مکان‌های دیدنی و جذاب سراسر ایران

0

مکان‎های دیدنی و جذاب ایران آنقدر زیاد است، که سالیان سال می‎توانید به هر گوشه و کنار آن مسافرت کنید. با هر سفر، تجربه‎ای جدید خواهید داشت. کشورمان ایران، چنان در تمدن سابقه دارد که با همه زخم‎هایی که به او و مردمانش وارد شده است، همچنان پابرجاست.

ایران فقط از نظر آب و هوایی و منطقه جغرافیایی متنوع نیست، در هر سفر گردشگری، با اقوامی مواجه خواهید شد که هنوز به رسم ورسومات خود شدیدا پایبند هستند. شاید باورش سخت باشد در دنیای مدرنی که زندگی می‎کنیم، نقاطی از ایران وجود دارند که هنوز طبیعت بکر خود را حفظ کرده و مردمان آن هنوز با تکنولوژی و امکانات غریبه هستند.

به هر استان، شهر و روستایی که سفر کنید با چیزهای شگفت‎انگیز زیادی مواجه خواهید شد که تخت جمشید و سازه‎های آبی شوشتر تنها گوشه‎ای از آن هستند.

مکان‌های دیدنی و جذاب ایران را دل کویر بیابید.

هیچ چیز مانند کتاب ” کویر” دکتر شریعتی نمی‎تواند کویر را اینگونه زیبا توصیف کند. آنجا که سر بر بالین می‌گذارد و نگاهش به آسمان شب کویر گره می‎خورد. امکان ندارد این توصیف را بشنوید، و دلتان برای دیدار کویر نلرزد.

جایی که آسمان و زمین آنقدر بهم نزدیک به نظر می‎رسند که می‎توانید دست‌هایتان را بلند کنید و ستاره خود را بچینید. باید شب کویر را دیده باشید تا عظمت و زیبایی آسمان را درک کنید. با کلمات نمی‎شود آن را بیان کرد.

کهکشان راه شیری چنان از شما از دلربایی می‎کند که بدون هیچ اراده‌ای فقط از زیبایی‌های او توصیف می‌کنید. خبری از نورهای ادیسون نیست، صدایی جز صدای کویر به گوش شما نمی‎رسد. چشم‌هایتان در طول شب، یک لحظه پلک نخواهد زد. شاید شب کویر، تنها شبی باشد که آرزو می‌کنید صبح نشود. در کویر مصر می‎توانید این تجربه دل‎انگیز را داشته باشید.

کویر مصر در منطقه خور و بیابانک استان اصفهان و در ۵۵ کیلومتری روستایی به همین نام قرار دارد. این منطقه به عنوان یکی از مکان‎های دیدنی و جذاب ایران معرفی شده است. آب و هوایی گرم و خشک داشته و بنابراین در فصول گرم سال نمی‎تواند مقصد خوبی برای گردشگری باشد. بهترین زمان برای کویرنوردی از آبان تا  اواسط اردیبهشت است.

کویر مصر

به یاد داشته باشید اگر می‎خواهید از سفر به طبیعت لذت ببرید باید قوانین آن را بی چون و چرا اطاعت کنید. کویر با همه زیبایی‌های که دارد، می‎تواند خشن نیز باشد. بنابراین حتما لباس مناسب کویرنوردی، لباس گرم، قمقمه،  مقداری غذا ، عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب، کرم دفع حشرات و …. همراه خود داشته باشید. برای این منظور پیشنهاد می‎شود با تور مسافرت نمایید.

شتر سواری، بازدید از تپه‎های شنی و از همه هیجان‎انگیزتر ماشین‌های آفرود از جمله از تفریحاتی هستند که می‎توانید در کویر مصر آن را تجربه کنید.

تخت عروس مکانی دیدنی و جذاب در کویر ایران

تخت عروس نیز از دیگر مکان‎های دیدنی و جذاب ایران است که برای ملاقات با آن، باید به دل کویر بزنید. تخت عروس در استان اصفهان و کویر مرکزی قرار دارد.

در واقع واژه ” تخت” اصطلاحی است برای توصیف قسمت‎هایی از کویر که نسبت به زمین‎های اطراف در ارتفاع بیش‌تری قرار دارند. ورزش بادهای شدید کویری و فرسایش زمین، باعث بوجود آمدن چنین مناظر زیبایی در کویر شده است.

