موفق‌ترین افراد جهان

تاکنون از خود پرسیدید که چرا نام برخی افراد برای همیشه بر صفحۀ تاریخ حک می‌شود؟

0

پاسخ این است که موفق‌ترین افراد در جهان کسانی هستند که دنیا را در جهت مثبتی تغییر می‌دهند و زندگی را برای میلیون‌ها انسان بهتر و راحت‌تر می‌کنند. این افراد به اهداف خود دست پیدا کرده و از توانایی‌های خود نهایت استفاده را برده‌اند.

در این مقاله می‌خواهیم با ۱۰ نفر از موفق‌ترین افراد جهان توی عرصه‌های مختلف آشنا شویم.

عرصۀ تجارت

کرنلیوس وندربیلت؛ فرمانروای صنعت حمل‌ونقل آبی و ریلی آمریکا

کرنلیوس وندربیلت کارآفرینی آمریکایی بود و با سرمایه‌گذاری در صنعت حمل‌ و نقل و راه‌آهن در قرن ۱۹، ثروت عظیمی بدست آورد. او در سنین جوانی و درکنار پدرش کسب‌وکار را شروع کرد که درنهایت به یکی از پیش‌گامان حمل‌ونقل آبی در کشور تبدیل شد سپس با سرمایه‌گذاری در صنعت راه‌آهن موفقیت‌های زیادی به دست آورد.

در اسناد متعدد تاریخی لقب ناخدا برای وندربیلت استفاده شده، او بیشتر به‌خاطر مالکیت خط آهن مرکزی نیویورک شناخته می‌شود. تی‌جی استایلز، نویسندۀ زندگینامۀ وندربیلت، او را پایه‌گذار زیرساخت‌های حمل‌ونقل در آمریکا می‌داند. به عقیده‌ی او، وندربیلت با ارائه‌ی روش‌ها و نوآوری‌های جدید در مدیریت و اداره‌ی کسب‌وکار، پایه‌های جهان تجاری امروز آمریکا را بنا کرد.

اندرو کارنگی؛ اسطوره فعالیت‌های خیرخواهانه و کارآفرینی

اندرو کارنگی مهاجر فقیر اسکاتلندی آمریکایی بود که به یکی از کارآفرینان موفق آمریکا در طول انقلاب صنعتی تبدیل شد. کارنِگی، بعد از تاسیس شرکت فولاد کارنِگی، جزو ثروتمندان آمریکا شد. او صنعت‌گر، تاجر و خیّری مشهور بود که به‌عنوان ثروتمندترین فرد جهان در آن دوران شناخته می‌شد. به‌علاوه، مقایسه‌ی ثروت او با نرخ کنونی ارزش پول، او را ثروتمندترین فرد تاریخ ایالات متحدۀ آمریکا می‌کند. او ثروت خود را وقف فعالیت‌های بشردوستانه ازجمله تأسیس مؤسسات علمی، آموزشی و فرهنگی کرد. بسیاری از مؤسساتی که کارنِگی آن‌ها را تأسیس کرد، هنوز هم درحال فعالیت و خدمت به افراد هستند. از این بین می‌توان به دانشگاه کارنِگی_ملون که در اوایل دهه‌ی ۱۹۰۰ تأسیس شد اشاره کرد.

 

عرصۀ نویسندگی

استفن کینگ؛ خالق اثرهای ادبی در گونه‌های وحشت و خیال‌پردازی

استفن کینگ فرمانروای ژانر وحشت و رازآلود ادبیات جهان است او تاکنون بیش از ۱۰۰ اثر در قالب داستان کوتاه و رمان منتشر کرده است، نبوغ و ایده‌های این نویسنده تمامی ندارد. او مدام از طرح و قصه‌ای تازه‌ رونمایی می‌کند، بدون اینکه هیچ کدام از آثارش به دیگری شباهت داشته باشد با اینکه طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارد اما حال خوب و رضایت درونی خودش در اولویت قرار دارد، معتقد است که یک نویسندۀ خوب نباید وقتش را با راضی کردن مخاطبان تلف کند، به همین دلیل است که ایده‌های سخت و جدید را به کلیشه‌های آسان ترجیح می‌دهد. کینگ نویسنده‌ای است که بی‌محابا می‌نویسد، بدون این که ذره‌ای تردید در نوشتن هولناک‌ترین داستان‌ها داشته باشد. در آثار او همیشه ردپایی از خون‌آشام‌ها، حیوانات وحشی مرده و قاتلان فراری دیده می‌شود. این نویسنده‌ی باهوش، علاوه‌بر داستان‌پردازی‌های خاص و متفاوت، از سرعت نگارش بالایی هم برخوردار است. به محض این که ایده‌ای به ذهنش خطور می‌کند، دست به کار می‌شود و طی مدتی کوتاه، یک پیش‌نویس تمام و کمال را به ناشرش تحویل می‌دهد.

