معارف انقلاب اسلامی از مهرماه وارد کتاب‌های‌ درسی می‌شود

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش گفت: مباحث مربوط به معارف انقلاب اسلامی از مهرماه وارد کتاب درسی دانش‌آموزان می‌شود.

0

به گزارش گاج مگ، به نقل از خبرگزاری ایرنا، حسن ملکی امروز دوشنبه در نخستین نشست خبری با خبرنگاران پس از انتصاب خود، اظهار داشت: در کتاب‌های درسی هر گروه، درسی از محتواهایی مربوط به معارف و انقلاب اسلامی گنجانده شده‌است.

وی افزود: پیش‌تر نیز مطالب بسیاری دربارۀ معارف انقلاب اسلامی در کتب وجود داشت، اما قرار است در آینده قدری برنامه‌ریزی شده به این موضوع پرداخته شود.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی ادامه داد: مباحث مربوط به انقلاب اسلامی در ۱۲ عنوان کتاب‌های درسی در گروه فنی و حرفه‌ای و کاردانش و ۱۵ عنوان در بخش نظری آورده شده‌است.

ملکی عنوان کرد: این مباحث در کتاب‌هایی مانند دانش فنی پایه در رشتۀ زراعت، باغبانی، دامپروری، صنایع غذایی و ماشین کشاورزی، کتاب عملیات آزمایشگاهی در رشتۀ صنایع شیمیایی، کتاب دانش فنی پایه در رشتۀ الکترونیک، مکانیک دریایی و متالوژی در گروه فنی و حرفه‌ای و کتاب‌های مانند آمادگی دفاعی، مطالعات اجتماعی، تاریخ معاصر در گروه نظری آورده شده‌است.

رییس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی درسی دربارۀ ضرورت آوردن طرح معارف اسلامی در کتب درسی گفت: این اقدام به دلیل رسالت کلی تربیتی است که مسئولان نظام به اهمیت تربیت انقلاب و آموزش معارف انقلاب تاکید کرده‌اند.

ملکی یادآور شد: همچنین این اعتقاد در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی درسی وجود دارد که روحیۀ انقلابی و علاقه به انقلاب باید در جوانان و نوجوانان تقویت شود تا کشور در مسائل بین‌المللی و در مواجه با نقشۀ دشمنان در جهان دچار خسران نشود. باید راه تربیتی و فرهنگی برای مواجهه با مشکلات بین‌المللی را پیش گرفت و روحیۀ انقلابی باید در برنامه‌ریزی درسی تقویت شود.

تولید بسته‌های یادگیری در سال ۱۴۰۰

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی درسی گفت: این سازمان برای مهر سال ۱۴۰۰-۱۴۰۱ بسته‌های یادگیری براساس استانداردهای لازم را تولید می‌کند.
ملکی افزود: زمینه برای یادگیری دانش‌آموزان با تولید بسته‌های کارآمد شکل می‌گیرد. در حال حاضر تولید بسته‌های یادگیری در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی درسی دنبال و مهر ۱۴۰۰-۱۴۰۱ به صورت آزمایشی تدریس می‌شود.
وی تاکید کرد: قرار است یک حدی از بسته‌های یادگیری تولید و در یک سری از مدارس به صورت آزمایشی عملیاتی شود، چرا که اگر این اقدام آزمایش نشود، مطلوبیت کار مشخص نمی‌شود.
رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی درسی همچنین دربارۀ اهم برنامه‌های این سازمان اظهارر داشت: اگر بخواهم این سازمان را در یک جمله تعریف کنم، همان عبارت رهبر معظم انقلاب اسلامی را می‌گویم که فرمودند سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی قلب آموزش و پرورش است.

وی با اشاره به این که سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی درسی محور تمامی فعالیت‌های آموزش و پرورش است، افزود: تمام امور مربوط به آموزش و پرورش به یادگیری و فعالیت این سازمان بستگی دارد، در واقع اگر قلب به درستی کار کند، سایر بخش‌های آموزش و پرورش هم عملکرد مناسبی خواهد داشت.
ملکی گفت:‌ ماموریت اصلی و بنیادین سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی درسی عملیاتی کردن اسناد تحولی است. برنامه‌های جزیی باید به محقق شدن موارد اسناد تحولی یعنی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و برنامۀ درسی ملی منجر شود. یعنی همۀ برنامه‌های جزئی در راستای عملیاتی شدن این دو سند طراحی و تدوین شود.

وی در ادامه با بیان این که هر آنچه که انجام می‌شود در ۱۱ حوزۀ تربیت و یادگیری خلاصه می‌شود، اظهار داشت: حکمت و معارف، قرآن، علوم انسانی، زبان خارجی، سلامت و تربیت بدنی، هنر و زیبا شناختی، بنیان خانواده و فناوری از این موارد است.

ملکی خاطر نشان کرد: همچنین براساس دو سند تحول بنیادین و برنامۀ درس ملی، برنامه‌های درسی باید ۵ ویژگی داشته باشند که مومن پروری، عالم و آگاه پروری، متفکر پروری، اخلاق محوری و عامل محوری از جمله آن‌هاست.

وی تاکید کرد: این ۵ ویژگی باید در ۶ ساحت به تربیت دانش‌آموزان بپردازد. اگر این صورت‌بندی در برنامۀ درسی تحقق پیدا کند، یکی از مراحل اصلی تحول در بعد نرم‌افزاری رخ می‌دهد.

ملکی همچنین دربارۀ سخت افزارهای سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی درسی برای تحقق اهداف یادگیری عنوان کرد: سازمان بستۀ یادگیری تولید می‌کند که این بسته‌ها شامل کتاب، فیلم و نشریات می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.