر ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱ حدود ۲۰ درصد بسته‌های تربیت و یادگیری را تولید کنیم.

وی در پاسخ به اینکه بسته‌های تربیت و یادگیری شامل چه محتوایی خواهند بود؟ گفت: هیچ چیزی جایگزین کتاب درسی نمی‌شود. کتاب درسی ارزش و اعتبار خاص خودش را دارد، اما اگر تا کنون همه چیز منحصر به کتاب درسی می‌شد، پس از این بسته‌های یادگیری جایگزین می‌شوند.

سرپرست معاونت برنامه‌ریزی درسی و تولید بسته‌های تربیت و یادگیری سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی تاکید کرد که بسته های تربیت و یادگیری به پایداری و ثبات کتاب‌های درسی کمک بیشتری  می‌کنند.

محبی افزود: به این معنا که وقتی کتاب درسی را تالیف و نهایی می‌کنیم دیگر لزومی ندارد برای تغییرات جزئی، کل کتاب را تغییر دهیم بلکه در بسته‌های مکمل هرگونه تغییری که مورد نیاز است اعمال می‌شود. این بسته‌ها اعم از فیلم و محتواهای دیگر آموزشی است که به جریان یادگیری کمک می‌کند.

وی دربارۀ اینکه آیا ارزشیابی از دانش‌آموزان محدود به همان کتاب درسی است یا از کل بسته تربیت و یادگیری خواهد بود؟ عنوان کرد: بستگی به این دارد که هر بخش بسته تربیت و یادگیری با چه هدفی ارائه می شود. به عنوان مثال امسال راهنما و بسته های تربیت و یادگیری برای کووید ۱۹  را هم برای خانواده‌ها و هم دانش‌آموزان فرستادیم و برای خود کتاب‌های درسی نیز مواردی مشخص شده بود.

سرپرست معاونت برنامه‌ریزی درسی و تولید بسته‌های تربیت و یادگیری سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی ادامه داد: به عنوان مثال در “راهنمای درسی در وضعیت زرد و قرمز” که چندی پیش ابلاغ شد در کتاب‌های درسی که حجیم هستند در شرایط قرمز بخش‌هایی را تحت عنوان خودخوان و مطالعه آزاد در معین کردیم. خب این را نمی‌شود داخل کتاب تغییر داد، اما بسته‌های تربیت و یادگیری مکمل کمک کننده هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.