 

عرصۀ سینما و تلویزیون

اوپرا وینفری؛ موفق‌ترین زن کارآفرین دنیا

اوپرا به عنوان ثروتمندترین آمریکایی آفریقایی‌تبار قرن بیستم رتبه‌بندی شده‌است. او در زمینه‌های مختلف فعالیت‌های انسان‌دوستانه زیادی انجام داده و بزرگ‌ترین خیّر و نیکوکار سیاه‌پوست در تاریخ آمریکا به‌شمار می‌رود. بر اساس برخی ارزیابی‌ها اوپرا وینفری بانفوذترین زن در جهان محسوب می‌شود. وی در میان قدرتمندترین افراد جهان در رتبۀ ۴۵ قرار دارد. اپرا معتقد است کلیدهای رفتاری را که افراد از شخصیت خود بروز می‌دهند، باید سریعا شناسایی کرد. وقتی وجه و بُعدی از شخصیت یک فرد را می‌بینیم، باید حساب کار دست‌مان بیاید و همان زمان به شناخت و درک از آن‌ها برسیم. در شناخت دیگران باید هوشیاری به‌خرج داد و هر کس را به‌موقع شناخت.

 

عرصۀ ورزش

ادسون آرانتس دو ناسیمیونتو (ملقب به پله)؛ امپراطور فوتبال

پله سه جام جهانی در دوران بازیکنی خود کسب کرد و رکوردهای بسیاری را شکست از القاب دیگر او «او ری» (شاه) و «پرولا نگرا» (مروارید سیاه) بودند. او عموما بزرگ‌ترین و بهترین بازیکن تاریخ جهان فوتبال شناخته می‌شود. پله در تمام دورانی که فوتبال بازی می‌کرد موفق به بردن توپ طلا نشده بود در حالیکه توپ طلا از سال ۱۹۵۶ میلادی اهدا می‌شد (یعنی اولین سال بازی او در تیم سانتوس)؛ چرا که توپ طلا آن موقع تنها به بازیکنان اروپایی داده می‌شد. جالب است بدانید که او اولین بازیکنی در تاریخ فوتبال است که ۱۰۰۰ گل به ثمر رسانده و وقتی ۱۰۰۰ اُمین گل خود را به ثمر رساند، این گل را به کودکان فقیر و بی سرپرست برزیل تقدیم کرد.

مایکل فلپس؛ شناگری آمریکایی

مایکل فلپس پرافتخارترین قهرمان تاریخ بازی‌های المپیک و همچنین رکورددار کسب بیش‌ترین مدال در یک دوره المپیک است. او در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۴ در یونان، در حالیکه تنها ۱۹ سال داشت توانست ۸ مدال المپیک را به گردن آویزد که ۶ مدال از آن‌ها طلا بود. مایکل فلپس با دریافت هشتمین مدال طلای خود در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۸ پکن، در آن سال به عنوان دارنده بیش‌ترین مدال طلا در تاریخ المپیک (۱۴ مدال) رسید و از لحاظ تعداد مدال در یک دوره المپیک نیز از رکورد شناگر آمریکایی مارک اسپیتز در بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۷۲ پیشی گرفت.

 

راجر فدرر؛ بازیکن تنیس حرفه‌ای

فدرر بازیکن سوئیسی حرفه‌ای تنیس است. که بسیاری از گزارشگران ورزشی، منتقدان تنیس، بازیکنان گذشته و حال، او را برترین تنیسور تاریخ می‌دانند. فدرر برای ۲۳۷ هفته پیاپی و در مجموع بیش از ۳۰۲ هفته در جایگاه اول فهرست مردان شماره ۱ تنیس جهان بوده‌است.

