معرفی بهترین رمان‌های سال برای بزرگسالان

0
بهترین رمان و داستانی که تاکنون خوانده‎اید، چه بوده است؟
آیا می‎دانید مطالعه داستان به کارکرد مغز کمک کرده و حافظه را تقویت می‎کند؟

محققان بر این باور هستند که مطالعه کتاب در هر زمینه از بروز فراموشی و آلزایمر جلوگیری خواهد کرد. اگر می‎خواهید از هم اکنون کتاب را به برنامه روزانه خود اضافه کنید، بهتر است اصلا به خود سخت نگیرید.

لازم نیست به سراغ کتاب‌های قطور و چند جلدی بروید یا شروع به مطالعه کتاب‌های فلسفی با کلمات و جملات سخت بروید. اگر به شعر علاقمند هستید، حتما لازم نیست دیوان حافظ را برای شروع انتخاب نمایید.شاید بهتر باشد مطالعه خود را با بهترین رمان‌های سال شروع کنید.

در این زمینه کتاب‌های متنوعی وجود دارد که حتما یکی از آنها مورد علاقه و پسند شما قرار خواهند گرفت. مشخص کنید به چه ژانری علاقمند هستید، داستان‌‌های عاشقانه، علمی و تخیلی، تاریخی، پلیسی و جنایی و یا درام. سپس سعی کنید نویسنده‌های مطرح در این زمینه را شناسایی کنید. شاید بتوانید در میان پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز، کتاب مورد علاقه خود را پیدا کنید.

این نشریه به طور هفتگی، آمار پرفروش‌ترین کتاب‌ها را در زمنیه‌های مختلف در اختیار مخاطبان خود قرار می‎دهد. بسیاری از این آثار به زبان فارسی ترجمه شده‌اند.

 معرفی بهترین رمان‌های سال برای بزرگسالان

عقاید یک دلقک، بهترین رمان بزرگسال

“چند ماه پیش وقتی گیتاری به منظور تصنیف و تنظیم سرودهایی که می‌خواستم بخوانم، خریدم، ماری وحشت‌زده این اقدام مرا “کسر شأن” دانست و من به او گفتم پایین‌تر از سطح جویبار فقط فاضلاب قرار دارد. اما ماری متوجه مقصود من از این قیاس نشد و من هم از تشریح و توضیح چنین تصویرهایی نفرت دارم. مردم یا متوجه منظور من می‌شوند یا نمی‌شوند. من یک مفسر نیستم”.  این قسمتی از کتاب “عقاید یک دلقک” نوشته “هاینریش بل” است.

عقاید یک دلقک، بهترین رمان بزرگسال

این کتاب در ژانر فلسفی بوده و مفاهیم عمیق و پایه‎ایی از زبان یک دلقک برای مخاطب بازگو می‎شود. “هانس شینر” همان دلقکی است که قرار است در طول داستان همراه شما باشد. او در حرفه خود بسیار موفق و مشهور است. اما در طی یک اجرا به زمین خورده و از ناحیه زانو دچار آسیب می‎شود. همین امر سبب می‎شود تا او به فکر روایت زندگی خود بیفتد. در طول داستان، مخاطب به وضوح تنهایی دلقک را حس خواهد کرد. شاید تنهایی او زمانی به چشم بیاید که ” ماری” او را به طور ناگهانی ترک می‎کند.

دلقک داستان ما، به همسر خود شدیدا علاقه دارد، عمده اختلافات آنها به مذهب بازمی‎گردد. زمانی که ” ماری” دلقک را ترک می‌کند، گویی او پوچی را بیش از هر زمان دیگری تجربه کرده است. “هانس شینر” شخصیتی غمگین و درون‎گرا دارد. او به شدت از دروغ، دورویی و نیرنگ بیزار است. کتاب ” عقاید یک دلقک” پرسش‎هایی را در ذهن بوجود می‎آورد که شاید علت همه کشمکش‌های انسان‌ها باشد. به همین دلیل توانسته عنوان یکی از بهترین رمان‎های بزرگسال  را به خود اختصاص دهد. شاید نویسنده و قهرمان گتاب می‎خواهند به مخاطب خود بگویند که می‎توان و می‎شود فارغ از هر فکر و مذهبی که دارید، به یکدیگر احترام گذاشته و عقاید یکدیگر را بپذیرید.