مردمان کویرنشین به هر چیزی که زیبا باشد، لقب عروس را خواهند داد، به همین دلیل به این قسمت از کویر مرکزی ایران، تخت عروس گفته می‌شود.

از نظر پوشش گیاهی، گیاهان شورپسند را در آن خواهید دید که از آن جمله می‎توان به اسفند، تاق، نسی و ترخ اشاره کرد. البته پوشش گیاهی در این کویر چندان قوی نیست.

برای رسیدن به تخت عروس باید از روستای مصر به سمت شمال حرکت کنید. هر زمان که به کویر سفر داشتید، طوری برنامه‎ریزی کنید که طلوع و غروب خورشید را از دست ندهید. جزء آن دسته از مناظری است که شاید کم‌تر نصیبتان شود.

پیشنهاد گاج‌مگ: شگفت‌انگیزترین اماکن جهان و اسرار آن‌ها

تخت عروس

همچنین بسیار مراقب حیوانات کویر باشید که از آن جمله می‎توان به عقرب، مار، عنکبوت و مارمولک اشاره کرد. حتما کفش‌های خود را تکان دهید و بعد بپوشید. عقرب‌ها کفش‌های شما را لانه خوبی برای خود می‎دانند. به همین دلیل گفته می‌شود در سفر به کویر با افراد کارشناس و تورهای معتبر همراه شوید.

بر روی مریخ در زمین پا بگذارید.

کدام استان و شهر ایران می‎شناسید که در آن شگفتی وجود نداشته باشد. چگونه می‎توان به سراغ مکان‎های دیدنی و جذاب ایران زمین بروید، اما سری به چابهار نزنید. برای زمان‎های طولانی می‎توان از زیبایی‌های چابهار بدون وقفه صحبت کرد.

جایی که در آن مریخ را در کره خاکی زیر پاهای خود  خواهید داشت. کوه‎های مینیاتوری و یا مریخی یکی از جاذبه‎های بی‎نظیر گردشگری چابهار است.

اگر برای سفر به این منطقه هنوز تردید دارید، فقط یک لحظه به شب آن فکر کنید. در بالای سر آسمانی دارید مملو از ستاره و بر روی مریخ در زمین پا خواهید گذاشت. اگر این رویا و جادو نیست، چه چیز دیگری می‎توان آن را نامید؟

این‎ کوه‎ها در اثر فرسایش باد و آب در طی سالیان متمادی به این شکل درآمده‎اند. پوشش گیاهی نداشته و دارای تراش‌های خاصی هستند. آن‌ها از جنس سنگ‎های رسوبی بوده و موادی مانند رس، مارن و آهک در ترکیبات آن‌ها دیده می‎شود.

کوه‎های مریخی

کوه‎های مریخی در ۴۰ تا ۵۰ کیلومتری شهرستان چابهار قرار دارند. در واقع اگر بخواهید به بندر گواتر سفر کنید، این کوه‎ها را در سمت چپ جاده مشاهده خواهید کرد. بنابراین بهتر است برای رسیدن به بندر گواتر چندان عجله نداشته باشد.

اگر لوازم کافی در اختیار دارید، بهتر است شبی را در این منطقه بگذارنید. البته باید بدانید این مسیر به اندازه کافی جذاب و دیدنی است و توصیه می‎شود به اندازه کافی زمان برای گشت و گذار در این ناحیه در نظر بگیرید.

سعی کنید لذت سفر را با عجله کردن از بین نبرید. حالا که از خانه بیرون زده‎اید، خود را برای داشتن سفری باکیفیت حاضر کنید. حیف است مسیر طولانی را طی کرده و مناظر را فقط  از درون خودرو تماشا کنید. همچین برای این نوع از سفرها، با کسانی همسفر شوید که توانایی ماندن در چادر و طبیعت را داشته باشند.

مکان‌های دیدنی و جذاب ایران در کناره‌ های سواحل خلیج همیشه فارس

آیا به همان میزان که راهی جاده شمال می‎شوید، به جنوب ایران هم فکر کرده‎اید؟ آیا سفر به سواحل دریای خزر برای شما تکراری و خسته‎کننده نشده است؟ البته نمی‎توان انکار کرد، دسترسی به جنگل و سواحل دریای شمال، راحت‌تر از مسافرت به جنوب است و هزینه کم‌تری را به خانواده تحمیل می‌کند. اما برای یک‌بار هم که شده، از تعطیلات خود برای سفر به سواحل خلیج فارس استفاده کنید.