فدرر ۲۰ گرند اسلم تنیس را به دست آورده‌است که از هر بازیکن مرد دیگری بیشتر است. او اولین تنیسوری است که پس از متسویلاندر توانسته در یک فصل، از بین چهار گرند اسلم موجود، قهرمانی در سه گرند اسلم را از آن خود کند. راجر فدرر در کنار بیورن برگ، رکورددار قهرمانی متوالی در مسابقات تنیس ویمبلدون است. او پنج سال متوالی قهرمان مسابقات تنیس ویمبلدون بوده‌است.

راجر فدرر در سال ۲۰۱۸ برای شانزدهمین بار پیاپی از سوی هواداران به عنوان محبوب‌ترین بازیکن مرد تنیس جهان انتخاب شد. فدرر از سال ۲۰۰۳ این جایزه را به خود اختصاص داده‌است.

 

عرصۀ سیاست

جرج واشنگتن؛ اولین رئیس جمهور آمریکا

جرج واشنگتن ژنرال ارتش، سیساست‌مداری بلندپایه که از رهبران انقلاب آمریکا و نخستین رئیس جمهور آمریکا بود که این سمت را از سال ۱۷۸۹ تا سال ۱۷۹۷ در دست داشت. این هشت سال مصادف است با آخرین سال‌های حکومت سلسله زندیه و به قدرت رسیدن سلسله قاجار در ایران. او از مهم‌ترین چهره‌های تاریخ ایالات متحره آمریکا است. نقش او به‌خصوص در کسب استقلال برای مستعمرات آمریکایی و سپس متحد کردن آن‌ها زیر پرچم حکومت فدرال ایالات متحده قابل توجه است. او از گروهی از مردم مسلح به کمک دولت‌های فرانسه و اسپانیا ارتش بزرگی ساخت که نهایتاً موفق به شکست نیروهای بریتانیایی در جنگ انقلاب آمریکا (۱۷۸۳- ۱۷۷۵) شدند.

نلسون ماندلا؛ رهبر آَشتی و آزادی

نخستین رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی که در انتخابات دموکراتیک عمومی برگزیده شد نلسون ماندلا بود، که زندگی خود را وقف مبارزه با نژادپرستی و برخورداری مردم آفریقای جنوبی از آزادی و حقوق یکسان کرد. او به خاطر دخالت در فعالیت‌های مقاومت مسلحانه مخفی محاکمه و زندانی شد، همچنین همواره پایبند به عدم توسل به خشونت بود. ماندلا متهم به تحریک مردم و تلاش برای سرگونی حکومت و محکوم به حبس ابد شد. وی سرانجام پس از تحمل ۲۷ سال حبس که بیش‌تر آن را در یک سلول در جزیره بروبن سپری کرده بود آزاد شد. ماندلا پس از آزادی از زندان در سال ۱۹۹۰، سیاست صلح‌طلبی را در پیش گرفت و این امر منجر به تسهیل انتقال آفریقای جنوبی به سمت دموکراسی‌ای شد که نماینده تمامی قشرها مردم باشند.

عرصۀ علم و دانش

لئونارد اویلر؛ بزرگ‌ترین ریاضی‌دان تاریخ

لئونارد اویلر ریاضی‌دان، فیزیک‌دان، منجم، استاد منطق و مهندس سوئیسی بود که در علوم‌های دیگری همچون مکانیک، دینامیک، دینامیک سیالات، اپتیک، نجوم و نظریه‌های موسیقی نیز فعالیت داشته است. او کشفیات و نظریات ارزشمند و تأثیرگذاری در علم ریاضی از خود بر جای گذاشت که از نظریات مهم‌اش می‌توان به “محاسبات نامتناهی” و نظریه “گراف” اشاره کرد. اویلر در بسیاری از شاخه‌های علم ریاضی مانند توپولوژی و آنالیز عددی نیز نقش پیشگامی داشت. تحقیق‌ها و مطالعات او پایه گذار بسیاری از واژه‌ها و مفاهیم ریاضیات مدرن امروزی است. از این موارد ترمینولوژی در آنالیزهای ریاضی می‌توان به عبارت “تابع ریاضی” اشاره کرد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.