خرید کتاب عقاید یک دلقک از گاج مارکت

بهترین رمان بزرگسال؛ من و بوف کور

من و بوف کور” را می‎توان به عنوان یکی دیگر از بهترین رمان‎های بزرگسال معرفی کرد. با شنیدن “بوف کور” بدون شک یاد “صادق هدایت” خواهید افتاد. از انتشار این کتاب چیزی حدود ۷۶ سال می‌گذرد، اما همچنان مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد. در طی این رمان نویسنده سعی دارد مخاطب را با دغدغه‎های صادق هدایت آشنا کرده و بیشتر آن‌ها را درگیر مفاهیم “بوف کور” نماید.

بهترین رمان بزرگسال؛ من و بوف کور

“عباس پژمان” نویسنده کتاب، بر آثار صادق هدایت به اندازه کافی تسلط داشته است. پرسش‎های زیادی پس از مطالعه ” بوف کور” در ذهن او شکل می‎گیرد. در پی یافتن پاسخ، تحلیل‌هایی که در مورد این کتاب نوشته شده است را بررسی می‌کند، اما گویا هیچ‌یک از آن‌ها او را راضی نمی‌کنند. حالا خود او با توجه به بوف کور و پرسش‌های خود، “من و بوف کور” را به رشته تحریر درآورده است. در این کتاب با سه جهان موازی مواجه خواهید شد. در طی داستان نویسنده سعی می‌کند به بررسی نمادهایی که در “بوف کور” بیان شده است، بپردازد.

خرید کتاب من و بوف کور از گاج مارکت

شمس و مولانا در ملت عشق

حتما داستان مولانا و شمس را شنیده‎اید و حتما می‎دانید که این شاعر نامی ایرانی، اشعار خود را تحت تاثیر، شمس تبریزی سروده است.”الیف شافاک” در کتاب “ملت عشق” این داستان برای شما بازگو می‎کند. نویسنده با کلمات و جملاتی ساده، افکار و عقاید شمس را در قالب داستان برای مخاطب بیان کرده است و می‎توان گفت همین امر سبب شده است تا “ملت عشق” یکی از بهترین رمان‎های بزرگسالان باشد. شاید یکی از زیباترین قسمت‎های کتاب، حضور شمس در میخانه و یا ملاقات‎های پی‎در پی او با یک زن روسپی است.     مردم او را عارف می‎دانند اما حضور او در چنین اماکنی و مراوده او با چنین افرادی، از نظر مردم قابل قبول نیست. اما گویی مولانا ظاهر امر را رها کرده و به مقصود شمس پی می‎برد. از این همین رو مرید او می‎شود.

شمس و مولانا در ملت عشق

مست را شلاق را می‎زنند و زن روسپی را به دیده تحقیر نگاه می‎کنند، اما همان آدم‌ها هر یک به نوعی درصد سوءاستفاده از آن‌ها هستند. زمانی که  محتسب “سلیمان” مست را شلاق می‎زند. شمس  او را به دوش کشیده و به منزل می‎رساند و یکی از قواعد خود را برای او بیان می‌کند:” به هر کدام ما صفاتی جداگانه عطا شده است. اگر خدا می‎خواست همه عیناً مثل هم باشند، بدون شک همه را مثل هم می‌آفرید. محترم نشمردن اختلاف‌ها و تحمیل عقاید صحیح خود به دیگران، بی‌احترامی است نسبت به نظام مقدس خدا”.

خرید کتاب ملت عشق از گاج مارکت

بهترین رمان بزرگسال؛ عقل و احساس

انسان همیشه درگیر جدالی است که بین عقل و احساس وجود دارد. درست همان جایی که عقل شما را از انجام دادن کاری باز می‎دارد، قلب دستور انجام دادن آن را می‎دهد. نمی‎دانید به حرف کدامیک گوش کنید. هر کدام دلایل خود را دارند، اما شاید در بیشتر مواقع این قلب باشد که بر عقل غلبه می‌کند.

کتاب ” عقل و احساس” یکی از بهترین رمان‌هایی است که در این زمینه نوشته شده است. داستان در مورد دو خواهر است. یکی براساس عقل و منطق خود به زندگی و مسائل مربوط به آن نگاه می‎کند و دیگری به صدای قلب خود گوش فرا داده است. همین امر سبب می‎شود تا زندگی و عاقبتی کاملا متفاوت از هم داشته باشند. اگر می‎خواهید یکی از بهترین رمان‎های عاشقانه را مطالعه کنید، شاید کتاب “عقل و احساس” گزینه مناسبی باشد.

