ممنوعیت ثبت‌نام کلاس‌ دهمی‌ها بدون برگۀ هدایت تحصیلی

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش دربارۀ اینکه چرا هر ساله برخی مدارس غیردولتی بدون توجه به اولویت‌های فرم هدایت‌تحصیلی، دانش‌آموز را در هررشته‌ای که تمایل داشته باشد ثبت‌نام می‌کنند؟ گفت: قطعا نباید اینکار انجام شود و تخلف است و اگر موردی باشد باید با آن برخورد شود. ظرفیت مدارس غیردولتی هم جدای از ظرفیت مدارس دولتی نیست و اگر ظرفیت نداشته باشند نمی‌توانند ثبت‌نام کنند.

0

به گزارش گاج‌مگ، به نقل از خبرگزاری ایسنا، با بیان اینکه دو فرم شمارۀ ۶ و ۷ به منظور هدایت تحصیلی در اختیار دانش‌آموزان کلاس نهم قرار می‌گیرد و این فرم‌ها از ۲۳ تیرماه قابل دریافت به صورت غیرحضوری هستند گفت: فرم شماره ۶ جنبۀ توصیه‌ای دارد و فرم شماره ۷ براساس عملکرد تحصیلی دانش‌آموز و ظرفیت منطقه تعیین می‌شود.

  • وی در پاسخ به اینکه اگر دانش‌آموزی قصد انتخاب رشته‌ای را داشته باشد که در اولویت‌های پایین‌تر قرار دارد می‌تواند آن را انتخاب کند؟

گفت: به شرط آنکه دانش‌آموز کف نمره را کسب کرده باشد و منطقه نیز ظرفیت داشته باشد می‌تواند به آن رشته برود.

  • کاظمی در پاسخ به اینکه آیا امکان انتخاب رشته‌ای که در فرم هدایت تحصیلی دانش‌آموز ذکر نشده وجود دارد؟

اظهار کرد: وقتی رشته‌ای جزو اولویت‌های دانش‌آموز نیست، به این معناست که وی کف نمره را کسب نکرده است و نمی‌تواند به آن رشته برود. به عنوان مثال کف نمرۀ درس ریاضی برای ورود به رشتۀ ریاضی ۱۴ است.

  • معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش دربارۀ اینکه چرا هرساله برخی مدارس غیردولتی بدون توجه به اولویت‌های فرم هدایت تحصیلی، دانش‌آموز را در هررشته‌ای که تمایل داشته باشد ثبت‌نام می‌کنند؟

اظهار کرد: قطعاً نباید اینکار انجام شود و تخلف است و اگر موردی باشد باید با آن برخورد شود. ظرفیت مدارس غیردولتی هم جدای از ظرفیت مدارس دولتی نیست و اگر ظرفیت نداشته باشند نمی‌تواند ثبت‌نام کنند.

  • وی همچنین دربارۀ اینکه چرا رشته‌های فنی و حرفه‌ای دارای اولویت الف و ب است؟

گفت: علت انتخاب اولویت الف و ب برای رشته‌های فنی و حرفه‌ای این است که متقاضی ورود به این دوره بالا رفته است و تا زمانی که افراد دارای اولویت “الف” مهلت ثبت‌نام دارند، افراد در اولویت “ب” نمی‌توانند ثبت‌نام کنند.

کاظمی افزود: یکی از راهکارهای موجود برای پاسخگویی به همه تقاضا، افزایش ظرفیت هنرستان‌های فنی و دیگری دریافت خدمات از بخش خصوصی و برونسپاری است که در معاونت آموزش متوسطه تدابیر خاصی برای آن اندیشیده شده است تا بتوانیم به شاخص توسعۀ رشتۀ فنی در برنامه ششم توسعه برسیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.