معرفی بهترین کتاب‌های آموزش عکاسی از طبیعت

این ژانر که سرشار از احساس سر زندگی و هیجان است مورد علاقۀ بسیاری از طبیعت دوستان و عکاسان می‌باشد.

0

از ژانرهای مورد علاقۀ دوستداران محیط زیست و  طبیعت ژانر عکاسی از طبیعت می‌باشد. از مزایای این ژانر می‌توان به فراوانی سوژه در محیط زندگی اشاره نمود. این ژانر از طبیعت عکاسی شامل مناظر طبیعی نواحی بکر و دست نخورده طبیعت همچون حیات وحش، دریا، آسمان و جنگل می‌باشد.

این ژانر که سرشار از احساس سر زندگی و هیجان است مورد علاقۀ بسیاری از طبیعت دوستان و عکاسان می‌باشد.

از مهم‌ترین موارد ویرایش عکس‌های طبیعت این موضوع می‌باشد که نباید هیچ موردی به عکس اضافه یا از آن حذف گردد همچنین نباید عنصری جا به ‌جا شود و فقط تغییر سایز، برش عکس، اصلاح نوری عکس و اصلاح رنگ اصلی عکس امکان ‌پذیر است.

ملاک اصلی این ژانر تصویربرداری از محیط طبیعی بدون حضور انسان یا سازه‌های انسانی است و در این مقاله سعی بر ارائۀ این بحث جذاب داریم.

 

 پیشنهاد گاج مگ: دانستنی‌های علم ستاره‌شناسی

کتاب‌های آموزش عکاسی از طبیعت

عکاسی از جمله هنرهای نابی است که به واسطۀ ثبت لحظات، شما را وادار به حضور در آن لحظه می‌کند.  عکاس برای ثبت تصاویر از قبل برنامه‌ریزی نمی‌کند چه منظره‌ای را ثبت کند و این باعث جذابیت بیشتر عکس می‌شود. برای شروع یادگیری می‌توان از کتاب‌های آموزش عکاسی نیز استفاده نمود.

 

♦نورسنجی در عکاسی نورسنجی در عکاسی

یادگیری انواع نورهای مختلف در ثبت عکس از اساسی‌ترین مفهوم هایی است که لازمه عکاسی می‌‌باشد که آشنایی با انواع آن جز الزامات است و عکاسی بدون نور معنایی ندارد زیرا عکاسی به نور وابسته است. از عوامل موثر بر نوردهی در عکس می‌توان به میزان دیافراگم، سرعت شاتر و میزان حساسیت نور اشاره کرد. در صورتی که شما عکاس مبتدی هستید از گزینه‌های موجود در دوربین عکاسی همانند حالات اتوماتیک عکاسی از منظره، پرتره و موارد دیگر می‌توانید بهره ببرید.

برای افرادی که به صورت حرفه‌ای عکاسی انجام می‌دهند کتاب نورسنجی در عکاسی پیشنهاد می‌شود . این کتاب تالیف شده با بیانی ساده نحوۀ تنظیم نورسنجی در دوربین را به صورت حرفه‌ای آموزش می‌دهد و از برترین کتاب‌هایی است که توسط بسیاری از عکاسان جهت شروع عکاسی و آشنایی با مفاهیم ابتدایی نورپردازی در عکاسی پیشنهاد و تدریس می‌‌گردد.

 

♦چشم عکاس چشم عکاس

ویژگی عکاس حرفه‌ای و چیزی که عکس‌های یک عکاس حرفه‌ای از سایر عکس‌ها متمایز می‌کند، نحوۀ ترکیب‌بندی و طراحی عکس است. یکی از مهم‌ترین وجوه تمایز یک عکس واقعی با سایر عکس‌ها آشنایی با مفاهیم درکنار هم قرار گرفتن اجزا، طراحی و ترکیب‌بندی در عکاسی است که در آن عکاس به این اقدامات که شامل چگونه با هم ارتباط دادن اشکال و اینکه چگونه فضاهای یک عکس می‌تواند تکمیل شود و تمام اجزای موجود در عکس نوعی وحدت داشته باشند، توجه می‌کند.

درک اصول قرارگرفتن سوژه‌ها و نحوۀ بهره‌گیری از سوژه‌ها به نحو احسن، از دیگر مورادی است که در طراحی و دید عکاس ضروری محسوب می‌شود.