بهترین رمان بزرگسال؛ عقل و احساس

“جین آستین” عاشقانه‎نویس مشهور جدال عقل و احساس را برای شما تعریف خواهد کرد. در طی داستان درمی‎یابید که عقل و احساس در کنار یکدیگر به شما کمک خواهند کرد تا تصمیم درستی بگیرید. نمی‎توانید تنها یکی از آنها را مورد توجه قرار دهید. داستان این کتاب، دستمایه فیلمسازان نیز قرار گرفته است.

خرید کتاب عقل و احساس از گاج مارکت

بهترین رمان‌های محمود دولت آبادی

“محمود دولت آبادی” همان نویسنده مشهور رمان “کلیدر” است. اگر اهل کتاب و مطالعه باشید، امکان ندارد محمود دولت آبادی را نشناسید و اگر قصد دارید از هم اکنون، به سراغ مطالعه بهترین رمان‎های بزرگسال بروید، شاید بهتر باشد با کتاب‌های این نویسنده کار خود را آغاز کنید. در آثار او مشخصه‎های خاصی را پیدا خواهید کرد که از آن جمله می‎توان به امیدواری، عشق به پدر، قناعت، صبر و … اشاره کرد. همچنین ارادت خاصی به صادق هدایت نیز دارد.

او در طی دوران زندگی خود مشاغلی مانند کشاورزی، چوپانی، دوچرخه‎سواری، حروفچین چاپخانه، ویزیتور روزنامه کیهان و … را تجربه کرده است و می‎توان گفت در نوشته‌های خود  به نوعی از آنها نیز الهام گرفته است. در هر حال با خواندن کتاب‌های “محمود دولت آبادی” حس و حال خوبی پیدا خواهید کرد. کتاب “جای خالی سلوچ”  یکی از بهترین رمان‎های بزرگسال معرفی شده است. در این کتاب با روایت زندگی سخت یک زن روستایی مواجه می‎شوید. زنانی که  هنوز آفتاب نزده از خواب برمی‎خیزند و تا زمانی که همه به خواب نرفته‎اند، نمی‎خوابند.

بهترین رمان‌های محمود دولت آبادی

دولت آبادی این داستان رئالیستی را پس از گذراندن سه سال حبس، شروع به نگارش کرده است. داستان از جایی شروع می‌شود که “سلوچ” مرد خانواده “مرگان” و فرزندانش را به بهانه یافتن کار، به یکباره ترک می‎کند. “جای خالی سلوچ”  کتابی است که شما را با مقاومت و دردهای یک زن روستایی به سبک واقع‎گرایانه آشنا می‎سازد. نویسنده چنان با کلمات و توصیفات خود شما را به درون داستان می‎کشاند که سعی می‌کنید به “هاجر” دختر “مرگان” کمک کنید تا به عقد مردی که سال‌ها از او بزرگتر است درنیاید. باید این کتاب را مطالعه کنید، تا درک نمایید چرا به عنوان یکی از بهترین رمان‎های بزرگسال پیشنهاد شده است.

خرید کتاب جای خالی سلوچ از گاج مارکت

حکم مرگ؛ کتاب جدال انسان با مرگ

میل به جاودانگی چنان در بشر می‎جوشد که همه تلاش خود را می‎کند تا از نیستی و مرگ نجات یابد. این موضوع دستمایه نوشتن یکی از بهترین رمان‎های بزرگسالان شده است. موریس بلانشو” نویسنده، فیلسوف و نظریه‎پرداز مشهور فرانسوی قصه زنی را برای شما تعریف می‎کند که در بستر بیماری است، اما همه تلاش خود را می‎کند تا با مرگ مواجه نشود. در این کتاب با دو موضوع کاملا موازی با یکدیگر مواجه خواهید شد. در ابتدا با زنی به نام “ژ” آشنا می‌شوید.

حکم مرگ؛ کتاب جدال انسان با مرگ

با خواندن توصیفات نویسنده می‌پندارید که این زن، معشوقه راوی بوده و در عین حال به یک بیماری سخت و لاعلاج مبتلا شده است. شاید با مطالعه کتاب ابتدا و انتهای وقایع را درک نکنید، در حقیقت ویژگی مرگ نیز همین است و نمی‎توان برای آن ابتدا و انتهایی در نظر گفت. وقایع داستان در فضایی اندوه و تاریک رخ می‎دهد، چنانکه مخاطب نیز با شخصیت‎های داستان برای مهار کردن مرگ همراه خواهد شد.