زمانی که با خلیج فارس مواجه شده و پا به سواحل آن می‌گذارید، حسی عجیب به شما دست خواهد داد. آب چنان شفاف و زلال است، که گویی از همه ناپاکی‌های این دنیا بی‎خبر است. در میان زیبایی‎های خلیج فارس، مقصد شگفت‎انگیزی وجود دارد که به معنای واقعی شب و روز آن با یکدیگر متفاوت است. جنگل حرا قشم را در لیست یکی از بهترین مکان‎های دیدنی و جذاب ایران قرار دهید.

جنگل حرا قشم؛ جادوی در سواحل خلیج فارس

برای این منظور باید سفری به هرمزگان داشته باشید. این جنگل بسیار متفاوت‎تر از جنگل‎هایی است که در دامنه زاگرس و البرز دیده‎اید. دوباره قرار است با مکانی جادویی و شفگت‌انگیز مواجه شوید.

این جنگل چنان جذاب است که به آن طلای سبز قشم نیز گفته می‎شود. می‎توانید حدس بزنید چرا؟ چون بر خلاف جنگل‎های شمال کشور، همیشه سبز هستند.

جنگل حرا قشم

نکته مهم دیگری که آن‌ها را متمایز و خاص می‎کند، این است که درختان حرا، آب شور خلیج فارس را ابتدا شیرین کرد و سپس آن را می‏نوشند. آیا تا بحال، با درختانی مواجه شده‎اید که این چنین باهوش باشند؟ به همین دلیل از آن‌ها به عنوان شیرین‌کننده‌های طبیعی یاد می‎شود. اما نکته جالب دیگر این است که برخلاف جنگل‎های دیگر، نمی‎توانید در جنگل حرا قشم قدم بزنید، بلکه باید قایق سواری کنید.

در حالت عادی آب دریا تا ارتفاع ۱.۵ متر از سطح جنگل را فرا خواهد گرفت و در زمان مد فقط سرشاخه‎های بالایی درختان دیده می‌‏شوند، یعنی می‎توان گفت جنگل زیر آب می‎رود. در  این شرایط نوبت ماهیگیران است که روزی خود را از آب بگیرند. جزر و مد آب شش ساعت یک‌بار اتفاق می‎افتد.

بهترین فصل برای سفر به این منطقه از اواسط فصل پاییز شروع شده و تا  ماه اردیبهشت ادامه خواهد داشت. اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که به پرندگان مهاجر علاقه دارید، شاید بهتر باشد، زمستان به سراغ این مکان‎ دیدنی و جذاب در هرمزگان بروید. این جنگل، جزء هفت عجایب جزیره قشم به‌شمار می‌آید. برای اقامت می‎توانید از خانه‎های بومگردی استفاده نمایید.

کالپوش، دشت شقایق ایران

در شاهرود واقع در استان سمنان، دشتی قرار دارد که  در فصل بهار شما را به دیدن شقایق‌های وحشی دعوت می‎کند. بر بالای دشت که می‎ایستید، زمین پهناوری را خواهید دید که یکسره پر از گل‌های شقایق است. آسمان آبی، دشت‎های سرسبز اطراف و قرمزی دشت شقایق، تابلوی بی‎نظیری است که نشان از زیبایی دوستی خداوند می‎دهد. این منطقه دارای آب و هوای نیمه خشک و مرطوب است، به همین دلیل دارای پوشش گیاهی مناسبی است.

کالپوش، دشت شقایق ایران

به طور دقیق باید گفت این منطقه در روستای حسین آباد و در همسایگی پارک ملی گلستان واقع شده است و جزء این پارک محسوب می‎شود. در این منطقه علاوه بر دشت شقایق از دشت آفتابگردان نیز می‌توانید بهره ببرید. البته برای دیدن دشت آفتابگردان، باید در تابستان به سراغ این منطقه بیایید، به همین دلیل از آن به عنوان یکی از مکان‎های دیدنی و جذاب ایران یاد شده است.

