معرفی آثار برتر آنتوان چخوف

0

 آنتوان چخوف نویسند‌ه‌ روسی که به استاد داستان‌های کوتاه مدرن و درام‌نویس شهره است، در سال ۱۸۶۰ در شهر تاگان روگ در شمال قفقاز متولد شد. او در اوایل سال ۱۸۸۰ تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته‌ پزشکی آغاز کرد و در همین سال نخستین مطلبش با نام خودش چاپ شد و به عنوان مبدأ نویسندگی چخوف ثبت شد. آنتوان کار نویسندگی را به عنوان نویسنده در مجلات فکاهی آغاز کرد. او یکی از بزرگ‌ترین شخصیت‌های ادبی زمان خود محسوب می‌شود. نمایش‌نامه‌هایش همچنان در سراسر جهان به نمایش گذاشته می‌شود. نویسندگان بزرگی از جمله جیمز جویس، ارنست همینگوی، تنسی ویلیامز و هنری میلر از آثارش الهام گرفته‌اند.

ایوانف

ایوانف

ایوانف پنجمین نمایش‌نامه‌ بلند آنتوان چخوف تصویرگر دوران خودکامگی تزار در جامعه‌ روسیه است. این داستان تلخ تنها به همان دوران محدود نمی‌شود، بلکه متعلق به تمامی اقشار و دوران است.
ایوانف نمایشی چهار پرده بوده که در‌ آن  نیکولای ایوانف، مردی است اهل مطالعه و آشنا به ادبیات و فلسفه. او می‌جنگد تا گذشته‌اش را دوباره به دست آورد، پنج سال پیش با آنا پترونا، یک کلیمی که ثروتی ندارد و سخت بیمار است، ازدواج کرده است. اما به‌خاطر بیماری آنا به شدت از خانه و خانواده گریزان است.در جریان این نمایش‌نامه دختری به نام ساشا سخت شیفته ایوانف است و می‌خواهد او را از این زندگی رنج‌آور و غم‌انگیز نجات دهد و همین موضوع منجر به اختلاف میان آنا و ایوانف و فاش کردن بیماری آنا توسط ایوانف می‌شود و … .

سه خواهر

سه خواهر

سه خواهر روایتگر آرمان رهایی نسل جوان و روشنفکر روسیه پیش از انقلاب از ابتذال فرهنگی روسیه تزاری است. این نمایش‌نامه گویای زندگی و دل‌مشغولی‌های خانواده “پروزروف” و سه خواهر به نام‌های “اولگا”،  “ماشا” و “ایرینا” همراه با برادرشان “آندره‌ئی” است که از اوضاع زندگی خود بسیار ناراضی و از آینده ناامید هستند . آنها در شهر «مسکو» رشد یافته‌‌اند، اما یازده سال است که در شهری کوچک، واقع در ناحیه‌ای روستایی در «روسیه» زندگی می‌کنند. شهر «مسکو» در این نمایش‌نامه، نقش برجسته‌‌ای دارد؛ هر سه خواهر همواره به آن شهر می‌اندیشند و پیوسته آرزو می‌کنند روزگاری به شهر آرزوهای خویش بازگردند.«مسکو» در خاطره آنها، شهری است مظهر کمال که شادترین روزهای زندگی خود را در آنجا گذرانده‌اند. آنها اگرچه با مردم آن روستا تفاوت دارند، اما مجبورند همچون آنها عامی رفتار کنند تا جایی که هرکدام‌شان به ازدواج‌هایی روی می‌آورند که با نتایجی که در پی دارد سه خواهر به تدریج از رویاهای خود فاصله می‌گیرند و … .

باغ آلبالو

باغ آلبالو

باغ آلبالو آخرین نمایش‌نامه آنتوان چخوف، به اعتقاد وی اثری کمدی است، اما برخی معتقدند اثری تراژدی بوده که عناصر کمدی دارد. داستان باغ آلبالو تلاش می‌کند تغییرات اجتماعی و تغییر حکومت‌ها را به تصویر بکشد.
این نمایش‌نامه داستان یک زن ثروتمند روسی و خانواده‌اش است که پس از ۵ سال به خانه‌ پدری خود که به خاطر وجود باغ آلبالویی کهنسال که به باغ آلبالو معروف است، بازمی‌گردد. آنها متوجه می‌شوند که باغ آلبالو به دلیل قرض و بدهی در گرو بانک است و با وجود علاقه‌ بسیاری که اعضای خانواده به این ملک دارند، هیچ تلاشی برای حفظ این باغ نمی‌کنند. در نهایت این ملک توسط پسر یکی از خدمتکاران این خانواده خریداری می‌شود… .

خرید کتاب های آنتوان چخوف تا ۱۰درصد تخفیف

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.