خرید کتاب حکم مرگ از گاج مارکت

قلعه حیوانات یکی از بهترین رمان‌های بزرگسال را مطالعه کنید.

نام ” قلعه حیوانات” را حتما شنیده‎اید. داستان به ظاهر درباره حیواناتی است که از بهره‌کشی بیش از حد صاحب خود به ستوه آمده‌اند. آن‌ها سالیان سال، در این وضعیت بوده‎اند و هرگز جرات سرپیچی نداشته‎اند. با مرگ یکی از حیوانات و همچنین سفارش او تصمیم   می‎گیرند، دیگر تن به بردگی ندهند. داستان از زبان حیوانات روایت می‎شود، اما در واقع به بی‎عدالتی‌هایی که در جامعه بشری رخ می‏‌دهند، طعنه می‎زند.

در طی داستان حیوانات قوانین خاصی را در بین خود وضع می‎کنند. در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:” همه آن‌ها که روی دوپا راه می‌روند دشمن هستند، همه آن‌ها که چهارپا یا بالدار هستند، دوستند، هیچ حیوانی حق پوشیدن لباس را ندارد، هیچ حیوانی حق خوابیدن در تخت را ندارد، هیچ حیوانی حق نوشیدن الکل را ندارد، هیچ حیوانی حق کشتن حیوان دیگری را ندارد وهمهٔ حیوانات باهم برابرند.” همه چیز خوب پیش می‎رود تا اینکه بین خوک‎ها اختلاف می‎افتد.

قلعه حیوانات یکی از بهترین رمان‌های بزرگسال را مطالعه کنید.

 

نویسنده کتاب را حتما می‎شناسید. ” جورج اورول” با زبانی طنز آلود، ساده و روان مفاهیم و اتفاقات را بیان می‌کند. مطالب چنان سمبلیک و نمادین نوشته شده‎اند، که ذهن مخاطب با موضوع اصلی درگیر خواهد شد.

در قسمتی از این کتاب از زبان ” بنجامین” الاغ داستان چنین می‌خوانیم: ” خدا به من دمی عطا کرد که مگس‌ها را برانم ولی کاش نه دمی داشتم و نه مگسی آفریده می‌شد.” بنجامین نماینده گروهی در جامعه است که نسبت به مسائل، بی‌خیال هستند، اما در عین بی‌خیالی، متوجه نکات ریزی می‎شوند که از دید دیگران پنهان مانده است. ” قلعه حیوانات” مانند ” شازده کوچولو” از آن دست کتاب‎هایی است که باید در بین کتاب‌های خود داشته باشید. مطمئن باشید از خواندن آن لذت خواهید برد.

خرید کتاب قلعه حیوانات از گاج مارکت

پیرمرد و دریا بهترین رمان بزرگسالی که باید بخوانید.

کتاب” پیرمرد و دریا”  نوشته ” ارنست همینگوی”  را به فهرست بهترین رمان‎های بزرگسال، اضافه کنید. داستان در مورد پیرمردی است که به مدت ۸۴ روز صیدی نکرده است. در روز ۸۵ ، سوار قایق خود شده و از ساحل بسیار فاصله می‎گیرد. در نهایت او می‎تواند یک نیزه ماهی بزرگ را صید نماید، اما برای این منظور دو روز و دو شب تلاش می‌کند.

پیرمرد و دریا بهترین رمان بزرگسالی که باید بخوانید.سرانجام با همه سختی‎ها ماهی را به درون قایق  می‌کشاند، اما خون ماهی در آب جاری شده است و به همین دلیل کوسه‎ها به سمت پیرمرد، قایق و صید او حمله می‎کنند. پیرمرد در جدال با کوسه‎ها چندان موفق نیست و در واقع زمانی که به ساحل می‎رسد تنها اسکلتی از آن باقی مانده است. پیرمرد  خود را به دلیل صید ماهی سرزنش می‎کند. قایق را به کنار ساحل گذاشته و برای استراحت به کلبه خود می‏رود. روز بعد ماهیگرانی را می‎بیند که دور قایق او جمع شده‎اند….. .

خرید کتاب پیرمرد و دریا از گاج مارکت

خرید بهترین کتاب‌های رمان‌ از گاج مارکت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.