مکان‌های دیدنی و جذاب ایران در لرستان

لرستان از دیگر استان‎هایی است که به وفور می‏‌توان در آن جاذبه‎های گردشگری کشف کرد. برخی از اماکن به اندازه کافی شناخته‌شده هستند و هر ساله گردشگران زیادی برای بازدید از آن‌ها راهی این استان  و شهرهای آن می‎شوند.

از آن جمله می‎توان به قلعه فلک الافلاک، آبشار نوژیان، آبشار بیشه، دریاچه کیو، آبشار گریت، دریاچه گهر دورود، مخمل کوه، خانه تاریخی ابو، دره شیزر و دشت لاله‌های واژگون الیگودرز اشاره کرد.

اما اگر می‎خواهید یک پیاده‎روی و شاید بتوان گفت یک کوهنوردی متفاوت داشته باشید، شاید بهتر باشد به سراغ آبشار برنجه شول آباد الیگودرز بروید.

آبشار برنجه شول آباد

این آبشار در ۹۷ کیلومتری این شهرستان قرار دارد. برای رسیدن به این آبشار باید یک منطقه کوهستانی بسیار زیبا و در عین پیچیده و سخت را طی کنید. بنابراین توصیه می‎شود، لوازم و تجهیزات لازم به همراه داشته باشید.

براساس آنچه موجود است، ارتفاع این آبشار به درستی اندازه‌گیری نشده است. اما به نظر می‎رسد این آبشار، بلندترین آبشار آسیا باشد. در برخی منابع غیررسمی، ارتفاع آن ۷۹۶ متر ثبت شده است.

از نظر پوشش طبیعی باید خود را منتظر دیدن یکی از بکرترین مناطق طبیعی ایران نمایید که کمتر کسی پا به آنجا گذاشته است.  از این لحاظ این منطقه بسیار خوش شانس بوده است وگرنه مانند دیگر مناطق ایران باید با خرابی، زباله و از رفتن پوشش گیاهی آن مواجه می‏‌شدیم.

دهکده چوبی؛ یکی بهترین مکان‌های دیدنی و جذاب ایران

دهکده چوبی نیشابور را در لیست مکان‎های دیدنی و جذاب ایران قرار دهید. دهکده چوبی، بیش‌تر به نام مسجد چوبی معرفی شده است.

این دهکده در ۱۵ کیلومتری شهرستان نیشابور قرار دارد. برای رسیدن به آن باید از بین مزارع زعفران عبور نمایید. در این دهکده دو سازه بزرگ و بسیار مهم وجود دارد: مسجد و کتابخانه چوبی. البته سایر سازه‎ها مانند  رستوران،  فروشگاه، آلاچیق و … بعدها به آن اضافه شد.

مسجد ۲۰۰ متر مربع وسعت داشته و سقف آن به صورت شیروانی طراحی شده است. همچین این بنا دارای دو مناره است که طول آن‌ها از سطح زمین به ۱۳ متر می‎رسد. هر کدام از آن‌ها معادل ۴ تن وزن دارند.

دهکده چوبی

تمامی قطعات به کار رفته، از چوب است. چوب‎های با اشکال و رنگ‎های متنوع که البته طبیعی هستند، به طور زیبایی در کنار یکدیگر قرار گرفته‎اند. این بنای فاخر توسط مهندس حمید مجتهدی طراحی و ساخته شده است. ایشان پس از دبیرستان، تحصیلات خود را در رشته عمران در دانشگاه برکلی کالیفرنیا ادامه دادند.

یکی از نکته‌های قابل توجه، ضد زلزله بودن این بناها است. همچنین این منطقه موریانه‎خیز است، تمامی چوب‌های این بنا به‌گونه‎ای فراوری شده‌اند که در طول این همه سال از گزند این حشرات در امان بوده‌اند. زمانی که به کتابخانه و مسجد پا می‎گذارید بوی چوب در همه فضا به راحتی احساس می‎شود. مهندس حمید مجتهدی بنابر وصیت خویش، در مسجد چوبی به خاک سپرده شده است.

اگر علاقه‌مند به آشنایی با مکان‌های دیدنی و جذاب سراسر ایران هستین، با خواندن کتاب‌های گردشگری می‌توانید بیش‌تر با این مکان‌‌ها آشنا بشید و اطلاعاتی درباره هرکدام از آن‌ها کسب کنید.

خرید کتاب‌های گردشگری با تخفیف ازگاج‌مارکت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.