 

 

 

♦ذهن عکاس ذهن عکاس

تهیۀ عکس خلاقانه در عکاسی از مقولاتی است که در کتاب ذهن عکاس به عنوان کتاب دید خلاقانه در عکاسی می‌توان به آن پرداخت.

هدف این کتاب این است که روش‌های تشخیص یک فرصت عکاسی به عکاس آموزش داده می‌شود و روش‌هایی که باعث خلق نتیجۀ عکس‌های عادی می‌شود را به چالش می‌کشد.

در این کتاب طبق فرآیندی توصیفی گفته می‌شود که چگونه عکاس می‌تواند هدف عکس را بیان ‌کند که مردم به آن عکس توجه کنند و از آن لذت ببرند.

کتاب از روش اختصاصی خود برای آموزش معیارها و روش‌های عکاسی خلاقانه می‌پردازد و ضمن ارائۀ دقیق تعاریف لازم، با بیانی ساده و نشان دادن راه‌ها و عکس‌های فراوان مطلب را به خواننده آموزش داده است. علاقه‌مندان برای خرید این کتاب می‌توانند به سایت گاج مارکت مراجه کنند.

 

♦ترکیب‌بندی در عکاسی ترکیب‌بندی در عکاسی

ترکیب‌بندی عکاسی به جایگاه قرار گرفتن سوژه و ارتباط زیبایی شناسی ما بین المان‌های داخل کادر گفته می‌شود. ترکیب‌بندی از اجزا اصلی تشکیل‌دهندۀ عکس می‌باشد که جایگاه مهمی در رساندن مفهوم عکاس به بیننده دارد. برای انواع ترکیب‌بندی جز قوانین ثابت موجود، قوانین از پیش تعیین شده یا قوانین مشخص و سراسری وجود ندارد.

این کتاب تحلیل ریزبینانه‌ای از ترکیب‌بندی، تکنینک‌های ثبت عکس به صورت خلاقانه و ارائۀ اصول اساسی و بنیادی هنر ترکیب‌بندی است. در حقیقت برای عکاسان مبتدی و حرفه‌ای زمانی امکان ثبت خلاقانه بیشتر فراهم می‌آید که با شناخت درک دید مخاطب و مبتنی بر تکنیک‌های ارائه شده به ثبت و تهیۀ عکس فعالیت انجام دهند.

علاقه‌مندان این حوزه می‌توانند با خرید اینترنتی کتاب های آموزش عکاسی از جمله این کتاب که از برترین کتاب‌های ترکیب‌بندی است به درک بهتر ثبت خلاقانۀ عکس بپردازند.

 

♦رنگ در عکاسی رنگ در عکاسی

رنگ‌بندی در عکاسی از ازرشمندترین ابزارها در تهیۀ عکس محسوب می‌شود. احساسات بخش مهمی از یک عکس هستند که عکاس می‌تواند با عکسی که می‌گیرید عواطف موجود در فضا را به بیننده منتقل کند و این رساندن عواطف با انتخاب ترکیب رنگ سوژه‌ها امکان‌پذیر است.

شما در یک عکس شاید هیچگاه بینندۀ عکس را مشاهده نکنید یا با هم در مورد عکس ثبت شده صحبتی نکنید اما عکاس در آن عکس باید بتواند تمام احساساتی که از فضای موجود دریافت می‌کند را به ببینده عکس القا کند.

از شاخص‌ترین کتاب‌های شناسنایی رنگ می‌توان به کتاب رنگ در عکاسی اشاره کرد. که نوشتۀ یوهانس ایتن است که نویسندۀ کتاب ترکیب‌بندی در عکاسی نیز می‌باشد و این کتاب مکمل اثر نامبرده از نویسنده محسوب می‌شود.

آشنایی با نظریه های مختلف رنگ‌ شناسی، تاثیر روانی رنگ‌ها و موراد دیگر از مهم‌ترین موارد بحث این کتاب می‌باشد.

 

در نهایت باید بدانید که برای ثبت یک عکس خوب، خواندن کتاب آموزش عکاسی از طبیعت باعث بالاتر رفتن سطح دانش عکاسی‌ و ثبت عکس با لذت بیشتر خواهد شد.

 


منابع: didnegar / skypix

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.